Sekcje w drużynie obronnej - pion harcerski

forum harcerskich drużyn obronnych
ODPOWIEDZ
Folko
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Folko » 08 lut 2010, 13:08

Witam, od jakiegoś czasu myślę, aby moja drużyna rozpoczęła prace w ramach jakiejś specjalności. Mój wybór padł na obronną - i teraz, nie chcąc zawężać wymyśliłem sobie coś takiego - i proszę o jakieś opinie na temat :)

Oprócz zgranego systemu zastępów, w momencie nadania specjalności, drużyna otworzy też sekcje, roboczo nazywane liniową, zwiadu i survivalową (nazwy dobrane pod kątem 'chwytliwości' dla harcerzy, a nie pod kątem jakichś moich urojeń - od razu zastrzegam ;) ).

Sekcje spotykają się raz na miesiąc - dwa, realizując bardziej kierunkowe zainteresowania poszczególnych harcerek i harcerzy, nie zaś zastępują pracę całej drużyny.

Wyróżnik - nie do końca regulaminowy, ale idąc zgodnie z regulaminem we wszystkim innym mam delikatną nadzieję, że uda się to jakoś przełknąć - filcowa podkładka wystająca około 2mm spod naszywki specjalnościowej.

Sekcja liniowa - podkładka czerwona - założenia:
sekcja opiera się o generalne, typowe zainteresowanie chłopców w tym wieku wojskowością w ogólności.
- gry wojenne
- zdobywanie informacji o jednostkach wojskowych w mieście, może jakieś zwiedzanie
- nauka dodatkowych rzeczy związanych z wojskowością - takich jak czołganie się, zwiększony nacisk na dokładność musztry
- może jakieś wiatrówki i strzelanie do tarczy?

Sekcja zwiadu - podkładka żółta - założenia:
sekcja opiera się o serię książek "Zwiadowcy", bardzo w mojej drużynie lubianą.
- gry typu podchody
- nauka odczytywania tropów
- strzelanie z procy, łuków
- nauka skradania się, ukrywania, maskowania śladów itp.
- zwiększony nacisk na umiejętność posługiwania się sygnalizacją Morse'a, znakami patrolowymi
- nauka przekazywania meldunków

Sekcja survivalowa - podkładka zielona - założenia:
sekcja mocno zahacza o puszczaństwo, uczy radzenia sobie w lesie ale i w mieście
- gry typu podchody i tropienie
- nauka pracy ze zwierzętami (u leśniczego i może w schronisku)
- dodatkowe zajęcia z budowy schronień - szałasów itp
- nauka rozpoznawania jadalnych roślin i ich wykorzystania w kuchni
- jakiś trening survivalu miejskiego

**

Ogólne założenia systemu:

harcerka / harcerz może należeć tylko do jednej sekcji
harcerka / harcerz może zmienić sekcję po 2 tygodniach
na czele sekcji stoi drużynowy lub osoba przez niego upoważniona

**

Proszę o opinię :)
This world is made of LOVE & PEACE : VtS
66 Harcerska Drużyna Obronna "KaTet"
im. gen. Roberta Baden Powella

www.katet.pl

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 08 lut 2010, 14:23

Jest to dość zbliżone do systemu pracy mojej drużyny, w której działają cztery stałe sekcje-służby: ratownicza, ochrony, informacji i logistyki. Ratownicza, to jasne. Porządkowa, to HSP, HSG i HSRD oraz sport. Informacja - łączność i rozpoznanie. Logistyka - kwatermistrzostwo i turystyka.
Do tej pory oznaczaliśmy plakietkami poszczególnych specjalności, teraz wprowadzamy stylizowane monogramy HSR, HSI, HSO i HSL na planie kwadratu. Odznaki się zdobywa, a każdy w drużynie musi ostatecznie (HR) posiadać plakietki wszystkich służb.

Harcerze mogą zmieniać służbę co roku (cykl szkolenia). Na czele służb stoi kadra drużyny (drużynowy, przyboczni, kwatermistrz). Działaniem drużyny w zakresie kompetencji konkretnej służby kieruje szef tej służby (czyli np. pracami kwatermistrzowskimi kieruje kwatermistrz i reszta z drużynowym włącznie ma się podporządkować).

Tyle, że jest to system wędrowniczy i nie zalecałbym do stosowania w drużynach H i HS.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

rynio
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: rynio » 08 lut 2010, 14:37

Maciek P pisze:Jest to dość zbliżone do systemu pracy mojej drużyny, w której działają cztery stałe sekcje-służby: ratownicza, ochrony, informacji i logistyki. Ratownicza, to jasne. Porządkowa, to HSP, HSG i HSRD oraz sport, informacja - łączność i rozpoznanie, logistyka - kwatermistrzostwo i turystyka.
A sekcja ochrony to czym się zajmuje?

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 08 lut 2010, 14:48

Ochrony=porządkowa - nazwa wymienna. Chodzi o to, że HSP jest jednym z trzech profili, a SO zajmuje się wszystkimi trzeba aspektami.

A tak dla wyjaśnienia: rozpoznanie, to nie zabawa w wojsko, tylko uzyskiwanie informacji potrzebnych do działania. Np. wyszukanie połączeń komunikacyjnych, ustalenie, gdzie jest najbliższy sklep itp. SI ściśle współpracuje z SL, której dostarcza dane do decyzji.

Folko
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Folko » 11 lut 2010, 10:48

Macku, piszesz, ze nie zalecasz stosowania Twojego systemu w druzynach H, czy podzialow na sekcje w ogóle?
This world is made of LOVE & PEACE : VtS
66 Harcerska Drużyna Obronna "KaTet"
im. gen. Roberta Baden Powella

www.katet.pl

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 11 lut 2010, 11:48

Sekcje specjalnościowe są elementem metody wędrowniczej i w drużynie harcerskiej niekoniecznie się sprawdzą. Natomiast w wędrowniczej są bardzo dobrym i ważnym elementem pracy.
Jak mogę nie zalecać czegoś, co sam stosuję? :)

Posłałem ci maila. :)

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Obronne”