Galowy mundur instruktorski

Wydział Pracy z Kadrą i Kształcenia ksztalcenie.zhp.pl
adam240386
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: adam240386 » 23 lut 2011, 11:41

Witam,
czy wiecie gdzie można kupić galowy mundur instruktorski? Chodzi mi o męski mundur. Sprawdzałem w większości składnic i niestety nici... :(
Obrazek

hubcio
Starszy użytkownik
imię i nazwisko: Hubert Piotr Mika
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Warszawa-Centrum
Chorągiew: Stołeczna
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: hubcio » 23 lut 2011, 14:46

Z tego co pamiętam - zgodnie z ostatnią reformą mundurową - nie istnieje cos takiego jak galowy mundur instruktorski drużyn lądowych (wodne istnieja).
hm. Hubert Mika HR
-----------------------------------
"I am working on my ticket if I can"

blazej
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: blazej » 23 lut 2011, 16:18

regulamin mundurowy z 2005 roku dopuszcza noszenie munduru galowego:"Część III.Regulaminu mundurowego ZHP- Strój galowy "

Z rozmów z innymi instruktorami łatwo można dostosować mundur Straży Granicznej do potrzeb ZHP. Z drugiej strony przydałby się jednolity wzór dal całej organizacji, aby instruktor wyglądał "poważniej" na uroczystościach. Oczywiście myślę tu szczególnie o komendantach hufców , chorągwi i władzach naczelnych.
phm. Błażej Górski HR

z-ca komendanta 1 Szczepu Drużyn Harcerskich i Zuchowych "Burza"

adam240386
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: adam240386 » 23 lut 2011, 16:41

No dobrze... ale gdzie taki mundur można zdobyć? Uprzedzam, że korzystałem z pomocy "wujka google".
Obrazek

blazej
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: blazej » 23 lut 2011, 20:36

myślę, że bez znajomości w SG to nie da rady:/
phm. Błażej Górski HR

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 23 lut 2011, 20:57

Powiedzcie mi drodzy Druhowie, po co Wam "galowy mundur instruktorski" ?!
Do kogo chcecie sie upodobnić ? Oficerów, ...."leśników" ? Może do "kadry ZHP z tzw. minionego okresu" ? A może chcecie się wyróżnić spośród harcerek i harcerzy ?
Chcecie "poważnie wyglądać?" ? Nie wystarczy zadbany i porządnie noszony normalny mundur harcerski ? Acha! On jest "niepoważny"! Pewnie w ostatnich miesiącach służby i stulecia wyglądaliśmy niepoważnie ! Druh Przewodniczący, z upodobaniem noszący ....o zgrozo krótkie spodnie i sztuce.....eeeech ! Druhna Naczelniczka też ! Czytać hadko !!!!!
Ostatnio zmieniony 23 lut 2011, 20:58 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 24 lut 2011, 00:13

Mundur galowy od ostatniej reformy nie jest przewidziany w regulaminie. Czytajcie ze zrozumieniem - jest tam mowa o stroju galowym - cywilnym graniaku na spotkania z poważnymi (lub nie) ludźmi... i tyle.

Wodniacy nadal nie mają zatwierdzonego regulaminu, dlatego obowiązuje ich wersja wcześniejsza, gdzie taki sort był przewidziany. Tu w środowisku zdania są podzielone:

- mnie nie pasuje dwurzędówka obszyta plakietkami i baretkami jak u ruskiego generała - mam garniak w szafie, nigdy go nie włożyłem... i za chwilę z niego wyrosnę :( A szkoda, bo miałem nadzieję móc go nosić jako cywilny "klubowy" strój instruktora właśnie podczas kontaktów ze środowiskami spoza ZHP - czysto, w konwencji, z miniaturką w klapie... tyle,
- część kolegów instruktorów jest przywiązana do galówki i nie zamierza z niej rezygnować. Uważa, że na apelu nie uchodzi występować w koszuli letniej, czy olimpijce (tę z premedytacją zachowaliśmy w projekcie), bo to "robocze stroje" - odzywają się tu głównie przyzwyczajenia z Marynarki. Argument, że nie jesteśmy formacją zawodowa, a koszt samej marynary, to kilkaset złotych, że to może być opcja "cywilna" itd. nie trafia... no trudno.

Niezależnie od upodobań... mundur, to narzędzie - jego stosowanie ma cel. Jeśli w obrębie ZHP mamy różne mundury dla wodniaków, nie-wodniaków, koniarzy itd... to też ma cel. Jeśli jako wodniacy utrzymaliśmy olimpijkę wprowadziliśmy granatową koszulę dla instruktorów, to tez ma cel (akurat u nas instruktorzy często są oficerami - chcemy, by się wyróżniali).
Nie jest natomiast dobrze, gdy mundur staje się celem samym w sobie - wtedy robi się pusto, tak myślę.
Ostatnio zmieniony 24 lut 2011, 00:15 przez panwac, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

adam240386
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: adam240386 » 24 lut 2011, 11:56

StaryWilk pisze:Powiedzcie mi drodzy Druhowie, po co Wam "galowy mundur instruktorski" ?!
Do kogo chcecie sie upodobnić ? Oficerów, ...."leśników" ? Może do "kadry ZHP z tzw. minionego okresu" ? A może chcecie się wyróżnić spośród harcerek i harcerzy ?
Chcecie "poważnie wyglądać?" ? Nie wystarczy zadbany i porządnie noszony normalny mundur harcerski ? Acha! On jest "niepoważny"! Pewnie w ostatnich miesiącach służby i stulecia wyglądaliśmy niepoważnie ! Druh Przewodniczący, z upodobaniem noszący ....o zgrozo krótkie spodnie i sztuce.....eeeech ! Druhna Naczelniczka też ! Czytać hadko !!!!!
Po pierwsze chciałbym wyrazić swoje głębokie ubolewania z tonu jaki Druh przyjął. Przedkładam głęboka nadzieję, że większość tych wykrzykników podnoszących ton wypowiedzi jest jedynie środkiem stylistycznym a nie wykładnią targających Druhem szkodliwych emocji.

Pragnę również zauważyć, że w ostatnich latach historii naszego Związku nie wydzielono żadnego cyt. "minionego okresu". Zatem proponuję Druhu nie dzielić najnowszej historii ZHP na obecne i minione okresy albowiem może to urazić niektórych starszych instruktorów. Proszę również nie imputować twierdzenia, że mundur harcerski jest niepoważny - albowiem taki jest wydźwięk Druha wypowiedzi.

Przechodząc do sedna mojego postu chciałbym jedynie wyrazić swoją opinię na temat munduru galowego. Osobiście uważam, że występowanie instruktora podczas oficjalnych spotkać z władzami takimi jak burmistrz, wojewoda, prezydent itp. w zwykłym mundurze harcerskim wprowadza pewien, zupełnie niepotrzebny dysonans. Zwłaszcza gdy druga strona występuje w garniturze. Faktem jest, że garnitur (w domyśle mundur galowy) obecnie uważany jest najbardziej stosowną formę ubioru na spotkania oficjalne - na potwierdzenie mojego zdania odsyłam Druha SzaregoWilka do podręczników sasavoir-vivre. Uważam, że nawet najlepiej wyprasowana koszula mundurowa wpuszczona w spodnie nie może równać się podczas oficjalnych i ważnych wystąpień z mundurem w formie garniturowej ale to już moje osobiste przemyślenie.

Co do przytoczonych przez Druha SzaregoWilka władz i sposobu ich ubioru chciałbym jedynie oznajmić, że w tej organizacji o sposobie oficjalnego ubioru decydują regulaminy a nie to w jaki sposób występują jej władze. Odnośnie krótkich spodni, proszę wybaczyć, ale stoję przy stanowisku, że w niektórych sytuacjach są one nie elegancje a u niektórych osób wręcz "niesmaczne".
Obrazek

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 24 lut 2011, 14:44

wydzielano okresy czy też nie. Są one faktem. Mundur instruktorski i wogóle pomysł jego istnienia to porażka. Ja jak potrzebuję to noszę koszulę taktyczną z wpiętą miniaturką, jak ktoś potrzebuje to wkłada marynarkę czy garnitur. Jak tam komu pasuje. To czego brakuje w umundurowaniu to bluzy letniej noszonej na zewnątrz spodni z krótkim rękawem(takiej samej dla zucha, harcerza, wędrownika czy instruktora)
Nie wiem dlaczego instruktorzy mają się odróżniać umundurowaniem od harcerzy. Czemu niby ma to służyć ?
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

blazej
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: blazej » 24 lut 2011, 16:23

ja uważam, że komendant hufca czy chorągwi nie wygląda najlepiej na oficjalnych spotkaniach. Bo my harcerze wiemy co oznacza sznur, podkładka, ale burmistrz czy inny przedstawiciel władz patrzy na taką osobę jak na osobę, która nie koniecznie powinna mieć coś do głosu, bo wygląda młodo. wyjątkiem tu są osoby długo znane w środowisku.

p.s. właśnie zwróciłem uwagę, ze zaiste jest tam napisane strój a nie mundur. Ale dodane jest też "wg. wzoru ZHP" ale jak ten wzór wygląda?bo ja nie wiem, może czarny, szary, zielony garnitur?
phm. Błażej Górski HR

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 25 lut 2011, 00:17

blazej pisze:ja uważam, że komendant hufca czy chorągwi nie wygląda najlepiej na oficjalnych spotkaniach. Bo my harcerze wiemy co oznacza sznur, podkładka, ale burmistrz czy inny przedstawiciel władz patrzy na taką osobę jak na osobę, która nie koniecznie powinna mieć coś do głosu, bo wygląda młodo. wyjątkiem tu są osoby długo znane w środowisku.
No właśnie nie zauważyłem. A Uważasz że jak ubierze mundur to się Burmistrz będzie liczył z jego zdaniem ?
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

blazej
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: blazej » 26 lut 2011, 22:00

ilu nas tu jest tyle będzie zdań na ten temat. Ja uważam, ze może nie bardziej się liczy ze zdaniem, ale często traktuje poważniej. Ja mam takie zdanie z własnych obserwacji, ale nie ukrywam, że inni widzą to inaczej
phm. Błażej Górski HR

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 27 lut 2011, 00:27

Nie byłoby problemu gdyby struktury ZHP miały model przedwojenny.
Bo wtedy partnerami dla "zewnętrza" byłyby zarządy obwodów/oddziałów których przewodniczącymi byłyby "cywilne" osoby mające już wcześniej pozycję w danej społeczności.

To trochę jak z drużynowymi. Poza wyjątkami rodzice inaczej traktują 18-latka a inaczej 28/38-latka.
Bez względu jaki mundur ubierze.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 27 lut 2011, 20:22

adam240386 pisze:
StaryWilk pisze:Powiedzcie mi drodzy Druhowie, po co Wam "galowy mundur instruktorski" ?!
Po pierwsze chciałbym wyrazić swoje głębokie ubolewania z tonu jaki Druh przyjął. Przedkładam głęboka nadzieję, że większość tych wykrzykników podnoszących ton wypowiedzi jest jedynie środkiem stylistycznym a nie wykładnią targających Druhem szkodliwych emocji.

Pragnę również zauważyć, że w ostatnich latach historii naszego Związku nie wydzielono żadnego cyt. "minionego okresu". Zatem proponuję Druhu nie dzielić najnowszej historii ZHP na obecne i minione okresy albowiem może to urazić niektórych starszych instruktorów. Proszę również nie imputować twierdzenia, że mundur harcerski jest niepoważny - albowiem taki jest wydźwięk Druha wypowiedzi.

Przechodząc do sedna mojego postu chciałbym jedynie wyrazić swoją opinię na temat munduru galowego. Osobiście uważam, że występowanie instruktora podczas oficjalnych spotkać z władzami takimi jak burmistrz, wojewoda, prezydent itp. w zwykłym mundurze harcerskim wprowadza pewien, zupełnie niepotrzebny dysonans. Zwłaszcza gdy druga strona występuje w garniturze. Faktem jest, że garnitur (w domyśle mundur galowy) obecnie uważany jest najbardziej stosowną formę ubioru na spotkania oficjalne - na potwierdzenie mojego zdania odsyłam Druha SzaregoWilka do podręczników sasavoir-vivre. Uważam, że nawet najlepiej wyprasowana koszula mundurowa wpuszczona w spodnie nie może równać się podczas oficjalnych i ważnych wystąpień z mundurem w formie garniturowej ale to już moje osobiste przemyślenie.

Co do przytoczonych przez Druha SzaregoWilka władz i sposobu ich ubioru chciałbym jedynie oznajmić, że w tej organizacji o sposobie oficjalnego ubioru decydują regulaminy a nie to w jaki sposób występują jej władze. Odnośnie krótkich spodni, proszę wybaczyć, ale stoję przy stanowisku, że w niektórych sytuacjach są one nie elegancje a u niektórych osób wręcz "niesmaczne".
Tą tyradę, na szczęście nowicjusza(na Forum), potraktuję z pobłażaniem, stosownie do wskazań BiPi - śmiać się i gwizdać ;)
Drogi Druhu, zamiast silić się na górnolotne figury słowne - radzę czytać ze zrozumieniem i znajomoscią tematu. A na przyszłość - trochę więcej wyczucia ironii i pewnego sarkazmu. A pouczanie mnie o "znajomości minoinych okresów i historii Ruchu" rozśmieszyło mnie okrutnie :D Gratuluję Druhowi pewności siebie i dobrego samopoczucia, najlepiej w tzw "celnym" mundurze galowym z lat 60-tych MINIONEGO OKRESU :D i w stylu swej własnej wypowiedzi........niesmacznej i pełnej "szkodliwych emocji" ( sooper :D), w przeciwieństwie do krótkich spodni mundurowych, bez względu na figurę i ułańskie nogi :).
Ostatnio zmieniony 27 lut 2011, 20:30 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 27 lut 2011, 20:46

Trudno sobie wyobrazić, by w Polsce zdobywanie autorytetu u władz miało polegać na stosowaniu innej wersji niż harcerska munduru. W okresie międzywojennym noszony był mundur zbliżony do oficerskiego a wzorowany na brytyjskim mundurze skautmistrzowskim. Charakteryzował się ten mundur dużymi kieszeniami nakładanymi dolnymi, marynarkowym kołnierzem, który odróżniał ten mundur od oficerskiego polskiego, zapinanego pod szyją. Taki mundur nosił BiPi. I krótkie spodnie, choć długie też były przewidziane. Faktycznie, w Spale czołowa kadra takie mundury miała. Jeszcze po reaktywowaniu ZHP w 1956 r. wielu instruktorów występowało w takich mundurach.
Ponieważ w latach 60-tych bardzo mocno zostali przedwojenni i powojenni instruktorzy (z lat 45-49) zdominowani jako "społeczni" przez "etatowców", władze ZHP wprowadziły dla tych ostatnich głównie mundur galowy ......stalowo-popielaty z klapkami zamiast całych kieszeni. Szło to w parze z wyeliminowaniem lilijek na rękawach, pasów, liter ONC na lilijce. Skąd taki idiotyczny kolor ? Ponieważ mundury te były....na TALONY (sic !) a za całość płacił Związek, ponoć były to mundury odrzucone przez Enerdowskich ....celników i kupowane okazyjnie w wojskowych zakładach szyjących mundury.
Przy pierwszych próbach naprawy ZHP, został zmieniony kolor na spotykany do dziś, całkiem znośny, ale fatalny krój pozostał.
W ostatnim regulaminie jest mowa o "stroju galowym" , ale chyba chodzi o wzór garnituru w typie WOSM - granatowa, "klubowa marynarka" z wyhaftowanym emblematem WOSM.
Co do kostiumików żeńskich, nie wypowiadam się :)
Co do galówek żeglarskich, zawsze były OK, z wyjątkiem prób wprowadzenia na rękawy CZARNYCH galonów. Ale w Tej materii to ja się nie znam.
Ostatnio zmieniony 28 lut 2011, 12:21 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Kadra i kształcenie”