Wymagania prób

Wydział Pracy z Kadrą i Kształcenia ksztalcenie.zhp.pl
ODPOWIEDZ
LukaszCK
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: LukaszCK » 22 paź 2008, 21:31

Witam,

Zastanawialem sie kiedys nad wymaganiami prob instruktorskich. Otoz spotkalem sie z dwoma sposobami "zaliczania" wymagania proby przez KSI.
Sposob pierwszy polegal na tym, iz wymagania spelnione wczesniej przez probanta nie musialy byc na nowo spelniane. KSI interesuja tylko rzeczy ktore nie zostaly spelnione.

Sppsob drugi polega na tym, iz kazde wymaganie, bez wzgledu na to czy bylo realizowane w przeszlosci czy nie musi byc zrealizowane na nowo.

Jak widac sa to rozne stanowiska KSI - sprzeczne. Dlatego chcialbym sie zapytac skad wynikaja te roznice i czym moga byc podparte. Ktora KSI dziala "poprawniej"?

Jak to jest w Waszych srodowiskach?

Pozdrawiam
phm. Łukasz Kordyzon HR

Przewodniczący KSW przy 8 KSDHiZ im. Zawiszy Czarnego "Czarny Szczep"
Członek ZKK Hufca Kielce Południe

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 22 paź 2008, 21:47

U mnie w hufcu KSI kieruje się ogólną zasadą człowiek-wymagania-środowisko. Więc jeśli KSI uznaje, że ktoś już udowodnił, że spełnia dane wymaganie, to po co ma się powtarzać? Można czasami pomyśleć o daniu innego zadania związanego z wymaganiem, ale o wyższym stopniu trudności. Próba jest dostosowywana do osoby, tak, aby jej służyła. Wymagania są dla ludzi, a nie na odwrót.
Takim szczególnym przypadkiem (gdzie wychodzi idiotyzm drugiego podejścia) może być wymaganie na pwd. o kursie drużynowych/przewodnikowskim. Jeśli jakaś KSI wymaga od probanta, który przed otwarciem próby taki kurs zrobił, ponownego robienia tegoż, to wg mnie członkowie KSI mają, łagodnie mówiąc, nie po kolei w głowie. Więc odpowiadając na Twoje pytanie mówię:pierwsza KSI działa poprawniej.
Dlaczego są różnice? Wg mnie KSI działające drugim sposobem pomyliły się co do swego zadania jakim jest dbanie o rozwój instruktorski kadry i:
a) albo wypaczyły zadanie dbałości o jakość prób do stwierdzenia: każde wymaganie=jedno lub więcej zadań, bo wtedy próba "jest dobra"
b) albo chcą pokazać, że "to oni w swej łaskawości rozdają stopnie w hufcu" co jest kolejną paranoją.
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

Michał Łozicki
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Michał Łozicki » 10 lut 2011, 09:33

Czuwaj!
Odgrzewam stary temat - dla mnie na czasie.
Opisaliście druhowie powyżej wymagania, a jak jest w Waszych środowiskach z warunkami zamknięcia próby? Czy Wasze KSI jest skłonne otworzyć próbę jeśli jej program nie zakłada realizacji wszytskich, bodź nawet jednego z warunków zamknięcia próby?
phm. Michał Łozicki HR
Hufiec Lublin

baja
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: baja » 11 lut 2011, 22:55

Czuwaj!
Mam pytanie - jestem nowa w środowisku harcerskim.........
Czy instruktor musi zaliczać próby? Jak to jest, czy jest jakiś wymóg? Pracuję w szkole, mam tam drużynę harcerską, ale szkolną i teraz się dowiedziałam/przez przypadek, że powinnam, a myślałam, że mnie to ominie :/
Co to jest KSI- wyżej przez Was wymieniane?

http://wszystkooharcerstwie.blogspot.com/

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 12 lut 2011, 11:18

Basiu !
Rozumiem, że prowadzisz drużynę harcerską w swojej szkole, podstawowej jak sądzę. To, że drużyna jako teren działania ma szkołę, nie powoduje, że jest to drużyna "harcerska, ale szkolna". Po prostu harcerska ;). Przypuszczam, że masz kontakt ze swoim terytorialnym hufcem i chorągwią. Tam pracują, a przynajmniej powinny, zespoły kształcenia i Komisje Stopni Instruktorskich (KSI). Jako drużynowa powinnaś przejść stosowne kursy drużynowych i przewodnikowski (potem podharcmistrzowski i ....harcmistrzowski :) , ale to dalsza sprawa). Bez tego Twoja praca raczej nie będzie pełna w swej wartości, to wynika ze specyfiki harcerskiej metody wychowawczej. Skontaktuj się z Komendą Hufca, lub Chorągwi, poproś o informację o dostępnych kursach w dogodnych terminach. Kształcenie instruktorskie jest czymś normalnym i naturalnym. Jest ciekawe i warte przeżycia, tym bardziej że jest to szansa na poznanie współkursantów, fajnych i aktywnych z reguły ludzi. Gdybyś miała z tym jakiś problem, mailuj, a postaram się pomóc :)
Ostatnio zmieniony 12 lut 2011, 11:22 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Kadra i kształcenie”