Umowa o licencję niewyłączną

jajco

Post autor: jajco » 05 sty 2004, 13:36

A co z ludźmi, którzy są zobowiązani umową dziennikarską?
Dla nich nie będzie miejsca w galerii?

Pozdrawiam
phm. Jarek Ciszek

[Edytowany przez jajco dnia 05.01.2004 o 13:50 ]

Analog_Br

Post autor: Analog_Br » 05 sty 2004, 14:37

Sasol: Nawet nie chce mi się komentować tego, co napisałeś.

Pozostali: Napisałem już to, co chciałem i to wielokrotnie. Moje propozycje są w moich POSTACH. Czekam, aż ZARZĄD zacznie konsultować cokolwiek z użytkownikami, a nie stawiać ich przed faktem dokonanym.

A tak na koniec, to powiem, że nie mam nic osobście do ADMINISTRATORÓW, bo odwalająkawał dobrej roboty z tą galerią, ale niestety według mnie zmiany idą w niewłaściwym kierunku.

barnrot
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: barnrot » 05 sty 2004, 15:20

I.
Tak, właśnie, zgadzam się z sasolem i myślę, że rozmowę o tym, jak kto kogo traktuje, w czym jesteśmy partnerami, czyj głos się liczy, co kto ma do stracenia itd. możemy przenieść do osobnego wątku. Chętnie zbiorę i przedstawię tam trochę przemyśleń w moim ulubionym temacie kształcenia: zarządzanie. W zasadzie mam już tego spory szkic, ale wymaga on uporządkowania. Tam też przedstawię tryb pracy Zarządu, bo wydaje mi się, że nasza praca wielu wydaje się zbyt łatwa.

Tymczasem wcale nie jest. Jest słabo wdzięczna i absorbuje mnóstwo czasu. Szczególnie zżerają go przypadki, jakich dziś znowu mamy kilka: ktoś odpowiedział "Re:" na maila z Galerii, co posłało go do nas, ktoś napisał do nas o odrzuconym zdjęciu, nie podając swojego id.

Analogowi więc dalej odpowiem: mylisz się, bo zarządzać to ja akurat mam czym i bez tej Galerii. Powiem więcej, ogranicza ona zdecydowanie moje możliwości zarządzania. Jesienią ub.r. musiałem zrezygnować z kandydowania na drugą kadencję w skład Naczelnictwa Poczt Harcerskich ZHP. Wcześniej pełniłem funkcję z wyboru, Naczelnika Poczt Harcerskich, gdzie odpowiadałem przed ludźmi, którzy mi zaufali. Po dwóch latach udzielili mi absolutorium. Na pewno tamto zarządzanie było wygodniejsze, lepiej określone organizacyjnie i także stawiające wiele wyzwań. Jednym z powodów, dla których musiałem zrezygnować, i to powodem decydującym, była właśnie ta Galeria. Fakt, że w ZHP nie mogę poświęcić się dwóm skomplikowanym projektom na szczeblu ogólnopolskim. Dlatego sprowadzanie Galerii do funkcji mojej/naszej dmuchanej laleczki do zarządzania jest niesmaczne.

II.
A teraz tytułem sprostowania - z mojej wypowiedzi nie wynikało oczywiście, że Zarząd nie będzie słuchał argumentów jednej osoby, bo nie stanowi ona większości. To, co napisałem, mogło tak zabrzmieć, więc prostuję: liczy się siła argumentu (nie jest to samo, co natężenie głosu). Znaczy to, że jeden Użytkownik może zmienić wiele w wyborze dróg realizacji celów Galerii. Ale samych celów nie zmieni. I tak, na pewno wpływ na treść umowy będą miały argumenty przytoczone dotąd na tym forum przez Sasola, Aldka, hanukę, jajca czy Juliusza (przepraszam, jeśli kogoś pomijam). Nie wobec wszystkich się jeszcze ustosunkowaliśmy.

Z ostatnich wypowiedzi:
Nie wiem w tej chwili, jak odpowiedzieć jajcu. Zgaduję, że jeżeli ktoś jest związany umową dziennikarską, to i tak nie może - również dzisiaj - objętych nią zdjęć publikować w tej Galerii. Może?
Odpowiedź Juliuszowi jest oczywiście prosta - ktoś zza granicy nie podawałby PESELA - zwracam jednak uwagę, że projekt nie mówi o PESELu, to było tylko moje wtrącenie.

Zanim rozpocznę wątek o zarządzaniu, który aż tak pilny nie jest, w temacie Regulaminu 3.0 pojawią się opisy trzech nowych rozwiązań - z porównaniem ich z odpowiadającymi im rozwiązaniami dzisiejszymi:
- mini-poczta foto
- sytem dodawania zdjęć do Galerii (negocjacja i umowa)
- wycofywanie portfolio Uzytkownika

Będziemy mogli przedyskutować:
1. czy te rozwiązania są dobre
2. czy są odpowiednio zapisane w Regulaminie a jeśli nie, jak je zapisać

Tu liczę na pomoc każdego, kto rzeczywiście konstruktywnie chce działać na rzecz Galerii.

M i c h a ł B o r u n http://eksphm.borun.pl http://orwellness.com/zhp

"Aby zdobyć flagę, trzeba myśleć tak jak flaga" - H a r c e r z L a z l o

jajco

Post autor: jajco » 05 sty 2004, 15:32

barnrot napisał:
Z ostatnich wypowiedzi:
Nie wiem w tej chwili, jak odpowiedzieć jajcu. Zgaduję, że jeżeli ktoś jest związany umową dziennikarską, to i tak nie może - również dzisiaj - objętych nią zdjęć publikować w tej Galerii. Może?
Czy teraz może?
Do sprawdzenia. Tzn. postaram się takiej odpowiedzi udzielić. Do tej pory tacy użytkownicy po prostu zamieszczali zdjęcia...

Pewny jest za to fakt, iż nie mogą podpisać umowy z ZHP. Tego im zabrania umowa dziennikarska.

Pozdrawiam
phm. Jarek Ciszek

[Edytowany przez jajco dnia 05.01.2004 o 15:34 ]

sasol
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sasol » 05 sty 2004, 18:17

Jajco: co rozumiesz pod pojeciem umowy dziennikarskiej. Z tego co ja wiem to takowa nie istnieje. Może być kontrakt, może być umowa zlecenie lub o dzieło albo o współpracy. Jest taka jedna gazeta w Polsce co zabrania wszystkiego swoim dziennikarzom i fotoreporterom ale cóż... Podpisując jakąkolwiek umowę wyrażana jest wola obu stron do jej przestrzegania i jeśli podpisałeś wcześniej taki dokument pozostaje ci go przestrzegać oraz zwrócic się do drugiej strony, pisemnie pod rygorem uznania negocjacji za niebyłe co skutkuje zerwaniem umowy z twojej winy, o zezwolenie, także na pismie, na zamieszczanie fotek w galerii. Tak to widzę z mojej praktyki.
phm. Maciej Sas
rzecznik prasowy
Kujawsko-Pomorskiej
Chorągwi ZHP
052 322 20 68
0607 770 730
0661 511 566
m.sas@zhp.bydg.org
www.zhp.bydg.org
adres korespondencyjny:
Maciej Sas
Komenda Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi ZHP
ul. Dworcowa 56
85-010 Bydgoszcz

sasol
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sasol » 05 sty 2004, 18:20

Analog: No proszę, odpisałeś jak odpisałeś - to świadczy o tobie - ale zminimalizowałeś znacznie błędy we wpisie. Gratuluję!

[Edytowany przez sasol dnia 05.01.2004 o 18:33 ]
phm. Maciej Sas
rzecznik prasowy
Kujawsko-Pomorskiej
Chorągwi ZHP
052 322 20 68
0607 770 730
0661 511 566
m.sas@zhp.bydg.org
www.zhp.bydg.org
adres korespondencyjny:
Maciej Sas
ul. Dworcowa 56
85-010 Bydgoszcz

jajco

Post autor: jajco » 05 sty 2004, 19:28

Jest to umowa, jaką podpisują np. ludzie pracujący w gazecie.

Po wprowadzeniu przez Galerię umowy licencyjnej użytkownik nie może podpisać takowej.

Pozdrawiam
phm. Jarek Ciszek

sasol
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sasol » 05 sty 2004, 19:30

Pracowałem dla wielu tytułów ale się nie spotkałem z takową, przynajmniej tak nazwaną. Jestem jej ciekaw czy możesz mi przesłać na maila?
phm. Maciej Sas
rzecznik prasowy
Kujawsko-Pomorskiej
Chorągwi ZHP
052 322 20 68
0607 770 730
0661 511 566
m.sas@zhp.bydg.org
www.zhp.bydg.org
adres korespondencyjny:
Maciej Sas
ul. Dworcowa 56
85-010 Bydgoszcz

miichall

Post autor: miichall » 06 sty 2004, 21:11

panwac napisał:

(..)

§ 8
Celami Galerii są:
1. Promocja idei harcerskiej i sposobów jej realizacji, propozycji programowych i akcji ZHP.
2. Promocja harcerstwa i jego pozytywnego wizerunku w społeczeństwie jako ruchu ludzi młodych, kreatywnych, wrażliwych na piękno, działających pozytywnie, dysponujących konkretnymi umiejętnościami i profesjonalnym przygotowaniem, rozwijających swe umiejętności.
3. Przyczynienie się do identyfikacji wizualnej ZHP i harcerstwa.
4. Kształtowanie wrażliwości na piękno i estetykę.
5. Promocja hobby i pomoc w odnajdywaniu pasji, wyszukiwanie i wspieranie talentów.
6. Stworzenie forum ułatwiającego rozwój i promocję techniki fotograficznej, dostarczanie nowych narzędzi pracy.
7. Propagowanie poszanowania dla obowiązującego prawa a w szczególności prawa autorskiego.
8. Szerzenie kultury słowa wśród młodych Polaków, szczególnie zaniedbanej w Internecie.
9. Doprowadzenie do powstawania podobnych miejsc w Internecie, prowadzonych na wzór Galerii, w oparciu o bardziej odpowiadające ich twórcom zasady.

Pozdrawiam
Piotr
Może tak po kolei tłumacząc sobie jak na mój prosty rozumek.

Jako, że pojęcia Galeria rozumiem jako medium internetowe operujące obrazem pod postacią zdjęcia jak mniemam, bo jeszcze się nie spotkałem tutaj z filmami video.

Stąd:

Na forach dyskusyjnych to się przejawia tak: mało komentarzy, mało odwiedzających, mała popularność -> śmierć.
Strony internetowe: mała ilość aktualizacji, mało nowości, nuda -> śmierć.
Chyba, według mnie, dokładnie można to samo odnieść do zdjęć.

Żyjemy w świecie gdzie ważny jest symbol i szybka rzeczowa informacja jaką jest m.in. obraz (stąd duża popularność TV).

Jeśli będzie mało zdjęć to chyba zbyt ludzi się nie zachęci do odwiedzania strony tym samym dla mnie byłaby to oznaka, że "Harcerstwo - a tam się nic nie dzieje". To już wtedy pierwsze trzy punkty celów działania idą do piachu. Smutne ale prawdziwe.

Ja to tak rozumiem.

--
Michał Kuźmicki
32 WrDH "Kilimandżaro"
22 WrDW "Wataha" - patrol "Poszedł i przepadł"

adamek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: adamek » 06 sty 2004, 23:26

Nawet jakby się wtedy zgodziła, to pewnie musisz podać, imię, nazwisko, stopień, drużynę, hufiec, chorągiew, rozmiar buta i ulubioną potrawę (przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać :)) ).
pozdrawiam
pwd. Adam "Adamek" Jastrzębowski ćwik

barnrot
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: barnrot » 07 sty 2004, 09:21

Miichall,

chodzi tylko o to, o czym tu napisaliśmy: że masz mieć wszelkie NIEZBęDNE zgody. Gdybyś tego jednak poszukał, nie zadałbyś pytania.

Nie chodzi o to, żebyś miał zgody wszystkich modeli na piśmie, czy żebyś je nam słał razem z fotografią, lecz abyś w razie problemu potrafił udowodnić, że nie naruszyłeś czyichś praw.

Ostatecznie, czyż to nie dobry sposób na ładną dziewczynę, podejść i zagaić rozmowę, usprawiedliwiając się wymogami formalnymi Galerii foto.zhp.pl?

[Edytowany przez barnrot dnia 07.01.2004 o 09:22 ]

sasol
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sasol » 07 sty 2004, 19:00

Tak właśnie sobie myślę Michale, że należałoby także doprecyzować w umowie co oznacza pasiadanie niezbędnych pozwoleń. Na jakich prawach powinni opierać się fotografujący - wszystko po to aby uniknąć wątpliwości zgłoszonych przez michalla i adamka.
Zastanawiam się także czy takie same prawa do fotografowania i publikacji mają osoby fizyczne jak np. przedstawiciele mediów? Dysputowaliśmy dziś o tym zagadnieniu w redakcji i nie doszliśmy do żadnego sensownego rozwiązania. Wypadałoby chyba zamówić ekspertyzę prawną na ten temat i zastanowić się czy z prawnego punktu widzenia Galeriia jest jednym z mediów? Ciekawe, prawda?
phm. Maciej Sas
rzecznik prasowy
Kujawsko-Pomorskiej
Chorągwi ZHP
052 322 20 68
0607 770 730
0661 511 566
m.sas@zhp.bydg.org
www.zhp.bydg.org
adres korespondencyjny:
Maciej Sas
ul. Dworcowa 56
85-010 Bydgoszcz

barnrot
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: barnrot » 07 sty 2004, 21:40

sasol napisał:
Tak właśnie sobie myślę Michale, że należałoby także doprecyzować w umowie co oznacza pasiadanie niezbędnych pozwoleń.
Jako komentarz do umowy bym to widział. Ale nie jako element jej treści. Umowa nie jest normatywnym aktem prawnym, stanowiącym co jest wymagane a co nie. To istnieje poza nią. Jeżeli napiszemy to w umowie, jest możliwe że czegoś zabraknie lub sformułujemy to nie tak. Sytuacje są różne i Użytkownik winien brać na siebie odpowiedzialność za swoją fotografię.

To, że TA Galeria powinna pomóc mu w tym - jest niepodważalne. Dlatego także uważam, że musimy te kwestie wymaganych zgód zebrać (nie: określić) Jednak nie w umowie, a komentarzu do niej czy nawet FAQ, albo jakiejś "wyprawce Użytkownika". Liczę na dalszą pomoc Twoją i innych Użytkowników.

sasol napisał:
Wypadałoby chyba zamówić ekspertyzę prawną na ten temat i zastanowić się czy z prawnego punktu widzenia Galeriia jest jednym z mediów? Ciekawe, prawda?

Wszystkie uwagi zgłoszone w tym wątku przedłożymy w przyszłym tygodniu naszemu prawnikowi. Wtedy zdecydujemy z nią, na co możemy już odpowiedzieć, a co wymaga dodatkowych ekspertyz.

Proszę o zgłaszanie jeszcze w tym tygodniu dalszych uwag. Nie odpowiemy na nie od razu ale zbierzemy w pakiet do konsultacji prawnej.

jajco

Post autor: jajco » 08 sty 2004, 09:12

Co do umowy, o której wcześniej napisałem.

Pracownik podpisujący umowę o pracę podpisuje zestaw dokumentów wewnętrznych firmy. Między innymi dokument, który mówi, że wszystkie fotografie, jakie wytwarza pracownik są własnością firmy wraz z nośnikiem, na jakim zostały zrobione.

Tym samym taka osoba nie może podpisać umowy licencyjnej z Galerią.

Pozdrawiam
phm. Jarek Ciszek

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 08 sty 2004, 09:31

jajco napisał:
Co do umowy, o której wcześniej napisałem.

Pracownik podpisujący umowę o pracę podpisuje zestaw dokumentów wewnętrznych firmy. Między innymi dokument, który mówi, że wszystkie fotografie, jakie wytwarza pracownik są własnością firmy wraz z nośnikiem, na jakim zostały zrobione.

Tym samym taka osoba nie może podpisać umowy licencyjnej z Galerią.
Wszystkie ?
Także np. zdjęcia kąpieli swojego 1-miesiecznego dzieciaka ?
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Galeria Foto ZHP on-line”