Galowy mundur instruktorski

Wydział Pracy z Kadrą i Kształcenia ksztalcenie.zhp.pl
molesta
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: molesta » 28 lut 2011, 21:04

Bardzo dawno tu nie zaglądałem, ale tak nawiązując do postu który rozpoczął ten wątek chciałbym napisać swoje zdanie.
Zgodnie z wypowiedzią, naczelniczka itd. jest nie poważna bo na wszystkich oficjalnych imprezach występuje w MUNDURZE HARCERSKIM.
Nawet w swojej starej pracy która była dosyć oficjalna, oficjele z najwyższego szczebla, gdy pracowałem nad projektem związanym z ZHP, chodziłem w mundurze na końcowej imprezie, było to wręcz wymagane, bo to był symbol, po tym nas rozpoznają. Podpisuje się pod przed ostatnim postem Starego Wilka co do tyrady itd.
Proponuje poznać zasady ceremoniału nie tylko harcerskiego ale państwowego, protokołu itd. może coś z tej lektury byś wyniósł.
Łukasz Prochwicz l.prochwicz@gmail.com
Tel- 602 632 216
http://www.watra.vel.pl

Zawsze jestem raczej sam.
Tadeusz Zawadzki"ZOŚKA"

adam240386
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: adam240386 » 03 mar 2011, 12:30

molesta pisze:Proponuje poznać zasady ceremoniału nie tylko harcerskiego ale państwowego, protokołu itd. może coś z tej lektury byś wyniósł.
Sądzę, że osobiste impertynencje są tutaj w ogóle nie potrzebne... Przykre jest to, że prezentujemy tak różny styl wypowiedzi. A co do ceremoniału (harcerskiego, wojskowego oraz strażackiego) oraz protokołu mogę Druha jedynie zapewnić, że znam je wyśmienicie.
Obrazek

Mario
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Mario » 08 mar 2011, 23:40

A ja wypowiem się jako instruktor który miał możliwość i przyjemność występować w sprawach harcerskich zarówno w garniturze jak i w mundurze (nie stroju - proszę nie szargać powagi munduru) harcerskim oraz instruktorskim . Zarówno jako członek komendy hufca jak i komendant szczepu. Oczywiscie przed zmianą regulaminu.
Powiem krótko mundur galowy otwierał bardzo wiele drzwi które wcześniej były zamknięte - zarówno wśród partnerów cywilnych jak i służb mundurowych. Dlaczego?
Odpowiedź jest prosta mundur w świadomości społecznej wywołuje szacunek, respekt i poważanie. Mundur to też zobowiązanie więc relacja działa motywująco na obie strony. Zresztą tyle teraz mówimy o pozytywnym PR:-) Ktoś krzyknie zaraz ok, więc mundur harcerski załatwia sprawę:-) Niestety nie. Jak wcześniej ktoś trafnie napisał nie przystoi. I znów świadomość społeczna się odzywa. Mundur harcerza jest kojarzony z chłopcem, dziewczynką kimś kto zdobywa sprawności, pali ogniska itd i super. Ale gdy w takim mundurze przychodzi załatwiać poważne sprawy facet (kobieta), na poważnej funkcji i z bagażem lat na karku to jest odbierany jak ktoś nie dojrzały i na pewno nie równorzędny partner.
Garnitur? Kiedyś pewien burmistrz spytał mnie "druhu a gdzie druh zgubił mundur"? Myślę że to starczy za komentarz do pomysłów z garniturem:-)

ps. moje doświadczenia dotyczą zarówno pełnienia funkcji w dużym mieście (Warszawa) jak i na tzw.prowincji:-)
ps.II proszę wszelkiej maści instruktorów występujących publicznie na ważnych uroczystościach o nie zakładanie krótkich spodenek, adidasów, sandałków i różnej maści ciekawych butów do sukni wieczorowych czy garsonek u kobiet a niekoniecznie odpowiednich do munduru:-) Jak nas widzą tak nas piszą, a widzą nie tylko uśmiech i krajkę ale też właśnie spodnie czy buty:-) Jest takie powiedzenie buty mówią więcej o tobie niż reszta ubioru.

leon01
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leon01 » 08 mar 2011, 23:56

Mario jestem z tobą :)
Jest nas więcej, ale wielu nie chce się już wypowiadać nie widzą sensu. Gdy chcą rozmawiać jak równy z równym wyciągają z szafy "leśnika" idą reprezentować poważną organizację. Jeśli ktoś chce biegać w krótkich spodenkach niech idzie na zbiórkę do lasu. Jeśli chce być traktowany poważnie, niech ubierze się jak poważy człowiek w odpowiedni strój organizacyjny.
10 HDŻ Katowice
Zło dobrem zwyciężaj.

doktor85
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: doktor85 » 09 mar 2011, 00:55

Z całą grzecznością nie wiem, czy jest sens dyskutować z użytkownikiem "adam240386" jest to Druh co zna się na wszystkim, na każdym froncie robót i wiedzy ma same sukcesy, no i rzecz jasna cokolwiek inni mówią to ma on własne autorskie zdanie, które narzuca innym;)

Pamiętam go z dyskusji o terminowości HSR oraz wydawania Eskulapa, gdzie całą redakcje chciał karać, a periodyk usunąć;)
phm. Tomasz Sikora
szef Dolnośląskiego Inspektoratu Ratowniczego
Instruktor HSR
szef KSW Hufca Wrocław
------------------------------------------------------
tomasz.sikora@zhp.net.pl

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 09 mar 2011, 08:36

A ja słyszałem, że taraz każdy dostanie za darmo od GK-i mundur instruktorski. ;)
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

doktor85
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: doktor85 » 09 mar 2011, 09:24

a jak zaplaci 2x 80 zl to nawet buty typu opinacze;)
phm. Tomasz Sikora
Instruktor HSR
szef KSW Hufca Wrocław
tomasz.sikora@zhp.net.pl

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 09 mar 2011, 10:26

sikor pisze:A ja słyszałem, że taraz każdy dostanie za darmo od GK-i mundur instruktorski. ;)
Dokładnie tak, zresztą tak donosiło Radio Erywań, i to wielokrotnie. Tradycja jest dobra, w Rosji od czasów caratu obowiązywał kult munduru .....galowego, orderów, akselbantów i wszelakich złoceń, które nosili wszyscy czinownicy. To przeszło do naszej "kongresówki" i siedzi w genach do dziś ;)
Szczególnie podoba mi się argument o powadze, "leśnik" kontra mundurek do ganiania po lesie. Całe Naczelnictwo Skautów Brytyjskich w "dziecięcych bluzach do lasu" występowało trzy lata temu przed Królową w Windsorze na swoje stulecie. Ale ściema......
"Klubowe" garnitury WOSM-u są modne w Światowej Fundacji Skautowej. Jeśli kogoś nie poproszą o bycie uczestnikiem, to też może sobie na to zapracować, wpłacając pewną kwotę w USD - konkretnie 1 mln.
Dyskusja jest zupełnie bezprzedmiotowa, jak ktoś ma wolę występowania "na tle" swych wychowanków, to niech sobie ubiera galówkę. Ja osobiście uważam, że jestem nadal jednym z harcerzy, tyle , że noszę czerwoną lilijkę, co mnie zobowiązuje do należytej staranności. Tak my tu to w Krakowie rozumiemy, i jakoś magistratowi na czele z Prezydentem to nie przeszkadza w kontaktach z harcerzami, wręcz przeciwnie. Bo liczy się to co się robi, a nie to co się nosi, a stare przysłowie "jak Cię widzą, tak Cię piszą" odnoszone do stroju, to po prostu w harcerstwie ...pomyłka. Widzą Cię i piszą po tym co CZYNISZ !
I jeszcze jedno BiPi ubrał siebie i swych Skautów w jednolite skromne bluzy, by nikt przed nikim się nie wyróżniał, syn lorda przed synem robotnika z osiedli w Birmingham.
To dokładnie uzasadnił Małkowski w "Jak skauci pracują" i tak rozumiał On istotę munduru skautowego w Polsce - łączyć nie tylko warstwy społeczne ale i zabory.
Na marginesie, nasza bardzo popularna piosenka, przerobiona z legionowej dobitnie o tym przypomina: ...nikt Ci nie dał ZŁOCISTYCH odznaczeń, taki SZARY harcerski masz strój, choć bez ODZNAK, BEZ SZLIF I BEZ znaczeń, Tyś nam wodzem na życia znój....."
Mundur jest narzędziem wychowawcy, i dodawanie sobie autorytetu galówką, a nie własną pracą jest dowodem słabości, a nie siły, nawet wobec wójta z Wiłkowyi.

Dla mnie EOT !
Ostatnio zmieniony 09 mar 2011, 10:38 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

doktor85
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: doktor85 » 09 mar 2011, 12:51

BRAWO:)Mądrego dobrze posłuchać;) ale niektórzy chyba nie mają się czym pochwalić i potrzebują do tego stroju- trochę jak kontusz i kolor butów w czasach sarmackich w Polsce;)
phm. Tomasz Sikora
Instruktor HSR
szef KSW Hufca Wrocław
tomasz.sikora@zhp.net.pl

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 09 mar 2011, 16:29

StaryWilk pisze:,,, Całe Naczelnictwo Skautów Brytyjskich w "dziecięcych bluzach do lasu" występowało trzy lata temu przed Królową w Windsorze na swoje stulecie. Ale ściema......
Ojjjjj Wilku, teraz to już naprawdę przesadziłeś. Porównywać jakieś tam naczelnictwo skautów brytyjskich z naszymi super wypaśnymi instruktorami (wszak wiadomo że harcerz to jest 100 razy lepszy niż skaut). Chociaż to jeszcze zdzierżę ... Ale żeby naszego burmistrza przyrównywać z jakąś tam Królową Angielską ??? Przecie wiadomo, że Burmistrz to prawdziwa waadza a ta królowa to tylko taki kwiatek do kożucha nie ?
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 09 mar 2011, 16:31

doktor85 pisze:a jak zaplaci 2x 80 zl to nawet buty typu opinacze;)
A te opinacze to z plastikowymi wkładkami czy bez ? Bo się tak zastanawiam... A jakby taką wersję od "koni" załatwić to jeszcze ładnie by szło stukać kopytami w tym mundurze...
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

doktor85
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: doktor85 » 09 mar 2011, 17:42

ale w odblaskowych kolorach prawda?;)
phm. Tomasz Sikora
Instruktor HSR
szef KSW Hufca Wrocław
tomasz.sikora@zhp.net.pl

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 09 mar 2011, 18:53

No niekoniecznie ale taśmy odblaskowe ? Dlaczego nie, to dopiero będzie profesjonalny wygląd. A no i jeszcze kask jako nakrycie głowy.
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

doktor85
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: doktor85 » 09 mar 2011, 18:55

z latarką na boku kasku jak amerykanscy strazacy;)
phm. Tomasz Sikora
Instruktor HSR
szef KSW Hufca Wrocław
tomasz.sikora@zhp.net.pl

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 09 mar 2011, 19:03

I zaszytym lokalizatorem bo będąc u Burmistrza można zostać zasypanym...

Hehehehe przypomina mi się Waldi który kilka lat temu był z nami na obozie jako ratownik. On to dopiero miał mundura galowego.
Piękna koszulka pomarańczowa wopr, pomarańczowa czapeczka z logo, pomarańczowe gatki z logo no i super klapeczki. Zadawał gali na każdym apelu. :D
Ostatnio zmieniony 09 mar 2011, 19:05 przez sikor, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Kadra i kształcenie”