Szkolenia specjalnościowe

forum harcerskich drużyn obronnych
katarynka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: katarynka » 19 wrz 2011, 08:33

Witam

Tak jak moi poprzednicy, chciałabym podzielić się opinią o szkoleniach prowadzonych przez Stowarzyszenie „ Sięgać za Horyzont”. Jestem bardzo zadowolona, iż szkolenia takiego typu są prowadzone na naszym terenie, co jest rzeczą niebywale trudną. Nie dlatego, że że jest to przedsięwzięcie niespotykane tematycznie i jak to bywa w małych miejscowościach- co nowe i nieznane, równie przeraża jak i ciekawi ludzi. Ci, którzy nieśmiało marzyli o takich szkoleniach, kursach mogli je spełnić.
Osobiście uczestniczyłam w kursie spadochronowym Static LINE. Szczerze napiszę, że nie było to z mojej strony zaplanowane, byłam tam jako opiekun niepełnoletniego uczestnika. Oczywiście, nie obyło się z obserwacji kadry prowadzącej (moje "zboczenie zawodowe"), czy jest kompetentna w tym co robi, jak przekazuje istotne informacje oraz przeprowadza szkolenie. Przecież tu chodziło o zdrowie i życie nie tylko mojej podopiecznej ale i innych uczestników. I w tym momencie byłam bardzo mile zaskoczona. Organizacja kursu jak i instruktorzy bardzo dobrze zorganizowani, kompetentni, podchodzący indywidualnie do każdego z uczestników i budzący zaufanie, co jest bardzo ważnym elementem w tego typu szkoleniach.
I tak po kursie teorii przeszliśmy do praktyki- czyli skoków spadochronowych. Oczywiście strach pojawiał się za każdym razem przy skoku(normalna reakcja ludzi zdrowych, też mobilizacja) lecz chęć przeżycia lotu spadochronem i związanych z tym faktem emocji nie da się niczym zastąpić, zatem nic nie w stanie mnie zatrzymać i pozbawić tak ogromnych i pozytywnych przeżyć.
Takie kursy i szkolenia gorąco polecam wszystkim bez względu na wiek, zawsze można nawet samego siebie zaskoczyć, przełamać stereotypy i móc rozwijać się dalej. Szczególnie ważne jest to w przypadku ludzi młodych - spełnienie ich marzeń, danie im bodźca do pokonania swoich słabości, rozwijania się, nabrania pewności siebie oraz przykład wzorców, że jednak można coś pozytywnie "szalonego" robić w życiu bez tak bardzo krzywdzących i podcinających nastolatkom skrzydła komentarzy dorosłych, że mają "głupie pomysły". Jeszcze jedna moja konkluzja - polecam takie kursy robić rodzinnie, bo nie jest niczym nowym obserwacja, że rodzice nie znają swoich dzieci, ich marzeń, pasji, możliwości. Właśnie z powodu braku zainteresowania ich pasjami, marzeniami i co najważniejsze wspólnych rozmów i wsparcia nie będziemy w stanie zrozumieć nastolatka, wtedy najszybciej tylko swoją krytyką sprowadzamy go brutalnie na ziemię niszcząc jego starannie budowany obraz "ja". Dorastająca młodzież dąży do uzyskania odpowiedzi na pytanie:,” kim jest i gdzie jest moje miejsce w otaczającym świecie”. W tym okresie tożsamość dojrzewającej jednostki przechodzi kryzys. Zdobywanie wiedzy o sobie jest trudnym procesem, który zaczyna się w dzieciństwie, (utożsamianie się z przyzwyczajeniami i obrazami otaczających je osób), a w okresie dorastania formuje się zupełne kwestionowanie teraźniejszych doświadczeń, krytycyzmu zasad istniejących a także norm, jak i łamania ich. Jak pisał(mój ulubiony) A. Kępiński: " Człowiek rozwija się całe życie,ale jednak to, co nabył w dzieciństwie, pozostaje zasadniczą wytyczną na dalszy ciąg jego nieraz zmiennej i burzliwej historii".
Wracając do kursu. Nie było żadnych problemów z ustaleniem terminów oraz kontaktem i płatnością (jestem również bardzo wdzięczna za możliwość zapłacenia za kurs w ratach).
Ps. - to dobry 'kop" do dalszej pracy i samorozwoju dla wypalonych zawodowo ludzi.
Pozdrawiam:)
Ostatnio zmieniony 19 wrz 2011, 14:44 przez katarynka, łącznie zmieniany 1 raz.

Hans
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Hans » 20 wrz 2011, 22:59

U Mariusza, razem z kolegą Barneyem robiliśmy podstawowe nurkowe P1.

Poza niesamowitą atmosferą kursu, widocznym trudem organizatorów włożonym w zapewnienie nam warunków przewyższających harcerskie standardy, uderzyło nas jeszcze coś - Ekipa Mariusza zapewniła nam cudowny czas, mnóstwo praktycznej i teoretycznej wiedzy, chętne odpowiedzi na każde pytania. Instruktor - p. Ireneusz Słucki okazał się wspaniałym człowiekiem i nauczycielem tajników nurkowania.

Czytając wpisy o farsie na KKL, na który niestety nie mogłem jechać z powodów rodzinnych, zauważam prostą zasadę - to, co robi Mariusz nie jest dla wszystkich. Jest dla Liderów, Najlepszych, nazywajcie to jak chcecie. Ja takie mniemanie mam o osobach które CHCĄ I ROBIĄ. Do nich należy Mariusz ze swoją Ekipą.

Pozdrawiam i mam nadzieję, że zobaczymy się na następnych szkoleniach!

Maciej "Hans" Fiedorczuk
BDW na próbie
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2011, 23:00 przez Hans, łącznie zmieniany 1 raz.

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 21 wrz 2011, 13:17

Mario pisze:Pisząc: "proszę być ostrożnym z wystawianiem opinii a zwłaszcza w doborze "doradców" bo może się okazać, że coś Panią mocno zaboli a doradcy wtedy szybko zapomną, że Pani doradzali" mam na myśli fakt, że rozważamy skierowanie przeciwko Pani pozwu z artykułu 212kk. Po za tym to nie jest moja prywatna działalność tylko stowarzyszenia założonego przez kilkunastu instruktorów służby czynnej w ZHP, oraz funkcjonariuszy SG, PSP, i wojskowych.
Mario, abstrahując od pozytywnej oceny Twojego kursu i przypadku rozżalonej MAtki, która ma prawo bronić swego dziecka, nawet jesli to mija się z Twoja oceną i pozytywnymi reakcjami uczestników, nie robisz tą dyskusją dobrego wrażenia. Masz prawo bronić się przed pomówieniami, jesli takowe mają miejsce, w co nie wnikam, ale zasłanianie się art. 212 KK w chwili gdy toczy się największa przedwyborcza kampania społeczna o wykreślenie tegoż, jako instrumentu dławienia krytyki, jest niezbyt fortunne.

Mario
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Mario » 21 wrz 2011, 21:42

Piotrze, nie mam zamiaru dławic krytyki która ma jakieś podstawy. Tymczasem ze strony tej Pani padają same ogólniki i żadnych konkretów (poczytaj jej wpisy na Obronnym i HSG). Po nad to nie wiem czy czytałeś Pismo tej Pani skierowane do GKi w którym porównuje nasz obóz min do obozu koncentracyjnego. Więc konstruktywna krytyka TAK , pomówienia NIE.
Co do samej kampanii nie sądzę aby artykuł 212KK szkodził osobom mówiącym prawdę i potrafiącym tą prawdę obronić, prawda broni się sama. Natomiast jest to zdecydowanie broń dla osób pomawianych nie słusznie. I jak się przyjrzymy źródłom całej kampanii to okaże się prawdopodobnie, że stoją za nią media które ostatnio przegrały kilka dość głośnych spraw właśnie z 212KK i odczuły to dość boleśnie finansowo. A sam osobiście nie zgadzam się z tą kampanią od samego początku jej istnienia.
Ostatnio zmieniony 22 wrz 2011, 17:37 przez Mario, łącznie zmieniany 1 raz.

Mario
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Mario » 23 wrz 2011, 08:51

ps. Piotrze jesteś poruszony kwestią 212KK gdzie debata jest prowadzona w uzasadnieniu wolności słowa a nie odniosłeś się i nie kwestionujesz cenzury w ZHP? Mam na myśli zawieszenie strony obronnych z wiadomych przyczyn.

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 23 wrz 2011, 09:52

No właśnie. Czy "wiadome przyczyny" to jedynie to, że pojawiło się tam ogłoszenie o szkoleniach organizowanych przez "Sięgać za horyzont"? Jaki jest cel tej blokady? Nie wystarczyło zdjąć ogłoszenia?
Tomasz Rojek

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 23 wrz 2011, 11:46

Cenzurze jestem przeciwny w 100% i wszelkim innym przejawom tłumienia harcerstwa w internecie - "skocz do" praktycznie zabiło to Forum, ale ZHP nie jest odosobnione, niestety.
Ja nie wnikam w szczegóły kampanii tej Pani, po wierzchu sprawia wrażenie wendetty, jednak to wymaga nieco większej wiedzy niż tylko to co się dzieje, widzi i "słyszy" w necie. Co do kampanii 212kk, cóż , nie do końca się z Tobą zgadzam. To wyjątkowy paragraf kk, czysta "pozostałość" po komunie, nie budzi to wątpliwości fundacji helsińskiej. Widzisz WSZYSTKO, co tylko krytycznie napisze dziennikarz, może być uznaniowo potraktowane jako naruszenie dóbr osobistych, czy też...innych, według potrzeb. A ze swojego dziennikarskiego doświadczenia powiem Ci tylko tyle, że najtrudniej jest mówić prawdę wprost i w oczy, a jeszcze trudniej Ją obronić. Ci co to wiedzą, mataczą właśnie pod parasolem art, 212 KK.

sikor
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sikor » 23 wrz 2011, 11:59

A do tego trzeba pamiętać, że w przeważającej ilości przypadków należy ufać fachowcom. Więc jeśli np. adwokat prowadzący sprawę stwierdził, że strona ma stanąć a jakiś wpis nie powinien mieć miejsca, bo powoduje, że "jedziemy po krawędzi" to należy go posłuchać bo za to mu płacimy.
hm. Janusz Sikorski HR
Drużynowy 8 Tyskiej Drużyny Harcerzy Leśnych "Birkuty"
III Szczep Harcerski "Leśni"
lesni.pl haer.org
KPW

Mario
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Mario » 23 wrz 2011, 12:08

A na jakiej podstawie adwokat mówi, że "jedziemy po krawędzi"? Bo przyszła mama i narobiła awantury?
NIKT! z GKi nawet nie wysilił się aby zemną porozmawiać, mało tego jak sam chciałem się skontaktować z kimś kompetentnym w sprawie w GK to asystentka naczelniczki mnie zbyła.

sikor
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sikor » 23 wrz 2011, 12:47

Nie jestem adwokatem, i nie znam sprawy czasem trzeba po prostu zaufać. Chociaż oczywiście czasem to bardzo trudne.
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl haer.org
KPW

Mario
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Mario » 23 wrz 2011, 13:14

Janusz właśnie czasami trzeba po prostu zaufać dotyczy to też linii GK -> instruktor.

sikor
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sikor » 23 wrz 2011, 13:15

A w tą stronę to bym nie liczył na zaufanie. Niestety.
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl haer.org
KPW

Mario
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Mario » 23 wrz 2011, 13:32

No właśnie niestety...

wtk.
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wtk. » 22 maja 2012, 20:48

Czuwaj,
Czy będą w tym roku organizowane jakieś szkolenia specjalnościowe ew. SAS lub Szkolenie Liderów Drużyn Obronnych ?

StępeL
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: StępeL » 23 cze 2012, 20:39

CZUWAJ !
Zapraszam wszystkich serdecznie na I Harcerski Kurs Spadochronowy w Aeroklubie Lubelskim
Termin: 22.08-26.08.2012r.
Organizatorzy: 13 Specjalnościowa Drużyna Starszo-Harcerska „RezerVa” oraz Aeroklub Lubelski
Miejsce: Aeroklub Lubelski - Lotnisko Radawiec
Cena kursu teoretycznego: 620 zł
Cena za skok z 1000m: 100 zł
Więcej informacji na stronie kursu : www.1hks.yoyo.pl

BLUE SKY !
pwd. Michał Stępień HO
pwd. Michał Stępień HO
13 Specjalnościowa Drużyna Starszoharcerska "RezerVa"
www.rezerva.ovh.org
http://www.taktyk.cba.pl/
www.1hks.yoyo.pl
www.1hks.fora.pl