Harcerskość zdjęć

hanuka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: hanuka » 02 cze 2003, 22:42

Wśród użytkowników galerii pojawiają się kontrowersje na temat "harcerskości" zdjęć. Zdarza się to z reguły w przypadku, gdy któreś ze zdjęć zostaje przeniesione arbitralnie do kategorii rozmaitości.

Najnowszym przypadkiem takiej sytuacji jest zdjęcie panwaca:

ID=2762

No i chciałbym abyśmy na forum wyrazili swoje opinie na temat tego czy to zdjęcie powinno znaleźć się w którejś "harcerskich" kategorii czy w rozmaitościach. Ogólnie rzecz ujmując: czy na zdjęciu są na pierwszy rzut oka widoczne elementy harcerskie, czy może są one nierozpoznawalne.

Mam swoją opinię na ten temat, ale na razie wystarczy, że wyraziłem ją pod zdjęciem. W sumie to chciałbym aby ktoś mnie przekonał, że się mylę. Oczywistym jest przecież, że prezentuję jedynie punkt widzenia jednej osoby (siebie samego), punkt widzenia dość ograniczony poprzez mój pryzmat postrzegania świata.

No cóż, czekam na opinie.

Pozdrawiam.
Wiesiek Romanowski phm.
Instruktor HSR
http://konieckropka.art.pl

sasol
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sasol » 03 cze 2003, 14:23

Dyskusja moim zdaniem nie ma sensu. Warunki dyktuje zarząd.
phm. Maciej Sas
rzecznik prasowy
Kujawsko-Pomorskiej
Chorągwi ZHP
052 322 20 68
0607 770 730
0661 511 566
m.sas@zhp.bydg.org
www.zhp.bydg.org
adres korespondencyjny:
Maciej Sas
Komenda Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi ZHP
ul. Dworcowa 56
85-010 Bydgoszcz

Marecki
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Marecki » 03 cze 2003, 22:57

Niech sobie dyktuje, lecz jeżeli nie będzie się znami wszystkimi liczył to galeria upadnie... może by się tak ktoś z zarządu wypowiedział do jasnej nagłej...
Pozdrawiam
phm. Marek Jędrzejek H.O
Inspektorat Ratowniczy Śląskiej Chorągwi ZHP
http://www.hsr.slaska.zhp.pl

barnrot
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: barnrot » 05 cze 2003, 18:01

Rabi zapytal o opinie Uzytkownikow - nie zas ekspertyze Zarzadu, stad poprzednia wypowiedz uznaje za lekko przerysowana.

Ale oczywiscie mozemy tu napisac, jakimi kryteriami kierowal sie Zarzad w tym wypadku. Uczynie to dzis/jutro, w domu, jak bede mial polskie litery. Do tego czasu - moze ktos zechce sie wypowiedziec?

Odpowiedz jest tak prosta, ze nie spodziewalem sie, iz kogos moze zdziwic obecnosc zdjecia w tej kategorii.

Rabi pisze, ze Uzytkownikow to frapuje, tymczasem w tym temacie nie widze zadnego poruszenia. Nikt tez, wlacznie z autorem zdjecia, nie pisal do Zarzadu z prosba o wyjasnienie.

Ja w akceptacji zdjecia nie bralem udzialu, widzac je w Galerii, uznalem, ze do kategorii Rozmaitosci dodal je sam autor - tak jak ja bym uczynil.

No ale coz, poki co, do wieczora.
Pozdrawiam,
M i c h a ł B o r u n http://eksphm.borun.pl http://orwellness.com/zhp

"Aby zdobyć flagę, trzeba myśleć tak jak flaga" - H a r c e r z L a z l o

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 06 cze 2003, 01:04

Przestałem wysyłać listy do Zarządu z prośbą o wyjaśnienia, bo nie otrzymuję na nie odpowiedzi - ostatnio na moje monity otrzymywałem odpowiedź (wyłącznie od dh Adriana Łaskarzewskiego), że mam być cierpliwy, bo będzie odpowiedź... nie nadeszła przez prawie półtora miesiąca.

Kiedy po tym czasie ponownie wstawiłem to samo zdjęcie (wtedy akurat sprawa dotyczyła zdjęcia odrzuconego), dostałem komunikat o ponownym odrzuceniu z komentarzem, bez jakiegokolwiek odniesienia się do treści listów, które wysłałem na adres Zarządu:
"Dodane ponownie, odrzucone ponownie z tego samego powodu - zdjęcie nie pasuje do kategorii Natura. Komentarz nie gra roli w przyporządkowaniu zdjęcia do kategorii, a jedynie je opisuje; Chociaż w kategorii Rozmaitości od komentarza zależy, czy zdjęcie zostanie przyjęte do Galerii, tak jednak nie jest w innych kategoriach."

Nie mam zamiaru rozmawiać z głuchym telefonem.

Ogólnie - Zarząd wymaga respektowania ustaleń, które sam napisał, a które nie respektują uregulowań prawnych, obowiązujących w Polsce. Sam zaś nie stosuje się do zobowiązań, które sobie nałożył w tych samych ustaleniach.

Powód, w mojej opinii, prosty: wykorzystuje się brak dostępu użytkowników do opcji usunięcia części lub całości swoich zasobów (danych osobowych i zdjęć) - w myśl zasady, że i tak będziemy pokazywać, co nam się spodoba, bo to my mamy "guziki na pulpicie". A dodatkowo, zakłada się, że nikt nie sięgnie do środków prawnych, bo z błahego powodu nie płaci się za usługi prawników.

Na koniec: trudno wymagać poważnego traktowania autorów od kogoś, kto sam na spotkaniu w Międzyzdrojach stwierdził (w obecności zgromadzonych tam osób), iż (cytuję z pamięci)
"punktem wyjścia przy tworzeniu koncepcji Galerii było przeświadczenie, że za wszystko, co ZHP zrobił dla ludzi, autorzy powinni ODDAć Galerii swoje zdjęcia".
Jeśli dodać informację dh Macina Golemana z tego samego spotkania, który oficjalnie poinformował, że WŁAŚCICIELEM Galerii FotoZHP (w rozumieniu koncepcji jako dzieła) jest Pan Michał Borun (tak jak właścicielem oprogramowania jest Adrian Łaskarzewski), to blisko do przeświadczenia, że Zarządca Galerii traktuje cudze prace jako własność, a autorów jako zbędny dodatek (jeśli nie ODDAJĄ mu kolejnych zdjęć).

Świadczy o tym najlepiej drugie zdanie trzeciego paragrafu regulaminu: "Wszystkie działania Użytkownika po dniu zmiany Regulaminu świadczą o jego zgodzie na zmienione warunki." - czytaj "brak zgody na regulamin oznacza zgodę na regulamin", a nie, jak to jest w polskim prawie - rozwiązanie umowy.

PN

[Edytowany przez panwac dnia 06.06.2003 o 02:11 ]
hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

barnrot
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: barnrot » 06 cze 2003, 16:02

Obiecałem, że wytłumaczę powody, dla których zdjęcie zostało dodane w tej kategorii, ale niestety, dziś już nie zdążę; przenoszę na przyszły tydzień i GORĄCO ZACHęCAM Użytkowników do zgadywania pobudek, jakimi kierowaliśmy się w tym przypadku. W wypowiedziach, jak widać powyżej, można nawet bardzo pofolgować wyobraźni - tym bardziej zachęcam!

Aldek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Aldek » 06 cze 2003, 21:08

barnrot napisał:
...GORĄCO ZACHęCAM Użytkowników do zgadywania pobudek, jakimi kierowaliśmy się w tym przypadku. W wypowiedziach, jak widać powyżej, można nawet bardzo pofolgować wyobraźni - tym bardziej zachęcam!
Zapewne przyszedł nakaz z Kancelarii Premiera drogą służbową przez GK aby zdjęcie panwaca w żadnym razie nie dawać do innych kategorii tylko do rozmaitości! Wykonać! 8)
Nie czas na gadanie, czas na pracę!
Romuald Rzekiecki phm. ŚKI "PAJDEHAR"
Hufiec Ostrów Wlkp

Analog_Br

Post autor: Analog_Br » 07 cze 2003, 18:59

Nie rozumiem czegoś...

Robimy zdjęcia na własny koszt. Chcemy je pokazać, to dajemy do galerii. Zgadzamy się na wykorzystanie ich prez ZHP nieodpłatnie. I jeszcze nam ktoś łaskę robi, że je chce w galerii umieścić?

Nie, to nie. Ja mam gdzie publikowac swoje fotki. Mogę się założyć, że osoby najbardziej poszkodowane w tej całej zadymie też mają.

Admin ma zawsze rację, tylko że co mu z adminowania, jeśli tylko on sam zostanie w galerii?

To nie my jesteśmy dla administratorów, tylko oni dla nas. A jak nam łaskę robią, to po co dodawać nowe zdjęcia. FAjnie było sobie zrobić własne królestwo na koszt naiwnych harcerzy z całego kraju, ale powoli się to kończy. Będzie rewolucja, albo exodus :-)

jajco

Post autor: jajco » 08 cze 2003, 06:25

Dh Michał się chyba troszkę zapędził w swojej wypowiedzi...
Nie jest to odpowiednie podejście do poruszanych przez Piotra problemów.

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 08 cze 2003, 18:52

barnrot napisał:
...W wypowiedziach, jak widać powyżej, można nawet bardzo pofolgować wyobraźni - tym bardziej zachęcam!
A cóż pozostaje, Michale, po dziesięciu miesiącach od pierwszego zwrócenia uwagi, że regulacje wewnętrzne galerii nie są zgodne z ustawami nadrzędnymi (pamiętasz, wtedy w odpowiedzi zablokowaliście mi dostęp do własnych danych, pozostawiając je na widoku!), a decyzje Zarządu dotyczące prac podejmowane są często bez brania pod uwagę opinii autora.

Jasne, można wyobrazić sobie inny układ, np. takie doprecyzowanie kategorii, aby zdjęcia w Galerii były wyłącznie zestawem ładnych okładek do wykorzystania w publikacjach harcerskich poczt. To może prowadzić do wyrzucenia wszelkich materiałów dokumentujących działania harcerskich środowisk, jeśli tylko zdjęcie nie "bije w oczy" wielością mundurów, bohaterskimi pozami i dzielnymi minami harcerzy. Ale za to sprawa będzie czysta - obozowisko bez widocznego proporca z ładnie pokazanym numerem, praca polowa bez "galówek", portret w mundurze, ale bez widocznego krzyża i mundurowego obuwia - "autorze, poszukaj innego miejsca, bo dla nas nie jesteś wystarczająco harcerski"...

Niezależnie od tego, jak będzie postępował rozwój Galerii, nie spodziewam się jednego - zmiany podejścia Zarządu, a szczególnie Twojego, Michale, do ludzi, dzięki którym ta Galeria żyje - do autorów. Po 12 miesiącach kontaktów z Tobą spodziewam się, że nadal będą oni traktowani nakazowo, z podziałem na "tych, co wiedzą = Zarząd" i "tych, co mają słuchać = autorzy". To moje zdanie, które utwierdza się za każdym razem, gdy wracam do korespondencji, przechowywanej w moim prywatnym archiwum.

PN
hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

adrian
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: adrian » 10 cze 2003, 10:59

BRUNER: Nie rozumiem, jak w powyższym cytacie odnajdujesz odpowiedź na pytanie, jak klasyfikuje się zdjęcia. Zwrot "pofolgować wyobraźni" dotyczy wypowiedzi panwaca a nie trybu akceptacji zdjęć. Poza tym wypowiedź Michała zachęcała do pisania tutaj, jakie Waszym zdaniem były przesłanki do takiego zakwalifikowania omawianego zdjęcia. Piszesz, że wiesz - to może napiszesz co wiesz, bo jak narazie kończysz na sugestii.
hm. Adrian Łaskarzewski
Poczta Harcerska Szczecin II
KSI Hufca Szczecin Pogodno

hanuka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: hanuka » 12 cze 2003, 11:29

Cytat:
"Pokazałem zdjęcie z Millerem i Naczelnikiem harcerzowi, który wie jak wygląda mundur i Miller, ale nie zna naczelnika. Zdjęcie pokazałem wyrwane z Galerii - bez otoczki sugerującej harcerski charakter zdjęcia. Powiedział, że to chyba Miller i jakiś "facio". Nie zauważył lilijek na krawacie, bo ich się zauważyć nie da, a z munduru instruktorskiego zrobiła się zwykła koszula. "

Są to słowa Adriana, wypowiedziane zarówno na spotkaniu użytkowników galerii na Rajdzie Świętokrzyskim jak i podczas prywatnej rozmowy na gg. Zakładam, iż w tym przypadku przytoczenie słów z prywatnej rozmowy nie zostanie wzięte jako niestosowne, gdyż słowa te zostały powtórzone w obecności innych użytkowników galerii, jak już wcześniej wspomniałem.

Otóż można założyć hipotetyczną sytuację, gdy na zdjęciu jest harcerz w mundurku żeglarskim, takim na wzór munduru Marynarki Wojennej RP. I powiedzmy jest to osoba dorosła, a na zdjęciu tak wyszła, że ma zasłonięty krzyż harcerski czyli tak jak druh Naczelnik na zdjęciu panwaca. Jest to jeden z oficjalnych mundurów w naszej organizacji.
I czy fakt, iż pojedynczy harcerz nie rozpoznał zdjęcia (a jest to tylko pojedynczy harcerz, kto inny równie dobrze bez czytania komentarza do zdjęcia mógłby rozpoznać druha naczelnika i zauważyć, że jest w mundurze), może zaważyć na tym, czy zdjęcie jest harcerskie w charakterze swoim czy nie??
Zdjęcie takie ma OBIEKTYWNIE harcerski charakter, gdyż przedstawia harcerza w REGULAMINOWYM umundurowaniu. I bez różnicy czy jest to druh Naczelnik (którego harcerz nie rozpoznał) czy anonimowy instruktor (którego poza znajomymi nikt nie rozpozna) - jest on w mundurze HARCERSKIM, a to jednoznacznie kwalifikuje zdjęcie do jednej z pierwszych czterech kategorii.

I należy sobie postawić jeszcze jedno pytanie. Czy jeśli tego typu zdjęcie nie jest traktowane jako harcerskie, to czy z regulaminem galerii jest coś nie tak?

Aha, i jeszcze jedno. To tylko insynuacja, i wierzę, iż to co za chwilę napiszę nie jest zgodne z prawdą. Mam po prostu wrażenie, iż ktoś chciał zrobić na złość panwacowi. Ale to tylko moje wrażenie, a i dowodów na to nie mam.

Pozdrawiam.

[Edytowany przez hanuka dnia 12.06.2003 o 12:30 ]
Wiesiek Romanowski phm.
Instruktor HSR
http://konieckropka.art.pl

barnrot
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: barnrot » 12 cze 2003, 19:08

hanuka napisał:
Aha, i jeszcze jedno. To tylko insynuacja, i wierzę, iż to co za chwilę napiszę nie jest zgodne z prawdą. Mam po prostu wrażenie, iż ktoś chciał zrobić na złość panwacowi. Ale to tylko moje wrażenie, a i dowodów na to nie mam.
Wieśku,

dziękuję Ci, że sam sobie odpowiedziałeś.
Podaję za słownikiem www.slowniki.onet.pl znaczenie słowa, jakim określiłeś swoje zdanie:

insynuacja (słownik języka polskiego)
rz. ż IIa ‘krzywdzące, niepoparte żadnymi dowodami, przypisywanie komuś czynów, zamiarów, intencji niegodnych lub niezgodnych z prawem, obyczajami; pogłoska, niesłuszne oskarżenie, krzywdzący zarzut’

insynuacja (słownik wyrazów obcych)
(łc. insinuatio ‘wkradanie się do serca’) sugerowanie komuś czegoś niewłaściwego, krzywdzącego; złośliwe budzenie czyichś podejrzeń; insynuować (łc. insinuare ‘wkradać się’) krzywdząco sugerować komuś popełnienie jakichś niewłaściwych czynów; krzywdzić oskarżeniami, pomówieniami; złośliwie budzić czyjeś podejrzenia.

INSYNUACJA (słownik trudnych słów)
‘przypisywanie komuś czynów niegodnych albo niezgodnych z prawem, nie poparte żadnymi dowodami; wmawianie komuś czegoś złego’: Nie mam zwyczaju komentowania insynuacji mają- cych na celu kompromitowanie uczciwych ludzi.
INSYNUOWAć ‘przypisywać komuś czyny niegodne, nieprawe bez dowodów na nie; złośliwie wmawiać komuś coś‘: Oni też insynuowali, że byłem agentem UB, ale nie umieli tego dowieść.
łac. insinuatio ‘wnikanie do wnętrza’ od insinuare ‘wślizgnąć się’.

Jak napisano powyżej... insynuacja to trudne słowo. Jeszcze trudniej się ją przyjmuje. Najłatwiej za to insynuację uprawiać, pielęgnować, mnożyć, tworzyć, wypowiadać.

To boli, niemniej jednak odpowiem Ci, że nie kierują Zarządem żadne pobudki prywatne przy akceptacji zdjęć - na pewno nie na niekorzyść autorów.

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Galeria Foto ZHP on-line”