Dane ???

Zablokowany
Marecki
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Marecki » 25 kwie 2004, 17:14

Czy dane podane w bolgach urzytkowników Galerii :
id- 102
id- 255
są prawdziwe??
Te dotyczące dodanych zdjęć.
A jeżeli są to jestem ciekaw odpowiedzi Adminów na pytanie zadane przez KubeM w swoim blogu czy zmiany wprowadzone w galerii temu miały służyć.

Pozdrawiam serdecznie
Marecki
phm. Marek Jędrzejek H.O
Inspektorat Ratowniczy Śląskiej Chorągwi ZHP
http://www.hsr.slaska.zhp.pl

barnrot
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: barnrot » 25 kwie 2004, 19:03

1. Liczb leżących u podstaw wyliczeń nie sprawdzałem - ufam tym, którzy je przytoczyli, za to niektóre wyliczenia panwaca są błędne

2. Nawet kiedy zostaną poprawione - bo mu zwróciłem uwagę, także we własnym blogu, te liczby posłużyły tylko do potwierdzenia dawno sformułowanych tez. Takie podejście jest powierzchowne i nie obejmuje całości tematu.

3. Przyjmuje się, że spadek ilościowy w omawianych polach działalności Galerii jest zły sam przez się - dla mnie to nie jest oczywiste. Nie zgadzam się z tezą panwaca, że atrakcyjność serwisu mierzy się tylko-li aktywnością jego użytkowników. Tak samo, nie tym mierzy się jego poziom. Nawet jeżeli uznamy, że jakość fotografii jest średnio niższa niż kiedyś, spadek ilości dobrych ocen może być efektem wielu innych czynników, jak chociażby bardziej ostrożnego/krytycznego oceniania fotografii

5. Wybranymi liczbami, rozwiniętymi w wygodne wyliczenia, przy wsparciu żonglerki pojęć można udowodnić wszystko. Koronkowym przykładem jest blog panwaca, w którym podaje dane bez znaczenia. Buduje tym jednak pozorną rzeczowość i spójność swojego wywodu.

W przeciwieństwie do panwaca, nie uważam statystyki za beznamiętną; statystyka to prawa natury, w tym więc i sama namiętność. Niestety, szczególne emocje może budzić źle uprawiana statystyka; a że niewielu potafi korzystać z niej ostrożnie, przykład mamy we wspomnianych blogach.

Ja nie stawiam tez, na poparcie których wyszukam sobie liczby. Uargumentowanie jakejkolwiek tezy, przy uwzględnieniu innych czynników, niż te, których się spodziewam, zabrałoby zbyt wiele czasu, którego nie mam. A tylko to byłoby podejście poważne. Szkoda, że tej świadomości nie mają ci, którzy za wszelką cenę dążą do zdyskredytowania Galerii i osób ją prowadzących. Nie wiem, w jakim celu. Proponuję zwyczajnie robić swoje.

Panowie - niech te wyliczenia będą poprawne, i co z tego? Co jest w tym złego? Galeria staje sie czytelna i wyraźna i wcale nie było nigdy jej celem bicie rekordów. Aktywność Użytkowników nie jest celem samym przez się tej Galerii - może być jedynie skorelowana z niektórymi z nich. Co to jest korelacja, i jak łatwo jest wyciągać błędne wnioski o zależnościach między wielkościami, można przeczytać w każdym opracowaniu opisującym podstawy grzązkiego gruntu statystyki. Harcerze i instruktorzy mają chyba świadomość tego, że narzędzi, których używają, winni używać ostrożnie. Skoro się już biorą za statystykę, niechże zadbają o metodę!

Pytanie KubyHO, zadane w jego blogu z 24.04 to tak jakby zapytać: "czy po to leczyłeś złamane skrzydełko gołąbka, by nasrał na kapelusz sąsiada?"
Oba pytania są w tym kontekscie nonsensowne. Błędy obu można łatwo wyeliminować, o ile to nie statystykę uznamy za "beznamiętną", lecz beznamiętnie jej użyjemy!
M i c h a ł B o r u n http://eksphm.borun.pl http://orwellness.com/zhp

"Aby zdobyć flagę, trzeba myśleć tak jak flaga" - H a r c e r z L a z l o

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 25 kwie 2004, 20:37

barnrot napisał:
1. Liczb leżących u podstaw wyliczeń nie sprawdzałem - ufam tym, którzy je przytoczyli, za to niektóre wyliczenia panwaca są błędne.
Co można już zauważyć w blogu - najwyraźniej zbyt rzadko weryfikuję wyliczenia wynikami z kalkulatora. :(
barnrot napisał:
2. Nawet kiedy zostaną poprawione - bo mu zwróciłem uwagę, także we własnym blogu, te liczby posłużyły tylko do potwierdzenia dawno sformułowanych tez. Takie podejście jest powierzchowne i nie obejmuje całości tematu. [...]

5. Wybranymi liczbami, rozwiniętymi w wygodne wyliczenia, przy wsparciu żonglerki pojęć można udowodnić wszystko. Koronkowym przykładem jest blog panwaca, w którym podaje dane bez znaczenia. Buduje tym jednak pozorną rzeczowość i spójność swojego wywodu.
Trudno mi się z tym zgodzić. Po pierwsze dlatego, że nie było moim założeniem analizowanie wszystkich aspektów "życia galerii" - część z nich jest ujęta statystykami, udostępnionymi w górnym menu FotoZHP - ich powielenie nie tylko nie jest konieczne (są dostępne powszechnie) ale też i mało realne (te statystyki odwołują się do danych z serwera, do których nie mam dostępu). Zakładam, że liczby tam podane są jak najbardziej poprawne i dobrze oddają aktywność "konsumentów" dorobku galerii.

Wyliczenia, które przeprowadziłem, dotyczyły aktywności osób "fotograficznie czynnych". I tu można dokonać różnych analiz - zarówno takich, które dotyczą motywacji autorów (niezależnie od poziomu, jaki oni prezentują), jak i do ograniczonego zestawu zdjęć po weryfikacji przez zespół Adminów (czyli pozbawionego prac, nie spełniających wymogów regulaminu).

O ile statystyki wywołań, udostępniane przez serwis euromedia nie wypadają źle, o tyle udział użytkowników "fotograficznie aktywnych" w rozwoju zasobów galerii może budzić niepokój. W najbardziej optymistycznym wyliczeniu wynik wynosi nieco ponad 26% dawnego stanu, w pozostałych około 15,5%.
I nawet fakt wycofania dwóch kategorii (z których tylko jedna w większości zawierała prace mocno odstające od tematyki FotoZHP - druga często pokazywała harcerskie działania, choć z trudno rozpoznawalnymi na zdjęciach harcerskimi symbolami) nie wygładzi zbytnio różnic. Tym bardziej, że inaczej planuje się dodawanie zdjęć, mając do dyspozycji 4 tematy, a inaczej, gdy jest ich 6 lub 7. Sam pamiętam, że zgłaszając kolejne zdjęcia na FotoZHP, wcześniej przygotowywałem schemat ich wstawiania na 10-15 pozycji "do przodu", dbając o w miarę równomierny rozkład prac w kategoriach. I nie tylko ilość, ale też kontekst i aktualność tematów była ważna. Zdażyło się też, że zdjęcia kwalifikujące się do obecnych kategorii umieszczalem w części "spotkaniowej" (choć nie wszystkie), inne zaś (pojedyncze "mundurówki"), w kategorii Rozmaitości.

Można zrobić porównanie, ograniczające się do czterech obecnie istniejących kategorii (oczywiście, będzie ono dotyczyć jedynie prac zaakceptowanychy, a potem nie usuniętych z FotoZHP przez ich autorów). Aby próbka była możliwie możliwie najszersza, proponuję porównanie okresu od 1 listopada do 24 kwietnia (data wpisania blogu) w odpowiednich latach.
Analizując okres od 1 listopada 2003 do 24 kwietnia ;2004, w kategoriach "W Dzialaniu", "Na Poważnie", Na Szlaku" i "Portret" można znaleźć 276 pozycji.
Tymczasem, pomimo, że w okresie od 1 listopada 2002 do 24 kwietnia 2003 aktywność autorów nie ograniczala się jedynie do istniejących obecnie kategorii (z tego czasu nadal znajdujemy 477 zdjęć w kategoriach Natura i Rozmaitości oraz 82 w odrębnej części "spotkaniowej"), liczba prac możliwa do odszukania w działach "W ;Dzialaniu", "Na Poważnie", Na Szlaku" i "Portret" wynosi 322 pozycje.

Można uznać, że z czasem świadomość autorów wzrosła, stali się bardziej krytyczni wobec swoich zdjęć. Ale też z drugiej strony, sama obecność galerii i jej wcześniejszy rozwój zadziałał motywująco na wiele osób - zmobilizował do fotografowania, niekiedy podsunął pomysły na nowe tematy.

W ostatnich miesiącach liczba imprez, umożliwiających fotografowanie nie ustępowała tej z poprzednich lat. Sam byłem na kilku - przykładowo, na Śpiewograńcu w Tarnobrzegu doliczyłem się sześciu lub siedmiu osób wykonujących zdjęcia (a nie mam pewności, że widzialem wszystkie). Tak samo na Zjeździe Chorągwi Łódzkiej lampy błyskały z kilku miejsc sali. I na Święcie mojego Hufca (zdjęcia osób tam fotografujących są już w sieci).

O ile wiem, na Rajdzie "Niebanalny" w Gdańsku pojawiło się kilka osób z FotoZHP (niektóre zdjęcia już mi udostępnionio). A co z ostatnimi zimowiskami (choć tu aura i konieczność zakładania okryć wierzchnich może dyskwalifikowac część prac)?

Mogę się cieszyć "oglądalnością" FotoZHP, bo oznacza spore zainteresowanie działalnością naszego Związku. Spadek u autorów motywacji do prezentowania swoich prac zwyczajnie mnie martwi - pocieszam się jedynie, że nie oznacza on spadku zainteresowania fotografią w ogóle.

Pozdrawiam
hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

Aldek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Aldek » 28 kwie 2004, 14:57

Z częścią sformułowań panwaca zgadzam się, ale jak to zazwyczaj bywa nie ze wszystkimi.
Najbardziej uderzyło mnie zdanie
...nawet fakt wycofania dwóch kategorii ...... nie wygładzi różnic.

Trzeba to jasno powiedzieć, kategorie te (rozmaitości, natura) stanowiły ok. 50% wszystkich zdjęć w galerii!
To jest ilość tak znacząca (a w statystyce decydująca), że nie pozwoliłbym sobie na bagatelizowanie jej.
Poświęciłem czas na podsumowanie danych przywoływanych przez KubaM i pawaca, lecz zrobiłem zestawienie z podziałem na kategorie.

1-24.04.2003 1-24.04.2004 procentowo
natura 25 0 0%
rozmaitości 52 0 0%
razem 77 0 0%
W działaniu 1 0 0%
Na poważnie 4 1 25%
Na szlaku 11 12 109%
Portret 20 17 85%
razem 36 30 83%

Pozostawiam bez komentarza, każdy wyciągnie wnioski jakie zechce.
:)
Nie czas na gadanie, czas na pracę!
Romuald Rzekiecki phm. ŚKI "PAJDEHAR"
Hufiec Ostrów Wlkp

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 29 kwie 2004, 20:38

Aldek napisał:
[...] Najbardziej uderzyło mnie zdanie
...nawet fakt wycofania dwóch kategorii ...... nie wygładzi różnic.

Trzeba to jasno powiedzieć, kategorie te (rozmaitości, natura) stanowiły ok. 50% wszystkich zdjęć w galerii!
To jest ilość tak znacząca (a w statystyce decydująca), że nie pozwoliłbym sobie na bagatelizowanie jej. [...]
Z tego, co wiem, Aldek liczył swoje zestawienia w czasie, gdy uzupełniałem swój wpis. Stąd treść jednej i drugiej odpowiedzi nie całkiem się pokrywa.

Bardzo lubię Twoje spojrzenie, Aldku, i rzeczowe prezentowanie faktów. Jak widać, porównanie mojego i Twojego wpisu pokazuje praktycznie to samo - zdjęć w kategoriach "Natura" i "Rozmaitości" było nawet więcej, niż 50%.

Warto jedynie pamiętać o dwóch sprawach. Po pierwsze, kategoria rozmaitości pełniła rolę tygla, do którego trafiało wszystko, co nie pasowało do czterech pierwszych. Część zdjęć była tam umieszczana celowo przez autorów, inne dostawały się tam decyzją Administratorów, mimo, że pierwotnie były kierowane gdzie indziej. Mnie również spotkało to kilka razy - np. przy okazji zdjęcia z Parady żagłowek, ktorych załogi prezentowały się w kompletnym umundurowaniu (ale zbyt słabo rozpoznawalnym, jak się dowiedzialem) lub innym razem - przy zamieszczaniu zdjęcia z Naczelnikiem ZHP i Premierem RP (mimo, że Naczelnik występował w stroju organizacyjnym - koszula instruktorska i krawat z lilijkami - kadr okazał się niewystarczająco prezentowac harcerskie symbole). Takich zdjęć było sporo.

Druga kwestia, to wpływ zdjęć usuniętych na statystykę. Celowo w swoim wyliczeniu ująłem możliwie najdłuższy przedzial czasu, który można porównać. Z prostego powodu - miesiące pierwszego i drugiego roku dzialania galeri zostały dość mocno przetrzebione podczasu usuwania niektórych pozycji. Natomiast ostatnich miesięcy tego roku nie dotknęło to jeszcze znacząco - fotografie są zbyt "świeże".

Myślę, że najlepszy obraz aktywności fotograficznej harcerzy pewnie by dała analiza danych zgłoszeniowych wszystkich zdjęć (włącznie z odrzuconymi i usuniętymi) w porównywanych okresach, zawierająca informację o sugerowanej przez autora kategorii. Ale takiej symulacji nie jestem w stanie wykonać.

Pozdrawiam
hm. Piotr Nowacki kpt.j.

sasol
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sasol » 03 maja 2004, 20:02

Statystyki, statystykami - wszak wiele zależy od sposobu liczenia. Jednak nawet bez nich zauważam, że zdjęć w galerii dodaje się zdecydowanie mniej, a moim zdaniem ich poziom raczej też obniża się. Kwestią dyskusyjną jest czy to objaw stabilizacji Galerii po pierwszym zachłyśnięciu się pomysłem czy też sygnał o zmniejszającej się popularności. Jak na razie osobiście czekam, jeszcze bezskutecznie, na wykształcenie się nowej grupy liderów, która nadawałaby ton całości.
phm. Maciej Sas
rzecznik prasowy
Kujawsko-Pomorskiej
Chorągwi ZHP
052 322 20 68
0607 770 730
0661 511 566
m.sas@zhp.bydg.org
www.zhp.bydg.org
adres korespondencyjny:
Maciej Sas
Komenda Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi ZHP
ul. Dworcowa 56
85-010 Bydgoszcz

adamek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: adamek » 03 maja 2004, 20:21

sasol napisał:
Kwestią dyskusyjną jest czy to objaw stabilizacji Galerii po pierwszym zachłyśnięciu się pomysłem czy też sygnał o zmniejszającej się popularności.
A wierzysz w to co napisałeś?? Naprawdę wierzysz, że to może być objaw stabilizacji??? Nie oszukujmy się! Osoby które często (co 3 dni?) dodawały DOBRE zdjęcia - odeszły.
daleko nie szukając: Panwac, Lukas, Analog, KubaM, Rabi; Stolica też rzadziej się dołącza, Mirosław pozbawiony możliwości wrzucania robali też się wyłączył :(.
A osoby pokroju Dahud (której foty są b.dobre) które były nowe - też uciekają.

Spójrzmy prawdzie w oczy - Galerii żywot kończy się.

Jestem załamany :(
pozdrawiam
pwd. Adam "Adamek" Jastrzębowski ćwik

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 05 maja 2004, 22:30

adamek napisał:
A wierzysz w to co napisałeś?? Naprawdę wierzysz, że to może być objaw stabilizacji??? Nie oszukujmy się! Osoby które często (co 3 dni?) dodawały DOBRE zdjęcia - odeszły.
daleko nie szukając: Panwac, Lukas, Analog, KubaM, Rabi; Stolica też rzadziej się dołącza [...]
Nie przesadzajmy... Nie lubię uchodzić li, tylko za krytykanta, dlatego wstawiłem kolejne zdjęcie na FotoZHP. Nie wiem, czy podzieli los poprzedniego i jeszcze dwóch wcześniejszych (odrzuconych) - o tym nie mogę decydować - jednak staram się.

Pozdrawiam

Piotr
hm. Piotr Nowacki kpt.j.

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 10 cze 2004, 19:09

A jednak coś się udało zrobić, Adamku - zobacz, jaki ruch zrobił się w Galerii!

Piotr
hm. Piotr Nowacki kpt.j.

adamek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: adamek » 11 cze 2004, 00:37

No i rzeczywiście Panwacu - udało się.
I dobrze.