Umowa o licencję niewyłączną

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 31 gru 2003, 22:36

Jeszcze w starym roku - pojawił się projekt nowego regulaminu... cóż, czuję się troszkę jak wizjoner, choć to tylko logiczna konsekwencja formuły propozycji umowy.
W regulaminie czytam:
Wycofanie uczestnictwa z Galerii
§ 3.26
Wycofanie uczestnictwa z Galerii nie skutkuje rozwiązaniem umów o licencje niewyłączne dot. fotografii, które mają moc w danej chwili. Jeśli Użytkownik związany jest co najmniej jedną taką umową (publikuje w danej chwili co najmniej jedna fotografię) w Galerii pozostaje widoczne jego imię i nazwisko (do terminu zakończenia obowiązywania umów), pozostałe dane zostają usunięte.

Czyli dokładnie to, co napisałem w ostatnim komentarzu do propozycji umowy.

Powodzenia i miłej zabawy

Piotr
hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

hanuka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: hanuka » 01 sty 2004, 11:30

------------------------------------
§ 3.26

Wycofanie uczestnictwa z Galerii nie skutkuje rozwiązaniem umów o licencje niewyłączne dot. fotografii, które mają moc w danej chwili. Jeśli Użytkownik związany jest co najmniej jedną taką umową (publikuje w danej chwili co najmniej jedna fotografię) w Galerii pozostaje widoczne jego imię i nazwisko (do terminu zakończenia obowiązywania umów), pozostałe dane zostają usunięte.
-------------------------------------

Czyli de facto, po podpisaniu umowy choćby przy okazji jednego zdjęcia, nie można się wycofać z galerii na okres pięciu lat. Dziękuję bardzo za takie rozwiązanie. Dla mnie możliwość wycofania się z galerii równa się z możliwością usunięcia wszelkich danych dotyczących mnie samego, i również fotografie są w tym zawarte.

[Edytowany przez hanuka dnia 01.01.2004 o 11:31 ]
Wiesiek Romanowski phm.
Instruktor HSR
http://konieckropka.art.pl

hanuka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: hanuka » 01 sty 2004, 11:38

A tak swoją drogą, kiedy mija termin, w którym muszę się określić odnośnie fotografii już zamieszczonych przeze mnie w galerii?
Wiesiek Romanowski phm.
Instruktor HSR

adamek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: adamek » 01 sty 2004, 13:09

A ja chciałem tylko dodać, że umowa jest bardzo "niemarketingowa".

Gdybym był harcerzem, który chce się zarejestrować w Galerii i wysłać swoje Dzieło, a zobaczyłbym najpierw wielki regulamin, później wypełnianie wielkich i obszernych danych osobowych, a gdy bym chciał już w spokoju dodać zdjęcie, to jeszcze muszę podpisać umowę...

A na dodatek muszę rozwijać wszystkie skróty w komentarzu i choć to zdjęcie z imprezy znać najlepiej wszystkich z imienia i nazwiska.

Do przemyślenia?
pozdrawiam
pwd. Adam "Adamek" Jastrzębowski ćwik

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 01 sty 2004, 21:17

hanuka napisał:
------------------------------------
§ 3.26

-------------------------------------

Czyli de facto, po podpisaniu umowy choćby przy okazji jednego zdjęcia, nie można się wycofać z galerii na okres pięciu lat. Dziękuję bardzo za takie rozwiązanie. Dla mnie możliwość wycofania się z galerii równa się z możliwością usunięcia wszelkich danych dotyczących mnie samego, i również fotografie są w tym zawarte.
Nie, Rabi, ten zapis nie oznacza braku możliwości wycofania profilu z Galerii. Jest on jedynie konsekwencją wejścia w zależność z dwoma podmiotami: podpisanie umowy skutkuje możliwością prezentacji zdjęcia przez okres, określony w umowie. Jeśli w tym czasie zrezygnujesz z uczestnistwa w Galerii, Twój profil zostanie usunięty, czyli zostanie anulowana umowa z Zarządem Galerii, natomiast nie straci mocy umowa z ZHP, które nadal będzie mogło prezentować Twoje zdjęcie, opatrzone informacjami, wynikającymi z umowy (czyli np. imieniem i nazwiskiem autora).
Pisałem o tym dwukrotnie we wcześniejszych wypowiedziach.
hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

hanuka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: hanuka » 02 sty 2004, 11:08

Tak Piotrze, z formalnego punktu widzenia oczywiście masz rację. Z tym, że chodzi mi o coś zupełnie innego. W momencie, gdy nawet zostanie usunięty mój profil z galerii, to zdjęcie nadal będzie w niej istniało. I będzie wciąż w galerii istniało moje imię i nazwisko. A może przecież się zdarzyć (sytuacja całkowicie hipotetyczna), że działalność galerii będzie całkowicie sprzeczna z moimi poglądami. I nie będę sobie życzył, aby moje zdjęcia, czy nawet takie podstawowe dane jak imię i nazwisko znajdowały się w galerii. Po prostu staram sobie wyobrazić pewne sytuacje, które mogą mieć miejsce w przyszłości, a z tego rodzą się pytania. Jak się już nie raz okazało, galeria nie jest miejscem bezkonfliktowym.
Wiesiek Romanowski phm.
Instruktor HSR

Aldek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Aldek » 02 sty 2004, 13:31

Chciałem o tym napisać później ale skoro temat wypłynął...

Każda umowa, nawet ta zawarta na czas określony powinna zawierać zapis o możliwości odstąpienia obu stron od umowy, oczywiście pod pewnymi warunkami.
Powinien zostać określony okres wypowiedzenia umowy, odpowiednio dopasowany do okresu trwania całej umowy np. w przypadku umowy na 5 lat byłoby to 3 miesiące. Tak aby jedna i druga strona umowy mogła się w pełni przygotować do konsekwencji zakończenia umowy.

Paranoją wydaje mi się obecny sposób wycofywania... Oczywiście, że autor ma prawo wycofać zdjęcie! Ale system który umożliwia dodanie zdjęcia i następnie w ciągu paru minut zezwala na jego usnięcie jest niedoskonały.
W tym wypadku to autorzy zdjęć którzy w ten sposób postępują okazują się być nazwijmy to "kawalarzami". I to głównie, wobec innych użytkowników Galerii którzy często nie mają okazji obejrzenia dodanego zdjęcia, że o przeczytaniu komentarzy już nie wspomnę. :( :( :(
Nie czas na gadanie, czas na pracę!
Romuald Rzekiecki phm. ŚKI "PAJDEHAR"
Hufiec Ostrów Wlkp

Analog_Br

Post autor: Analog_Br » 02 sty 2004, 16:28

Chyba się nie rozumiemy. Piszesz mi, że jak nie podam więcej danych i nie podpiszę umowy, to będę miał jakieś prawo i tak dalej... Znowu to ZARZĄD ustala mi jakie będę miał prawa. A ja tak nie chcę. JA chcę najpierw na partnerskich zasadach podjąć owocną dyskusję i po dogadaniu się obu stron coś zmienić. Dlatego nie podejmuję żadnych działań do momentu zaproponowania mi rzeczowej partnerskiej dyskusji.

Jeśli zostaną wprowadzone zmiany bez takie dyskusji i zostanę z galerii usunięty (bo sam sięnie wycofuję), to będzie dla mnie oznaczało, że ZARZĄDOWI nie zależy na rozmowie z użytkownikiem, tylko na załatwieniu sprawy po swojemu i to najkorzystniej ze swojego punktu widzenia.

Według mnie aleria to DOBRE OPROGRAMOWANIE + ZDJęCIA

Oba te składniki są tak samo ważne. Bez oprogramowania nie mógłbym pokazywać tylu ludziom moich zdjęć, a bez zdjęć użytkowników ZARZĄD nie miałby czym zarządzać. Dobrze, że ZARZĄD to programiści, bo nie pojawia się trzecia srona do rozmów, ale te dwie strony (ZARZĄD i UŻYTKOWNICY) powinne dojść do porozumienia. DLATEGO UWAŻAM, ŻE POWINNIŚMY BYć PARTNERAMI W ROZMOWIE.

Uwazasz, że nikt nie zna GALERII tak dobrze jak wy patrząc ze swojej strony. Wiesz jakie są problemy i jak trudno sobie z nimi poradzić, ale to z punktu widzenia aministratora. A ja patrzę z punktu widzenia użytkownika, który ma podstawowe prawo nie interesować się jak to wszystko działa, tylko zgłaszać swoje propozycje. Patrzę też z punktu widzenia instruktora, który zna młodych użytkowników tej galerii, dla których świat jest jeszcze mniej skomplikowany.

To właśnie pod nich (według mnie) powinno się projektować wszystkie mechanizmy GALERII. Młody harcerz chce wejść i dodać zdjęcie. NIe rozumie jeszcze wszelkich aspektów prawnych z tym związanych. Dlatego to ZARZĄD powinien uruchomić takie rozwiązanie, żeby młody harcerz wszedł i dodał zdjęcie i mógł w każdej cwili zrezygnować z udziału i się wycofać zupełnie wraz ze zdjęciami. Oczywiście dopuszczalny jest krótki czas na wycofanie - do miesiąca na przykład (ale to jeśli chodzi o wszystkie zdjęcia wraz z profilem). To jest jeszcze kwestia ustaleń, ale znowu na zasadach partnerskiej dyskusji.

Uważam, że ZARZĄD powinien słuchać głosu ludu. Choćby dlatego, że użytkowników jest wielu i mieli już różne doświadczenia, i przerabiali różne rozwiązania. Użytkownicy mogą pomóc w wymyśleniu rozwiązań. Potem to już kwestia napisania oprogramowania i uruchomienia tego.

Nie zamykajcie się w swoim gronie, które zna GALERIę tylko z jednej strony. To według mnie rodzi wiele konfliktów tutaj.

Myślę, że jeśli GALERIA będzie przyjazna użytkownikowi, to nie będzie obawy, że z dnia na dzień się wszyscy wycofają ze zdjęciami. Wtedy nie trzeba będzie sztywno określać w umowie, że nawet po wycofaniu zdjęcia tu zostaną i będą do wykorzystania. Jak ktoś daje tu zdjęcie, to już wie co z nim może się stać i zgadza się, a nawet często chce, żeby pojawiło się w różnych materiałach promocyjnych. Nie to użytkownikowi przeszkadza. PRzeszkadza to, że wprowadzane rozwiązania często nie są wcześniej odpowiednio długo konsultowane,a jedyne co po ich wprowadzeniu można zrobić, to się wycofać, choć jak już widać nie całkowicie.

Kończę na razie pisanie. CZekam (może naiwnie)na propozcję partnerskiej dyskusji.

adamek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: adamek » 02 sty 2004, 16:42

Michale!
Mimo wszystko się będe upierał przy swoim. W Galerii najważniejsze są....zdjęcia! (i tu pewnie ameryki nie odkryłem :)) ). A im więcej przeszkód do wstawienia zdjęcia, tym mniejszej ilości ludzi robić to się będzie chciało. I właśnie dlatego taki sukces odnosi plfoto, z którego zdjęcia są brane do antologii fotografii amatorskiej - bo pokazać tam zdjęcie jest bardzo prosto, a wycofać-także. Dużo zdjęć = dużo użytkowników = rozwój Galerii (nowi świetni fotograficy) = rozpropagowanie Galerii. A chyba o to chodzi, czyż nie?

Odnośnie znowu plfoto.
Wycofać stamtąd zdjęcie jest łatwo. Też to już parokrotnie zrobiłem.
Powody są dwa:
1) Zdjęcie idzie do poprawki i wraca w poprawionej (lepszej) wersji
2) Zdjęcie było tak słabe, że żal na nie patrzeć- czyli dobrze, że uciekło.

I wyjaśnijcie mi proszę - co jest złego w takim rozwiązaniu???

pozdrawiam
pwd. Adam "Adamek" Jastrzębowski ćwik

sigma
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: sigma » 02 sty 2004, 19:59

hm.. faktem jest iz dane osobowe kazdy harcerz i instruktor podaje podczas spisu harcerskiego, w trakcie ktorego jestesmy w tej chwili, ale nie o tym chcialem napisac. dla mnie wazne jest co sie ze zdjeciem dzieje. jesli podpisuje umowe z zhp o to umieszceine mojego zdjecia w galerii to ono poza ta galeria nie moze sie pojawic. ta umowa mi tego nie gwarantuje, gdyz moze zostac zrobiona odbitka, ktora trafi do muzeum harcerstwa, gdzie po uplywie umowy moze byc dalej wykorzystywana. wiec jesli wprowadzamy umowe to moze na krutszy okres i strichte na wykorzystanie zdjec wylacznie w galeri. dobrze by bylo tez aby nie bylo mozliwosci zkopiowania tego zdjecia kliknieciem prawym klawiszem myszy i wybrania "zapisz obraz jako.." wtedy ta umowa w wiekszej skali bedzie chronic moje prawa autorskie. wazny jest tez watek dotyczacy powiedzmy delikatnie zdjec nieudanych, albo takich, z ktorych uzytkownik nie jest zadowolony, co z nimi? czy bedzie w takim razie jakas cenzura zdjec wchodzacych do galeri? bo sa bledy na zdjeciu, ktore mozna porawic, jeszce raz je zeskanowac itp. moze ruszylem cos co juz bylo poruszane ale dla mnie sa to wazne aspekty.
hm. Krzysiek Wojtas HR
Hufiec Ziemi Dzierżoniowskiej | Zespół Harcerski Chorągwi Dolnoślaskiej
www.dzierzoniow.zhp.pl | www.harcerski.dolnoslaska.zhp.pl

barnrot
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: barnrot » 04 sty 2004, 18:16

adamek,
budując ten serwis wzorowaliśmy się właśnie na plfoto.com. Zapraszam do mojego portfolio, które zresztą też już kilka razy czyściłem - bo takie są tam zasady, że jest to możliwe. W plfoto.com byłem bardzo aktywny około lata 2001 i gdy ruszyliśmy z Galerią, zdjęcia nie kwalifikujące się do niej odsyłaliśmy tam właśnie. Myślę, że dzięki nam pzybyło kilku Użytkowników plfoto.com, z czego się cieszę. Gdyby mogli wszystkie swoje zdjęcia zamieszczać w tej Galerii - ona traciłaby swój charakter, autorzy zaś nie mieliby wieliej motywacji, by pojawić się w plfoto.com.

Podkreślam, że plfoto.com nie jest w zaden sposób dla nas konkurencją, nie tylko przez różnice rozmiarów, ale właśnie odmienne grona celowe, zasady publikacji i charakter prac. Plfoto.com to incijatywa "wolna", w której każdy autor ponosi pełną odpowiedzialność za to, co sam publikuje. Galeria foto.zhp.pl jest oficjalną Galerią Związku Hacerstwa Polskiego. Wszystko, co tu się pokaże i napisze jest firmowane przez organizację. To jasne więc, że zasady musi nadawać ta organizacja. Jasna więc jest różnica między charakterem foto.zhp.pl a plfoto.com. I to się nigdy nie zmieni.
M i c h a ł B o r u n http://eksphm.borun.pl http://orwellness.com/zhp

"Aby zdobyć flagę, trzeba myśleć tak jak flaga" - H a r c e r z L a z l o

barnrot
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: barnrot » 04 sty 2004, 18:17

Analog_Br - tak, nie rozumiemy się. Język jakiego używasz to zwykła demagogia. Przyjmij więc do wiadomości, że Użytkowników jest wiele więcej i nie masz prawa za nich wszystkich przemawiać. W tym sensie Twoje słowa "głos ludu" to nadużycie. Ani ja również, jako Użytkownik, nie mam tego prawa - ale sobie go wcale nie uzurpuję. Miałem za to prawo, tworząc tę Galerię, zdecydować, dokąd będzie zmierzać. Uczyniłem to przed 1,5 roku. I tej decyzji nie zmieniam.

Każdy, kto dołączył do nas w tym czasie mógł mieć inne wyobrażenie o galerii zdjęć harcerskich w intenrecie. Ale jeżeli było ono rozbieżne z jej celami - po prostu było błędne i jest to jego problem, nie Galerii. Nie mamy monopolu na galerie harcerskie i wyczekujemy pojawienia się na rynku innych podobnych inicjatyw. Nie będziemy im dyktować zasad.

Tutaj, w tej Galerii każdy Użytkownik może konstruktywnie wpłynąć na jej kształt i życie w wielu jej dzidzinach, przyjął jednak Regulamin w takim nie innym brzmieniu, uznał te, nie inne cele tej Galerii.

Nie możemy dopasowywać zasad Galerii do aktualnych wyobrażeń jej Uzytkowników - tym bardziej, że ich nie znamy, bo wyraża je tak na prawdę niewielu.

Pozwolę sobie za "Harvard Business Review" (Dec 2001) zacytować panią Laurę d'Andrea Tyson, od 2001 dziekana London Business School:
"Don't let short-term political concerns shape policy, and don't impose changes that are not supported by an organization's stakeholders and are inconsistent with its mission".
Nie tłumaczyłem, by nie manipulować tekstem źródłowym.

Podejrzewam, że ten cytat można odczytać na przeciwne sposoby. Ja odczytuję go tak:

1. misją ZHP jest wychowanie dobrych obywateli - i to realizujemy, również poprzez wprowadzenie umów. Umiejętność poruszania się w świecie umów, PIT-ów, podpisów, kart kredytowych - czytania uważnie i zdolności do przetrwania w gąszczu infomacji - uwagi i koncentracji - to chcemy osiągnąć.
Nie jest realizacją misji ZHP ułatwienie wieszania zdjęć w internecie zgodnie z własnym widzi-mi-się - to jest w internecie już i tak zdecydowanie za łatwe - nas, ani ZHP do tego wcale nie potrzeba.

2. Czy aktualna linia Zarządu jest wspierana przez Użytkowników - nie wiemy, bo wypowiada się ich mniej niż 2%. Ku namysłowi zwolenników "demokracji" w Galerii. To jet po prostu niewykonalne.
Użytkownicy Galerii to nie są jednak jedyni udziałowcy (akcjonariusze, "stakeholders") organizacji. Są nimi również rodzice, znajomi, przełożeni czy poodwładni - ogólnie współobywatele Użytkowników Galerii. W tych ludzi interesie jest, by nasi Użytkownicy postępowali rozważnie nawet tam, gdzie - zdawałoby się - nie jest to wymagane (internet). Elementem naszej misji jest doprowadzenie do tego, by już tak się nie zdawało.

Pasażem tym wprowadziłem do tematu, który poruszę w obiecanym wątku dotyczącym zarządzania. Tam odpowiem szerzej, szczególnie Analogowi. Zgodnie z zapowiedzią, będzie to w tygodniu - najwcześniej jutro.

M i c h a ł B o r u n http://eksphm.borun.pl http://orwellness.com/zhp

"Aby zdobyć flagę, trzeba myśleć tak jak flaga" - H a r c e r z L a z l o

Analog_Br

Post autor: Analog_Br » 04 sty 2004, 21:13

Może właśnie to, że od 1,5 roku dążysz do czegoś nie pozwala CI przejrzeć na oczy i pomyśleć chwile nad zmianą kursu. Rozumiem, że wypowiada się jakieś 2% użytkowników, ale to właśnie CI, którym najbardziej zależy.

TO SĄ TERAZ NAJAKTYWNIEJSI UŻYKOWNICY. Jeśli odejdą, to możesz wstawić galerię do MUZEUM HARCERSTWA.

Chyba nie zaprzeczysz, że wielu przestało aktywnie działać w GALERII po słynnej już przerwie.

Zauważ jednak, że ja nie tracę nic. Mówię co myślę i jeśli nie weźmiesz pod uwagę moich słów, to wprowadzisz swoje zmiany, uniemożliwisz mi publikację i tyle.

Ty za to masz do stracenia więcej. Bo jeśli mam rację i kilka innych wypowiadających się osób też, to z GALERIĄ po zmianach będzie gorzej i prawdopodobnie nie bedzie już czym ZARZĄDZAć.

Wbrew pozorom mi te zależy na rozwoju GALERII, na jakośći i na iliściu użytkowników. Tylko ja widzę problem gdzie indziej i wskazuję na inne rozwiązania.

A co do demokrecji, to słucha się tych, któzy są głośno. Każdy ma prawo się wypowiedzieć, ale nie musi. Jeśli ktoś siedzi cicho, to może stracić.

A rodzice i rodziny nie mają nic do rzeczy. W GALERII użytkownik jest użytkownikiem, a nie komendantem hufca, drużynowym, ojcem, matką, czy też wujkiem. KAżdy ma tyle samo do gadania i jest traktowany tak samo - tak przynajmniej zrozumiałem propozycję nowego regulaminu.

Dlatego dyskutujmy w gronie użytkowników o tym, co dla nich jest najlepsze. Każdy może się wypowiedzieć i wybierzemy najlepsze rozwiązanie. Co ty na to?

Oczywiście możesz powtórzyć, że każdy zgadzał się na regulamin i na tryb podejmowania decyzji, a jak się coś nie podoba, to niech idzie gdiześ indziej.

Tylko skąd wiesz ilu pójdzie? Skąd wiesz ilu zostnaie? Skąd wiesz, że w ogóle ktoś zostanie?

sasol
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sasol » 04 sty 2004, 23:27

Analog, kurcze blade, przestań uprawiać demagogię! Zamiast składania wyrazów niezadowolenia przedstaw rzeczowe uwagi do umowy, wypisz po kolei, zaproponuj konkretne rozwiązania. Punkt, po punkcie tak jak ty byś to widział. W tym aspekcie zgadzam się z Michałem. Jak na razie, po przeczytaniu twoich wpisów w tym wątku nie dowiedziałem się od ciebie niczego konkretnego. Same banały, hasła, przykłady zwykłego pieniactwa. Człowieku, jesteś chyba już instruktorem? Nie potrafisz zebrać precyzyjnie swoich tez? Nie potrafisz ich spisać w kolejności? I co najważniejsze, nie wolno tylko twierdzić, że coś jest złe. Jeśli tobie na galerii zależy - co dotego mam wątpliwości - napisz konkretnie jakie proponujesz rozwiązanie, ale uwaga, nie idź w stronę utopii. Zanim napiszesz pomyśl, zasięgnij rady i opinii kogoś bardziej doświadczonego.
A i jeszcze jedno: kolego pisz po polsku!!! Czytając ciebie oczy bolą od literówek i innych błędów. Każdemu zdarza się jakaś wpadka, ale twoje posty się od nich roją. Szanuj tych co czytają twoją twórczość. Pozdrawiam.
phm. Maciej Sas
rzecznik prasowy
Kujawsko-Pomorskiej
Chorągwi ZHP
052 322 20 68
0607 770 730
0661 511 566
m.sas@zhp.bydg.org
www.zhp.bydg.org
adres korespondencyjny:
Maciej Sas
Komenda Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi ZHP
ul. Dworcowa 56
85-010 Bydgoszcz

Juliusz
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Juliusz » 05 sty 2004, 12:26

barnrot napisał:
Gdyby to zależało tylko od nas, w portfolio podawano by właśnie numer PESEL (tak jak data urodzenia, tylko widoczny dla struktur GK). To szerszy temat i mam nadzieję, że wróci.
Jednym slowem wycinamy zagranice :(
Zapadłem w sen zimowy. Nie budzić!
Dobranoc

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Galeria Foto ZHP on-line”