Co z tą ortografią i gramatyką?

Zablokowany
Alex
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Alex » 16 cze 2005, 22:17

Szkoda, że już nie ma wątku, w którym dyskutowaliśmy na temat gramatyki i ortografii. Odszukałem jednak wypowiedź Administratora Forum:

CYTUJę
Myślałem, że sprawa używania języka polskiego na forum jest oczywista. Z dyskusji prowadzonych na forum wnioskuję, że jednak nie.
Wszelkie argumenty dotyczące polskich liter, które sugerują, że nie wszystkie przeglądarki je obsługują lub inne podobne, są jak najbardziej niepoprawne. Nie istnieje na forum problem obsługi polskich liter.
Podkreślam jeszcze raz - na forum należy używać języka polskiego wraz z polskimi czcionkami, ortografią i gramatyką.[/b]

[Edytowany przez kojot dnia 08.10.2003 o 09:37 ]

KONIEC CYTATU

Nie zapomnę wypowiedzi Administratorów Galerii na temat druha dyslektyka i poprawnej gramatyki w wypowiedziach na forum. Postanowiłem napisać teraz o tym, gdyż znalazłem pewien "kwiatuszek". Oto on:
barnrot napisał:
A dlaczego "jednostką organizacyjną"? Galeria w żaden sposób nią nie jest, chociażby przez efemeryczną formę przynależności do niej i jej wirtualny charakter.

Zapis pisze o przynależności organizacyjnej projektu, a nie prawie, które nas obiowiązuje. To różnica.

GK ma ten "kociołek" na głowie od samego początku. Charakter relacji między GK a Galerią nie zmienia się ani na jotę (pomijam umowy, bo to psrawa między autorami a ZHP). Ale, jak piszę, charakter relacji się nie zmienia, tyle że dotąd Galeria podlegała komu innemu w GK. To wszystko.
Świetne jest stwierdzenie ..."zapis pisze"... - a nas odsyłaliście do słowników i pisaliście o tym, że robienie błędów stylistycznych, gramatycznych i ortograficznych jest lekceważące dla współrozmówców. Ech... - niech to obowiązuje w obie strony... ;)
phm. Wojciech Cabaj
Komendant Hufca ZHP Chełmża
Drużynowy 49 Drużyny Harcerskiej im. K. Wielkiego z Chełmna,

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 17 cze 2005, 02:17

To fakt - w potocznym języku ten błąd pojawia się często (niestety). na tyle często, że być może za lat naście zostanie uznany za normę słownikową. ;)

Intryguje mnie natomiast, co "posrawa" między autorami, a ZHP. No i mam też nadzieję, że podczas szukania winowajcy nikt tamtędy nie chodzi (szkoda butów). ;)
hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

Alex
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Alex » 21 cze 2005, 21:10

Czyżby tym razem Admin nie miał nic do powiedzenia? Ach - rozumiem - spokorniało towarzystwo. Super. Tak mi się wydaje, że od teraz będziecie druhowie uważali na to co piszecie do innych - no a jeśli się mylę to trudno. Pozdrawiam.
phm. Wojciech Cabaj

kapica
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kapica » 03 lip 2005, 23:00

Panowie! Czym innym jest błąd stylistyczny a innym błąd gramatyczny. Nawet w pracach pisemnych jest on łagodniej traktowany niż posoplity ortograf. W sprawie ortografii w internecie powiem niewiele. Nie jest złą rzeczą popełnienie zwyczajnej literówki na klawiaturze, czy zrobienie błędu z serii "w gazecie pisało...",bo niestety Polacy, podobnie jak Anglicy i podejrzewam równierz inne narody nie znają swojego ojczystego języka i w codzienne rozmowy wplatają niepoprawnie gramatycznie zdania. Głównie jednak chodzi o to, żeby nie robić byków jak np. "gural". Jeżeli admini odsyłają Was do słowników, myśle,że to chodzi o te podręczne ortograficzne, mieszczące się w kieszeni :) :)

Miłego wertowania słowników ;)

barnrot
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: barnrot » 26 wrz 2005, 22:16

panwac napisał:
To fakt - w potocznym języku ten błąd pojawia się często (niestety). na tyle często, że być może za lat naście zostanie uznany za normę słownikową. ;)

Intryguje mnie natomiast, co "posrawa" między autorami, a ZHP. No i mam też nadzieję, że podczas szukania winowajcy nikt tamtędy nie chodzi (szkoda butów). ;)
Drodzy dyskutujący. Rzeczywiście popełniłem błąd, pisząc "zapis pisze" i robiąc w wypowiedzi kilka literówek. Protestuję jednak przeciw przeinaczaniu faktów w tym wątku.

Po pierwsze wzmiankowany błąd nie pojawia się, o ile mi wiadomo, często. Panwac odnosi się zapewne do przykrego błędu typu "w książce / tu: w zapisie pisze" - ja napisałem co innego. Użyłem formy "zapis mówi", zamieniając "mówi" na odpowiedniejsze w moim mniemaniu "pisze" - skoro mowa jest o zapisie. Jest to rzeczywiście błąd, bo forma taka nie jest stosowana. To sformułowanie jest poprawne gramatycznie i fleksyjnie, choć błędne semantycznie. Podobnie jak potoczne "w zapisie pisze" - jednak nie jest to ten sam błąd. Uważam, że popełniłem błąd dużo mniejszego kalibru.

Po drugie - nie użyłem słowa "posrawa", które w formie cytatu używa Panwac.

Konkludując: proponuję dłużej przemyśliwać odpowiedzi i uważniej czytać to, do czego się odnosi. Chyba że tego typu wypowiedzi powstają jako złośliwość pod moim adresem. Wtedy oczywiście wygodnie jest pewnych rzeczy przypadkiem nie zauważyć.
M i c h a ł B o r u n http://eksphm.borun.pl http://orwellness.com/zhp

"Aby zdobyć flagę, trzeba myśleć tak jak flaga" - H a r c e r z L a z l o

Alex
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Alex » 28 wrz 2005, 10:29

Nie dzielmy druhu błędów na te mniejszego i większego kalibru. Popełnił druh błąd i basta. W regulaminie galerii sami napisaliście coś o pisowni... Po za tym już niejednokrotnie pisaliście na FORUM o formie wypowiedzi w JęZYKU POLSKIM!!! (przykład druha dyslektyka, którego tak krytykowaliście)
No ale przecież druh jest w Zarządzie Galerii, a Zarząd interpretuje wszystko po swojemu.
Nic dodać, nic ująć.
Błąd to błąd.
A jeśli już druh dzieli błędy na większego kalibru i mniejszego to ja w takim układzie proponuję zmianę regulaminu galerii - wszak tam powinien znaleźć się zapis na temat kategorii kalibru błędu :lol
phm. Wojciech Cabaj

barnrot
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: barnrot » 28 wrz 2005, 15:00

Tak, oczywiście obiecuję się poprawić i nie robić więcej tylu błędów. Tym właśnie różnię się od tych, którzy oświadczają, że błędy robili i robić będą. Rozumiesz, o czym mówię i o co mi chodzi. Nie wmawiaj mi więc, że krytykuję ludzi za przypadkowe literówki. Zespół galerii walczył i będzie walczył z każdym, kto jest zadowolony z tego, że zrobił błąd. "Ja błędy robiłem i będę robił" to sens wypowiedzi Twojego podopiecznego, w związku z czym publicznie wyraziliśmy zdziwienie, że jest instruktorem.

Obok mojej wypowiedzi widzisz liczbę wpisów, jakie autoryzowałem na tym forum. Odnieś ilość i długość tych wpisów do liczby błędów, które z taką radością wyszukałeś i wyciągnij z tego wnioski.

Alex
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Alex » 29 wrz 2005, 09:00

Druhu Michale - proszę dokładnie przeczytać posty na temat DRUHA - DYSLEKTYKA i wtedy wyrażać ewentualnie pogląd na temat czy ten druh był zadowolony z tego, że robi błędy, czy nie. Wtedy staraliśmy się wytłumaczyć druhom, że nie można w ten sposób traktować osób chorych - ale nie wracajmy już do tematu poprzedniego.
W ostatniej druha wypowiedzi zauważyłem coś bardzo ciekawego i w związku z tym mam gorącą prośbę o przytoczenie mojej wypowiedzi, w której wmawiałbym druhowi krytykę ludzi za przypadkowe literówki. Nie było druhu takiej wypowiedzi, bo jestem daleki od stawiania takich zarzutów.
Kolejna sprawa to liczba napisanych postów - druhu, przecież nie chodzi o ilości napisanego tekstu. Jeśli ktoś twierdzi, że na FORUM i w ...GALERII.... należy używać języka polskiego wraz z polskimi czcionkami, ortografią i gramatyką, to musi tak robić za każdym razem bez wyjątku.
Reasumując - każdy ma prawo się pomylić i nie wytykajmy od razu tych błędów w taki sposób jak zrobiliście to druhowie z DRUHEM DYSLEKTYKIEM ( a co do tego poblicznego zdziwienia, że jest instruktorem... hmm... proponuję kolejny raz poczytać tamte wypowiedzi...)
phm. Wojciech Cabaj

barnrot
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: barnrot » 29 wrz 2005, 14:39

Jak to napisał Marquez - daruję Ci słodycz ostatniego słowa.

Alex
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Alex » 30 wrz 2005, 08:59

Druhu Michale - to jest odpowiedź?! SUPER:lol
phm. Wojciech Cabaj

Zablokowany