konferencja specjalnościowa - pilne

forum harcerskich drużyn obronnych
Bozin
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Bozin » 04 paź 2008, 13:08

Witam.

Jak wiemy za niedługo odbędzie się konferencja specjalnościowa na której zostaną poruszone rożne sprawy związane z poszczególnymi specjalnościami.
Zjedzie wielu druhów (nie koniecznie pozytywnie nastawionych do specjalności harcerskich a tym bardziej do naszej obronnej). Jak to bywa na konferencjach ludzie będą mieli wiele do powiedzenia nawet jeśli na dany temat nie będą mieli wystarczającej wiedzy. Dlatego też chcielibyśmy jako inspektorat zaprosić was ludzi którzy pracują w specjalności, czerpią z niej, nawet nie będąc drużynami o specjalności obronnej w swojej pracy harcerskiej wykorzystują elementy specjalnościowe jak:

- ASG,
- spadochroniarstwo,
- wspinaczkę,
- elementy AT,
- strzelectwo,
- i wiele innych rzeczy które można bez wahania podciągnąć pod "obronnych", aby na konferencji mieli okazje zająć stanowisko w obronie Naszej specjalności obronnej, gdyż wisi widmo rozwiązania inspektoratów takich jak:

- Inspektorat Drużyn Obronnych,
- Inspektorat Harcerskiej Służby Porządkowej, Harcerskiej Służby Granicznej i Harcerskiej Służby Ruchu Drogowego.

Konferencja odbędzie się w terminie 18 - 19.10.2008r. koszt to 20 zł, miejsce będzie podane za tydzień. Sama konferencja odbędzie się w piątek, natomiast w sobotę odbędzie się "jarmark specjalnościowy" na którym nasz inspektorat będzie miał ciekawe stanowisko. Jeśli są zainteresowane drużyny które chciałyby się zaprezentować to prosiłbym o przygotowanie prezentacji multimedialnej oraz jeśli mają jeszcze inne propozycje to przesłanie ich wraz z numerem telefonu kontaktowego na adres obronne@zhp.pl, dzięki czemu będziemy w stałym kontakcie.

p.s jeśli nie będziecie z różnych powodów mogli wziąć udziału w konferencji specjalnościowej to tu na forum zajmijcie stanowisko dotyczące dalszej przyszłości "obronnych"

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 04 paź 2008, 13:22

Nie bardzo rozumiem o co chodzi... Czy chodzi o zwiększenie ilości kumatych uczestników, czy może o silną grupę do przekrzykiwania niemerytorycznych argumentów? Może to jakaś obrona inspektoratu przed zmienami jakie by one nie miały być? Obrona czegoś innego? Czego?

Czemu nie możecie po prostu pogadać i się dogadać? Kto chce rozwiązywać inspektoraty i dlaczego? O co chodzi?

Po co zbieracie przedstwicieli tych środowisk, które można "podciągnąć" pod specjaność? Czy to się właśnie teraz robi na co dzień? Podciąga się coś, co nie jest specjalnością, pod specjalność dla osiągnięcia jakiegoś bliżej nieokreślonego celu ważnego dla nie do końca wiadomo kogo?
Ostatnio zmieniony 04 paź 2008, 13:24 przez mariuszm, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

Bozin
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Bozin » 04 paź 2008, 13:50

mariuszm pisze:Nie bardzo rozumiem o co chodzi... Czy chodzi o zwiększenie ilości kumatych uczestników, czy może o silną grupę do przekrzykiwania niemerytorycznych argumentów? Może to jakaś obrona inspektoratu przed zmienami jakie by one nie miały być? Obrona czegoś innego? Czego?

Czemu nie możecie po prostu pogadać i się dogadać? Kto chce rozwiązywać inspektoraty i dlaczego? O co chodzi?

Po co zbieracie przedstwicieli tych środowisk, które można "podciągnąć" pod specjaność? Czy to się właśnie teraz robi na co dzień? Podciąga się coś, co nie jest specjalnością, pod specjalność dla osiągnięcia jakiegoś bliżej nieokreślonego celu ważnego dla nie do końca wiadomo kogo?
Chcielibyśmy się dogadać. Nie chodzi nam o podpinanie kogokolwiek i gdziekolwiek ale zajęcie stanowiska w sprawie istnienia specjalności obronnej bo są ludzie w GK którzy dążą do zniesienia i zlikwidowania na początku naszych specjalności a jeśli się to uda pozostałych na wzór skautingu zagranicznego.

Nie ukrywam, że interesuje nas kto ma takie plany likwidacji i dziwnych zmian, nikt otwarcie nie chce się przyznać, a to jest najgorsze.

Myślę również że przybycie uczestników na konferencje jest też elementem promującym specjalności, mam nadzieję że Druh również będzie i zaprezentuję coś z dziedziny w której Druh jest pewnie specjalistą.

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 04 paź 2008, 17:42

Bozin pisze:Chcielibyśmy się dogadać. Nie chodzi nam o podpinanie kogokolwiek i gdziekolwiek ale zajęcie stanowiska w sprawie istnienia specjalności obronnej bo są ludzie w GK którzy dążą do zniesienia i zlikwidowania na początku naszych specjalności a jeśli się to uda pozostałych na wzór skautingu zagranicznego.

Nie ukrywam, że interesuje nas kto ma takie plany likwidacji i dziwnych zmian, nikt otwarcie nie chce się przyznać, a to jest najgorsze.
Uczestniczę w pracach nad tą konferencją od samego początku. Celem konfernecji jest, zgodnie z zapisami strategi, doprowadzenie do sytuacji gdy jak najwięcej drużyn wykorzystuje w swej pracy specjalnościowej elementy specjalności.

Nie wiem skąd u Ciebie przekonanie, że ktoś chce zlikwidować specjalności. Twoje wici są zupełnie niepotrzebne.

Rafał

PS. Podaj mi proszę nazwę choć jednego kraju, w którym skauci zlikwidowali jakąs specjalność?
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 04 paź 2008, 17:56

Ja już nie działam w Wydziale Specjalnośći. Mieszkam za granicą i widzę jak działa skauting zagraniczny w UK. Ale przecież w każdym kraju działa inaczej. Więc na wzór czego i jak będą przeprowadzone zmiany? Naprawdę nie rozumiem obaw przed wzorowaniem się na tym, co mają inni, zwłaszcza jak się tego nie poznało. Daj ludziom szansę przedstawienia koncepcji. Ta konferencja w założeniu nie ma służyć likwidacji czegoś pod z góry przyjęte stanowisko. Myślę, że chodzi o to, aby pogadać. Zupełnie inna sprawa, że nie wierzę, iż wszyscy się dogadają... Jednak piszę o założeniu, a nie o spodziewanym skutku ;-)

Mi się widzą w przyszłości odpowiedzialni i pełnoletni drużynowi, którzy rozumieją czym jest wszechstronny rozwój i czym jest wychowanie metodą harcerską. Widzą mi się osoby, które wspierają tych drużynowych w hufcu, w chorągwi, czy w GK. Widzą mi się też osoby, które będąc w czymś dobre piszą propozycje programowe dla drużyn z zakresu, o którym mają pojęcie. Problem w tym, że ta moja wizja (czy też widzimisię) to coś w bardzo odległej przyszłości. Prawie nie wierzę, że tego kiedyś doczekam. I ta konferencja raczej nie będzie krokiem w stronę tego, co napisałem powyżej...

Trzy lata temu ze znajomymi założyłem Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA". Nikt nam nie mówił co mamy robić i jak. Program od początku tworzyliśmy sami. Jesteśmy grupą harcerzy, która lubi to co robi, więc to właśnie robimy. Nikt z nas nie przejmował się czy inspektorat od łączności czy od podróżnictwa działał... Nie potrzebowaliśmy niczyjej pomocy. Radziliśmy sobie dobrze i ciągle były nowe pomysły. Wspieraliśmy innych zainteresowanych łącznością, lub podróżami. Nie wymagaliśmy, aby byli jak my i zajmowali się tylko tym co my. Nie obchodziło nas też, że po zmianie instrukcji dotyczącej harcerskich specjalności nigdy nie stworzono wymienionego w niej załącznika opisującego kryteria danej specjalnośći. Bo wiedzieliśmy co robić...

Jednak rozumiem, że nie każdy od początku czuje, lub wie co robić. A nawet jak wie i czuje, to nie do końca czuje i wie właściwie :-). Kiedy więc zostałem mianowany Szefem Inspektoratu Łączności zaproponowałem nowy pomysł, nową koncepcję na tę specjalność... Ale nic z przymusu. Po prostu zestaw wskazówek do działania i do samooceny. Możesz to znaleźć w sieci pod adresem:

http://www.hr.bci.pl/articles.php?article_id=63

Proponuję więc, aby każda specjalność stworzyła taki zestaw wskazówek i rozwiążemy naprawdę wiele problemów. Bez walki, bez upierania się na taką, czy inną nazwę inspektoratu... Stwórzcie koncepcję swojej specjalności i zacznijcie tworzyć propozycje programowe dla zainteresowanych. Do tego przyda się strona internetowa z informacjami związanymi z tematem i tymi propozycjami programowymi i wtedy naprawdę pomożecie temu zwykłemu drużynowemu i tej zwykłej drużynie, którzy się tematem interesują...
Ostatnio zmieniony 04 paź 2008, 18:01 przez mariuszm, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Mariusz Milka

Bozin
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Bozin » 04 paź 2008, 19:48

Rafal pisze:PS. Podaj mi proszę nazwę choć jednego kraju, w którym skauci zlikwidowali jakąs specjalność?
mógłby mi Druh napisać w jakich organizacjach skautowych na świecie są specjalności i jakie? bardzo mnie to interesuje.

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 04 paź 2008, 20:08

Ja Ci powiem, że jest trochę skautowych klubów łączności na swiecie. W zależności od organizacji działa to różnie, ale idea jest ta sama - organizować zajęcia z zakresu łączności dla skautów.

Na przykład w UK łączność jest w większości przypadków wspierana przez kluby krótkofalarskie z zewnątrz organizacji. I to bardzo dobrze, bo nie zamykamy harcerzy w swoim środowisku. Chcą się czegoś nauczyć, to szukają i znajdują. Drużynowy, czyli wychowawca dba o to, aby program był skautowy i aby skauci uczyli się od fachowców. Więc przy wsparciu "hufca" zdobywa namiary na okoliczne kluby i one pomagają w zbiórkach. Drużyna nie robi ciągle tego samego, aby skautów nie zanudzić. Ale zawsze jak chcą, to mogą korzystać z zajęć specjalistycznych.

Program skautowy w UK to program "outdoor". Skauci prawie ciągle przebywają w terenie i robią coś atrakcyjnego - biwaki, liny, kajaki, tratwy, góry, wspinaczka, ekspedycje zagraniczne. No i tak by się przydało w Polsce zamiast siedzenia gdzieś po harcówkach i wspominania poległych na wszystkich frontach... zamiast uczenia się terenoznawstwa w harcówce i teorii rozpalania ognisk bez jakichkolwiek prób z prawdziwym ogniem i ogniskiem...

Napisz mi może co to jest specjalność proobronna/obronna, czemu służy i jakie formy pracy stosujecie oraz jakie macie najciekawsze elementy programu. Zarówno pod względem atrakcyjności dla uczestników, jak i pod względem wychowawczym.

A ja wtedy spróbuję Ci na podstawie tego wytłumaczyć jak to działa w UK i jak możemy wzorując sie na innych organizacjach skautowych stworzyć coś naprawdę dobrego i atrakcyjnego dla każdej harcerskiej drużyny.
phm. Mariusz Milka

Bozin
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Bozin » 04 paź 2008, 20:18

mariuszm pisze:Ja Ci powiem, że jest trochę skautowych klubów łączności na swiecie. W zależności od organizacji działa to różnie, ale idea jest ta sama - organizować zajęcia z zakresu łączności dla skautów.

Na przykład w UK łączność jest w większości przypadków wspierana przez kluby krótkofalarskie z zewnątrz organizacji. I to bardzo dobrze, bo nie zamykamy harcerzy w swoim środowisku. Chcą się czegoś nauczyć, to szukają i znajdują. Drużynowy, czyli wychowawca dba o to, aby program był skautowy i aby skauci uczyli się od fachowców. Więc przy wsparciu "hufca" zdobywa namiary na okoliczne kluby i one pomagają w zbiórkach. Drużyna nie robi ciągle tego samego, aby skautów nie zanudzić. Ale zawsze jak chcą, to mogą korzystać z zajęć specjalistycznych.

Program skautowy w UK to program "outdoor". Skauci prawie ciągle przebywają w terenie i robią coś atrakcyjnego - biwaki, liny, kajaki, tratwy, góry, wspinaczka, ekspedycje zagraniczne. No i tak by się przydało w Polsce zamiast siedzenia gdzieś po harcówkach i wspominania poległych na wszystkich frontach... zamiast uczenia się terenoznawstwa w harcówce i teorii rozpalania ognisk bez jakichkolwiek prób z prawdziwym ogniem i ogniskiem...

Napisz mi może co to jest specjalność proobronna/obronna, czemu służy i jakie formy pracy stosujecie oraz jakie macie najciekawsze elementy programu. Zarówno pod względem atrakcyjności dla uczestników, jak i pod względem wychowawczym.

A ja wtedy spróbuję Ci na podstawie tego wytłumaczyć jak to działa w UK i jak możemy wzorując sie na innych organizacjach skautowych stworzyć coś naprawdę dobrego i atrakcyjnego dla każdej harcerskiej drużyny.
ma Druh na pewno rację i z Druhem się zgadzam. U nas też w Polsce są kluby specjalnościowe , przez jakiś dłuższy czas sam taki prowadziłem

Bozin
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Bozin » 04 paź 2008, 20:19

Rafal pisze:PS. Podaj mi proszę nazwę choć jednego kraju, w którym skauci zlikwidowali jakąs specjalność?
Jednak dalej liczę na argumentację ze strony Druha Klepacza bo na razie to co napisał nie jest dla mnie argumentem, ani konkretem.

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 04 paź 2008, 21:19

mógłby mi Druh napisać w jakich organizacjach skautowych na świecie są specjalności i jakie? bardzo mnie to interesuje.
Nie druhuj mi proszę. Na forach przyjęło się mówić po imieniu.

Nie znam wszystkich organizacji skauotowych na świecie. Z tych co znam, nie spotkałem ani jednej, w której nie wykorzystywanoby pracy specjalnościowej.

I nie słyszłąem o żadnej, która by ją zlikwidowała. Ktoś Cię okłamał.

Bozin, zaczynam się obawiać o dwie rzeczy. Po pierwsze, że nie zrozumieliście celu konferencji. Przypomnę go - jak spowodować, by więcej harcerzy realizowało w swoich drużynach program specjalnościowy.

Po drugie, zaczynam się bać, że na tę konferencję przyjadą jakieś bojówki, które zakrzyczą każdego mówcę.

Czego Ty się więc boisz?

Rafał

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 04 paź 2008, 21:20

Bozin pisze:
Jednak dalej liczę na argumentację ze strony Druha Klepacza bo na razie to co napisał nie jest dla mnie argumentem, ani konkretem.
Ja odpisałem powyżej.

Więc ja tez liczę, że napiszesz mi, gdzie zlikwidowano specjalności...

Rafał

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 05 paź 2008, 08:34

Rafal pisze:Po drugie, zaczynam się bać, że na tę konferencję przyjadą jakieś bojówki, które zakrzyczą każdego mówcę.
Rafał: na wszelki wypadek w szatni zróbcie specjalne miejsce na pozostawianie broni pneumatycznej i podpalonych pochodni ;)
Ostatnio zmieniony 05 paź 2008, 08:34 przez mariuszm, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Mariusz Milka

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 05 paź 2008, 09:08

mariuszm pisze:
Rafal pisze:Po drugie, zaczynam się bać, że na tę konferencję przyjadą jakieś bojówki, które zakrzyczą każdego mówcę.
Rafał: na wszelki wypadek w szatni zróbcie specjalne miejsce na pozostawianie broni pneumatycznej i podpalonych pochodni ;)
Dorośli, a zachowują się jak dzieci.

Ja już dawno wyrosłem z myślenia, że harcerska drużyna obronna to bojówka paramilitarna.
Prawda to, że drużyny nieobronne mają tendencję do bojówkowania, ale nie jest to efekt długi i stały.

Jeżeli zaczniecie myśleć o drużynach obronnych jak o drużynach harcerskich pracujących ze specjalnością to w ten sposób nie zaczniecie wymyślać żadnych pierdół o tym że takie drużyny na zbiórkach to tylko się zabijają.

A problem drużyny obronnej jak i każdej innej pracującej ze specjalnością jest taki że nie odpowiedniego instruktora, który mógłby pokierować pracą młodych w odpowiednim kierunku.

maiuszm pisze:...
Zapewniam Cie Mariuszu że program drużyn obronnych to również program outdoor. Jeżeli drużyna realizuje program świetlicowy to nie może mienić się tytułem drużyny obronnej. Bo to tak jakby pojechać na misję zagraniczną do własnego kraju.
"Nie kłaniać się nikomu i nigdy bez potrzeby" - J.Piłsudski

www.82odh.fora.pl

Bozin
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Bozin » 05 paź 2008, 11:23

Druhu Rafale (nie znam Druha osobiście więc będę sobie "Druhował") nie bój się o mnie i tzn "bojówki":) - a szatnia by się przydała na złożenie sprzętu;) - myślę że inne środowiska mają prawo zobaczyć co się dzieje na konferencji zawsze obronni to mniejszość. Co do specjalności w skautach zagranicznych to jak już było wcześniej wspomniane na tym forum są kluby specjalnościowe a nie drużyny skautowe typowo specjalnościowe prostując więc jeśli nie ma drużyn typowo specjalnościowych to co tu likwidować. Natomiast w ZHP jest inaczej są kluby i drużyny, z każdej organizacji skutowej można czegoś fajnego i pożytecznego się nauczyć najważniejsze jest to aby nie być zaślepionym "zachodnim skautingiem" i wprowadzać to co zagraża "odrębności i oryginalności naszej organizacji".

Każdy ma swoją rację a najwięcej racji to ma Mysiek.

Cel został osiągnięty.

Dziękuję wszystkim, którzy się tu wypowiedzieli.

Teraz jest najważniejsze abyśmy się dobrze przygotowali do konferencji specjalnościowej, więc do roboty.

p.s. Obronni z całej Polski jednoczmy się i do zobaczenia.

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 05 paź 2008, 13:14

A kto powiedział, że w innych organizacjach są tylko kluby, a nie ma drużyn?

Mysiek:

Prosiłem o wyjaśnienie czym jest specjalność obronna, o to jakie są formy pracy, jakie działania i tak dalej...

Nie zarzucaj nam myślenia negatywnie o tej specjalności. Ty ją reprezentujesz, więc napisz. Ja nie wiem co Rafał myśli i jak ją postrzega. Nie znam Rafała osobiście i nigdy o tym z nim nie rozmawiałem. Mogę za siebie mówić...
phm. Mariusz Milka

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Obronne”