Kurs drużynowych- kilka pytań

Wydział Pracy z Kadrą i Kształcenia ksztalcenie.zhp.pl
KarolinaA
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: KarolinaA » 01 gru 2007, 16:05

Chiciałabym pojechać na kurs drużynowych, ale mam kilka pytań co do tego:
1. Kto może jechać na taki kurs? (wiek, stopień, funkcja) czy jest w ogóle jakieś ograniczenie?
2. Jak wyglada przebieg takiego kursu?
3. Czy wiecie może coś o najbliższych kursach drużynowych w Łodzi i okolicach? Najlepiej ferie!
4. Może macie spostrzeżenia po takim kursie? Jak wam sie podobało, taki kurs potrzebny jest przyszłym drużynowym?
Czekam na szybka odpowiedź.
Ostatnio zmieniony 01 gru 2007, 16:07 przez KarolinaA, łącznie zmieniany 1 raz.
Kto nie ceni życia, ten nie wart go...

Daniel Parra-Poklewski
Nowicjusz
imię i nazwisko: --- ---
Hufiec: ---
Chorągiew: ------
organizacja: ZHP

Post autor: Daniel Parra-Poklewski » 01 gru 2007, 16:46

1. Na kursie byłem w sierpniu i trzeba było mieć 16 lat (rocznikiem) i stopień ćwika/samarytanki, chociaż zdażały się przypadki obniżenia tych wymagań. CO do pełnionej funkcji takich ograniczeń nie było.
2. Zajęcia teoretyczne i praktyczne, prowadzenie zbiórek, pisanie zaliczeń (plany pracy, konspekty), trochę technik. Przynajmniej tak to wyglądało u mnie.
3. Z tego co wiem, to hufiec Widzew organizuje w okresie ferii zimowych, Bałuty w terminie letnim pod namiotami.
4. Potrzebny jest, żeby zdobyć uprawnienia. Moje spostrzeżenia są takie, że pojechać warto, ale dla mnie nie była to rewolucja w wiedzy, a co gorsza umiejętnościach, chociaż doceniłem wagę pewnych elementów.

Lolek_Gliwice
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Lolek_Gliwice » 01 gru 2007, 17:00

Założenia wstępne uczestnictwa w kursie drużynowych:
- ukończone 15 lat
- doświadczenie harcerskie: co najmniej otwarta próba na stopień samarytanki/ćwika (w przypadku osób dorosłych kadra kursu określa szczegółowe warunki uzupełnienia wiedzy i umiejętności harcerskich)
- podstawowa wiedza i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy.

Warunkami ukończenia kursu są:
• posiadanie wiedzy i umiejętności wynikających z zamierzeń kursu
• stopień dojrzałości i postawa – niezbędne do prowadzenia drużyny
• ukończenie 16 lat.

STANDARDY KURSÓW DRUŻYNOWYCH
WYKAZ AKTÓW PRAWA WEWNęTRZNEGO

1. Statut ZHP
2. „Zasady musztry i ceremoniału harcerskiego”
3. „Regulamin mundurów zuchów, harcerek, harcerzy, instruktorek i instruktorów ZHP”
4. „Zasady przyjmowania nazw, imion i sztandarów jednostek organizacyjnych ZHP”
5. „Regulamin odznak i oznak zuchowych, harcerskich i instruktorskich ZHP”
6. Opis metodyk poszczególnych grup – Uchwała nr 24/XXXII Rady Naczelnej ZHP z dnia 1 marca 2003 r.
7. Uchwała nr 40/XXXII Rady Naczelnej ZHP z dnia 15 czerwca 2003 r. w sprawie przyjęcia instrumentu metodycznego – stopnie harcerskie
8. „Podstawowy zestaw programów sprawności zuchowych zdobywanych indywidualnie”
9. Uchwała nr 39/XXXII Rady Naczelnej ZHP z dnia 15 czerwca 2003 r. w sprawie wprowadzenia projektu jako instrumentu metodycznego
10. „Program znaków służb”
11. „Podstawowy zestaw sprawności harcerskich”
12. „System stopni instruktorskich”
13. „Instrukcja sanitarna dla obozów organizowanych pod namiotami”
14. „Instrukcja organizacyjna Harcerskiej Akcji Letniej i Zimowej”
15. „Instrukcja finansowa Akcji Letniej i Zimowej”
16. „Instrukcja gromady zuchowej”
17. „Instrukcja drużyny harcerskiej, starszoharcerskiej, wędrowniczej i wielopoziomowej”
18. „Instrukcja kręgu instruktorskiego”
19. „Instrukcja działania szczepu”
20. „Instrukcja działania związku drużyn”
21. „Zasady tworzenia i działania hufca”
22. „Kryteria harcerskiej drużyny specjalnościowej”.

źródło:
Uchwała Głównej Kwatery ZHP nr 79/2003 z dnia 23 października 2003 r. w sprawie zatwierdzenia standardów kursów drużynowych

Przyznam, że mi kurs dał bardzo dużo. Jednak sam kurs bez doświadczenia na funkcji nie daje pełnego pojęcia o funkcji drużynowego.

Nie wiem, czy ta uchwała jest aktualna ;)
Pozdrawiam

KarolinaA
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: KarolinaA » 01 gru 2007, 18:13

Bardzo dziekuje... Jedyny problem bedzie ze stopniem... ale cóż... coś się z tym zrobi :D. Jeszcze jedno moje dwie kolezanki przyjechały z takiego kursu i powiedziały, że wiekszość osób nie zdało... Jak tam u was z tym było?

Lolek_Gliwice
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Lolek_Gliwice » 01 gru 2007, 18:30

A nie masz gdzie otworzyć próby na samarytankę??;)

Nie wiem, jak można nie zaliczyć takiego kursu. Jeśli się uważnie słucha i notuje, nie powinno być problemów, nawet gdyby kurs kończył się egzaminem :)

U nas na koniec kursu była rozmowa z kadrą kursu, chyba na temat funkcji drużynowego, jego roli w drużynie, itp. A później był test jednokrotnego wyboru :) Nie wiem, czy ktoś nie zaliczył tego testu, chyba wszyscy dali radę. Grunt to być dobrej myśli.

Pamiętaj druhno:
"C H C I E ć T O M ó C ! ! ! ! ! !"

KarolinaA
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: KarolinaA » 01 gru 2007, 18:35

Gdzie to mam.. ale sytuacja jest w druzynie taka a nie inna, że potrzebuje pojechac na kurs drużynowych i to jak najpredzej a tu jeszcze pionierka nie zamknięta...

Lolek_Gliwice
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Lolek_Gliwice » 01 gru 2007, 19:06

Jak mówi mój opiekun na pwd ( dh hm Marian Kampka HR): "to trzeba działać a nie gadać..." ;)

KarolinaA
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: KarolinaA » 01 gru 2007, 19:39

Oj działam, działam i spróbuje jeszcze więcej :D

jstefanska
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jstefanska » 01 gru 2007, 23:08

KarolinaA pisze:Gdzie to mam.. ale sytuacja jest w druzynie taka a nie inna, że potrzebuje pojechac na kurs drużynowych i to jak najpredzej a tu jeszcze pionierka nie zamknięta...
Myślę, że jeśli sytuacja rzeczywiście tego wymaga to komenda kursu może się zgodzić na małe odstępstwo ;)
A co do zaliczania kursu - cóż... U mnie było tak, że warunkiem (a właściwie nie tyle zaliczenia kursu, co zdobycia patentu drużynowego) był udział we wszystkich zajęciach kursowych (jeden wyjazd 10-cio dniowy + biwak) i zrealizowanie iluśtam zadań - część z nich realizowało się na kursie, część trzeba było zrobić po powrocie - przeprowadzić zbiórkę, rozpisać cykl sprawnościowy (kurs zuchowy ;) ), powiedzieć gawędę, przeprowadzić jakąś formę pracy, napisać wizję drużyny, napisać zbiórkę pojedynczą, etc...
Tylko szczerze mówiąc - w tej chwili nie pamiętam już jak się ma patent do zaliczenia kursu i uprawnień do prowadzenia drużyny (w sensie - co do prowadzenia drużyny uprawnia, czy jest to patent, czy wystarczy obecność na kursie czy jeszcze jakoś inaczej....). Jak znajdę to napiszę ;) (chyba że znajdzie się przede mną ktoś kto to jasno wytłumaczy ;)
No, w każdym razie spora część nie pojechała na biwak, a z osób które na biwaku były chyba też niewiele zrobiło dalsze zadania... Więc z tego co wiem - kurs patentem zakończyło niewiele osób....

Aaaa.... ale poza tym, że kurs daje uprawnienia do prowadzenia drużyny - to warto na niego jechać :) Daje kopa motywacji, dużo ciekawych pomysłów, poznajesz ludzi, z którymi możesz potem nawiązać jakąś współpracę, poznajesz doświadczenia innych drużyn... No a poza tym - dowiesz się masy rzeczy związanych z prowadzeniem drużyny. Nawet jeśli jakąś część z tego już wiesz - na pewno znajdzie się coś nowego :)
Ostatnio zmieniony 01 gru 2007, 23:10 przez jstefanska, łącznie zmieniany 1 raz.
HO Joanna Stefańska
drużynowa 307 WGZ "Akademia Pana Kleksa"

KarolinaA
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: KarolinaA » 02 gru 2007, 17:16

mam nadzieje, że pójdzie na takie ustępstwo... Inaczej bedzie nieciekawie...

KarolinaA
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: KarolinaA » 02 gru 2007, 18:24

Daniel Parra-Poklewski pisze:Z tego co wiem, to hufiec Widzew organizuje w okresie ferii zimowych
Hm... a moze jakieś dokładniejsze namiary?? Nie mogę nic znaleźć w internecie :/

Daniel Parra-Poklewski
Nowicjusz

Post autor: Daniel Parra-Poklewski » 02 gru 2007, 19:00

Słyszałem o tym w sierpniu, że ma o być w ten sposób robione: Bałuty - wakacje, Widzew - zima. I było tak w tym roku. W ferie zimowe odbył się duży kurs zuchowy, harcerski, wędrowniczy i przybocznych i drużynowych, był przy tym i kurs zastępwych. Pewno w tym roku też tak będzie, ale po jakieś informacje, trzeba chyba napisać maila, albo zadzwonić, bo jeśli ma być to powinni już raczej wiedzieć :)

KarolinaA
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: KarolinaA » 02 gru 2007, 19:45

Ok napisze bardzo dziękuje :D

Daniel Parra-Poklewski
Nowicjusz

Post autor: Daniel Parra-Poklewski » 03 gru 2007, 20:40

Zrobiłem błąd - pomyliło mi się - ten duży kurs był Polesia, ale tak jak mówiłem - Widzew miał organizować zimowy (przynajmniej tak mówiło się w sierpniu)
Przepraszam za pomyłkę :)

KarolinaA
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: KarolinaA » 09 gru 2007, 12:32

Chce podzielić się dobra wiedomością- znalazłam sobie kurs :D tylko jeszcze żeby mnie przyjeli.

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Kadra i kształcenie”