Kurs przewodnikowski + drużynowych

Wydział Pracy z Kadrą i Kształcenia ksztalcenie.zhp.pl
ODPOWIEDZ
Łoś
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Łoś » 12 gru 2011, 22:09

Czy ma ktoś pojęcie kto organizuje kurs przewodnikowski z nakładkami metodycznymi najlepiej w terminie 30 stycznia - 12 luty 2012 r.?
Dlaczego tak sobie porobiliśmy, że teraz młody człowiek ma wybór albo jedzie na kurs drużynowych w wakacje i ma go od razu z kursem przewodnikowskim (czyli prawie po staremu), albo ma problem? Byłem gorącym zwolennikiem nowej reformy kształcenia, stworzenia tzw. nakładek metodycznych. Rozumiałem, że to ukłon w stronę tej części kadry której nie wystarcza kurs drużynowych jednego poziomu. Ale wnioskowałem, że po wyjeździe na jedno szkolenie moi młodsi przyjaciele wrócą z papierami drużynowych, a tu teraz niespodzianka... i to niezbyt miła. Wszyscy w ferie proponują tylko kursy przewodnikowskie, a nakładki będą w wakacje, chyba nie tędy droga.
drużynowy 7 GZ "Leśne Ogniki"

Dyzma
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Dyzma » 12 gru 2011, 22:26

Czy ja wiem czy nie tędy droga?

Przecież nie każdy przewodnik/instruktor musi być drużynowym.
pwd. Tomasz Mika
Powiatowy Związek Drużyn w Świdniku
13 Świdnicka Drużyna Harcerska "Mandragora"
www.mandragora.swidnikzhp.pl

Łoś
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Łoś » 12 gru 2011, 22:33

Nie nie musi, ale większość młodych ludzi wybiera właśnie tą drogę. A organizacja zamiast pomagać, rzuca kolejne kłody pod nogi. Rozumiem argument podwyższania w ten sposób wieku drużynowych, ale sądzę, że można to robić innymi narzędziami. Dla młodych ludzi to duży wydatek finansowy i czasowy jechać na dwa różne kursy, jeszcze przy takim odstępie czasowym.

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 13 gru 2011, 00:36

Nie rozumiem o co chodzi? Kurs przewodnikowski to w sumie stara część ogólna kursu drużynowego, a nakładki to stare części metodyczne. My robimy nakładkę zuchową i harcerską jeszcze na przelomie grudnia i stycznia. Kurs przewodnikowski w lutym, a resztę nakładek - harcerzy starszych i wędrowniczą - marzec, kwiecień.
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

repik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: repik » 13 gru 2011, 09:57

Łoś pisze:A organizacja zamiast pomagać, rzuca kolejne kłody pod nogi. Rozumiem argument podwyższania w ten sposób wieku drużynowych, ale sądzę, że można to robić innymi narzędziami. Dla młodych ludzi to duży wydatek finansowy i czasowy jechać na dwa różne kursy, jeszcze przy takim odstępie czasowym.
Ale na czym polega to rzucanie kłód pod nogi?
- Co do podwyższania wieku drużynowych to pierwszy raz słyszę o takim argumencie. Nadal kurs przewodnikowski można ukończyć jeszcze przed skończeniem 16 lat - a wiec momentem, w którym zgodnie ze statutem można rozpocząć działania na funkcji drużynowego.
- W zakresie organizacji kursów tez nic się nie zmieniło, zresztą sam Druh napisał, że w wakacje organizuje się kursy które są połączeniem kursu przewodnikowskiego i kursu drużynowych.
- Natomiast nie dziwie się ZKK, że rozdzielają te kursy poza wakacjami, bo ze względu na długość są kłopotliwe do przeprowadzenia.
hm. Ryszard Polaszewski
44 Szczep Harcerski "KRZEMIEń"
komendant Hufca Gniezno

Gisburn
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Gisburn » 14 gru 2011, 00:07

Toruń - www.torun.zhp.pl
Bydgoszcz - www.bydgoszcz.zhp.pl - informacje wkrótce.
phm. Maciej Gralak HR
Drużynowy 42 BDSH "Krzewy" im. Dzieci Bydgoskiego Września
Szef Zespołu Programowego Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej

Łoś
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Łoś » 14 gru 2011, 00:17

Dziękuję!! Ano takie rzucanie, że kiedyś można było spokojnie pojechać na ferie i wrócić z kursem drużynowych w kieszeni, a teraz harcerz staje przed wyborem, albo kurs weekendowy, albo czekanie do wakacji. Spotkałem się z taką argumentacją-zwiększanie wieku drużynowych.

24Olaa
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: 24Olaa » 14 gru 2011, 18:00

kurs organizowany przez ZKK Hufca Toruń w lutym jest tylko przewodnikowski, ale na początku wakacji jest organizowany kolejny, a zaraz po nim kursy metodyczne
szczegóły: http://torun.zhp.pl/czuwaj/index.php?id=120
sam. Aleksandra Lewandowska
przyboczna 24 Toruńskiej Drużyny Harcerskiej "Strzelnica" im. Ernesta Setona
24 Szczep Harcerski im. Obrońców Westerplatte www.facebook.com/24SzczepHarcerski

repik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: repik » 14 gru 2011, 20:43

Łoś pisze:Ano takie rzucanie, że kiedyś można było spokojnie pojechać na ferie i wrócić z kursem drużynowych w kieszeni, a teraz harcerz staje przed wyborem, albo kurs weekendowy, albo czekanie do wakacji.
Tylko, ze akurat w tej materii wszystko jest po staremu. Nadal można pojechać na ferie i wrócić ze skończonym kursem - podobnie jak to się dzieje w wakacje. Dotąd kurs drużynowych składał się z dwóch części - pierwszej ogólnej zwanej dzisiaj kursem przewodnikowskim i drugiej specjalistycznej-metodycznej, która teraz nazywamy kursem drużynowych zuchowych/harcerskich/starszoharcerskich/wędrowniczych. Nawet sugerowane liczby godzin niespecjalnie się zmieniły.
Łoś pisze:Spotkałem się z taką argumentacją-zwiększanie wieku drużynowych.
Ja akurat się nie spotkałem, bo nic w tym względzie się nie zmieniło (wiek w którym można podejść do poszczególnych kursów).

Jeżeli wiec czytam w pierwszym poście "Dlaczego tak sobie porobiliśmy..." to dotyczy to praktyki kształceniowej, a nie jakiś ograniczeń nakładanych na instruktorów przez organizację. Jeżeli brakuje takich kursów to samem trzeba się zmobilizować, lub znaleźć kadrę, która taki kurs zorganizuje i przeprowadzi. Jest to w zadaniem każdego hufca w ZHP.
hm. Ryszard Polaszewski
44 Szczep Harcerski "KRZEMIEń"
komendant Hufca Gniezno

merlin
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: merlin » 29 sty 2012, 14:24

może kogoś zainteresuje kurs przewodnikowski w drugiej połowie lutego:

http://www.hsr.zhp.pl/index.php?do=news ... 8&id=13273
phm. Piotr Skowroński