ZHP a Wikipedia

Forum Wydziału Promocji GK ZHP promocja.zhp.pl
wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 03 sie 2008, 20:20

Jako osoba związana i z ZHP i projektami Fundacji Wikimedia (Wikipedia i inne) pomyślałem ostatnio, że można by te drugie użyć do promocji Związku. Należałoby stworzyć zespół osób ze związku, które chciałyby się zająć pracą przy Wiki. Z tego co wiem już teraz działa tam w miarę aktywnie kilka harcerzy. Skąd taki pomysł:
-edukacyjna rola projektów Fundacji
-duża liczba odwiedzin Wikipedii (kilka milionów miesięcznie)
-używa jej dużo uczniów, a więc można powiedzieć, że grupa docelowo

Teraz powstaje pytanie "jak?", odpowiedź jest zależna od konkretnego projektu:
-Wikipedia: Rozwój haseł związanych z harcerstwem do poziomu Dobrego Artykułu lub Artykułu na Medal, co skutkuje pokazaniem hasła na stronie głównej, prawdopodobnie kilkaset tysięcy wyświetleń dziennie
-Wikisłownik: Jak na razie brak pomysłów
-Wikicytaty: Rozbudowa bazy cytatów związanych ze skautingiem, wiele osób używa serwisu jako zbioru złotych myśli, ustawia sobie status na GG właśnie z pomocą wikicytatów
-Wikinews: wydarzenia związane z harcerstwem, częściowo staram się to robić
-Wikiźródła: publikacja wszelkich możliwych książek o harcerstwie, dokumentów, które nie są już objęte prawem autorskim (70 lat od śmierci autora)
-Wikibooks: stworzenie poradnika harcerskiego, innych wydawnictw harcerskich
-Wikimedia Commons: Zdjęcia i grafiki osób, miejsc, przedmiotów związanych z harcerstwem

Z powyższych projektów największą popularnością cieszy się Wikipedia, i to wokół niej powinno się skoncentrować wszelkie prace.

Co myślicie o takim pomyśle na promocję? Gdzie można by było szukać osób chętnych do pracy nad projektem?

dudi
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dudi » 05 sie 2008, 17:26

Na forum można pewnie kogoś znaleźć. Poza tym projekt jest związany z promocją harcerstwa więc należałoby się tez zgłosić do Wydziału Promocji.
phm. Paweł Dudek
ZHP Hufiec Radomsko

e-mail: pawel.dudek@zhp.net.pl

bobik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bobik » 05 sie 2008, 22:42

Wydział promocji nie istnieje ;(

Prowadziłem taką akcję w mojej chorągwi, (śląska) hufce uzupełniały formularz i wypluwało kod dla wiki i jeden z redaktorów go umieszczał... odezw był średni (ale formularze mamy gotowe)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria: ... 5skiej_ZHP

ale może kiedyś będzie czas powrócić.

wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 06 sie 2008, 12:53

Jak może nie istnieć skoro stronka promocja.zhp.pl działa? No nie ważne. Z tymi hufcami to całkiem ciekawy pomysł, jednak ja myślałem bardziej o rozwijaniu haseł fundamentalnych, np. ZHP, harcerstwo, hasła o Małkowskich. Rozwinięcie ich do statusu haseł medalowych, (patrz: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia: ... y_na_medal ) lub dobrego artykułu ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia: ... yku%C5%82y )spowoduje, że informacje o ZHP i ruchu będą promowane na głównej stronie Wiki.

Z tego co widzę, to opisane zostało 6 hufców, nie wiem ile ich na Śląsku macie, ale jak dla mnie to całkiem niezły wynik, i widać, że są ludzie, którzy mogą się zaangażować.
Ostatnio zmieniony 06 sie 2008, 12:54 przez wyksztalcioch, łącznie zmieniany 1 raz.

bobik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bobik » 06 sie 2008, 13:56

wyksztalcioch pisze:Jak może nie istnieć skoro stronka promocja.zhp.pl działa?
to sobie zapisze w kajecie :) niestety nie ma czegoś takiego jak wydział promocji - przynajmniej ja się nie spotkałem. Tak strona jest ... no i to jakby koniec.

Pomysł jest jak najbardziej słuszny i z przyjemnością mój zespół wsparł by te inicjatywne ale na chwile obecną nie mamy mocy przerobowych pamiętając, że raczej jest to kompetencja WP.

Reasumując niestety albo samemu musisz podjąć próbę - akcję promowania tego tematu lub może kiedyś (pewno kiedyś) albo i później doczekać się na WP, który być może będzie zainteresowany tego typu rozwiązaniem.

Niestety takie są realia.

wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 06 sie 2008, 14:30

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 06 sie 2008, 15:45

Cóż, po zwolnieniu ostatniego kierownika Wydziału Promocji nie mianowano chyba nowego, więc wydział jest jakby zawieszony w niebycie.
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

Magheru
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Magheru » 06 sie 2008, 15:47

harcmistrz Jędrzej Kunowski
kierownik wydziału promocji (03.2004 - 02.2008)
e-mail: promocja@zhp.pl
nie ma to jak sprawnie działająca organizacja :)
Ostatnio zmieniony 06 sie 2008, 15:47 przez Magheru, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha dokonaj wszelkich starań by nie zgasła, gdy ujrzysz dogasający żar w spojrzeniu wędrownika pozwól mu zapłonąć na nowo"

------------------------------------------------------------------
Harcerski Krąg Akademicki "Czogori" w Olsztynie

bobik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bobik » 06 sie 2008, 17:13

Magheru pisze:nie ma to jak sprawnie działająca organizacja :)
tia, ALE internet :) śmiga do przodu :)

wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 06 sie 2008, 20:42

A może wiecie jak wyglądałaby kwestia ogłoszenia poszukiwania osób do tego projektu przez stronę główną zhp.pl? Do kogo należałoby się zwrócić i jakie mogą być szanse na dodanie informacji na głównej?

rafal bednarczyk
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rafal bednarczyk » 07 sie 2008, 00:12

wyksztalcioch pisze:A może wiecie jak wyglądałaby kwestia ogłoszenia poszukiwania osób do tego projektu przez stronę główną zhp.pl? Do kogo należałoby się zwrócić i jakie mogą być szanse na dodanie informacji na głównej?
Mysle, ze mimo czarnego obrazu rysowanego przez Roberta przedstawiajacego sie jako "Bobik" poza jego zespolem jeszcze ze dwa dzialaja w GK ZHP.
Jesli chcesz cos ruszyc w temacie takiego projektu to sprobuj go prosze jakos opisac:
- jaki jest cel i perspektywa czasowa
- jakie minima mialaby spelniac jednostka, aby umiescic ja w Wikipedii
- jak mialoby wygladac zatwierdzanie informacji i ich ewentualna edycja po zmianach
- co i jak nalezaloby przekazac jednostkom, aby chcialy sie opisac

Poza strona glowna ZHP istnieja jeszcze inne narzedzia kontaktu GK ZHP z jednostkami i choc wydolnosc tych droh jest rozna mozemy sprobowac je wykorzystac.

Mozna tez pisac krotkie zajawki lub duze artykuly do papierowego pisma CZUWAJ.

Jak wiec widac mozliwosci kilka jest i najpierw trzeba je sprobowac wykorzystac - najlatwiej jest powiedziec, ze sie nie da i ze wszyscy sa niekompetentni - w koncu jakies
przeblyski kompetencji GK ZHP sie zdarzaja skoro udaje sie pozwolenie dzialania tak wysoce kompetentnemu zespolowi jak Roberta:-), ktory sam sie wymyslil, sam wszystko zaplanowal i sam nakazuje wszystkim innym jednostkom ZHP co maja robic w internecie.

Reasumujac: zapraszam do wspolpracy i jesli bedziesz mial duzo wytrwalosci i uda Ci sie zebrac chocbymaly zespol to masz duze szanse miec takie sukcesy jak zespol Roberta - my postaramy sie nie przeszkadzac, a moze nawet uda nam sie jakos pomoc.

Moje namiary znajdziesz w podpisie - na strone glowna news mozemy umiescic od reki

pozdrawiam
R. Bednarczyk
--------------------------------------------
hm. Rafal Bednarczyk
czlonek GK ZHP, komisarz zagraniczny ZHP

Magheru
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Magheru » 07 sie 2008, 10:58

bobik pisze:
Magheru pisze:nie ma to jak sprawnie działająca organizacja :)
tia, ALE internet :) śmiga do przodu :)
Pewnie dlatego, że harcerze nie mają nic do tego ;P
"Jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha dokonaj wszelkich starań by nie zgasła, gdy ujrzysz dogasający żar w spojrzeniu wędrownika pozwól mu zapłonąć na nowo"

------------------------------------------------------------------
Harcerski Krąg Akademicki "Czogori" w Olsztynie

Wilk
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Wilk » 07 sie 2008, 13:49

Chcę uspokoić druhów, że współpraca z Wikipedią istnieję i mogą korzystać z naszych serwisów:) Także spokojnie:)

Druhu Tomku przecież o tym pisaliśmy:)
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 07 sie 2008, 13:51 przez Wilk, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Adam Zawadzki - rzecznik prasowy ZHP
„stawiajmy wyzwania, świećmy przykładem”

wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 07 sie 2008, 16:47

Druhu Adamie, zaznaczyłem to (może niezbyt wyraźnie) w pierwszym swoim poście ("wydarzenia związane z harcerstwem, częściowo staram się to robić", wyniki mojej pracy, skromnej z braku dużej ilości wolnego czasu, w oparciu o newsy z zhp.pl tutaj: http://pl.wikinews.org/wiki/Kategoria:Z ... _Polskiego ). Jak sam druh zauważył "mogą korzystać z naszych serwisów". Mi chodzi o coś więcej. Chciałbym zebrać grupę chętnych harcerzy, którzy sami zaczną tworzyć artykuły o harcerstwie. Wydaje mi się, że nikt nie zrobi tego lepiej i pełniej niż grupa osób zaangażowanych w ruch. Wiadomo, że czym więcej osób weźmie się do pracy tym więcej można osiągnąć.

Poniżej postaram się odpowiedzieć na pytania zamieszczone przez druha Rafała. Jednocześnie zauważyłem, że obok mojej propozycji tworzenia medalowych haseł dotyczących tematyki harcerskiej pojawiła się druga, opisu poszczególnych jednostek. Tak więc:

"- jaki jest cel i perspektywa czasowa"
Co do perspektywy czasowej to jest ona trudna do określenia. Zależy od zaangażowania poszczególnych środowisk (podczas opisywania przez nie swoich jednostek terenowych) oraz liczby i zaangażowania harcerzy biorących udział w tworzeniu haseł (podczas tworzenia medalowych haseł na dany temat). Do celów zaliczam stworzenie rzetelnej bazy wiedzy dostępnej dla harcerzy oraz osób nie należących do związku oraz promocję organizacji poprzez propagowanie wiadomości na temat metod oraz celów jej działania.

"- jakie minima mialaby spelniac jednostka, aby umiescic ja w Wikipedii"

Obecnie nie ma wypracowanych żadnych norm, w razie potrzeba będzie można je wypracować. Wstępnie można przyjąć że do opisania w Wikipedii będą nadawały się wszystkie hufce oraz część szczepów, drużyn czy związków drużyn

"- jak mialoby wygladac zatwierdzanie informacji i ich ewentualna edycja po zmianach"

nie do końca rozumiem pytanie

"- co i jak nalezaloby przekazac jednostkom, aby chcialy sie opisac"

myślę, że wystarczyłaby informacja o przeprowadzaniu takiej akcji. Wikipedia jest obecnie cenionym źródłem informacji, przez co myślę, że komendanci hufców podeszliby do sprawy z pozytywnym nastawieniem

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 07 sie 2008, 19:13

wyksztalcioch pisze:"- jakie minima mialaby spelniac jednostka, aby umiescic ja w Wikipedii"

Obecnie nie ma wypracowanych żadnych norm, w razie potrzeba będzie można je wypracować. Wstępnie można przyjąć że do opisania w Wikipedii będą nadawały się wszystkie hufce oraz część szczepów, drużyn czy związków drużyn
IMO wiki rządzi się swoimi prawami. Nie nam ustalać jakiekolwiek reguły dodawania tam jednostek.
wyksztalcioch pisze:"- co i jak nalezaloby przekazac jednostkom, aby chcialy sie opisac"

myślę, że wystarczyłaby informacja o przeprowadzaniu takiej akcji. Wikipedia jest obecnie cenionym źródłem informacji, przez co myślę, że komendanci hufców podeszliby do sprawy z pozytywnym nastawieniem
każdemu się tak wydaje do pierwszego starcia z rzeczywistością. Część rzeczywiście zachowa się jak myślisz ale raczej na większość hufców nie masz co liczyć.

IMO jako organizacja nie powinniśmy mieszać się w wikipedię. Owszem możemy pomagać i ułatwiać pracę. Tworzenie zespołu który by cokolwiek tam robił i podlegał GK ZHP uważam za pomysł chybiony - po prostu pojawiłoby się duże ryzyko manipulacji. Nie mówię że ktokolwiek ma zamiar manipulować, ale jako "użytkownik końcowy" wiki raczej wolałbym ruchy osób aktywnych jak Ty niż zaangażowanie organizacji - po prostu takie informacje są dla mnie bardziej wiarygodne. W wiki chyba pojawiło się kilka przypadków gdy organizacja/firma zajmuje się swoją stroną - wtedy od razu rzuca to cień podejrzeń.

Tyle mojego prywatnego zdania na temat wikipedii. Co do innych projektów - nie znam ich za dobrze. Na razie wyglądają interesująco, ale nawet jeśli ZHP w nie wejdzie to IMO jasno, tak żeby wszyscy wiedzieli trzeba postawić warunek że w encyklopedię ma się nie mieszać.
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Promocja”