Usunięcie profilu Użytkownika w projekcie dla Regulaminu 3

Zablokowany
adrian
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: adrian » 02 lut 2004, 15:12

http://foto.zhp.pl/projekt_zmian_portfolio.doc

W tym projekcie odnosimy się do projektu przedstawionego w innym wątku -Projekt nowego Regulaminu (http://www.forum.zhp.org.pl/viewtopic.php?TopicID=1181) - który zezwala na trwanie w Galerii fotografii Użytkowników, którzy się wycofali, lecz których umowy na publikacje fotografii trwają.

Projekt zakłada więc, że do rozdzielenia są dwie rzeczy, które we wcześniejszych wersjach regulaminu nie były rozróżnialne. Jedna rzecz to profil Użytkownika – o którego istnieniu świadczy jego portfolio (własna strona w Galerii). Druga – publikacja fotografii w galerii, regulowana osobno.

Zapisy, które są następstwem tego założenia oznaczone są różową czcionką, jako nie obowiązujące w innych przypadkach. Usunięcie tych zapisów przedstawi po nieznacznych stylistycznych modyfikacjach wizję wycofywania profilu Użytkownika w przypadku, w którym nie zaistniałoby rozwiązanie przewidziane przez nas w umowie.

Dlatego prosimy o rozdzielanie w komentarzach uwag odnoszących się do wycofania profilu ogólnie, oraz tych, które odnoszą się do trybu wycofania Użytkownika w szczególnym przypadku, kiedy zostają jego fotografie. To mają być tylko uwagi do trybu wycofania Użytkownika, a nie do samego projektu zakładającego pozostawienie fotografii wycofanego Użytkownika. Na tę kwestię obecny jest już odpowiedni wątek Umowa o licencję niewyłączną http://www.forum.zhp.org.pl/viewtopic.php?TopicID=1153.

Pod adresem podanym na początku opisany jest projekt, którego wprowadzeniu Zarząd jest aktualnie najbliższy. W tej chwili wycofywanie profili Użytkownika jest właśnie tak rozwiązane. Ten mechanizm nie jest jeszcze zapisany w bieżącym projekcie Regulaminu 3.0. Propozycja wymaga więc uregulowania regulaminowego. W tym wątku poddajemy projekt pod dyskusję, zanim stworzone zostaną stosowne zapisy Regulaminu.

[Edytowany przez adrian dnia 02.02.2004 o 15:18 ]
hm. Adrian Łaskarzewski
Poczta Harcerska Szczecin II
KSI Hufca Szczecin Pogodno

Analog_Br

Post autor: Analog_Br » 02 lut 2004, 18:26

Mam takie dziwne może pytanie ale...

Kilka miesięcy po powstaniu galerii wyrzucono z niej pewną liczbę użytkowników. Zarzutami było działanie w zmowie i manipulowanie ocenami.

Jak wygląda sprawa teraz? Czy TWÓRCY mogą jeszce kogoś za coś wyrzucić? Co wtedy z umowa i możliwością publikacji zdjęć w ramach umowy?

Jeśli wyrzucenie dalej jest aktualne, to jak wygląda tryb odwoławczy? Można się odwołać od tej decyzji? Jeśli tak to do kogo? Może do sądu harcerskiego?

Z tego co się orientuję, to Galeria jest prywatną inicjatywą TWÓRCÓW, a użytkownicy zgadzają się przekazywać zdjęcia do GK, ale GK nie ma wiele do galerii. Więc jak z tym odwoływaniem się?

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 02 lut 2004, 22:24

Bardzo szybko przeczytałem całość projektu_zmian_portfolio. Rozumiem zamysł, natomiast nie mogę zgodzić się z jednym ustaleniem:

W tekście napisano: "Komentarze i oceny, które wystawił dany Użytkownik są wspólnym dobrem ogółu Użytkowników, stanowią własność Galerii". Niestety, nie moge się z tym zgodzić.
Mogę zrozumieć, że oceny są traktowane jako wyznacznik popularności danego zdjęcia, stąd wpływają na kształt albumów - z uwagi na statystyczny wymiar, tworzą funkcjonalną strukturę nawigacyjną, do której odwołują się niektóre narzędzia o charakterze menu.

W odniesieniu do tekstów komentarzy tak nie jest - to własność autora, efekt jego pracy intelektualnej (wyższych lub niższych lotów, ale jednak). Decydując się na odejście z Galerii autor wpisów może uznać za właściwe pozostawienie komentarzy, ale... nie musi. Może uznać, że treści wcześniej zamieszczone chce pozostawić innym, ale też ma prawo usunąć swoje wypowiedzi.

Od samego początku pojawiają się argumenty "zachowania ciągłości wątku komentarzy", czy "własności Galerii".

W odniesieniu do pierwszego argumentu - sami Twórcy Galerii wskazywali, że komentarz powinien odnosić się do zdjęcia, a nie do czyjegoś tekstu; poza tym warto pamiętać, że po awarii bazy danych z lipca 2002 roku (pozbawiającej komentarze ich lokalizacji), Twórcom Galerii nie przeszkodziło to pozostawić wybrakowanych wątków, mimo ich niejasnego biegu.

W odniesieniu do pojęcia "własności galerii" - tak samo, jak w przypadku wcześniejszej odmowy usuwania zdjęć, czy profili użytkowników, tak i tu obowiązuje zasada, że obie strony wiąże umowa o treści z dnia jej "podpisania" (w przypadku Galerii zapisy Regulaminu). Ponieważ w obowiązujących regulacjach nie było klauzul o niemożności usunięcia wpisanego tekstu, czy własnego profilu, należy uznać, że autor zakładający swój profil w Galerii nie był poinformowany o "niepisanych zasadach i interpretacjach" założeń serwisu, czyli opierał się na zasadach prawa powszechnego.

Podsumowując: myślę, że w odniesieniu do przyszłych komentarzy Twórcy Galerii powinni zadbać o odpowiedni zapis w regulaminie, precyzujący czytelnie tę kwestię (próba jest widoczna w projekcie). Natomiast w odniesieniu do wcześniejszych wpisów, użytkownik decydujący się odejść z Galerii powinien móc przynajmniej zadecydować o ich dalszym losie (w przypadku braku takiego wyboru powinny one zniknąć wraz z jego portfolio).

I na koniec - pragnę przypomnieć, że każda zmiana regulacji o charakterze umowy wymaga zgody obu stron. Z chwilą wprowadzenia zmian, dotychczasowi użytkownicy Galerii powinni mieć możliwość określenia, czy akceptują nowe regulacje - jeśli nie, to umowa zostaje rozwiązana.

phm. Piotr Nowacki
hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 03 lut 2004, 22:01

falo napisał:
Panwac ,chyba pierwszy raz się z tobą niezgadzam. Przerabiałem już sytuację usunięcia portfolio razem z wpisami i ocenami. Bardzo ciekawie wyglądały potem komentaże pod zdjęciami, kiedy ktoś odzywał się do mnie a moich wpisów nie było. [ciach]
Ależ, drogi Falo, po to jest właśnie forum, by prezentować swoje zdanie. :)
Niestety, ja się również nie zgodzę... z Twoją argumentacją w odniesieniu do zagadnienia komentarzy, jako konkretnego rozwiązania technicznego - bo w tym konkretnym przypadku, w tej Galerii, masz rację, efekt by był dziwny.

Od jakiegoś czasu wspieram tworzone portale, stąd trochę znam założenia mechanizmu komentarzy, jak i dostępne możliwości techniczne (niektóre rzeczy już nawet nawet troszkę przerabiać). :)

Z mojej oceny wynika, że Twórcy Galerii od samego początku zakładali zarządzanie serwisem za pomocą zakazów i blokad - stąd przyjęli dość prosty, liniowy i nieuporządkowany układ komentarzy. Ale to raczej ich problem, a nie mój - w rozumieniu "użytkownika".

W strukturach, które wykorzystuję bądź aktualnie współtworzę istnieje możliwość nie tylko zmiany sposobu wyświetlania komentarzy, ale też działająca w ich obrębie "wątkowość". W takim przypadku wypowiedzi powiązane występują razem w bardziej lub mniej skomplikowanym układzie graficznym, a usunięcie konkretnego poziomu usuwa też wszystkie odpowiedzi z poziomów niższych.

Oczywiście, można stwierdzić, że fanaberia jednego autora nie powinna pociągać za sobą usuwania wypowiedzi innych osób. Ale to tylko kwestia założeń i informacji (warunku) jaki się stawia w przed użytkownikami na samym początku zabawy. Stawia w sposób czytelny i "jednoznacznie rozpoznawalny"... w udostępnionym tekście: umowie, regulaminie, czy innym.

Dodam, że w projektach, którymi się zajmujemy, istnieje możliwość "moderowania" komentarzy również przez ich twórców; więcej, w działających na świecie (założonych w nieco bardziej cywilizowanych krajach) galeriach internetowych też spotkałem się z takim rozwiązaniem - tam o odpowiedni poziom kultury wypowiedzi, poza Adminami zabiegają tam sami użytkownicy, wykorzystując zjawisko "presji grupowej".
Przykład? Ot, nikt nie liczy się z kimś, kto stoi nisko w rankingach, a... komentarze są tam też oceniane, choćby przez autora zdjęcia, pod którym się pojawiły. :)

Jaki daje to efekt? Na pewno nie likwiduje groźby pojawienia się chuligana - nawet przy pełnej blokadzie portalu może on się uwidocznić... choćby pod postacią hakera. Za to jest jeden wielki plus takiego rozwiązania - nikt nie ma odczucia bycia traktowanym jak potencjalny łobuz, któremu należy (na wszelki wypadek) np. odebrać możliwość re-edycji swojego wpisu (bo "a nóż" coś zmaluje).
W ten sposób nawet po czasie użytkownicy możliwość poprawienia stylistyki wypowiedzi, rozwinięcia jej itd. A układ wątkowy dodatkowo porządkuje wypowiedzi, umożliwiając śledzenie poszczególnych "rozmów" (jeśli takie się pojawią).

Adresu tamtej Galerii w tej chwili nie pomnę - jeśli jest w notatkach, pewnie kiedyś znajdę go przy porządkowaniu korespondencji. Co do innych projektów - jak się pojawią w sieci w wersji docelowej, będzie można je ocenić.

Pozdrawiam ciepło

phm. Piotr Nowacki
hm. Piotr Nowacki kpt.j.

Lukas
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Lukas » 03 lut 2004, 22:17

panwac napisał:
Co do innych projektów - jak się pojawią w sieci w wersji docelowej, będzie można je ocenić.
Czekamy z niecierpliwością :)

Pozdrawiam
Łukasz Gocek

Aldek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Aldek » 04 lut 2004, 02:31

panwac napisał:
W tekście napisano: "Komentarze i oceny, które wystawił dany Użytkownik są wspólnym dobrem ogółu Użytkowników, stanowią własność Galerii". Niestety, nie moge się z tym zgodzić.
Ja też nie zgodziłbym się na taki zapis.

Natomiast bardzo wskazany byłby zapis w regulaminie np w § 3.16
Użytkownik nie ma prawa:
1/
2/
3/
4/ usuwać własnych komentarzy do fotografii innych autorów, conajmniej do zakończenia okresu prezentacji danej fotografii w Galerii (nawet po usunięciu własnego profilu).

Chociażby w celu przypomnienia, że egzekwując swoje prawa należy też uszanować prawa innych. Lub inaczej mówiąc z wykorzystaniem słów zawartych w propozycji regulaminu: dla "wspólnego dobra ogółu Użytkowników".
panwac dalej napisał:
Mogę zrozumieć, że oceny są traktowane jako wyznacznik popularności danego zdjęcia, stąd wpływają na kształt albumów - z uwagi na statystyczny wymiar, tworzą funkcjonalną strukturę nawigacyjną, do której odwołują się niektóre narzędzia o charakterze menu.

W odniesieniu do tekstów komentarzy tak nie jest - to własność autora, efekt jego pracy intelektualnej (wyższych lub niższych lotów, ale jednak). Decydując się na odejście z Galerii autor wpisów może uznać za właściwe pozostawienie komentarzy, ale... nie musi. Może uznać, że treści wcześniej zamieszczone chce pozostawić innym, ale też ma prawo usunąć swoje wypowiedzi.

I tu też podzielam zdanie panwaca, ale chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jedną istotną sprawę!
W chwili obecnej komentarze do zdjęć znikają wraz ze zdjęciem i nikt się nie pyta autora komentarza czy się na to godzi!
Autor zdjęcia pod którym figurują komentarze, także ponadczasowe i dotyczące ogółu zdjęć a nie tylko tego jednego konkretnego "zawłaszcza" sobie prawo do decydowania o nich.
Tak też nie powinno być!
Szczególnie w przypadku komentarzy fachowych, ponadczasowych i innych "wyższych lotów" (jak to wcześniej napisał panwac).
Niech sobie autor zdjęcia usuwa zdjęcie (zgodnie z regulaminem lub umową) ale decyzję o usunięciu komentarza powinien podjąć autor komentarza! Chociażby w formularzu rejestracyjnym, zaznaczając opcję -
MOJE KOMENTARZE DO FOTOGRAFII INNYCH AUTORÓW MOGĄ:
A/ być usunięte wraz ze zdjęciem
B/ trafić do archiwum Galerii.

Nie czas na gadanie, czas na pracę!
Romuald Rzekiecki phm. ŚKI "PAJDEHAR"
Hufiec Ostrów Wlkp

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 04 lut 2004, 10:31

falo napisał:
A jak sobie takie archwium wyobrazasz? wszystkie komentarze z usunietych zdjec laduja do jednego wora? Bo po czym namierzyc komentarze od konkretnego zdjecia skoro foty juz niema ?
Z jakiegoś powodu w Galerii pojawiły się szare ikony informujące, że zdjęcia już nie ma w zestawie... :)
Choć z mojego punktu widzenia rozwiązanie powinno sprowadzać się do pełnego wykorzystania możliwości dawanych przez strukturę portalu (a fotoZHP portalem wlaśnie jest).
W tej Galerii są założone moduły "Artykułów" (w tej chwili nie wiem, czy jeden, czy dwa niezależne), w dodatku już wykorzystywane - początkowo, kiedy miałem dostęp do FAQ, teksty pisał tam Adrian i Klabton (poszczególne pozycje FAQ), ostatnio pojawiły się opracowania Sasola. Tyle, że jak to jest przyjęte na FotoZHP, całość poprzedza deklaracja o "współpracy", nadanie uprawnień itd., stąd mechanizmy te nie są łatwo zauważalne. Odsyłam do wątku [a http://www.forum.zhp.org.pl/viewtopic.php?TopicID=1168]"Co chcę robić w Galerii"[/a]
falo napisał:
Przez tyle czasu narzekalismy ze nie mozna usunac wlasnego profilu a teraz kiedy dano nam taka mozliwosc nadal narzekamy.
czy to nie dziwne, czy poprostu narzekanie userom tej galerii weszlo juz w krew?
Troche optymizmu :]
Za pozwoleniem - mówiąc w swoim imieniu, nie narzekałem, a domagałem się tego, co mi należne, począwszy od szacunku dla wykonanej pracy (fotograficznej, "pisarskiej"), a skończywszy na na poszanowaniu moich praw.
Jeszcze raz zwracam uwagę, że pomysł powszechnej galerii fotografii harcerskiej był bardzo trafiony. Ale też nikt nie poświęcał swojego czasu i wysiłku (w moim przypadku to prawie 10.000 godzin spędzonych przy komputerze), aby wstawić zdjęcia czy teksty, z założenia przeznaczone do usunięcia. Po prostu - "niepisane zasady" FotoZHP dało się odczuć dopiero po czasie, kiedy się już było "w środku".

Galeria jest konsekwentnie rozwijana zgodnie z koncepcją jej Twórców, a ostatnie propozycje, zwieńczone przyszłym regulaminem wersji 3.0 rozwiążą wiele problemów. Nowi użytkownicy będą wiedzieli, na co się decydują - pozostaje zamknąć wcześniejszy rozdział.

Pozdrawiam

phm. Piotr Nowacki
hm. Piotr Nowacki kpt.j.

Aldek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Aldek » 04 lut 2004, 15:00

falo napisał:
A jak sobie takie archwium wyobrazasz?
Falo to przecież Ty należysz do awangardowej grupy z bogatą i twórczą wyobraźnią, czyżbym się mylił?
falo napisał:
wszystkie komentarze z usunietych zdjec laduja do jednego wora? Bo po czym namierzyc komentarze od konkretnego zdjecia skoro foty juz niema ?
Przecież napisałem: "ponadczasowe i dotyczące ogółu zdjęć a nie tylko tego jednego konkretnego.... ....Szczególnie w przypadku komentarzy fachowych..."
falo napisał:
Przez tyle czasu narzekalismy ze nie mozna usunac wlasnego profilu a teraz kiedy dano nam taka mozliwosc nadal narzekamy.
To nie moja wina, że narzekaliście!
Ja nie narzekałem, wręcz przeciwnie staram się konstruktywnie podchodzić do zagadnień podając w miarę możliwości swoje propozycje.

No i na koniec odpowiem Twoimi słowami
falo napisał:
czy to nie dziwne, czy poprostu narzekanie userom tej galerii weszlo juz w krew?
Troche optymizmu :]
Hufiec Ostrów Wlkp

barnrot
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: barnrot » 06 lut 2004, 12:27

Aldek napisał:
Autor zdjęcia pod którym figurują komentarze, także ponadczasowe i dotyczące ogółu zdjęć a nie tylko tego jednego konkretnego "zawłaszcza" sobie prawo do decydowania o nich.
Tak też nie powinno być!
Aldek ma rację - i właśnie tego chcemy uniknąć doprowadzając do takiej sytuacji, by wycofywanie fotografii z Galerii nie było dowolne!

Nie zgadzam się jednak z tym rozwiązaniem. Komentarze pod fotografią powinny dotyczyć jej przede wszystkim. Przynależą więc w tej Galerii danej fotografii, nawet jeżeli mają szerszy sens.

Tworzenie cmentarzyska komentarzy, jakie proponuje Aldek nie jest ani funkcjonalne ani zgodne z ideą Galerii.

Nie zgodne z ideą, bo:
jeżeli komentarze nie odnoszą się do danego zdjęcia, to jest oznaka tego, że nie stosujemy ich poprawnie.
Wszelkie porady i uwagi ogólne można zawrzeć w specjalnych działach Galerii - jak Warsztat czy w pełni edytowalny system FAQ. Również po wpisaniu ich jednorazowo - jako komentarz pod danym zdjęciem.

Właśnie skorzystanie z tego systemu proponowaliśmy panwacowi przy okazji jego konkursu "cyfra/analog". Tam jest właściwe miejsce dla takich inicjatyw.

Podobnie, docinki osobiste między rozmówcami i uwagi pod adresem Zarządu - lądują pod nie mającymi wiele wspólnego ze sprawą fotografiami. A są po temu właściwe kanały oficjalne - adresy i forum.

Nie funkcjonalne, bo:
nie wyobrażam sobie, abyśmy my, Użytkownicy Galerii z własnej nieprzymuszonej woli pląsali po "byłych" komentarzach. Nie widzę także potrzeby, by to nam umożliwiać.
Skoro odeszło zdjęcie, niech odchodzą z nim odnoszące się DO NIEGO komentarze.
M i c h a ł B o r u n http://eksphm.borun.pl http://orwellness.com/zhp

"Aby zdobyć flagę, trzeba myśleć tak jak flaga" - H a r c e r z L a z l o

Aldek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Aldek » 02 mar 2004, 11:12

Cóż, możliwość usunięcia profilu stała się faktem (ogłoszonym w komunikacie), teraz dodatkowo zapisanym w nowej wersji Regulaminu 2.5 §51.

http://www.foto.zhp.pl/regulamin.php
Hufiec Ostrów Wlkp

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Galeria Foto ZHP on-line”