[Socjologia] Drużyna proobronna - badanie

forum harcerskich drużyn obronnych
ODPOWIEDZ
Dibbler
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Dibbler » 23 kwie 2008, 13:51

Witam
Nazywam się Krzysztof Chmieliński, jestem studentem I roku nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim i poszukuję Waszej pomocy ;] Piszę właśnie pracę zaliczeniową z przedmiotu socjologia ogólna, w której poruszam wątek harcerskich drużyn proobronnych. W związku z tym sporządziłem krótką ankietę skierowaną do osób działających w drużynach obronnych, która ewentualnie mogłaby wzbogacić moją pracę. Byłbym bardzo wdzięczny gdybyście zechcieli odpowiedzieć na 4 krótkie pytania.

Link do ankiety:
nowa ankieta
stara ankieta - nieaktualna - orcus

Nie trzeba bezwzględnie odpowiadać na wszystkie pytania (choć z pewnością byłoby to pomocne). Ankieta jest anonimowa. Oczywiście proszę o szczere odpowiedzi. Zamknięcie ankiety nastąpi w środę 30 IV 2008r.

Zależy mi, aby w badaniu udział wzięła jak największa liczba harcerzy działających w tego typu drużynach. Byłbym niezwykle zobowiązany, gdybyście zechcieli nieco "rozreklamować" ankietę w swoich środowiskach.

Z góry dziękuję za Wasz czas.
Krzysztof "Dibbler" Chmieliński
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2008, 20:13 przez Dibbler, łącznie zmieniany 1 raz.

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 23 kwie 2008, 16:52

A gdzie w ankiecie jest "socjologia"?

Nie ma żadnych pytań metryczkowych, nic nie wiesz o respondentach. nawet nie wiesz, czy sa członkami ZHP!

W opisie - co powiesz, że kto wypełniał ankietę? Ile procent kobiet ile mężczyzn? W jakim byli wieku? Z jakich organizacji? Jakie maja stopnie? Ile lat działaja w harcerstwie?

Ja na Twoim miejscu jeszcze popracowałbym nad ankieta, poprzez pryzmat wyników jakie chcesz otrzymać.

Rafał
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

Dibbler
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Dibbler » 23 kwie 2008, 17:47

Tę ankietę uważam raczej za drobny dodatek niż fundament całej pracy. Tworząc ją zdawałem sobie sprawę z raczej orientacyjnego charakteru uzyskanych w ten sposób informacji i nie miałem zamiaru na ich podstawie wyciągać daleko idących wniosków. Mimo wszystko, spojrzenie na wyniki z perspektywy pewnych danych o respondentach może rzeczywiście okazać się przydatne. Aż głupio się czuję, że sam tego nie uwzględniłem. Wybaczcie amatorowi ;]

Uzupełniona ankieta znajduje się tutaj - http://www.ankietka.pl/ankieta/pokaz/id ... ronna.html

Podmieniłbym link w poprzednim poście, ale niestety najwyraźniej nie mogę go edytować.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 23 kwie 2008, 19:28

Dibbler pisze:Tę ankietę uważam raczej za drobny dodatek niż fundament całej pracy. Tworząc ją zdawałem sobie sprawę z raczej orientacyjnego charakteru uzyskanych w ten sposób informacji i nie miałem zamiaru na ich podstawie wyciągać daleko idących wniosków. Mimo wszystko, spojrzenie na wyniki z perspektywy pewnych danych o respondentach może rzeczywiście okazać się przydatne. Aż głupio się czuję, że sam tego nie uwzględniłem. Wybaczcie amatorowi ;]
No, jako student I roku nie jesteś już amatorem. A Rafał ma rację. Dane dotyczące respondentów są nie tyle przydatne, ile kluczowe dla zrozumienia czym są i czym mogą być proobronne w ZHP. Jeśli np. okaże się, że dominują w środowiskach małomiasteczkowych, a jednocześnie wyjdzie ci, że są to silne hufce terenowe, to może wskazywać, że w takim środowisku proobronne są głównym motorem harcerstwa (to, oczywiście, spekulacja z mojej strony). Ja chciałbym np. wiedzieć, ilu drużynowych proobronnych ma praktyczne pojęcie o tym, czym jest wojsko, a to wymaga pytania o to czy mieli kontakt z wojskiem i jaki. Bo może być, że inaczej podchodzą do tematu cywile, którzy w wojsku nie byli, inaczej rezerwiści, a inaczej żołnierze zawodowi, zaś zawodowi oficerowie jeszcze inaczej.

Moja sugestia jest taka, żebyś tę ankietę przemyślał i skonsultował z Rafałem, który przez lata zajmował się takimi badaniami i na pewno jest w tej kwestii fachowcem.

:)

P.S.
W jednym z pytań masz w odpowiedziach "promowanie postaw patriotycznych i propaństwowych". Zwrócę tylko delikatnie uwagę, że te wartości niekoniecznie muszą być zgodne. Czasem patriotyzm wymaga postawy antypaństwowej i odwrotnie.
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2008, 19:32 przez Maciek P, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

Dibbler
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Dibbler » 23 kwie 2008, 20:08

Moje amatorstwo polega na tym, że nigdy dotąd nie miałem okazji robić nic podobnego. Nie o to mi też chodzi, aby za pomocą tej ankiety dowiedzieć się na temat drużyn obronnych absolutnie wszystkiego, czego tylko w ten sposób dowiedzieć by się można. Interesuje mnie pewien ograniczony wycinek, który, w mniej lub bardziej umiejętny sposób, zamknąłem w tych kilku pytaniach. W żadnym razie nie roszczę sobie prawa do miana profesjonalisty w tego typu przedsięwzięciach. Wydaje mi się, że zadanie napisania pracy otrzymaliśmy głównie po to, aby czegoś się przy tym nauczyć.
P.S.
W jednym z pytań masz w odpowiedziach "promowanie postaw patriotycznych i propaństwowych". Zwrócę tylko delikatnie uwagę, że te wartości niekoniecznie muszą być zgodne. Czasem patriotyzm wymaga postawy antypaństwowej i odwrotnie.
Sądzę, że taki konflikt jest raczej sytuacją bardzo nadzwyczajną. W warunkach demokratycznego i suwerennego państwa te wartości raczej idą w parze.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 23 kwie 2008, 20:11

Dibbler pisze:Sądzę, że taki konflikt jest raczej sytuacją bardzo nadzwyczajną. W warunkach demokratycznego i suwerennego państwa te wartości raczej idą w parze.
Dyskusja na ten temat trwa od starożytności :)
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Obronne”