System stopni wersja do konsultacji

Wydział Pracy z Kadrą i Kształcenia ksztalcenie.zhp.pl
ODPOWIEDZ
Szumyk
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Szumyk » 23 gru 2008, 18:35

Instruktorki i Instruktorzy,

Przekazuję Wam propozycje zmian w Regulaminie Stopni Instruktorskich. Nie ma tu specjalnych zmian w wymaganiach na poszczególne stopnie, jest za to kilka zmian dotyczących systemu pracy z kadrą w oparciu o stopnie instruktorskie, czyli np. zadań komisji stopni, zasad otwierania czy prowadzenia prób na stopnie. Drugą ważną zmianą jest zwrócenie w regulaminie uwagi na zwiększenie dostępności Chorągwianych i Hufcowych KSI dla osób zdobywających stopnie instruktorskie. Jest to kontynuacja pracy z obecnie obowiązującym systemem stopni.

Propozycje tych zmian były już przedmiotem nie tylko dyskusji prowadzonej przez instruktorów Wydziału Pracy z Kadrą i Kształcenia, ale również dyskusji prowadzonej na zbiórce kształceniowców chorągwi oraz na zbiórce członków Wydziału i instruktorów posiadających ZOKK. Teraz dajemy Wam pod rozwagę propozycję zmian. Zebrane uwagi będą przedmiotem kolejnych dyskusji min. podczas styczniowej zbiórki kształceniowców Chorągwi i przewodniczących oraz przedstawicieli Chorągwianych Komisji Stopni Instruktorskich.

Zmiany te są efektem zestawienia dwóch zagadnień: przerażająco niskiej grupy młodych harcmistrzów w organizacji oraz ogromnej roli, jaką powinna odgrywać ta grupa w rozwoju ZHP.

Przygotowując zmiany w regulaminie Wzięliśmy pod uwagę uwagi dotyczące funkcjonowania systemu stopni, w tym ocenę układanych programów prób i efektów pracy KSI . Postawiliśmy sobie następujące cele:

- zwiększenie liczby młodych harcmistrzów w organizacji
- zdynamizowanie zdobywania stopni instruktorskich, jako istotnego elementu pracy z kadrą
- podniesienie jakości prowadzonych prób
.

Mamy świadomość, że same rozwiązania regulaminowe nie wystarczą. Dlatego zaproponowane zmiany w systemie to jedynie jeden z elementów naszej pracy. Szczególną rolę odgrywać będzie praca z KSI oraz praca z przyszłymi harcmistrzami, ich kształcenie i motywowanie. Mamy za sobą pierwszy przeprowadzony przez GK ZHP kurs harcmistrzowski, w styczniu rozpoczniemy stałą pracę z Chorągwianymi Komisjami Stopni, w sierpniu zorganizujemy Zlot Harcmistrzów.

Wiemy też, że kilka zaproponowanych tu rozwiązań może budzić obawy. My też je mamy, stąd prace nad systemem trwają a Was prosimy o wsparcie w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań. Być może by ruszyć to, co wydaje się być skostniałe, potrzeba rozwiązań odważnych.

Do 8 stycznia 2009 r. czekamy na uwagi, które będą przedmiotem dyskusji na zbiórce kształceniowców. Prosimy byście przysyłali uwagi mailem w formie konkretnych zapisów z komentarzem na adres: ksztalcenie@zhp.pl z tytułem wiadomości „SYSTEM STOPNI”.

Jednocześnie informuję, że prowadzimy prace nad modernizacją systemu kształcenia, w tym OKK mającą na celu zdynamizowania kształcenia w organizacji. Wkrótce i ten materiał trafi do konsultacji.

Czuwaj!
hm. Jolanta Kreczmańska
członkini GK ZHP ds. pracy z kadrą i kształcenia

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 23 gru 2008, 19:02

Szumyk pisze:Przekazuję Wam propozycje zmian w Regulaminie Stopni Instruktorskich.
Ktoś wie gdzie zostało to "przekazane" ?
Tzn. gdzie można pobrać plik (konkretny link).
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Pieta
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pieta » 23 gru 2008, 21:18

Dołączam się do pytania :)
Pieta. Ten znad morza:)

www.koszalin.zhp.pl

kowalska
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowalska » 24 gru 2008, 00:04

Na stronie kształcenia też nie ma nic więcej poza tym listem.. No chyba, że nie zauważyłam..
phm. Gracja Bober HR
Hufiec Łagiewniki, Chorągiew Dolnośląska
Kierowniczka Wydziału Starszoharcerskiego GK
Zapraszamy na kursy http://4zywioly.zhp.net.pl/

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 24 gru 2008, 00:08

No chyba że ten regulamin po zmianach jest taki że... go nie ma wcale :) O taki to mi sie podoba :D
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

kowalska
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowalska » 24 gru 2008, 00:29

Hmm :) się okaże :)

Właśnie dostałam projekt mailem.. No to zabieram się do czytania :)
Ostatnio zmieniony 29 gru 2008, 10:35 przez kowalska, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Gracja Bober HR
Hufiec Łagiewniki, Chorągiew Dolnośląska
Kierowniczka Wydziału Starszoharcerskiego GK
Zapraszamy na kursy http://4zywioly.zhp.net.pl/

Szumyk
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Szumyk » 30 gru 2008, 12:01

Tekst projektu "System stopni instruktorskich". Na zielono zaznaczone są propozycje zmian do obecnego systemu.

http://ksztalcenie.zhp.pl/index.php?ac= ... _wer_5.doc

Helenka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Helenka » 02 sty 2009, 21:42

Ja dostałam mailem od komendanta hufca :)

Przeczytałam. Mój gorący sprzeciw budzi zapis:
"1.(...) Są drogą rozwoju instruktorskiego. Harmonogram ich zdobywania powinien zakończyć się do 26 roku życia, kiedy są dobrymi motywatorami i drogowskazami dla instruktora. Złożenie Zobowiązania Instruktorskiego, a tym samym wejście na drogą rozwoju instruktorskiego, wiąże się z brakiem konieczności zdobywania stopni harcerskich, bowiem wymagania na poszczególne stopnie instruktorskie zawierają rozwój osobowy, intelektualny i duchowy."

Szczerze mówiąc, na początku myślałam, że to błąd redakcyjny. Jednak to niestety prawda!
Uważam, że stopnie harcerskie (a więc rozwój osobisty) powinny być oddzielone od instruktorskich - świadczących o posiadaniu postawy, wiedzy i umiejętności właściwych wychowawcom. "Oddzielone" - nie znaczy oczywiście "nieistotne". Jednak na podkreślenie wagi rozwoju osobistego w moim odczuciu nie wpłynie dobrze "upchnięcie" go w wymaganiach stopni instruktorskich. Uważam, że odniesie to przeciwny skutek - łatwo wszak w toku realizacji zadań wielkich i efektownych pominąć gdzieś refleksję nad sobą i światem, rozwijanie zalet i niwelowanie wad, umiejętność harmonijnego łączenia wszystkich pełnionych ról społecznych. Zwrócenie na nie baczniejszej uwagi wymagałoby całkowitej zmiany podejścia tak KSI, jak opiekunów i zdobywających stopnie.

Nie wyobrażam sobie instruktora motywującego swoje harcerki i harcerzy do zdobywania stopni, których sam nie posiada - gdzie tu miejsce na osobisty przykład instruktora? Na bycie starszym bratem, który już przeszedł tą drogę i może pomóc podążać nią swoim wychowankom? Wreszcie - jak być opiekunem próby na stopień, którego się nie zdobyło? (Wiem, regulamin na to pozwala - ale wg mnie to także błąd i łatka dla problemu, jakim jest brak stopni harcerskich, a HRa w szczególności).

Uważam, że kierunek zmian powinien być zupełnie przeciwny. Że nasza Bratnia Organizacja, pozwalająca zamknąć próbę przewodnikowską tylko Harcerzowi Orlemu / Wędrowniczce i podharcmistrzowską HRowi/ HRce, wybrała jedyne właściwe rozwiązanie.
phm. Helena Anna Jędrzejczak HR
Komendantka Szczepu 23 WDH "Pomarańczarnia"
Hufiec Warszawa Mokotów

LukaszCK
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: LukaszCK » 03 sty 2009, 10:57

Mysle ze masz racje Heleno. Szczegolnie jesli chodzi o osobisty przyklad instruktora i to jak ma zmotywowac podopiecznych do realizacji prob na stopnie harcerskie. Instruktor moze byc opiekunem prob na stopnie HO i HR (pwd i phm kolejno). Mimo tego ze jest instruktorem, zalozmy nie zrealizowal proby na chocby HO. Jego wiedza w tym temacie bedzie pomniejszona o praktyke... Wiekszosc z nas kiedys realizowala takie proby i chyba zdajemy sobie sprawe ze nasza wiedza na temat proby na stopien HO jest inna przed i po jej zamknieciu. Nie mowie juz o wiedzy harcerskiej. A co wy na instruktora bez stopnia harcerskiego w wieku 17 lat? Jaki on bedzie jakosciowo?

Zapis dotyczacy wieku 26 lat jako wieku w ktorym powinno sie zakonczyc zdobywanie stopni instruktorskich jak najbardziej mi sie podoba. To swoiste odmlodzenie kadrowe dla Zwiazku :)

Phm jako opiekun phm - jak najbardziej. Sa srodowiska gdzie o hm ciezko. Ulatwi to droge chetnym do zdobycia tego stopnia.
W sprawach dotyczących prób na stopień harcmistrza czynności przewidziane w punktach 10-13 wykonuje Naczelnik ZHP, na wniosek KSI prowadzącej próbę, zawierający kopię materiałów złożonych do KSI przez osobę ubiegającą się o stopień.
Moze to i dobrze? Kiedys tak bylo...
Ostatnio zmieniony 03 sty 2009, 11:00 przez LukaszCK, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Łukasz Kordyzon HR

Przewodniczący KSW przy 8 KSDHiZ im. Zawiszy Czarnego "Czarny Szczep"
Członek ZKK Hufca Kielce Południe

Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 03 sty 2009, 16:07

Stopnie instruktorskie nie mają bezpośredniego odniesienia do poziomu struktury organizacyjnej, na którym instruktor działa. Są drogą rozwoju instruktorskiego.
To bardzo dobra idea, można powiedzieć: nareszcie! Zerwanie z chorą koncepcją wg której stopnie wiążą się z poziomem działania w organizacji, to jedno z kilku narzędzi potrzebnych by odbudować sprawnie działające drużyny i pracę wychowawczą na podstawowym poziomie. Nota bene, cieszy zbieżność myślenia autorów projektu z treścią manifestu RPM KPW :-)
Harmonogram ich zdobywania powinien zakończyć się do 26 roku życia, kiedy są dobrymi motywatorami i drogowskazami dla instruktora.
A to już pomysł moim zdaniem samobójczy dla Związku. I nierealistyczny.
Takie postawienie sprawy to chyba zbytni optymizm, stawianie nadmiernych oczekiwań wobec młodych ludzi. W tym ujęciu szansę na harcmistrza mają tylko ci, co zdecydują się na wejście na drogę instruktorską gdzieś tak około najpóźniej 18 roku życia, i będą się konsekwentnie tej drogi trzymać mimo wszelkich zakrętów życiowych i organizacyjnych.
Jestem jak najbardziej za tym żeby kadra instruktorska składała się z ludzi młodych, ale nie przesadzajmy. Wiek 24-26 lat czyli okres kiedy się kończy studia i zaczyna poważną pracę zawodową, zakłada rodziny itd., to nie zawsze najlepszy wiek do rozwoju instruktorskiego, bo człowiek ma inne priorytety.

Wydaje mi się że zaproponowana nowa filozofia stopni i tak odmłodzi kadrę, bo zdobycie phm. nie będzie musiało wiązać się z objęciem funkcji kmdta szczepu czy członka komendt hufca, a zdobycie hm.-a z działaniem na skalę organizacji, tym samym oba te stopnie staną się ścieżką rozwoju dla drużynowych (tak być powinno). Nie potrzeba więc dodatkowych ograniczeń.

Proponowane ograniczenie wyklucza też praktycznie kadrę pozyskiwaną spoza organizacji - pewnie niektórym instruktorzy pozyskani z środowiska nauczycieli kojarzą się wyłącznie z "komuną" ale to wielki błąd! Wyklucza też opcję która w obecnych czasach może być jedyną szansą dla wielu środowisk czyli rodzic-instruktor (zakładający drużynę dla własnych dzieci). Ten model działa na Zachodzie, więc czemu w Polsce mielibyśmy go wykluczać - zwłaszcza że nasze społeczeństwo się upodabnia do zachodnich.
Złożenie Zobowiązania Instruktorskiego, a tym samym wejście na drogą rozwoju instruktorskiego, wiąże się z brakiem konieczności zdobywania stopni harcerskich, bowiem wymagania na poszczególne stopnie instruktorskie zawierają rozwój osobowy, intelektualny i duchowy.
Tu w pełni popieram uwagi Heleny. Proponowane rozwiązanie grozi osłabieniem czynnika wychowawczego jakim jest osobisty przykład instruktora.
Ostatnio zmieniony 03 sty 2009, 16:08 przez Lucumon, łącznie zmieniany 1 raz.
Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

Magheru
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Magheru » 03 sty 2009, 16:30

4.Jeżeli w niniejszym dokumencie mowa jest o funkcji instruktorskiej, dotyczy to również instruktorów pełniących funkcję zastępców tych instruktorów, którzy kierują podstawowymi jednostkami organizacyjnymi oraz szczepami i związkami drużyn.
tego nie rozumiem... tzn., że jeśli druzynowy jest instruktorem to jeśli jego przyboczny jest instruktorem to jest to funkcja instruktorska, a jak nie to nie jest bycie przybocznym funkcją instruktorską?
Stopnie instruktorskie nie mają bezpośredniego odniesienia do poziomu struktury organizacyjnej, na którym instruktor działa. Są drogą rozwoju instruktorskiego.
i dobrze... ale ten 26 rok życia mnie osobiście trochę przeraża. to znaczy, że w ciągu 2 lat musiałabym zrealizować ponad 2 próby... tempo lekko zabójcze...
KSI może z własnej inicjatywy wystąpić do komendanta o zamknięcie próby z wynikiem negatywnym, z powodu przekroczenia zakładanego okresu trwania próby o więcej niż 3 miesiące. W przypadku nie zakończenia próby przez zdobywającego w wyznaczonym terminie, KSI po upływie 6 miesięcy wraz
z opiekunem i zdobywającym stopień dokonuje oceny próby i podejmuje decyzję o przedłużeniu czasu trwania próby lub wnioskuje o jej negatywne zamknięcie do właściwego komendanta.
I tu znowu nie rozumiem... te 6 miesięcy to już po ptakach jak po 3 jest wniosek o negatywne zamknięcie...

Co do obowiązku posiadania stopnia HO i HR przez odpowiednio pwd i phm jestem za. Tylko czy nasz system jest na tyle wydolny?

i jeszcze coś...

w phm: zadanie instruktorskie na poziomie hufca- ok,
w hm: zadanie instruktorskie na poziomie chorągwi

a nie miało coś być o odłączeniu od szczebelków struktury? to tylko taki manifest, tak?
Ostatnio zmieniony 03 sty 2009, 16:39 przez Magheru, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha dokonaj wszelkich starań by nie zgasła, gdy ujrzysz dogasający żar w spojrzeniu wędrownika pozwól mu zapłonąć na nowo"

------------------------------------------------------------------
Harcerski Krąg Akademicki "Czogori" w Olsztynie

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 03 sty 2009, 16:57

Lucumon pisze:Wydaje mi się że zaproponowana nowa filozofia stopni i tak odmłodzi kadrę, bo zdobycie phm. nie będzie musiało wiązać się z objęciem funkcji kmdta szczepu czy członka komendt hufca (…)
A gdzie w obecnym systemie tak pisze?
Lucumon pisze:Nota bene, cieszy zbieżność myślenia autorów projektu z treścią manifestu RPM KPW :-)
Ja generalnie w samym zapisie o rozdziale stopni instruktorskich od struktury nie widzę jeszcze spełnienia manifestu KPW, no ale to kwestia interpretacji ;)
Lucumon pisze:
pisze:Harmonogram ich zdobywania powinien zakończyć się do 26 roku życia, kiedy są dobrymi motywatorami i drogowskazami dla instruktora.
A to już pomysł moim zdaniem samobójczy dla Związku. I nierealistyczny.
Czy ja wiem? Mamy tu nadal magiczne słowo "powinien", więc nie będzie tak źle :P
Magheru pisze:a nie miało coś być o odłączeniu od szczebelków struktury? to tylko taki manifest, tak?
Ten zapisany rozdział miałby sens dopiero przy modyfikacji wymagań. A tych, jak widać, nie tknięto. A przydałoby się co nieco zmienić.

Do tego oczywiście popieram moich przedmówców w kwestii sprzeciwu wobec zapisu o braku konieczności zdobywania stopni harcerskich. Bo jak najlepiej weryfikować wiedzę i umiejętności na poziomie HO wymagane do zamknięcia pwd., jeśli nie przez zdobycie tego stopnia? Ja do tego popieram wymaganie wiedzy i umiejętności na poziomie HR dla phm.-ów (skoro mają prawo do opieki nad takimi próbami). Nie będę tu już powtarzał argumentów o przykładzie osobistym w kontekście zdobywania stopni HO/HR przez harcerzy.
Jednocześnie nie chciałbym wprowadzać rygoru zdobycia HO przed pwd. i HR przed phm. w ogólności, a zostawić to w formie wymogu posiadania wiedzy i umiejętności na tym poziomie. Dlaczego? Bo nie wyobrażam sobie dorosłego człowieka spoza organizacji, który w wieku np. 35 lat chce zostać instruktorem, a wymagać się będzie od niego zdobywania stopni, których poziom on dawno powinien osiągnąć, bo to kompletnie nienaturalne.
Niemniej w przypadku młodych ludzi (do 25 lat) zdobywających stopnie instruktorskie skłaniałbym się ku temu, aby HO/HR zdobyli, bo w tej sytuacji byłby to najlepszy i naturalny sposób weryfikacji wiedzy i umiejętności na tym poziomie.

Moje wątpliwości budzi pomysł uprawnień do prowadzenia prób hm. dla KSI hufcowych/międzyhufcowych. A dokładniej postawione wymagania, bo samą ideę popieram. Te wymogi są w mojej ocenie wygórowane. Bo takie możliwości z liczbą instruktorów, otwieranymi próbami, mają tylko duże hufce w miastach wojewódzkich/akademickich, albo KSI międzyhufcowe z dużym obszarem działania. Czyli nadal małe hufce „na prowincji”, „skazane” będą na chorągwiane KSI w przypadku prób hm., co spowoduje dość mały obszar oddziaływania tych przepisów, a to przecież „w terenie” przeważne brakuje harcmistrzów z prawdziwego zdarzenia, bo pomijam tych „ku chwale socjalistycznej ojczyzny”.

„Dopuszczenie” podharcmistrzów do opieki nad próbami phm. jak najbardziej popieram. Tylko te proponowane warunki w mojej ocenie spowodują to, że mało będzie takich opiekunów. Dlaczego? Weźmy sobie osobę, która właśnie zamknęła phm. Wg proponowanej zmiany (którą popieram) po roku może zacząć próbę hm., a po kolejnych dwóch już będzie mieć hm. I już mijają trzy lata przewidziane w projekcie, a my mamy już hm., więc z zapisu raczej nie skorzystamy. Oczywiście założyłem tutaj, że ta osoba od razu, kiedy to możliwe, robi próbę hm. (co sugeruje zapis o harmonogramie zdobywania stopni). Niemniej wydaje mi się, że taka konstrukcja zapisów nie zwiększy drastycznie liczby otwartych prób phm. z opiekunami w tym stopniu, bo po prostu ci opiekunowie już zapewne będą harcmistrzami (bo jak otworzą próbę hm., co jest tu przewidziane, to już raczej ją będą realizować). Jeśli ten zapis miałby mieć szersze zastosowanie, to ja widzę dwa wyjścia:
a) zmniejszyć czas posiadania phm. do 2 lat
b) usunąć wymaganie otwartej próby harcmistrzowskiej.
Ostatnio zmieniony 03 sty 2009, 17:07 przez cebul, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

Magheru
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Magheru » 03 sty 2009, 17:20

Mam jeszcze jedno pytanie... bo tego nie zauważyłam, a nie mam za bardzo czasu w dokopywanie się do tego... chodzi o okresy karencji instruktora< bo jakże to inaczej nazwać?> pomijając fakt, że uważam je za trochę bezsensowne... to nie widziałam nic o możliwości extraordynaryjnego ich skrócenia. Super, że okres na hm został skrócony...

Tak się zastanawiam po co w ogóle te okresy... skoro za poziom rozwoju odpowiada opiekun? Niby bez próby instruktor nie będzie pracować właściwie i musi jego praca być oceniona na przestrzeni jakiegoś odcinka czasu?
Ostatnio zmieniony 03 sty 2009, 17:22 przez Magheru, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha dokonaj wszelkich starań by nie zgasła, gdy ujrzysz dogasający żar w spojrzeniu wędrownika pozwól mu zapłonąć na nowo"

------------------------------------------------------------------
Harcerski Krąg Akademicki "Czogori" w Olsztynie

Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 03 sty 2009, 17:25

cebul pisze:A gdzie w obecnym systemie tak pisze?
Nie jest napisane wprost, ale obecny system takie sugestie stwarza. I niestety często jest to tak rozumiane. Tak czy owak proponowana filozofia jest o wiele lepsza i bardziej sprzyjająca wychowawczym celom ZHP a nie bytowi organizacji samej w sobie.
cebul pisze:Ja generalnie w samym zapisie o rozdziale stopni instruktorskich od struktury nie widzę jeszcze spełnienia manifestu KPW, no ale to kwestia interpretacji ;)
Kwestia wczytania się i rozumienia :-)

"III. KADRA
5) Stworzenie nowego systemu stopni instruktorskich, pasującego do zasady uczeń-czeladnik-mistrz. "
http://www.kragplaskiegowezla.harc.pl
cebul pisze:Czy ja wiem? Mamy tu nadal magiczne słowo "powinien", więc nie będzie tak źle :P
No to po co w ogóle pisać?

cebul pisze:Jednocześnie nie chciałbym wprowadzać rygoru zdobycia HO przed pwd. i HR przed phm. w ogólności, a zostawić to w formie wymogu posiadania wiedzy i umiejętności na tym poziomie. Dlaczego? Bo nie wyobrażam sobie dorosłego człowieka spoza organizacji, który w wieku np. 35 lat chce zostać instruktorem, a wymagać się będzie od niego zdobywania stopni, których poziom on dawno powinien osiągnąć, bo to kompletnie nienaturalne.
Niemniej w przypadku młodych ludzi (do 25 lat) zdobywających stopnie instruktorskie skłaniałbym się ku temu, aby HO/HR zdobyli, bo w tej sytuacji byłby to najlepszy i naturalny sposób weryfikacji wiedzy i umiejętności na tym poziomie.
Z tym się jak najbardziej zgadzam.

cebul pisze:&#8222;Dopuszczenie&#8221; podharcmistrzów do opieki nad próbami phm. jak najbardziej popieram. Tylko te proponowane warunki w mojej ocenie spowodują to, że mało będzie takich opiekunów. [...] . Jeśli ten zapis miałby mieć szersze zastosowanie, to ja widzę dwa wyjścia:
a) zmniejszyć czas posiadania phm. do 2 lat
b) usunąć wymaganie otwartej próby harcmistrzowskiej.
Z tym również.
Ostatnio zmieniony 03 sty 2009, 17:30 przez Lucumon, łącznie zmieniany 1 raz.
Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 03 sty 2009, 17:48

Lucumon pisze:
cebul pisze:A gdzie w obecnym systemie tak pisze?
Nie jest napisane wprost, ale obecny system takie sugestie stwarza. I niestety często jest to tak rozumiane.
Zgadza się, sugestie są, ale one same nic nie znaczą. Bo z tym rozumieniem, to znowu problem sprowadza się do jakże skomplikowanej zdolności logicznego myślenia u harcerskich decydentów. A tego w przepisy nie zamkniemy ;)
Lucumon pisze:
cebul pisze:Ja generalnie w samym zapisie o rozdziale stopni instruktorskich od struktury nie widzę jeszcze spełnienia manifestu KPW, no ale to kwestia interpretacji ;)
Kwestia wczytania się i rozumienia :-)
&#8221;III. KADRA
5) Stworzenie nowego systemu stopni instruktorskich, pasującego do zasady uczeń-czeladnik-mistrz.&#8221;
Spoko, ale to będzie możliwe dopiero po modyfikacji wymagań, a nie póki co dość pustym (aczkolwiek dobrze, że się pojawił) zapisie. Powiedzmy, że należy to rozumieć jako zwiastuna ewentualnych zmian :)
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Kadra i kształcenie”