Umowa o licencję niewyłączną

barnrot
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: barnrot » 08 sty 2004, 22:06

Myślę, że niepotrzebne jest przy rozpatrywaniu zysków i strat stawianie serwisu ogólnie i Użytkowników Galerii na przeciwległych biegunach: zyskają ci, a straci ten. Zyskają, moim zdaniem, wszyscy.

Galeria na pewno zyska, bo zamieszczane w niej będą zdjęcia zgodne z jej charakterem i misją. Nie będzie to poczekalnia i wystawka, hyde-park. Autorzy zdjęć dokładnie zastanowią się, czy ich fotografia to akurat to, co powinno za 5 lat wciąż prezentować ZHP w internecie.

Twórcy Galerii na pewno zyskają, bo tak jak pisze panwac, nie będziemy musieli podejmować pewnych decyzji, które dotąd nie były skodyfikowane, ale nabrały już charakteru procedur. Wielokrotne powtarzanie ich zabierało nam dużo czasu i uwagi.

Ci, którzy nie zechcą publikować fotografii na tych warunkach, zyskają na pewno także, znajdując lub zakładając w internecie inne podobne miejsca. Albo ograniczając swój czas w Galerii do komentowania i oceniania. Użytkownik Galerii nie ma obowiązku dodawać do niej fotografii.

Widz Galerii straci z oczu wycofane fotografie. Może ich być sporo (Mam pewność, że zostaną co najmniej te dodane przez członków Zarządów). Później zapewne fotografii będzie przybywać z mniejszym impetem. Ale to tylko ilościowa zmiana, gdy zestawić to z zyskiem, jaki przyniesie większa czytelność Galerii. Myślimy o Galerii za lat kilka, dopóki taka formuła prezentacji nie będzie już całkiem przestarzała i wyparta przez nowe rozwiązania i media.

Autorzy zdjęć publikowanych zyskają, bo ich utwory będą prezentować ZHP i harcerstwo, opatrzone właściwym komentarzem, na ustalonych zasadach, przez długi czas. Ponadto, jako że jest to umowa o licencję niewyłączną, będą mogli dysponować nie tylko podobną fotografią, ale dokładnie tym samym plikiem - poza Galerią - zgodnie z własną wolą.

Autorzy fotografii zyskają także, gdyż faktycznie, nawet GK ZHP nie będzie mogła korzystać z ich prac bez ich zgody. Zainteresowani korzystaniem ze zdjęć w Galerii instruktorzy GK ZHP zyskają również - pojawi się mechanizm, który umożliwi im łatwe wysyłanie zapytań o zezwolenie na wykorzystanie fotografii. To jednak będzie kwestia między nimi a autorami - gdzie Galeria już nie pośredniczy w przekazywaniu dzieł.

Taki mechanizm został już ponad rok temu przemyślany, nie było tylko kiedy i jak go zaimplementować. Myślę, że stanie się to w najbliższych miesiącach, kiedy już uregulowany będzie status prawny fotografii w Galerii.

[Edytowany przez barnrot dnia 08.01.2004 o 22:08 ]
M i c h a ł B o r u n http://eksphm.borun.pl http://orwellness.com/zhp

"Aby zdobyć flagę, trzeba myśleć tak jak flaga" - H a r c e r z L a z l o

jajco

Post autor: jajco » 08 sty 2004, 22:41

Michale.
Po przeczytaniu Twojej wypowiedzi zastanawiam się czy Ty nie potrzebujesz innego tworu. Galeria jest galerią a opisane właściwości posiada bardziej album o harcerstwie. Może ciekawszym rozwiązaniem jest stworzenie czegoś od podstaw a nie przebudowywanie już istniejącej Galerii. Sami doskonale wiecie, jaki ruch generowała Galeria przez pierwsze miesiące działalności.

Pozdrawiam
phm. Jarek Ciszek

barnrot
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: barnrot » 08 sty 2004, 22:54

Przecież budujemy Galerię od podstaw. Nie wszedłem tu przed miesiącem i nie zacząłem nic zmieniać. Nie przebudowujemy Galerii - to jest nie przebudowujemy formuły na nią, nie zmieniamy jej celów. Za to dopasowujemy do nich regulacje. Uściślamy, bo jak naczyło nas doświadczenie, tam gdzie dwóm osobom nie potrzeba więcej słów, innym trzeba już niektóre rzeczy wytłumaczyć. To naturalne i na tym polega tzw. "tacit knowledge".

Nie widzę różnicy między galerią a albumem. Po przeczytaniu Regulaminu tej Galerii widać, że to, o co nam chodzi to album o harcerstwie. Przytoczę tylko § 6 Regulaminu, ale polecam ponowną lekturę wszsytkich naszych celów:
Cel dla ZHP
Promocja harcerstwa i jego pozytywnego wizerunku w społeczeństwie jako ruchu ludzi młodych, kreatywnych, wrażliwych na piękno, działających pozytywnie, dysponujących konkretnymi umiejętnościami i profesjonalnym przygotowaniem, rozwijających swe umiejętności.
Jako że funkcja Galerii jest wychowawcza i rozwojowa, nie jest to album profesjonalny - udział w zabawie może wziąć każdy chętny, pod warunkiem, że pasuje mu charakter Galerii i że chce się czegoś dzięki temu nauczyć.

barnrot
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: barnrot » 08 sty 2004, 22:58

falo napisał:
Mail który wysłałem nie dotarł więc sprawę kontynuuję tu.
Otrzymałem maila informującego mnie o tym żebym zmienił swoje dane osobowe (imie nazwisko ) na prawidłowe inaczej konto zostanie zablokowane.
Pytanko, skąd wiecie jak się nazywam naprawdę i kim jestem ? Hymmm? :]
Falo, to nie jest sprawa w tym wątku, więc jeśli chcesz kontynuować rozmowę, załóż nowy wątek, np. "Jestem Użytkownikiem Galerii, mam problemy z toższamością - proszę o pomoc"

Chyba że wystarczy Ci przypomnienie, że wyraziłeś zgodę na Regulamin, m.in.:
§ 16
Użytkownikiem galerii może być każdy, kto wyrazi chęć aktywnego uczestniczenia w jej życiu pod własnym nazwiskiem - komentowania umieszczonych w niej zdjęć, dodawania własnych, akceptując niniejszy Regulamin.

[Edytowany przez barnrot dnia 08.01.2004 o 23:02 ]

hanuka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: hanuka » 08 sty 2004, 23:03

barnrot napisał:
Ci, którzy nie zechcą publikować fotografii na tych warunkach, zyskają na pewno także, znajdując lub zakładając w internecie inne podobne miejsca. Albo ograniczając swój czas w Galerii do komentowania i oceniania. Użytkownik Galerii nie ma obowiązku dodawać do niej fotografii.
Jak by nie patrzeć to racja. Zresztą cały ten wywód, nie tylko fragment, który przytoczyłem, przekonał mnie w jakimś stopniu.
Wiesiek Romanowski phm.
Instruktor HSR
http://konieckropka.art.pl

sasol
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sasol » 09 sty 2004, 09:44

FaLo: Nie zakładaj nowego wątku, ja to już zrobiłem jakiś czas temu: http://www.forum.zhp.org.pl/viewtopic.php?TopicID=1058
Tytuł: Czego się wstydzicie?
phm. Maciej Sas
rzecznik prasowy
Kujawsko-Pomorskiej
Chorągwi ZHP
052 322 20 68
0607 770 730
0661 511 566
m.sas@zhp.bydg.org
www.zhp.bydg.org
adres korespondencyjny:
Maciej Sas
Komenda Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi ZHP
ul. Dworcowa 56
85-010 Bydgoszcz

Aldek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Aldek » 09 sty 2004, 13:49

sasol napisał:
Aldku: Na takiej samej zasadzie jak działa policjant i zwykły obywate, na takiej samej zasadzie jak traktuje się hydraulika i majsterkowicza.
No widzę, że zaczęło się wytaczanie ciężkich dział -POLICJA.
Policjanci są funkcjonariuszami Państwowymi o specjalnych uprawnieniach, często zagwarantowanymi tylko i wyłącznie dla nich właśnie. Nie znaczy to jednak, że zwykły obywatel pod nieobecność "funkcjonariuszy" nie ma prawa lub nawet obywatelskiego obowiązku zareagowania na przekroczenia obowiązującego Prawa. Ale zostawmy Policję, Wojsko, Straż czy inne tego rodzaju SŁUŻBY.

Inaczej jednak przedstawia się sprawa z hydraulikiem, mechanikiem itd.
Można mieć "papiery mistrzowskie" a nie poradzić sobie z "USTERKĄ", jednocześnie można tych papierów nie mieć ("majsterkowicz" :) ) a poradzić sobie "z poważnymi problemami wynikłymi z powodu prznikającej przez najmniejsze zakamarki wody" szybko i bez problemów a co najważniejsze również nie drogo.

Moje prywatne doświadczenia,
nigdzie nie zdarzyło mi się abym był traktowany jako fotografujący gorzej lub chociażby inaczej niż fotograf z legitymacją.

No i na zakończenie (jeśli można) tego wątku...
Czy zdajecie sobie sprawę, że nie obejrzelibyśmy 95% różnych interesujących i zaskakujących zdarzeń i sytuacji, gdyby przyszło nam czekać na zdjęcia "zawodowców".

[Edytowany przez Aldek22 dnia 09.01.2004 o 13:53 ]
Nie czas na gadanie, czas na pracę!
Romuald Rzekiecki phm. ŚKI "PAJDEHAR"
Hufiec Ostrów Wlkp

Aldek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Aldek » 09 sty 2004, 14:22

Wracając do właściwego wątku - umowa.

Przpomniałem sobie o jeszcze jednej sprawie która jest bolączką wszystkich autorów publikujących swoje prace, ale największą tych publikujących w internecie.
Kwestia bezprawnego kopiowania i wykorzystywania zdjęć i nie chodzi mi wykorzystywanie przez prywatne osoby do własnego użytku (dopuszczalne przez Prawo Autorskie Art.23) ale o komercyjne wykorzystywanie (w tym przetwarzanie fotografii).
Sprawa jest na tyle istotna, że powinna być opisana w umowie bardzo konkretnie.

Np. "Licencjobiorca nie odpowiada za kopiowanie zdjęć przez inne osoby, nie udziela pomocy w ściganiu tych osób."

I wtedy wiem, czego po takiej umowie oczekiwać jeśli obawiam się problemu bezprawnego kopiowania i wykorzystywania moich prac.

O tym, że nie jest to sprawa błaha przekonało się już wielu autorów i to najczęściej były fotografie najlepsze, najwyżej oceniane.

[Edytowany przez Aldek22 dnia 09.01.2004 o 21:48 ]
Nie czas na gadanie, czas na pracę!
Romuald Rzekiecki phm. ŚKI "PAJDEHAR"
Hufiec Ostrów Wlkp

sigma
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sigma » 09 sty 2004, 22:56

hm.. mam pytanko: czy ekspertyza prawnicza będzie dostępna dla użytkowników, czy dostęp do niej będzie miał tylko zarząd?
hm. Krzysiek Wojtas HR
Hufiec Ziemi Dzierżoniowskiej | Zespół Harcerski Chorągwi Dolnoślaskiej
www.dzierzoniow.zhp.pl | www.harcerski.dolnoslaska.zhp.pl

barnrot
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: barnrot » 12 sty 2004, 18:40

Tak, na tym forum zostaną zaprezentowane odpowiedzi prawnika w poruszonych kwestiach. Będą to odpowiedzi na pytania Użytkowników zadane publicznie, mijałoby się więc z celem, ich tutaj nie publikować.

Podkreślę, choć powinno to być jasne, że projekt umowy, który prezentujemy, również przygotowany został przez prawnika, nie Zarząd.

sasol
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sasol » 22 sty 2004, 13:28

To dobrze, Michale, że będzie prezentacja na forum. Mam nadzieję, że robicie wszystko aby stało to się jak najszybciej albowiem obawiam się czy np. za kilka miesięcy będzie jeszcze komu dyskutować nad umową a co ważniejsze podpisać ją...
phm. Maciej Sas
rzecznik prasowy
Kujawsko-Pomorskiej
Chorągwi ZHP
052 322 20 68
0607 770 730
0661 511 566
m.sas@zhp.bydg.org
www.zhp.bydg.org
adres korespondencyjny:
Maciej Sas
Komenda Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi ZHP
ul. Dworcowa 56
85-010 Bydgoszcz

sigma
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sigma » 14 mar 2004, 17:17

hm.. Mamy już połowe marca a ekspertyzy jak nie było tak nie ma tutaj opublikowanej :)
hm. Krzysiek Wojtas HR
Hufiec Ziemi Dzierżoniowskiej | Zespół Harcerski Chorągwi Dolnoślaskiej
www.dzierzoniow.zhp.pl | www.harcerski.dolnoslaska.zhp.pl

sasol
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sasol » 15 mar 2004, 19:08

Cóż, życie...
phm. Maciej Sas
rzecznik prasowy