Zgoda na publikację zdjęcia

Zablokowany
Wisienka

Post autor: Wisienka » 11 paź 2002, 15:53

Cześć Czołem !
Mam problem: chciałabym opublikować na foto.zhp zdjęcie ale z osobą która się na nim znajduje nie mam zupełnie kontaktu. Czy mogę to zdjęcie wstawić do galerii, w przypadku gdy "model" nie wie o moim zamierzeniu a ja nie mam możliwości poinformowania danej osoby ? I czy w przypadku zamieszczenia zdjęcia, a potem kategorycznego sprzeciwu mogę zdjęcie wycofac ?

Wisienka

barnrot
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: barnrot » 14 paź 2002, 22:37

Nie.
M i c h a ł B o r u n http://eksphm.borun.pl http://orwellness.com/zhp

"Aby zdobyć flagę, trzeba myśleć tak jak flaga" - H a r c e r z L a z l o

Wisienka

Post autor: Wisienka » 15 paź 2002, 10:24

No to wszystko jasne. Dzięki :)

Miroslaw

Post autor: Miroslaw » 15 paź 2002, 14:41

Ja ostatnio miałem podobne problemy. Po imprezie HGR w Szczecinie - rozwiązałem wszystkie za pomocą foto.zhp (serwis mailowy)! Jak nie do "modela" to pisałem do znajomych "modela". Wisienka - w cywilizowanym świecie musi być możliwość kontaktu! :)

Pozdrawiam
Mirosław

Wisienka

Post autor: Wisienka » 15 paź 2002, 15:38

Ech, cywilizowany świat.
Muszę pogłówkować jak znaleźć tą osobę, przez internet na razie nie wyszło. Ale kto wie, podobno od nieznajomej osoby dzieli Cię siedmioro znajomych :-) A to jest jedna znajoma osoba, może jeszcze nie wypytałam wszystkich.

Wisienka

[Edytowany przez adrian dnia 28.10.2002 o 09:36 GMT]

sasol
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sasol » 27 paź 2002, 20:43

Z doświadczenia wiem, że taka zgoda nie jest zawsze potrzebna. Dlaczego? Dlatego iż uczestnicząc w imprezach o charakterze publicznym sami wystawiamy się na ogólny widok i nie ma znaczenia czy ktoś nas widzi na żywo czy też jakiś czas później na fotografii lub filmie. Doskonałym przykładem są tu zdjęcia w gazetach lub relacje telewizyjne. Oczywiście, każdy ma prawo sobie nie życzyć uwieczniania jednak powinien to zgłosić jeśli zauważy, że jest fotografowany lub filmowany. Zgłaszając zastrzeżenia po publikacji musi udowodnić, że z powodu użycia jego wizerunku poniósł szkodę.
Zupełnie inaczej przedstawia się sprawa jeśli wizerunek użyty zostanie przez autora w celu komercyjnym lub w złej wierze.
phm. Maciej Sas
rzecznik prasowy
Kujawsko-Pomorskiej
Chorągwi ZHP
052 322 20 68
0607 770 730
0661 511 566
m.sas@zhp.bydg.org
www.zhp.bydg.org
adres korespondencyjny:
Maciej Sas
Komenda Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi ZHP
ul. Dworcowa 56
85-010 Bydgoszcz

jajco

Post autor: jajco » 22 gru 2002, 03:13

Sprawa mnie zainteresowała. Więc postanowiłem się zagłębić w temat i sprawdzić jak to wszystko wygląda pod względem prawnym.
A więc, można umieszczać zdjęcie bez zgody osób znajdujących się na nim. Liczy się autor - jego chronią prawa autorskie. Tzn., jeżeli, ktoś użyje zdjęcia zrobionego przez Was to macie po swojej stronie prawo autorskie, które was w tym przypadku chroni. Osoby, które są uwietrznione na fotografii mogą jedynie się powoływać na prawo cywilne. Tzn., że tak naprawdę nie mają nic do powiedzenia - chyba, że wytoczą wam sprawę w sądzie i udowodnią, poniesione szkody.
Jeżeli ktoś chce mogę mu przesłać jakieś źródła lub odpowiedzieć na pytania.
Pozdrawiam.
pwd. Jarosław Ciszek

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 25 lis 2004, 21:45

jajco napisał:
A więc, można umieszczać zdjęcie bez zgody osób znajdujących się na nim. Liczy się autor - jego chronią prawa autorskie. (...)Osoby, które są uwiecznione na fotografii mogą jedynie się powoływać na prawo cywilne. (...) że wytoczą wam sprawę w sądzie i udowodnią, poniesione szkody.
W innych wątkach problem był już rozważany - nie ma większego problemu przy fotografowaniu imprez publicznych, tak samo, jak i osób uznawanych za publiczne (o ile nie naruszamy ich prywatności). Inaczej w przypadku osób prywatnych, szczególnie, jeśli w opisie podaje się ich dane personalne - konsekwencje moga być poważne.
Pozdrawiam

Piotr
hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Galeria Foto ZHP on-line”