A moze tak ORGANIZATOR???

Wydział Pracy z Kadrą i Kształcenia ksztalcenie.zhp.pl
peshoo
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: peshoo » 07 gru 2006, 20:56

Powtórzę co niegdyś: nie potrzebne nam rozdrabnianie się w stopniach.
pwd. Michał Pesz HO
Żeglarski Krąg Akademicki
Harcerski Ośrodek Wodny STANICA

"Życie jest o wiele bardziej skomplikowane niż belka swobodnie podparta" dr hab. inż. R. K.

Speedy
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Speedy » 07 gru 2006, 21:24

buli pisze:[...]
Ale skoro Jak slyszalem mamy przywrocic hmRP.(przedwojenny Tytularny stopien chonorowy (ZHR juz to zrobil))
[...]
Teraz można zrobić hm IV RP :P. Wybaczcie, nie mogłem się powstrzymać ;).

Po przeczytaniu części Waszych wypowiedzi, ciężko mi jednoznacznie stwierdzić, czy wprowadzenie stopnia organizatora jest potrzebne. Na pewno ma to swoje wady i zalety. Obecnie stopień pwd. można posiadać mając 16 lat, lecz wydaje mi się, że osoba nie mająca ukończonych 18 lat nie jest odpowiednio dojrzała do posiadania tego stopnia. Nie ulega jednak wątpliwości fakt, że stopień organizatora byłby dobrym preludium do prawdziwego zdobywania stopni instruktorskich i mógłby być zdobywany przez osoby w zamkniętym przedziale wiekowym 15-17 lat. Taka osoba wcale nie musiałaby potem posiadać żadnych specjalnych przywilejów i na pewno nie mogłaby być prawnym opiekunem żadnej grupy ludzi, gdyż, jak wiadomo, warunkuje to polskie prawo. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że zdobycie takiego stopnia dostarczyłoby znacznej satysfakcji osobom będącym we wspomnianej grupie wiekowej i zmotywowałoby je do dalszej pracy, dzięki czemu potencjalni organizatorzy staliby się dobrym materiałem na przyszłą kadrę instruktorską z prawdziwego zdarzenia i nie odeszliby z ZHP przedwcześnie z powodu braku chęci do działania. Prawdą jest, że rozdrabnianie się w stopniach jest bezsensowne jeśli nie ma nic na celu, ale warto się zastanowić, czy na pewno ten stopnień nie wniósłby do organizacji czegoś dobrego i nie usprawnił jej funkcjonowania, a także nie polepszył rozwoju i procesu samodoskonalenia i kształcenia jej członków.

Pozdrawiam.
pwd. Piotr Wittchen
Wydział Systemów Informatycznych GK ZHP

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 07 gru 2006, 23:12

Przecież zadaniem wędrownictwa jest m.in. zmotywowanie takich ludzi do pracy, bez względu czy coś z tego mają czy nie. Jeszcze raz powtórzę: po co nam dodatkowe narzędzie? Nie lepiej nauczyć się wykorzystywać obecne?
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

buli
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: buli » 08 gru 2006, 02:21

wedlug zasad gdyby dzialaly odpowiednio wedrownictwo moze i bylo by to uzasadnieniem nie wprowadzania org. Ale jak zawsze jest jakies ale. Osobiscie ubolewam ze wedrownictwo zostalo wcisniete w system stopni. Dlaczego?? jest to osobny temat. sam wiem ze nie jest tak ruzowo w tym "narzedziem" Mam 27 lat i wcale nie poczuwam sie do zasad wedrowniczych i byl to dla mnie szok jak wcisnieto moja starszo harcerska druzyne do pionu wedrowniczego.
1. Dlaczego sie nie poczowam. Bo zycie mnie juz wystarczajaco dojechalo i niczego wiecej narazie nie szukam. a doswiadczenia zyciowego i osobistego mam o wiele wiecej niz nie jeden 40 a nawet 50 latek. I gdybym nie zamknol pwd. przed wprowadzeniem zmian raczej juz bym nim nie zostal. KARZDY WEDROWNIK JEST HARCERZEM ALE NIE KARZDY HARCERZ JEST WEDROWNIKEM.
2. a moja druzyna skladala sie z ludzi wiekowych :) tez raczej chcacych posmakowac jeszcze raz przygody i podzielic sie swoimi wspomnieniami i doswiadczeniem "srednia wieku 23 lata :) " i tym juz raczej totalnie zamknieto droge do stopnia instruktorskiego. a wielu moglo by do tego dojsc.
3. pozatym jak juz powiedzialem KARZDY WEDROWNIK JEST HARCERZEM ALE NIE KARZDY HARCERZ JEST WEDROWNIKEM. co terz tyczy sie mlodszych. dla znamienitej wiekszosci jestabstrakcja idea wedrownictwa i predzej odejda niz zmienia druzyne, lub chocby system motywacji. wedrownikiem powinien zostawac ochotniczo kazdy wpelni dojzaly czlowiek. 16 latek niechce byc wedrownikiem. niechce jeszcze sie zastanawiac nad przyszlym samodzielnym zyciem i problemami z nim zwiazanymi.
prawde rzeklszy bardziej mi odpowiadaly poprzednie zasady.
Moze kiedy zmiany ochlona sie to zmieni albo jak powiedziales nauczymy sie nimi poslugiwac. CHoc jak wyzej powiedzialem nie widze sie w gronie wedrownikow i szczerze mowiac nie mam pojecia jak by sie za to zabrac.
Dla mnie wedrownik jest czlowiekiem szukajacym idealnej swietlanej przyszklosci, a instruktor czloowiekiem mogocym zyc i dzialac teraz. NOI KAZDY INSTRUKTOR MOZE BYC WEDROWNIKIEM A KAZDY WEDROWNIK INSTRUKTOREM ALE WSZYSCY SA HARCERZAMI

ps. Dla mlodego miano wedrownika i wedrowniczy pagon nic nie znacza jesli nie jest temu juz oddany. natomiast stopien instruktorski czy to bedzie org. czy pwd. to juz COS. i taka osoba nie bedzie sie przedstawiac wedrownik Iksinski tylko organizator, przewodnik lub instruktor Iksinski i znowu powrot do tego ze nie kazdy chce byc wedrownikiem a wiekszosc mlodych mazy byc instruktorem (OFICEREM)
Ostatnio zmieniony 08 gru 2006, 02:39 przez buli, łącznie zmieniany 1 raz.
pwd. Michał Kacyrz HO
52 KDH "ROSOMAK"
http://www.rosomak.neostrada.pl/

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 08 gru 2006, 09:47

buli pisze:ps. Dla mlodego miano wedrownika i wedrowniczy pagon nic nie znacza jesli nie jest temu juz oddany. natomiast stopien instruktorski czy to bedzie org. czy pwd. to juz COS. i taka osoba nie bedzie sie przedstawiac wedrownik Iksinski tylko organizator, przewodnik lub instruktor Iksinski i znowu powrot do tego ze nie kazdy chce byc wedrownikiem a wiekszosc mlodych mazy byc instruktorem (OFICEREM)
I dlatego musimy nauczyć się używać tego narzędzia. Bo bycie prawdziwym wędrownikiem to jest na prawdę większe coś niż bycie pwd.
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Kadra i kształcenie”