ZHP a Wikipedia

Forum Wydziału Promocji GK ZHP promocja.zhp.pl
StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 12 sie 2008, 10:06

wyksztalcioch pisze:Możesz napisać dokładniej jakie mogą być problemy w kwestii praw autorskich?
19kldh pisze:Ten "poradnik" będzie także w dużym stopnie powieleniem wydanych jakis czas temu (bądź niedawno): (...)
W dużym stopniu, ale nie zupełnie. Różnice są następujące: tego typu wydawnictwo w formie elektronicznej pozostanie zawsze aktualne (nie ma problemów z aktualizowaniem), każdy może je sobie wydrukować w dowolnej formie i nie łamie praw autorskich a także poprzez możliwość edycji przez każdą osób jest okazja stworzyć poradnik kompletny, jeżeli ktoś uzna, że nie ma w nim danego materiału będzie mógł go dodać, lub zaproponować dodanie przez innych.
"Żadnego typu" wydawnictwo, czy to elektroniczne, czy inne nie zwalnia od obowiązku przestrzegania praw autorskich. Szczególnie właśnie tzw. rozpowszechnianie elektroniczne.
Komplilowanie "poradnika harcerskiego" bez zgody autorów, czy dysponentów praw autorskich jest poważnym przestępstwem. Jak i drukowanie bez zgody uprawnionych - do woli. I korzystanie z Wikipedii nie zwalnia ani z przestrzegania Praw Autorskich i Wydawniczych, ani ze staranności edytorskiej, z którą Wikipedia jest po prostu "na bakier". Z całą sympatią dla "Wiki" wolałbym jako redaktor i wydawca, by "projekty harcerskie" powstawały w harcerskich kręgach i na harcerskich stronach.
Ostatnio zmieniony 12 sie 2008, 10:07 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 13 sie 2008, 14:03

molesta pisze:Prawa autor, tzn. nie możesz opublikować nawet części książki bez zgody autora. To się odnosi do publikowania czegokolwiek z czyjejś pracy.

Ja osobiście nie korzystam z wikipedii, dlaczego???
Jest jedno podstawowe zagrożenie, publikowane teksty bardzo często zawierają błędy,a potem w pracy jak widzę że pani przysyła mi pisemko z tekstem opartym z wikipedii, wzietego na zasadzie Ctrl + C, Ctrl +V, to mnie coś bierze.
Kontrola tych tekstów jest jednak zbyt słaba jeszcze.
Podstawowe zagadnienia prawa autorskiego znam, ale myslalem, ze moze byly jakies szczegolne przypadki (np. gdyby prawem autoorskim objeta byla symbolika sama z siebie, czy szyfry harcerskie). Jak rozumiem nie ma takiego problemu.

Co do Wikipedii to mysle, ze warto sie przelamac ;) Oczywiscie, ze nie moze byyc ona podstawa pracy naukowej, natomiast w roli encyklopedii, a wiec zrodla ktore jest wprowadzeniem do tematu swietnie sie sprawdza. Co do bledow, to za czesto tez ich nie ma

wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 13 sie 2008, 14:17

StaryWilk pisze:Jak i drukowanie bez zgody uprawnionych - do woli.
Wydaje mi sie, ze przez zastosowane przeze mnie skroty myslowe zostalem zle zrozumiany. Oczywiscie podczas tworzenia wiki TRZEBA przestrzegac praw autorskich. Chodzilo mi o to, ze kopiowac, rozposzechniac i drukowac oraz kompilowac mozna tekst zawarty w Wikipedii, pod warunkiem podania autora i licencji. Piszac w Wiki autorzy tektu wyrazaja na to automatycznie zgode. Co do jakosci to kazdy ma swoje zdanie, natomiast jestem pewien, ze harcerze, ktorzy chcieliby sie zaangazowac nie wpisywaliby celowo bzdur ;)

Co do zamieszczenia informacji o hufcach i druzynach harcerskich, to wyglada na to, ze bedzie mozna opisac kazdy hufiec, co zas do druzyn, to jezeli jakies haslo powstanie to bedzie oceniane indywidualnie. Mysle ze projekt namiawiania hufcow do opisywania sie ruszy na poczatku roku szkolnego. Juz teraz powstaje poradnik harcerski.

Speedy
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Speedy » 15 sie 2008, 01:22

bobik pisze:Wydział promocji nie istnieje ;(

Prowadziłem taką akcję w mojej chorągwi, (śląska) hufce uzupełniały formularz i wypluwało kod dla wiki i jeden z redaktorów go umieszczał... odezw był średni (ale formularze mamy gotowe)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria: ... 5skiej_ZHP

ale może kiedyś będzie czas powrócić.
Może warto uderzyć bezpośrednio do zespołów promocji hufców? W co drugim hufcu można znaleźć szumnie tytułujących się szefów promocji, którzy mając gotowe narzędzie nie są w stanie zgromadzić paru prostych informacji nt. własnego hufca, przynajmniej częściowej jego historii i zadbać o prostą promocję swojego środowiska chociażby w takiej Wikipedii. Warto uświadomić ludzi, że takie akcje, to nie jest "widzimisię" chorągwi, tylko pomoc w promocji hufców ;).

ps. IMHO Akcję warto reaktywować ;).
Ostatnio zmieniony 15 sie 2008, 01:22 przez Speedy, łącznie zmieniany 1 raz.
pwd. Piotr Wittchen
Wydział Systemów Informatycznych GK ZHP

wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 18 sie 2008, 22:32

Mam nadzieje, ze druh pomoze w organizacji akcji ;)

Speedy
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Speedy » 18 sie 2008, 23:21

Wspomogłem technicznie poprzednią akcję w mojej chorągwi. Uruchomienie jej od nowa, to nie powinien być większy problem, ale będę musiał to skonsultować z naszym chorągwianym zespołem internetowym ;). Zauważyłem, że ważna jest tutaj promocja takiej akcji i uświadamianie ludzi. Inne chorągwie również powinny o czymś takim pomyśleć. Można też rozważyć organizację czegoś takiego w skali całego Związku, ale żeby to wypaliło, to będzie trzeba to dobrze przemyśleć i wypromować.
pwd. Piotr Wittchen
Wydział Systemów Informatycznych GK ZHP

wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 19 sie 2008, 08:57

Ja myślę właśnie o organizacji tej akcji na cały związek. Zapraszam do kontaktu na priv, moje dane kontakt
Ostatnio zmieniony 20 sie 2008, 17:43 przez wyksztalcioch, łącznie zmieniany 1 raz.

wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 20 sie 2008, 18:59

Mój pomysł na przeprowadzenie tej akcji to:
*stworzenie internetowego formularza
*stworzenie tekstu skierowanego do komend hufców, zachęcającego do opisania swoich jednostek poprzez:
**opisanie instrumentów metodycznych, których można użyć przy pracy nad artykułem o hufcu
**opisanie korzyści, jakie może przynieś hasło w Wikipedii
**podanie kontaktu do osób, od których będzie można otrzymać pomoc
*zamieszczenie informacji o akcji na stronie zhp.pl, rozdystrybuowanie jej do komend poprzez chorągwie oraz zamieszczenie informacji w miesięczniku Czuwaj (jeżeli redakcja wyrazi zgodę)

Czekam na pomysły, które pomogą w poprawie tego ogólnego planu.

Jedrzej
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Jedrzej » 21 sie 2008, 10:27

Pomysł jako jeden z projektów promocyjnych związku jest jak najbardziej ciekawy i warty zajęcia się nim.
Przede wszytskim dlatego, że kosztuje jedynie energie i czas ludzi. Nie potrzeba środków na bieżące działanie. Ważne jest też to, że jest to szansą dla wieli ludzi pisania do poważnego i znanego medium, przez co nabywać będą odpowiednią praktykę.
Takim wstępnym pomysłem było powstanie serwisu regionalnego.

Uważam, że w projekcie powinien uczestniczyć ktoś z GK, bo tu się skupia wiele wiadomosci, ciekawostek z życia ZHP, oraz jest tu Muzeum Harcerstwa, które warto w projekcie umieścić. Nie musi być szefem, a doradcą i pomocą.

Co do ludzi. Ja wierzę, że ludzie są, trzeba ich tylko zapalić do działania. Z czasem się znajdą, choć jest to proces mozolny i długotrwały.
Można jednak pozyskać środki na szkolenia dziennikarskie, fotograficzne i zespół może fajnie funkcjonować.

______

Co do wydziału promocji, który tworzyłem przez ostatnie 4 lata. Istnieje tylko na papierze. Po za mną są ludzie jeszcze nie odwołani z funkcji. Inni sami złożyli rezygnację. Wydział po ostatnim zjeździe ZHP zaprzestał działalności w związku z brakiem zainteresowania nim aktulanej GK ZHP i osób odpowiedzialnych za Wizerunek. Po moim odejści z GK ZHP kilka osób z nim związanych zaczeło współpracować z chorągwią stołeczną, pozostali działają w swoich chorągwiach lub zajeli się tylko pracą zawodową (jako ciekawostkę mogę podać, że można jedną z nich zobaczyć na liście płac filmów takich jak: Papież, człowiek który.., Tylko mnie kochaj). Tyle epilogu o ludziach z WPI.
hm. Jędrzej Kunowski (SQ5JRJ)
Szczep 205 WDHiGZ
im. gen. Mariusza Zaruskiego
Hufiec Warszawa Praga Północ

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Promocja”