Spółdzielnia

Zablokowany
Juliusz
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Juliusz » 30 lip 2002, 11:47

Jak pewnie większość aktywnych uczestników foto.zhp zauważyła, pojawiła się tam dziwna tendencja. Otóż zdjęcia przyjaciół czy znajomych są oceniane wysoko, a zdjęcia 'konkurencji' - nisko albo bardzo nisko. Ja wiem, że są zdjęcia kontrowersyjne - celuje w tym panwac, ale są też zdjęcia po prostu ładne oceniane zupełnie śmieszne. Spójrzcie proszę na zdjęcie stolicy 'Chopcy na szlaku' - wiele można o tym zdjęciu powiedzieć, ale ocenić go jako słabe i to bez komentarza jest po prostu infantylne. Chciałem napisać 'nieharcerskie', ale ponieważ słówko 'harcerski' jest często odmieniane przez parę osób na foto.zhp przy każdej odpowiedzi, więc będe go unikał.

Nie mam pomysłu na to jak powstrzymać 'spółdzielnię' (nazwa wzięta z rynków kapitałowych określająca grupę ludzi podbijającą cenę akcji). Może wprowadzić moderowanie ocen dla niektórych? Moderatorzy prosiliby o uzasadnienie albo odrzucali ocenę, jeśli znacząco obiegałaby od średniej?

Piszę te słowa nie dlatego, że się boję, iż także moje zdjęcia zostaną 'surowo ocenione przez życzliwych'. Moje zdjęcia są ładne, ale banalne. (Saper kiedyś mi napisał, że kiczowate, choć z tym akurat bym dyskutował). Boję się, że 'życzliwi' skutecznie zdołują takie objawienia jak Iggy, Szary, Ptaku.

Tyle moich myśli na koniec miesiąca

Juliusz

ps. 'Spółdzielnia' jest przęstępstwem.
Zapadłem w sen zimowy. Nie budzić!
Dobranoc

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 01 sie 2002, 02:43

Nie wiem, czemu podajesz mnie za wzór autora "kontrowersyjnego" :), ale faktem jest, że dotychczas galeria była miejscem dość liberalnym. Być może to spowodowało ekalację pewnych zachowań w drugim miesiącu jej działalności (poczucie bezkarności???).
Jak widać, na sposoby są sposoby - administratorzy posiadają narzędzia, pozwalające sprawdzić, przynajmniej ową "mierzalną", aktywność użytkowników. A że w demokracji każdy ma prawo się bronić - posłuchajmy odpowiedzi drugiej strony (może wreszcie przemówi, miast tylko grać w numerki).
hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

Juliusz
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Juliusz » 01 sie 2002, 12:42

szczerze mówiąc nie spodziewam się żadnej pisemnej reakcji ze strony 'spółdzielni'; zastanawiam się co zrobią inne trole ze spółdzielni (i cały czas się zastanawiam, czy to są rzeczywiście trole) - zobaczymy, przyszłość pokaże co dalej...

zupełnie na marginesie - wchodzę dzisiaj do galerii, a tam wszystki zdjęcia z prawego marginesu w tonacji zielono-niebieskiej... co się stało z innymi kolorami?
Dobranoc

cerber

Post autor: cerber » 01 sie 2002, 14:16

Myślę, że ocena '2' powinna być obowiązkowo skomentowana. Może obowiązek wypowiedzi, czyli wyjaśnienia przyczyn tak niskiej noty, ukróci trochę 'troli', którzy dwóje stawiają za 'twarz', tak z załoŻenia.

To 'ukłon' w stronę admministracji strony fotozhp

Pozdrawiam!

[Edytowany przez cerber dnia 01.08.2002 o 11:16 GMT]

[Edytowany przez adrian dnia 01.08.2002 o 11:31 GMT]

Miroslaw

Post autor: Miroslaw » 01 sie 2002, 15:27

Po dzisiejszej akcji zarządu galerii "sprawa spółdzielni" chyba się klaruje. Mam nadzieję, że będzie to wystarczająca przestroga dla innych. Niech wygrywają najlepsi a nie ci, którzy mają "nalepszych znajomych" :)

[Edytowany przez Miroslaw dnia 01.08.2002 o 12:29 GMT]

Aldek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Aldek » 02 sie 2002, 19:59

Propozycja Cerbera jest IMHO słuszna, ja jednak rozszerzyłbym "obowiązek" uzasadniania ocen od 1 do 3 (ew.5) technicznie wydaje mi się to najłatwiejsze do roziązania; wystawiona ocena nie wskoczy jeśli nie będzie komentarza (a może się mylę).
Po drugie nie szeregowałbym oceniających według ocen/alfabetu lecz według daty wystawienia oceny co ujawniałoby tych windujących oceny na + i - na koniec okresów.
Oprócz tego okresowo mogłaby być podawana informacja jak kto głosował, pozostaje kwestia formy np. w portfolio ile wystawił/a 5,4,... lub na koniec miesiąca dla autorów którzy w danym miesiącu wystawili zdjęcia (fotki "XXX" ocenił "YYY" 5 :),1 :(,1 :(,1 :( ).
Nie czas na gadanie, czas na pracę!
Romuald Rzekiecki phm. ŚKI "PAJDEHAR"
Hufiec Ostrów Wlkp

Juliusz
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Juliusz » 03 sie 2002, 11:53

Co do listowania ocen i komenatrzy przy portfolio, już o to prosiłem Adriana - może się zdecyduje to zrobić?
Dobranoc

barnrot
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: barnrot » 03 sie 2002, 15:39

I.
Mirosław: niech najlepsi mają najlepszych znajomych!

II.
Dlaczego nie ma obowiązku dołączania komentarzy do ocen, już tłumaczyłem - na privie, ale chyba i w forum: wcale nie ograniczy to ocen stawianych 'bezkarnie' a obniży merytoryczny poziom komentarzy.

Zwróćcie uwagę, że dziś możemy komuś zwrócić uwagę, że ocenił foto na 2 a nie napisał komentarza.. jeśli w ogóle nie pisuje - będzie go łatwo namierzyć. Skoro napisze, bo będzie musiał - co mu wypomnisz? o gustach bez dyskusji.
M i c h a ł B o r u n http://eksphm.borun.pl http://orwellness.com/zhp

"Aby zdobyć flagę, trzeba myśleć tak jak flaga" - H a r c e r z L a z l o

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 25 lis 2004, 21:30

barnrot napisał:
[...] Dlaczego nie ma obowiązku dołączania komentarzy do ocen, już tłumaczyłem - na privie, ale chyba i w forum: wcale nie ograniczy to ocen stawianych 'bezkarnie' a obniży merytoryczny poziom komentarzy. [...]
W efekcie mamy setki komentarzy, w których autorzy dopominają się o komentarz od osób, które oceniają bez uzasadnienia. Czy to podnosi poziom merytoryczny zawartości bazy danych galerii? ;)
hm. Piotr Nowacki kpt.j.

Aldek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Aldek » 26 lis 2004, 17:09

Konieczność wpisania komentarza wraz z oceną może spowodować:
1. Zmniejszenie liczby ocen "W OGÓLE",
2. Komentarze w stylu "nie podoba mi się" lub "buuaaaachaaaaaaaaa",
3. Komentarze poniżej norm słownikowych.

Apele w stylu nie chcesz skomentować nie oceniaj nic nie dają, a mi osobiście kojarzą się z hasłami z licytacji internetowych: "nie chcesz kupować, nie licytuj"
Chyba jednak nie tędy droga na zdopingowanie użyszkodników lub oglądaczy do komentowania.
Autorzy fotografii na których coś się dzieje, są atrakcyjne (z różnych względów: technika wykonania, moment uchwycony na zdjęciu lub kontrowersyjność zdjęcia) nie narzekają na brak komentarzy.
To co mnie osobiście "boli", to że komentarze są przede wszystkim na temat techniki a mało jest tych które wspominają o treści zdjęcia...
Nie czas na gadanie, czas na pracę!
Romuald Rzekiecki phm. ŚKI "PAJDEHAR"
Hufiec Ostrów Wlkp

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 26 lis 2004, 18:27

Aldek napisał:
Chyba jednak nie tędy droga na zdopingowanie użyszkodników lub oglądaczy do komentowania.
Raczej nie - kiedyś przy okazji jakiegoś spotkania była nawet dyskusja, jak inaczej można by to zmienić. Ale skoro i niektóre z pomysłów Adiego, mające zwiększyć atrakcyjność serwisu, nie doczekały się premiery, to nie ma się co dziwić, że inne też gdzieś zaginęły.
Aldek napisał:
To co mnie osobiście "boli", to że komentarze są przede wszystkim na temat techniki a mało jest tych które wspominają o treści zdjęcia...
No, nie przesadzaj Aldku. Jak wchodzę do galerii, to spotykam się z opiniami, że poza "achami" i ochami" niewiele jest porządnych komentarzy i korekt. Tak samo na GG.

W każdym razie ze swojej strony ostatnio przyczyniam się do zwiększenia liczby "nie technicznych" wpisów. ;)
hm. Piotr Nowacki kpt.j.

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Galeria Foto ZHP on-line”