kursy i szkolenia obronne

forum harcerskich drużyn obronnych
ODPOWIEDZ
dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 08 mar 2005, 06:45

biz0n napisał:
Od razu zaznaczam,?????? że wiem iz prowadzenie np do zajęć linowych, nurkowania czy ratownictwa wymaga specjalistycznej wiedzy i uprawnień. Jest jednak wiele dziedzin i zajęć, np marsze na orientacje, zbiórki na temat histori czy wojska do których nie potrzeba chyba państwowych czy nawet harcerskich uprawnień.
Do zajęć z historii to nie ale "marsze na orientacje" mogą już być problemem.
Zobacz:
http://www.forum.zhp.pl/viewtopic.php?T ... ge=0#27972
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

tyszko
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: tyszko » 07 wrz 2005, 10:27

biz0n napisał:
Mam wiec pytanie, jakie znacie kursy, szkolenia uprawnienia dotyczące specjalnosci obronnej, których ukończenie dawało by prawną możliwość prowadzenia drużyny obronnej.
Wiem o kursach dla drużynowych drużyn obronnych prowadzonych w ramach SAS choć w tegorocznej ofercie jeszcze takich nie widziałem.

Czy są jakies inne kursy związane z ta tamatyką? I od razu zanzaczam ze nie chodzi mi o kursy raotwnicze, alpinistyczne czy spadochronowe bo o tych wiem, zresztą mimo że wiążą sie w jakis sposób z tematyką obronną, to jednak dotykają tylko pewnych zagadnień z nią związanych.
eee w tegorocznej ofercie SASu byl kurs dotyczacy w/w specjalnosci

http://www.specjalnosci.zhp.pl/index.ph ... ,0035,0008

z innych kursow tego typu nie mozna nie wspamniec Spadochronowego Kursu Dzialan Specjalnych "TRAWERS" w COL (ktory juz 2 raz sie nie odbyl ale moze za rok:|)...

po za tym "wiazanie" roznych kursow wymienionych przez ciebie jest bardzo dobrym sposobem na dzialanie ze specjalnoscia obronna...
biz0n napisał:
Mam tż drugie pytanie, choć moze retoryczne. Czy konieczne jest posiadanie Udokumentowanej wiedzy z tego zakresu aby prowadzić taką drużynę. To znaczy czy regulaminy i instrukcje dopuszczają mozliwosć iż drużynowy posiada wiedze z danej specjalnosci ale nieudokumentowaną żadnymi papierkami.
wydaje mi sie ze ciezko jest "udokumentowac" tego typu wiedze :] i puki twoja praca ze specjalnoscia bedzie wykonywana poprawnie raczej nikt sien ie "przyczepi"... ;)

specjalnosc obronna jest ciezka do zdefiniowania i w dzisiejszych czasach trudna w realizacji... nie ma wpolpracy z wojskiem(ktore nie ma pieniedzy "na glupoty...wlasciwie o w ogole nie ma peniedzy:]) a przez filmy typu rabmo i inne takie jest zle interpretowana przez druzynowych czy tam cale druzyny dzialajace "z nia" [?] .... dlatego tez ma wielu przeciwniko...jezeli chcesz zaczac prace z ta specjalnoscia to nie zapominaj o samej istocie harcerstwa i o tym ze celem nie jest specjalnosc bo specjalnosc jest tylko srodkiem doprowadzajacym do celu :] (ugh ale to zabrzmialo... jeszcze z moich "ust" :P) ....
na temat"'obronnej" jest juz tyle watkow i sporow na tym forum, w ktorych sam uczestniczylem ze az sie nie chce pisac i przekonywac wiec koncze bo schodze z tematu ;)

pwd. Marcin Tyszko H.O.
KI "Wawer"
II Środowiskowy Szczep "BS-227"
2 MDH "Wigry"
Żory, Chorągiew Śląska ZHP

jimmmm
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: jimmmm » 09 wrz 2005, 00:25

Ciekawe. Jakie jest uprawnienie państwowe pozwalające na prowadzenie drużyny proobronnej?
pwd. piotr jim jamróz
www.1jdwszlak.pl
VI szczep harcerski "chwaty"

Ursus
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Ursus » 29 wrz 2005, 17:02

jimmmm napisał:
Ciekawe. Jakie jest uprawnienie państwowe pozwalające na prowadzenie drużyny proobronnej?
Nigdy o czymś takim nie słyszałem i myślę, że takie myślenie wywodzi się z nadinterpretacji bardzo prostych faktów. Wystarczy bowiem napisać właśnie, że drużynowym drużyny obronnej powinien być instruktor "posiadający wiedzę i umiejętności z danej specjalności, udokumentowane ukończeniem kursu specjalistycznego lub uprawnieniem państwowym" i każdy dopisuje sobie nawet konieczność ukończenia kursu na biegi na orientacje. Jeśli ktoś wpadnie na pomysł, że drużyna obronna będzie zbierać grzyby to zaraz odezwie się głos, że do tego potrzeba stosownego kursu i mało tego, zaraz poda gdzie takie kursy się robi! (to oczywiście tylko przykład w przenośni).
Ciekawi mnie ile instruktorów rezygnuje z prób założenia drużyny obronnej bo naczyta się takich historii, z których wynika, że musi być alfą i omegą we wszystkim na co spojrzy a do tego musi mieć na to papier...
Przecież nie na tym rzecz polega. Zakładając drużynę obronną musicie mieć sprecyzowany jakiś kierunek Waszego szkolenia. Zabawa we wszystko sprawi, że będziecie nikim. Zaczynacie więc od jakiejś pasji, niech to będzie wspinaczka. Drużynowy jako promotor danego zainteresowania musi być obyty w danym temacie ale dlaczego od razu na wstępie wymaga się od niego stosownego papierka? Przecież to nie problem aby zorganizować sobie kurs czy prowadzić zbiórki np na ściance wspinaczkowej gdzie zajęcia odbywają się pod okiem instruktora. Jest wówczas bezpiecznie. Kurs się kończy, drużynowy i być może jakaś część harcerzy posiadając już wiedzę i umiejętności i papier je potwierdzający. Nic nie stoi na przeszkodzie aby przeprowadzić większy nabór do drużyny i szkolić ich wstępnie we własnym zakresie co będzie się kończyć np uprawieniem państwowym. Drużyna się rozwija. Czas na kolejny kierunek, może jakaś sztuka walki, może paint-ball?? Zaczyna się od zbierania wiedzy, szukania w internecie, łapania kontaktów, pierwsze próby, treningi i znów kończy się uprawnieniami i tak wciąż do przodu.
Mało kogo stać w ogóle, aby na wstępnie nie pracująć wspólnie z drużyną ukończyć jakieś kursy, które przecież kosztują. Czy nie może to być warunek powstania drużyny określony w czasie??

Ponas to dh Biz0n napisał:
...Czy są jakies inne kursy związane z ta tamatyką? I od razu zanzaczam ze nie chodzi mi o kursy raotwnicze, alpinistyczne czy spadochronowe bo o tych wiem, zresztą mimo że wiążą sie w jakis sposób z tematyką obronną, to jednak dotykają tylko pewnych zagadnień z nią związanych...

Nie rozumiem, dlaczego piszesz, że wiążą się one "w jakiś sposób", moim zdaniem wiążą się one głównie z tą specjalnością (oczywiście można tu jeszcze dodać kilka opcji jak np paint-ball, survival, samoobrona, strzelectwo ...itd). Jakie według Ciebie są te pozostałe zagadnienia?? Oczywiście o rzeczach oczywistych takich jak cała metodyka harcerska, nasza historia, zasady i tradycje itp nie rozmawiamy.

Ursus
Przyboczny 36HDCzB"Kombinatorzy"
Chorągiew śląska Hufiec Jastrzębie Zdrój
"Prawdziwa ambicja to ciągłe dążenie do celu, którego nigdy nie osiągamy, bo ciągle dźwigamy poprzeczkę...!"

t.m.nowak
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: t.m.nowak » 28 paź 2005, 15:26

Zapis, który pobudził dyskusję powstał z myślą o całokształcie specjalności, a nie specjalnie o Waszej. Niestety ma to swoje pewne konsekwencje. Ale parę głosów pojawiło się właściwych w tej dyskusji. Tak na prawdę trudno przewidzieć czym się będziecie zajmować. Ważne, żeby ktoś w drużynie miał odpowiednie przeszkolenie, jeśli wymagają tego zajęcia. A więc jeśli ktoś chce mieć zajęcia ze wspinaczki - to musi zapewnić instruktora. Jesli chce sam prowadzić te zajęcia to on musi mieć takie uprawnienia. Ale może również mieć szefa wyszkolenia specjalnościowego z właściwymi uprawnieniami lub też wynająć właściwego szkoleniowca... I tyle. Reszte pozostawia się Waszemu zdrowemu rozsądkowi. Zapis natomiast na celu zwrócenie uwagi na fakt, iż czasami potrzebne są uprawnienia do prowadzenia niektórych typów zajęć...

Czuwaj!
hm. Tomasz Nowak HR
Wydział Specjalności GK ZHP

Pelikan
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pelikan » 29 paź 2005, 12:29

1)Radek, podaj swoje nazwisko. Taki jest regulamin forum.
2)Powiedz kim jesteś, jaką pełnisz funkcję i gdzie działasz. Będziemy wiedzieć, co wówczas Ci odpowiedzieć i gdzie skierować.
Co z tego, że powiem ci, że mamy zajęcia strzeleckie, jak mieszkasz w drugim końcu Polski, gdzie również takie mogą być rzeczy. A poza tym... to jakie zajęcia/kursy cię intersują? Wspinaczka, skoki, nurkowanie, ratownictwo, łączność? To bardzo obszerne zagadnienie. Chyba musisz nam coś więcej opowiedzieć.
3)Czy możesz być oszczędniejszy w słowach? Chodzi mi o twoje pisanie wszędzie i o wszystkim. Uważnie przyjrzyj się co i gdzie piszesz, bo pisanie tylko po to, żeby zmieniło się kółeczko przy nazwisku to żenada ;)
A teraz pozdrawiam i czekan na twoją konstruktywną wypowiedź. Potem zastanowię się nad dalszym pisaniem i odpowiedziami.
hm. Marek Jedynak
Przewodniczący Kapituły Harcerskiego Znaku Spadochronowego GK ZHP
www.spadochroniarze.zhp.pl
--
Zainteresowanych "Ponurym" i "Nurtem" zapraszam na Wykus
www.ponury-nurt.blogspot.com

noplis
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: noplis » 03 sie 2006, 20:14

Przepraszam Pelikan - 4. punkt regulaminu brzmi:
Wysłanie wypełnionego formularza rejestracyjnego przez użytkownika oznacza jego zgodę na gromadzenie, przetwarzanie i wykorzystywanie zawartych w nim informacji przez Administratora Forum.ZHP.pl w celu świadczenia usług Forum.ZHP.pl oraz w celach statystycznych, zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z 29 sierpnia 1997 roku (Dz.U. nr 133, poz.883).
I jest to jedyny punkt mówiący o danych osobowych. Co innego wzajemna umowa, zwyczaj lokalny, itp. Ale to i tak jest "argument z niższej półki" niż rzeczona ustawa. :)
Po prostu idę...

Rzufik
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Rzufik » 07 sie 2006, 09:37

Szkolenia różnorakie:

http://www.specops.com.pl/_site/ - np warsztaty czarnej taktyki prowadzi Marcin Kossek , nie dostaje sie dyplomów państwowych ale można zadawać pytania i uzyskać odpowiedzi od człowieka cozęby zjadł na robocie , najbliższych planach są warsztaty medyczne z zieloną taktyką ( część medyczną prowadzi chirurg )

http://www.kravmaga.com.pl/szkolinstr.htm - walka wręcz na 1 szej stronie informacja o zdobywaniu uprawnień instruktorskich

http://www.delta-security.com.pl/centrum/default_ok.asp - założyciela tegoż przedsięwzięcia chyba nie trzeba przedstawiać , ani kwalifikacji czy rekomendacji dodatkowych przedstawiać

http://www.combat56.pl/ - mjr. rez. Kups prowadzi zajęcia strzeleckie niestety najczęściej wyklinane "combat"

czas wyszukiwania we własnej pamięci i googlach jakies 10sek.

tam można sie nauczyć czegoś od ludzi którzy wiedza o czym mówią i co robią

Pieczar
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Pieczar » 02 paź 2007, 20:01

jeżeli Drużynowy nie ma uprawnien to może nawiazać z współprace z kimś kto posiada te kursy..... ja miałem przyjemności prowadzić Drużyne Proobronna ale pomagał mi w tym Pan Prezes Zwiażki Byłych Żołnierzy i Oficerów Wojska Polskiego , ktory był dowód jednostki desantowo szturmowej.... wiec to mówi wszystko za siebie:)
"Ślubuję na Twoje ręce pełnić służbę w Szarych Szeregach, tajemnic organizacyjnych dochować, do rozkazów służbowych się stosować, nie cofnąć się przed ofiarą życia"

Wilk
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Wilk » 04 paź 2007, 09:12

phm. Adam Zawadzki - rzecznik prasowy ZHP
„stawiajmy wyzwania, świećmy przykładem”

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 04 paź 2007, 10:41

A dlaczego nie ? Poza niepotrzebnymi migawkami z kałachem całkiem niezłe :)
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Bozin
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Bozin » 05 lut 2008, 18:43

serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu dla liderów i ludzi chcących pracować w specjalności obronnej organizowanym przez inspektorat obronny. więcej informacji pod adresem bozia23156@wp.pl

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Obronne”