KURS SPADOCHRONOWY - OGŁOSZENIE

forum harcerskich drużyn lotniczych
ODPOWIEDZ
19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 16 paź 2005, 13:38

Pelikan napisał:
A co do regulaminu HZS... Zmieniły sie metody szkolenia. Prócz tradycyjnej Basic, jest jeszcze AFF (z 4000 metrów z 2 isntruktorami po bokach). Nowa technika daje po 2-3 skokach tyle umiejętności co po 2 sezonach tradycyjnych skoków, więc czas na pójście do przodu.
Nie łapię. Mógłbyś mi to "przetłumaczyć" na konkretnych zapisach regulaminu (zamieściłem poniżej)
Pelikan napisał:
A słowa o zmianach w regulaminie pochodzą od samego z-cy komendanta COL GK ZHP dh. hm. T. Nowaka. Do projektu zmian jeszcze ręki nie przykładałem, ale wydaje mi się, że kilka rzeczy wartych jest znowelizowania i uaktualnienia.
Co prawda "COL" miał zawsze "resztę kraju" w tzw. "głębokim poważaniu", ale to troche dziwnie że Tomek twierdzi iż "będą zmiany", a większość członków Inspektoratu lotniczego GK ZHP nic nie wie nawet o projekcie zmian.

------------------------------------------
http://www.lotnictwo.specjalnosci.zhp.p ... ,0002,0002

Regulamin odznaki - "Harcerski Znak Spadochronowy"

1. Harcerski Znak Spadochronowy wzorowany jest na zwykłym znaku spadochronowym Polskich Sił Zbrojnych. Jest odznaką wyszkolenia spadochronowego dla harcerzy i instruktorów.
2. Celem nadania odznaki jest uhonorowanie wiedzy i umiejętności technicznych harcerzy odbywających szkolenie spadochronowe oraz inspirowanie ich do pogłębiania znajomości historii i tradycji polskiego spadochroniarstwa.
3. Zdobywanie odznaki stanowi jeden z najważniejszych elementów w procesie wychowania patriotyczno-obronnego harcerzy spadochroniarzy.
4. Kształt odznaki wzorowany jest na znaku spadochronowym, przedstawiającym wizerunek orła pikującego do walki, według projektu M. Walentowicza, uzupełniony lilijką harcerską umieszczoną w szponach orła. Na odwrocie odznaki, zgodnie z tradycją wygrawerowane jest hasło "Tobie Ojczyzno" oraz numer ewidencyjny znaku. Odznaka wykonana jest z metalu oksydowanego.
5. Prawo nadawania odznaki mają Harcerscy Instruktorzy Lotniczy na podstawie specjalnego upoważnienia komendanta Centralnego Ośrodka Lotniczego GK ZHP.
6. Prawo ubiegania się o nadanie odznaki przysługuje harcerzowi (instruktorowi) po spełnieniu następujących warunków:
- wykonanie minimum 3 skoków ze spadochronem z dowolnego typu statku powietrznego,
- wykazanie się znajomością historii i tradycji polskiego spadochroniarstwa,
- zdobycie trzech wybranych sprawności lotniczych,
7. Odznaka nie może być nadawana na zasadach honorowych.
8. Odznaka nadawana jest dożywotnio.
9. Odznaka noszona jest na mundurach organizacyjnych, dwa centymetry powyżej krzyża harcerskiego.
10. Odznaka może być noszona na podkładce filcowej w kolorze zależnym od liczby wykonanych skoków:
- granatowa - po wykonaniu 12 skoków (w tym 3 z opóźnionym otwarciem),
- zielona - po wykonaniu 50 skoków,
- czerwona - po wykonaniu 100 skoków,
- żółta - po zdobyciu uprawnień instruktora spadochronowego.
Podkładka powinna wystawać spod odznaki na 1 mm.
11. Odznaka wydawana jest razem z legitymacją, uprawniającą do jej noszenia. Koszt wykonania odznaki ponosi ubiegający się o nadanie odznaki.
12. Posiadacz odznaki ma prawo nosić na ubraniu cywilnym miniaturkę znaku, w takim przypadku nie stosuje się podkładek filcowych.
13. Rejestr nadanych odznak prowadzi komendant COL GK ZHP.
14. Przydziału numerów odznak dla poszczególnych harcerskich jednostek lotniczych dokunuje komendant COL GK ZHP.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Pelikan
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pelikan » 16 paź 2005, 14:02

Była mowa o punkcie 6:
Prawo ubiegania się o nadanie odznaki przysługuje harcerzowi (instruktorowi) po spełnieniu następujących warunków:
- wykonanie minimum 3 skoków ze spadochronem z dowolnego typu statku powietrznego...

W rozmowach po SAS 2005 dla drużyn obronnych i szkoleniu metodą AFF padła propozycja, żeby przyznawać HZS już po 1 skoku. Wyglądałoby to chyba w następujący sposób:
- wykonanie minimum 3 skoków ze spadochronem z dowolnego typu statku powietrznego (metoda Basic)
- wykonanie minimum 1 skoku ze spadochronem z dowolnego typu statku powietrznego (metoda AFF)..

Nie mogę się jednak wypowiadać za Tomka, ani za kierownictwo COL. Myślę, że najlepiej ich by trzeba było zapytać.
Co do innych punktów nie myślałem nic na razie o zmianach, aczkolwiek i tak zastanawiam się nad zapisem, a jego respektowaniem, jeżeli chodzi o przyznawalność HZS.
Myślę tutaj o sprawnościach lotniczych dla harcerzy-spadochroniarzy. Część tych sprawności to tak naprawdę jest elementem szkolenia spadochronowego i jest to powielanie zadań. Nie mam dziś jednak czasu, żeby analizować ten temat. Pewnie i tak zostanie to odłożone do czasu "po Zjeździe".
==========================================================================
Dziś pogoda paskudna, więc dla zainteresowanych dobrym filmem z chmur podaję link:
http://www.akss.prv.pl/
Pod datą 7 sierpnia w aktualnościach na stronie głównej jest do ściągnięcia. Polecam gorąco... gorące klimaty, słońce pod niebem i wspaniała muzyczka :)
hm. Marek Jedynak
Przewodniczący Kapituły Harcerskiego Znaku Spadochronowego GK ZHP
www.spadochroniarze.zhp.pl
--
Zainteresowanych "Ponurym" i "Nurtem" zapraszam na Wykus
www.ponury-nurt.blogspot.com

PiotR
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: PiotR » 17 paź 2005, 22:38

Mysle, ze 1 skok z ilu by on nie byl metrow to za malo. Co prawda skakalem tylko z 1000 metrow (a nigdy z 4000 m), ale to chyba o powtarzalnosc chodzi. Wazne jest aby harcerz sprobowal drugi i trzeci raz i nie poprzestal na tym pierwszym skoku. Jesli juz wprowadzac zmiany, to ewentualnie przy wysokich skokach zejsc do dwoch, a w zadnym przypadku nie do jednego.
phm. Piotr Rybarczyk
Komendant Szczepu 13 WDH
http://szczep13wdh.pl
Hufiec Warszawa Praga Pld

t.m.nowak
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: t.m.nowak » 28 paź 2005, 12:29

To nie jest do końca tak. Dawny program szkolenia przewidywał 10 skoków na linę (czyli praktycznie bez opóźnienia...), a następnie z opóźnieniami kolejno 3, 5, 7 sekund w zalezności od rozwoju umiejętności skoczka i możliwości organizacji skoków. Poza tym instruktor mógł przygotować skoczka jedynie na ziemi. W szkoleniu AFF skoczek wykonuje skoki z 4 tys. metrów - opóźnienie skoku jak łatwo obliczyć wyniesie wtedy (przy przyjęciu zalecanej wysokości otwarcia) wyniesie ponad minutę. Według dawnego programu skoczek musiałby wykonać ponad 25 skoków aby osiągnąć takie opóźnienie!!! Nie bez znaczenia pozostaje również obecność ze skoczkiem dwóch instruktorów. Wniosek nasuwa się sam - harcerz szkolony według programu AFF nauczy się znacznie więcej niż harcerz szkolony w Basicu w ciagu 3 skoków!
Pozostaje kwestia powtórzenia skoków i kształtowania odwagi. No cóż - na podstawie moich doświadczeń z trzyletniej służby w COL chciałbym powiedzieć, że drugi skok jest krytyczny. Uczeń-skoczek wie już co go czeka, strach bierze górę nad euforią... Byłem świadkiem jak niejeden harcerz tak na prawdę gwałcił swoją psychikę i organizm chcąc na siłę wykonać drugi i trzeci skok tylko po to by uzyskać Harcerski Znak Spadochronowy. Wielu jeszcze dało radę wykonać drugi, ale odmawiało przed trzecim... W 90% kursanci kończyli szkolenie na trzecim skoku po uzyskaniu HZS. Tak więc na pewno więcej odwagi wymaga wykonanie drugiego i trzeciego skoku, ale i tak pomimo to przygoda kandydatów na tym się kończy...
Stąd po długich dyskusjach w gronie instruktorów COL i niektórych środowiskach stwierdziliśmy, iż nie możemy tkwić anachronicznie w czasach, gdy szkolenie odbywało się wojskową metodą - SZa z przodu, skok na desant, lina, samoczynne otwarcie, wątpliwa manewrowość i osiągi "okrąglaków" typu ST-7 lub L-2, oraz glebnięcie takie, że krety wychodziły sprawdzić czym Pan Bóg rzuca... Mamy być organizacją nowoczesną i idącą z duchem czasu. Dlatego wobec przesunięcia akcentu w trendach spadochronowych ze szkolenia desantu wojskowego i celnościówki na rzecz relative i free-style postanowiliśmy zaproponować Głównej Kwaterze ZHP zmianę wymagań na trzy skoki dla Basic i jeden dla AFF. Nie ukrywam, że chodziam też o promocję efektywniejszego AFF-u.

Czuwajcie!
hm. Tomasz Nowak HR
Wydział Specjalności GK ZHP

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 29 paź 2005, 10:22

t.m.nowak napisał:
postanowiliśmy zaproponować Głównej Kwaterze ZHP zmianę wymagań na trzy skoki dla Basic i jeden dla AFF. Nie ukrywam, że chodziam też o promocję efektywniejszego AFF-u.
"postanowiliśmy", tzn. kto ?
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

t.m.nowak
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: t.m.nowak » 02 lis 2005, 16:26

Temat był dyskutowany w kregu instruktorów z Centralnego Ośrodka Lotniczego GK ZHP, bowiem to właśnie COL do niedawna odpowiadał za nadawanie HZS.
hm. Tomasz Nowak HR

Pelikan
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pelikan » 02 lis 2005, 18:16

Tomku, a kto w takim razie obecnie jeszcze odpowiada za nadawanie HZS-ów? Wiem, że w Chorągwi Gdańskiej jest ktoś, kto przyznaje odznaki.
Czy możesz powiedzieć, kto i gdzie i w jakich okolicznościach przyznaje HZS-y. Jakie są tego kryteria itd.
A może należałoby to również umieścić w Regulaminie (oprócz lakonicznej wzmianki o wytypowanych instruktorach)... Tylko głośno myślę. A może ewentualnie, gdzieś w okolicach informacji o COL-u na stronie Wydziału.
hm. Marek Jedynak
--

t.m.nowak
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: t.m.nowak » 10 lis 2005, 01:22

Przygotowany projekt przewiduje kapitułę powołaną przez naczelnika ZHP przy Wydziale Specjalności GK ZHP. I to sprawi, że wszystkie nitki będą jednak w jednym miejscu. Oczywiście czekamy na zatwierdzenie przez GK ZHP.
hm. Tomasz Nowak HR

Pelikan
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pelikan » 10 lis 2005, 09:36

Tak z innej beczki...
Skoro oficjalnych kursów spadochronowych w ZHP już nie ma :( to wydaje mi się, że warto byłoby zebrać skaczących harcerzy i instruktorów w sekcję spadochronową.
Nie chciałbym tworzyć kolejnego RP-M'u dla spadochroniarzy. Choć może tym razem byłoby to sensownym rozwiązaniem. KPO nie spełnia tutaj żadnych funkcji pomocniczych czy koordynujących i piszę to z pełną swiadomością, bo 6 lat byłem drużynowym w KPO.

Sekcję Spadochronową "Zielone Kurczaki" ma ZHR chyba we Włocławku.
Może i na początek można byłoby i u nas założyć takie coś. Łatwiej wówczas znaleźć pieniądze z grantów nawet na spadochron. Nie tylko z grantów fundacji wszelakich, ale może także dotacje MON. Poradzimy sobie przecież przez 1-2 sezony bez takiej kasy, funkcjonując dalej, a potem można zacząć współpracę ponownie z naszym kochanym Wojskiem Polskim ;)
Może w oparciu o współpracę z Dęblinem? Tam nikt młody nie chce skakać. Każdy odbywa wymaganą ilość skoków, a potem czasze leżą w magazynie i się gniotą w paczkach. A tak mogę z chęcią przewietrzyć jakiegoś Parafoila lub Marsa:)

Gdyby udało nam się zdobyć chociaż jednego nowego Drakkara lub Marsa, to zawsze będzie to więcej niż żaden. A kilka grantów i mamy sprzęt nowy z długim resursem itd. i dostosowany do dzisiejszych standardów.

Tomku, czy takie coś mogłoby mieć umocowanie przy Wydziale Specjalności GK? Czy może w innym miejscu w naszych strukturach? Bo jeśli chodzi o ludzi, to nie byłoby większego problemu, żeby skrzyknąć skaczących harcerzy. Jeden telefon i masz 20 osób z podstawowym przydziałem do innych jednostek [co by było zgodne z instrukcjami] na zawołanie :)

A zakres działalności? Niech będzie m.in. taki:
- pozyskiwanie i wykorzystywanie nowoczesnego sprzętu spadochronowego
- reprezentowanie spadochroniarzy w pozyskiwaniu środków
- wspólne szkolenia i skoki
- pomoc w uzyskiwaniu uprawnień FAI i ULC
- praca metodyczna z drużynami specjalnościowymi

Wiem, wiem... poruszam bardzo duży temat, na który może paść wiele odpowiedzi. Jednak uważam, że coś działającego jest nam potrzebne.
hm. Marek Jedynak
--

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 10 lis 2005, 10:04

Pelikan napisał:
Skoro oficjalnych kursów spadochronowych w ZHP już nie ma :(
Dlaczego "już" ?
Do "oficjalnych kursów spadochronowych w ZHP" COL wcale nie jest niezbędny.
ZHP jako taki nie musi mieć certyfikatu aby organizować dla swoich członków kursy lotnicze.
Po prostu musi do tego celu "zatrudnić" certyfikowany podmiot.
Istotne jest to że wówczas to ZHP a nie poszczególni harcerze jest "stroną",
co pozwala nam zapewnić harcerski charakter tego szkolenia.
Dotyczy to zresztą nie tylko szkoleń lotniczych.
Pelikan napisał:
to wydaje mi się, że warto byłoby zebrać skaczących harcerzy i instruktorów w sekcję spadochronową.
Nie chcę tworzyć kolejnego RP-M'u dla spadochroniarzy. Choć może tym razem byłoby to sensownym rozwiązaniem. KPO nie spełnia tutaj żadnych funkcji pomocniczych czy koordynujących i piszę to z pełną swiadomością, bo 6 lat byłem drużynowym w KPO.

Sekcję Spadochronową "Zielone Kurczaki" ma ZHR chyba we Włocławku.
Może i na początek można byłoby i u nas założyć takie coś. Łatwiej wówczas znaleźć pieniądze z grantów nawet na spadochron. Jeden nowy Drakkar lub Mars to zawsze więcej niż żaden. A kilka grantów i mamy sprzęt nowy z długim resursem itd. i dostosowany do dzisiejszych standardów.

Tomku, czy takie coś mogłoby mieć umocowanie przy Wydziale Specjalności GK? Czy może w innym miejscu w naszych strukturach? Bo jeśli chodzi o ludzi, to nie byłoby większego problemu, żeby skrzyknąć skaczących harcerzy. Jeden telefon i masz 20 osób z podstawowym przydziałem do innych jednostek [co by było zgodne z instrukcjami] na zawołanie :)

A zakres działalności? Niech będzie m.in. taki:
- pozyskiwanie i wykorzystywanie nowoczesnego sprzętu spadochronowego
- reprezentowanie spadochroniarzy w pozyskiwaniu środków
- wspólne szkolenia i skoki
- pomoc w uzyskiwaniu uprawnień FAI i ULC
- praca metodyczna z drużynami specjalnościowymi

Wiem, wiem... poruszam bardzo duży temat, na który może paść wiele odpowiedzi. Jednak uważam, że coś działającego jest nam potrzebne.
Zamiast "ogladać się" na Tomka możesz sam stworzyć taki harcerski klub spadochronowy.
Wcale nie musi mieć "umocowania" przy Wydz.Specjalnosci.
Choć Harcerski Klub Balonowy jest "ulokowany" w moim szczepie to należą do niego także osoby spoza Krakowa.
Z pewnoscią możesz liczyć na moją życzliwość jako szefa Inspektoratu Lotniczego GK ZHP.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

Pelikan
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pelikan » 10 lis 2005, 10:11

KRYTERIA HARCERSKIEGO KLUBU SPECJALNOŚCIOWEGO:
6.Szefa HKS mianuje komendant hufca lub chorągwi. Szefem klubu powinien być instruktor ZHP posiadający kwalifikacje specjalistyczne – najlepiej uprawnienia państwowe, o stopniu instruktora danej specjalności.
Czy w takim razie skoczek-uczeń to już osoba, która może zostać szefem klubu specjalnościowego? Ten temat poruszałem już przy jednym z pytań do kandydatów na Naczelnika ZHP. Część zapisów w naszych regulaminach jest nie do przejścia, a przynajmniej wiąże się z gigantycznymi kosztami.

No i co druhu Czesiu na ten zapis? Da się "obejść"?
hm. Marek Jedynak
--

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 10 lis 2005, 10:17

Użyłeś nieaktualnych (od ponad ROKU !) zapisów ;) .
http://specjalnosci.zhp.pl/index.php?do ... =0029,0032
Oczywiście że może, zwróc uwagę na ostatnie zdanie:
3.4 Na czele Klubu stoi Przewodniczący (Prezes). Przewodniczącego Klubu mianuje właściwy komendant. Przewodniczącym Klubu powinien być instruktor ZHP posiadający kwalifikacje specjalistyczne (uprawnienia państwowe), o stopniu instruktora danej specjalności. W przypadku, kiedy przewodniczący nie posiada takich kwalifikacji, w klubie powinien być specjalista danej specjalności - szef wyszkolenia specjalnościowego.
To może być działacz harcerski.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

Pelikan
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pelikan » 10 lis 2005, 19:46

19kldh napisał:
Użyłeś nieaktualnych (od ponad ROKU !) zapisów ;) .
http://specjalnosci.zhp.pl/index.php?do ... =0029,0032
Oczywiście że może, zwróc uwagę na ostatnie zdanie:
3.4 Na czele Klubu stoi Przewodniczący (Prezes). Przewodniczącego Klubu mianuje właściwy komendant. Przewodniczącym Klubu powinien być instruktor ZHP posiadający kwalifikacje specjalistyczne (uprawnienia państwowe), o stopniu instruktora danej specjalności. W przypadku, kiedy przewodniczący nie posiada takich kwalifikacji, w klubie powinien być specjalista danej specjalności - szef wyszkolenia specjalnościowego.
To może być działacz harcerski.
Biję się w piersi, że ze starego regulaminu zacytowałem. Pierwszy z brzegu się trafił, to otworzyłem i wkleiłem. Mea culpa, mea culpa...

Wracając do tematu. Nie pozostaje nic innego jak zaangażować instruktora spadochronowego z aeroklubu. W tej sytuacji na razie jednak odpada powołanie takiego klubu w oparciu o nasze środki i możliwości.
To jest to co pisałem w komentarzach do pytań na www.zjazd.zhp.pl Wyszkolenie instruktora spadochronowego dla ZHP to kilkanaście tysięcy złotych, a praktycznie instruktorzy spad. są zajęci na swoich lotniskach i tam poświęcają się, bo to ich praca jak i pasja.
Brać kogoś po to, żeby był tylko na papierze dla samego działania klubu i zgodności z zapisami to sensu nie widzę. Byłoby bowiem to samo co sekcja w aeroklubie, tyle że bez mundurów.

Już lepiej w takiej sytuacji zmienić zapis. Wiem, że zmiany i zmiany nie tworzą jakości i standardów. Ale w ten sposób na chwilę obecną widzę rozwiązanie i szansę na dalsze działanie spadochroniarzy. Skoczek tuż po kursie to skoczek-uczeń. Można jednak [ktoś chyba może zezwolić na odstępstwo od reguł] zezwolić na prowadzenie klubu przez skoczka, który ma pod gapą podkładkę kolorugranatowego (po wykonaniu 12 skoków, w tym trzech z opóźnionym otwarciem) lub zielonego (po wykonaniu 50 skoków). Byłoby to bardziej sensowne i możliwe do spełnienia.

No chyba, że nie widzę innego rozwiązania, bo nie ukrywam, że podchodzę emocjonalnie do tematu...
hm. Marek Jedynak
--

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 10 lis 2005, 22:19

Pelikan napisał:
Nie pozostaje nic innego jak zaangażować instruktora spadochronowego z aeroklubu. W tej sytuacji na razie jednak odpada powołanie takiego klubu w oparciu o nasze środki i możliwości.
To jest to co pisałem w komentarzach do pytań na www.zjazd.zhp.pl Wyszkolenie instruktora spadochronowego dla ZHP to kilkanaście tysięcy złotych, a praktycznie instruktorzy spad. są zajęci na swoich lotniskach i tam poświęcają się, bo to ich praca jak i pasja.
Brać kogoś po to, żeby był tylko na papierze dla samego działania klubu i zgodności z zapisami to sensu nie widzę.
Oczywiście że branie kogoś jedynie dla "papiera" jest bezsensem.
Ale po co nastawiać się na to że najpierw musisz instruktorów wyszkolić w ZHP. Przeciez to budowanie domu od dachu. Ja wiem ze mój klub nie jest "normalny" (a może jednak ?) ;-), ale jak by na to nie patrzeć mam 3 instruktorów balonowych II klasy i 2 instruktorów I klasy ( w tym jeden jest instruktorem spadochronowym ;-) ) i prawie wszyscy uzyskali te uprawnienia w HKB. Choć zaczynaliśmy od "pożyczek". Tylko że potem jakoś te "pożyczki" zazwyczaj same "utykały" na dłużej lub na stałe u nas :D
Po prostu musisz czymś "zaczarować" tych instruktorów. Czym ? To już zalezy od Ciebie ;-)
Ponadto, kierując harcerskim klubem specjalnościowym trzeba pamiętać o priorytetach i twardo o nie walczyć.
To nie może być jedynie "zwykła" sekcja sportowa.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

Pelikan
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pelikan » 10 lis 2005, 22:45

Wiadomo! To musi być niezwykła sekcja sportowa :) I jeżeli powstanie, to będzie na pewno niezwykła...

A co do "pożyczek", to już mam pewien pomysł, ale ze wszystkim czekam na pamiętny dzień 5 grudnia, gdy obudzę się w nowej rzeczywistości... w nowym/starym* Harctrixie. Dlatego na razie temat uważam za zawieszony.

------
*Niepotrzebne skreślić :)
hm. Marek Jedynak
--

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Lotnictwo”