A może tak reportaże?

barnrot
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: barnrot » 06 maja 2004, 12:04

Adamek, jak widać, w tej Galerii, tu, na jej forum, zachowań konstruktywnych, jak Twoje i sasola porozumienie, jest znacznie mniej niż krytyki. To, że głos w tej sprawie zabrały tylko dwie osoby oznacza jasno, że Użytkownicy NIE SĄ zainteresowani wprowadzeniem serii. Na pewno nie tak, jak aferami Foto-Gate z grupą trzymającą władzę, sekretnymi pasażami dla wybranych, precyzyjnym niszczeniem wybranych przesyłek pocztowych, torturowaniem psychicznym Użytkowników, uzależnionych wcześniej na siłę od Galerii, która rządzi się spiskiem opon.

Ale gdyby nawet Użytkownicy byli zainteresowani tematem tego wątku, nie wystarczyłoby im rzec, za czym są - lecz należałoby tutaj wypracować konkretne rozwiązania. Dla mnie niezrozumiałe jest, że często Użytkownicy tej Galerii nie wykazują zrozumienia, ile pracy wymaga wprowadzenie jednego prostego mechanizmu. A wystarczyłoby to porównać do pracy z drużyną, która powierzchownie - dla "klienta/użytkownika" jest mniej skomplikowana niż dla tego, kto tę pracę wykonuje. A użytkownicy tego serwisu są przecież w tak dużej mierze organizatorami życia drużyn!
M i c h a ł B o r u n http://eksphm.borun.pl http://orwellness.com/zhp

"Aby zdobyć flagę, trzeba myśleć tak jak flaga" - H a r c e r z L a z l o

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 06 maja 2004, 14:51

barnrot napisał:
To, że głos w tej sprawie zabrały tylko dwie osoby oznacza jasno, że Użytkownicy NIE SĄ zainteresowani wprowadzeniem serii. [...]
Ciekawe - jeśli oczy mnie nie mylą, w tym wątku pojawiły się wypowiedzi 6 autorów... a sam temat przewijał się choćby w czasie spotkań FotoZHP.
barnrot napisał:
Ale gdyby nawet Użytkownicy byli zainteresowani tematem tego wątku, nie wystarczyłoby im rzec, za czym są - lecz należałoby tutaj wypracować konkretne rozwiązania. Dla mnie niezrozumiałe jest, że często Użytkownicy tej Galerii nie wykazują zrozumienia, ile pracy wymaga wprowadzenie jednego prostego mechanizmu.
W sieci są dostępne darmowe, gotowe rozwiązania, oparte na licencji GNU, z których już teraz korzystają różne środowiska harcerskie, tworząc lokalne galerie zdjęć. Niektóre umożliwiają umieszczanie zdjęć w tych miejscach "drzewa kategorii i podkategorii", w którym zdefiniowano odpowiedni album, inne pozwalają na wstawianie zdjęć na dowolnym poziomie struktury, porządkującej zestaw. Przykłady? Choćby galeria witryny HSR, niektórych środowisk warszawskich, czy V DH "Patria" & PH 150 Świnoujście - http://www.uznam.net.pl/~chaber/portal/ ... coppermine (podaję tylko ostatni adres, bo akurat łatwo go odszukać - jest dostępny z portfolio jednego z Administratorów Galerii - pozostałych nie notowałem, stąd nie mam ich pod ręką).

W przypadku FotoZHP i jego prostego, jednopoziomowego podziału na kategorie rozwiązaniem pewnie by było umieszczanie albumów - tematów reportażu w każdej z kategorii. Jeśli by to były odpowiedniki katalogów dyskowych, zdjęcia z zestawu trafiałyby do katalogu.
Ale można przyjąć inne rozwiązanie (od razu zastrzegam - improwizuję). Można utworzyć tabelę nadrzędną dla tabeli, przechowującej dane o zdjęciach. Jej zawartością będą dane, dotyczące zestawu zdjęć (tytuł, opis, inne). Użytkownik miałby możliwość wyboru zestawu dla swojego zdjęcia ("podczepienia" zdjęcia - powiązania go z konkretnym identyfikatorem tabeli "Zestawy"), tak, jak w tej chwili robi to z kategorią. Reszta, to już kwestia założeń, np. zasadnym by było podczepianie do zestawów-serii tych zdjęć, które już zamieszczono w Galerii - głupio wygląda seria, obejmująca jedną fotografię.
Można przyjąć, że zestaw-seria jest Tworzona przez konkretnego Usera, ale umożliwia podczepianie zdjęć przez wszystkich (serie współtworzone), albo uznać, że zestaw ma charakter autorski (w takim przypadku lista dostępnych dla Usera zestawów powinna być filtrowana do tych, które on sam utworzył). Dalej, to już domena programisty - wszystkie skrypty muszą odnosić się do istniejącej struktury tabel i katalogów FotoZHP.
barnrot napisał:
[...] jak aferami Foto-Gate z grupą trzymającą władzę, sekretnymi pasażami dla wybranych, precyzyjnym niszczeniem wybranych przesyłek pocztowych, torturowaniem psychicznym Użytkowników, uzależnionych wcześniej na siłę od Galerii, która rządzi się spiskiem opon. [...]
No proszę, tyle się dzieje, a ja nic o tym nie wiem... :D

Pozdrawiam

hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

adamek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: adamek » 06 maja 2004, 16:00

barnrot napisał:
Ale gdyby nawet Użytkownicy byli zainteresowani tematem tego wątku, nie wystarczyłoby im rzec, za czym są - lecz należałoby tutaj wypracować konkretne rozwiązania.
Napisaliśmy przecież (na spółę z sasolem) jak my to sobie wyobrażamy :). Programistą nie jestem - od strony technicznej nie pomogę.
Bo największym błędem nie jest to, że tego nie wprowadzacie, tylko to że nie informujecie czy prace idą, czy są zaprzestane, kiedy się można spodziewać i czy można.
No bo z ostatniej Waszej wiadomości w tym wątku (tej z grudnia 2003) odnoszę wrażenie, że praca wre...
pozdrawiam
pwd. Adam "Adamek" Jastrzębowski ćwik

barnrot
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: barnrot » 06 maja 2004, 16:20

Właśnie problem w tym, że wielu komentatorów zapomina o koncypowaniu rozwiązań. Nie można tego zostawić programiście, bo koncepcja to decyzje. Programista tylko je wdraża. W koncepcji należy przemyśleć, jak dane rozwiązanie wpłynie na wszystkie zastane składniki systemu. A do tego nie trzeba być programistą, lecz wystarczy być uważnym użytkownikiem serwisu.

Praca nad tym nie wre, w ogóle się tym nie zajmujemy.

Przy okazji, dziękuję panwacowi, że zauważył, iż ja także jestem Użytkownikiem. Dotąd odmawiano mi często tej etykiety, kiedy komuś tak było wygodniej. Jeżeli więc mam mówić za siebie, jako Użytkownika - nie widzę potrzeby wprowadzania serii czy reportaży do Galerii. Z pozycji Użytkownika, raz jeszcze podkreślam, a nie członka zespołu, który by to musiał wprowdzić, uważam, że mam wystarczająco wiele narzędzi, by tworzyć własne serie w portfolio, co też czynię.
M i c h a ł B o r u n http://eksphm.borun.pl http://orwellness.com/zhp

"Aby zdobyć flagę, trzeba myśleć tak jak flaga" - H a r c e r z L a z l o

adamek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: adamek » 06 maja 2004, 16:25

barnrot napisał:
Praca nad tym nie wre, w ogóle się tym nie zajmujemy.
I ta odpowiedź winna się pojawić pare miesięcy temu tutaj (moim zdaniem).
A co do serii - cóż, szkoda :(
pozdrawiam
pwd. Adam "Adamek" Jastrzębowski ćwik

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 06 maja 2004, 16:52

barnrot napisał:
Z pozycji Użytkownika [...] uważam, że mam wystarczająco wiele narzędzi, by tworzyć własne serie w portfolio, co też czynię.
Zestawienia tworzone w portfolio nie umożliwiają indeksowania serii tematycznej. Wykaz zdjęć użytkownika listuje zestaw fotografii po dacie wstawienia, wszelkie inne wpisy dokonywane w blogu występują jedynie tam (i w zbiorczym zestawieniu blogów).

Jak pamiętam, zestaw-seria miał umożliwić użytkownikom łatwe odszukanie pozycji powiązanych ze sobą okolicznościami ich wykonania lub pomysłem autora na cykl zdjęciowy. Samo narzędzie, gdyby powstało, mogło by pomóc szybko dotrzeć do takich zestawów i śledzić ich rozwój, poprzez łatwy wybór narzędzia wyszukiwania z menu (jego kształt - wyszukiwanie po haśle, czy może wybór pozycji z listy, to oddzielna sprawa). Istniejące skrypty galerii tego nie udostępniają.

Na koniec - każde narzędzie indeksujące ma wymierną wartość - z jednej strony ogranicza czas połączenia z siecią osób odwiedzających galerię (wzbogaca liczbę opcji dostępu do danych), z drugiej - zmniejsza ilość wywołań (obciążenie serwera). Mówiąc inaczej - dotarcie do określonych zdjęć przy obecnych narzędziach galerii wymaga większej liczby "kliknięć" (choćby w celu przeszukania szerszych wykazów fotek oraz sprawdzenia, które z nich są ze sobą powiązane).
hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

Marecki
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Marecki » 14 cze 2004, 16:01

Dotarłem tu dopiero teraz ponieważ wcześniej z 36 klatkowego filmu zdjęć do pokazania było może z 3, teraz jest ich troszkę więcej, więc pomysł serii jest całkiem ciekawy.
Odpuszcze sobie komentarz na temat Foto gate... bo strasznie mi tu polityką zalatuję... ;o)

Pozdrawiam serdecznie
Marecki id=403
phm. Marek Jędrzejek H.O
Inspektorat Ratowniczy Śląskiej Chorągwi ZHP
http://www.hsr.slaska.zhp.pl

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Galeria Foto ZHP on-line”