dolina Rospudy

forum harcerskich drużyn turystycznych
turystyka.zhp.pl
pawełz
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: pawełz » 15 lut 2007, 19:36

http://www.greenpeace.org/poland/kampan ... denta-i-pr

mam nadzieje że wieelu!! harcerzy sie wpisze

w razie jak ktoś stwierdzi że to nie tu to prosze przesłać w odpowiednie miejsce tego forum

hubcio
Starszy użytkownik
imię i nazwisko: Hubert Piotr Mika
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Warszawa-Centrum
Chorągiew: Stołeczna
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: hubcio » 16 lut 2007, 16:36

http://www.dolina-rospudy.pl

zostań obywatelem Republiki Rospudy :-)
hm. Hubert Mika HR
-----------------------------------
"I am working on my ticket if I can"

kowalska
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowalska » 22 lut 2007, 14:18

I adoptuj drzewo :)
Ostatnio zmieniony 22 lut 2007, 14:18 przez kowalska, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Gracja Bober HR
Hufiec Łagiewniki, Chorągiew Dolnośląska
Kierowniczka Wydziału Starszoharcerskiego GK
Zapraszamy na kursy http://4zywioly.zhp.net.pl/

grzechu_007
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: grzechu_007 » 13 mar 2007, 20:55

greenpeace powinni stamtąd siła przegonić jak to miało miejsce w Czorsztynie i pod górą św. Anny. Niech się postawią w miejscu mieszkańców tego miasteczka, gdzie nawet nie można spokojnie w domu posiedzieć bo tylko TIR-y hałasują i smrodzą cały czas.

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 13 mar 2007, 21:08

grzechu_007 pisze:TIR-y hałasują i smrodzą cały czas.
to sie da wytrzymac. Na tym odcinnku ginie ok 1 os/tyg pod kolami samochodow. 52 osoby rocznie to dla mnie wiecej niz gatunek rosliny. Kazdy z nas moze poswiecic sie za przyrode... ale _siebie_ a nie innych.
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

grzechu_007
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: grzechu_007 » 13 mar 2007, 21:25

Pozatym oni tam nie chcą przeorać całej tej doliny. Ci ekolodzy naprawdę wzięli by się za porządną prace zamiast sie do drzew przykuwać i dzieci straszyć

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 13 mar 2007, 21:45

Harcerz ma taka cechę która każe mu poznać sytuację i wtedy zajmowac stanowisko. Trzeba byc wybitnie ślepym aby nie zobaczyc o co biega.
po pierwsze. Inwestycja ma kosztować (na dzień dzisiejszy) ponad 500 mln. Inwestor ma 20 :) Kasy z zewnątrz nie dostana (bo to tereny natura 2000) więc mieszkańcy Augustowa zobaczą... no dobra nie napisze co zobaczą.
Zorientujcie się w sytuacji a dopiero później wypowiadajcie w temacie. Podpowiedź... w Augustowie są harcerze...
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 13 mar 2007, 21:56

sikor - ale nikt nie mowi ze obwodnica ma byc jutro. Ale w koncu trzeba to zaczac. Bo to juz kilka ladnych lat wszyscy obiecuja i obiecuja. Inwestycja jest jak kazda inna. Mieszkam 30km od Augustowa i widzialem dobrze jak wygladaj protesty "ekologow".

Spor toczy sie o 500m drogi ktora ma leciec dolina Rospudy. Przez augustow jezdze 2-3 razy tygodniowo i serdecznie zapraszam wszystkich na ta trase - przejedzcie sie i zobaczcie sami...
Pozdrawiam
orcus

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 13 mar 2007, 23:20

Orcus... NIE MA KASY NIE MA DROGI... proste ? No to o co chodzi ? Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę... Zresztą kilka argumentów:
1. Burmistrz twierdzi że działki pod drogę są wykupione... może jego działki bo znaczna ich ilośc dalej ma prywatnych właścicieli, więc trzeba wywłaszczać...
2. Burmistrz twierdzi że dał do wyboru 4 warianty trasy... tak, wszystkie 4 biegły przez torfowisko w najszerszym punkcie
3. GDDiA twierdzi że estakada przez Rozpude będzie robiona specjalna nowa technologią i estakada bedzie stała na słupach... żeby zrobić słupy to trza wjechać ciężkim sprzętem i wlaś tysiące kubików betonu
4. Każdy zdrowo myślący człowiek odpowie prosto na pytanie, co zrobić lepiej, piećdziesięciometrowy most przez Rospudę w najwęższym jej miejscu czy półkilometrowa estakade przez torfowiska w najszerszym miejscu ????
5. Burmistrz łga że według jego projektu droga przechodzi przez 2 wsie a według projektu ekologów przez 10.... nieprawda, jeśli przyłożymy te same kryteria oceny to w obu wariantach droga biegnie przez 10 wsi.

Problem w tym że jaśnie władza nic nie zrobiła przez ostatnie 10 lat dla Augustowa, żadnej kładki, przejścia podziemnego czy jakiejkolwiek alternatywy... jedne światła na krzyż... a teraz najwyraźniej jest dobry interes do zrobienia. Wiesz, Orcusie, oczywiście że obwodnica ma powstać jak najszybciej ale jak masz 20 mln a obwodnica kosztuje ponad 500 (chociaz juz słyszałem o 800 nawet) to jej nie wybudujesz... pozostanie zrujnowana dolina z której wyniosa sie wszystkie zagrożone gatunki. I nie chodzi bynajmniej o kwiatuszki czy roślinki ale gatunki zwierząt mocno zagrożone które stamtąd znikną i już nigdy nie wrócą.

Jako rzecz do zastanowienia podam Ci fakt:
już dawno temu (kilka lat) po ustaleniu terenów natura 2000 i po ogłoszeniu przez ekologów ich wariantu trasy (bo to sie juz sporo czasu ciągnie) pan burmistrz szybko wystąpił o wpisanie do terenu natura 2000 zdechłego kawałka lasu który jest po drodze według projektu ekologów... Jak myslicz dlaczego to zrobił ?

Podsumowując: Obwodnica Augustowa to tragiczna sprawa, ludzie giną a obwodnicy nie ma I NIE BęDZIE. Nawet jak rozkopią i zniszczą juz Rospudę to i tak nie ma kasy na drogę a Unia w tym przypadku nie tylko nie kapnie ani euro a jeszcze bedzie potrącać dziesiątki albo setki tysięcy euro DZIENNIE za bezprawne naruszenie terenu Natura 2000.

Smutna sprawa..

Pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 13 mar 2007, 23:49

orcus pisze:to sie da wytrzymac. Na tym odcinnku ginie ok 1 os/tyg pod kolami samochodow. 52 osoby rocznie to dla mnie wiecej niz gatunek rosliny. Kazdy z nas moze poswiecic sie za przyrode... ale _siebie_ a nie innych.
Orcus, skąd masz te dane?

Mieszkańcy Augustowa napisali w sierpniu 2006 roku apel do Prezydenta, w którym czytamy: "W okresie ostatnich piętnastu lat na drodze krajowej nr 8 (Warszawa --
Budzisko) miało miejsce 1566 wypadków drogowych w których zginęło 434
osób, w tym 15 w Augustowie, natomiast zostało rannych 2079 osób, w
tym 128 w Augustowie."

W ciągu 15 lat zginęło 15 osób (uważam, że o 15 za dużo) a Ty piszesz, że ginie 52 osoby rocznie. Skąd te liczby?

Rafał
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 14 mar 2007, 00:19

Rafal pisze:W ciągu 15 lat zginęło 15 osób (uważam, że o 15 za dużo) a Ty piszesz, że ginie 52 osoby rocznie. Skąd te liczby?
To był argument przytoczony z rozmowy z jednym z oficerow Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskej Policji w Suwałkach. Mnie przkonał, zwłaszcza po tym co sie słyszy na radyjku jezdzac tamtedy.

A co do kasy - kto widział inwestycje za 500mln na która w momencie rozpoczęcia ktoś wykłada kasę? Przy inwestycji na 2mln zl kasa plynie bardzo powoli w miare pchnięcia robót do przodu. Problem jest tego typu ze poczatkowo ta drogam iala kosztowac 150mln, pozniej sie zwiekszyla. Koszt 500mln zlotych dotyczy chyba dwoch nitek...

Najbardziej smieszy mnie wariant omijajacy terany - przez Łomże omijajac Białystok - a co z dojazdem tam?

Mnie osobiscie caly spor dosc mocno irytuje - wydaje mi sie ze ekolodzy bardzo zadko jezdza za kolkiem a juz na pewno bardzo zadko na tej trasie. A najgorsze jest to: "obwodnicy nie buduja bo ekolodzy protestuja" a nastepnego dnia: "w Augustowie blokada 8-mio godzinna - korek kilka kilometrow". Teraz podobno przjscie graniczne budzisko maja zablokowac na 24 godziny - ostatnio jak byla taka blokada to tiry staly w Suwalkach(30km od granicy). Ja chce jak najszybszego zakonczenia tej wojny w ktorej po lbie dostaja zawsze kierowcy i rozpoczecia budowy. Nic wiecej.

BTW: Ostatnio w mojej miejscowosci chciano zglosic jakies tereny do tego projektu Natura2000 - radni prawie jednomyslnie odrzucili projekt...
Pozdrawiam
orcus

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 14 mar 2007, 00:33

orcus pisze:To był argument przytoczony z rozmowy z jednym z oficerow Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskej Policji w Suwałkach. Mnie przkonał, zwłaszcza po tym co sie słyszy na radyjku jezdzac tamtedy.
To czemu Augustoiwianie nie mówili prawdy? Zależało im na zaniżaniu liczby zabitych?
Nic nie rozumiem.

Rafał

PS. Te 15 osób w 15 lat, nie zginęłoby, gdyby miasto postawiłon ad feralną drogą 4 kładki. Czemu tego nie zrobili? Przynajmniej do czasu wybudowania obwodnicy, byłoby jako - tako bezpiecznie.

Specjaliści oceniają, że w Augustowie poowinny stać 4 sygnalizatory świetlne ograniczające ruch. Nie ma, bo podobno TIRy by się zatrzymywały i robiły więcej hałasu. A tak pędzą 100 km/h.

To co jest w końcu ważne - zycie ludzie - czy hałas? Powtarzam, gdyby była sygnalizacja lub / i kładki - nie byłoby tylu rannych i zabitych, do czasu rozpoczęcia budowy obwodnicy (obojętnie jaką trasą).
Ostatnio zmieniony 14 mar 2007, 00:33 przez Rafal, łącznie zmieniany 1 raz.
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 14 mar 2007, 01:06

Tiry nie pedza tam 100km/h. Tam sie normalnym samochodem mozna ledwo do tylu rospedzic. Poza tym na wylocie prawie zawsze stoja misiaczki. Nie sadze zeby sygnalizacja cos tu pomogla zwlaszcza ze tam prawie wszyscy jezdza przepisowo(inaczej sie nie da przy takim ruchu). W Suwalkach postawiono sygnalizacje na tej trasie co kilkaset metrow i niewiele to zmienilo.

Obwodnica to nie jest samo miasto. Bardzo wazne sa tez te 'kawalki" drogi poza miastem ktore pozwoli ta obwodnica ominac.

Masz natomiast racje z kladkami - choc nie wiem czy w zupelnosci rozwiazloby to problem - bo komu chcialoby sie do tej kladki isc? Taka mentalnosc.

52 osoby dodalem sam - on tylko stwierdzil ze srednio co tydzien dochodzi tam do smiertelnego wypadku, moze ostatnio mamy jakis szczyt? Jak zobacze go nastepnym razem zapytam.
Pozdrawiam
orcus

pleban
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: pleban » 14 mar 2007, 01:44

Dla mnie jedno jest niejasne - jest tam podobno rezerwat. A przynajmniej ma powstac. Na pewno od kilkunastu lat flora jest tam pod ochrona, a takze wyznaczona jest strefa ciszy. Kto zatwierdzil projekt jakiejkolwiek ingerencji czlowieka tam??
pwd Pleban HO
1 SHSMW "Gryf", Montreal
www.rancid.ca/gryf

matei
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: matei » 14 mar 2007, 21:00

Zasięgnąłem porady mojego profesora od geografii. Bardzo proste wyjaśnienie:

[img]http://kalisz_cyklista.w.interia.pl/rospuda.jpg[/img]
http://kalisz_cyklista.w.interia.pl/rospuda.jpg

Jeżeli pale służące za podkład drogi przebiją warstwę nieprzepuszczalną (a tak jest w planach, bo na błocie się nie utrzymają), to zajdzie efekt wanny. Cała woda spłynie przez dziury i spowoduje to osuszenie torfowiska,a co za tym idzie wymarcie ptaków i innych zwierząt biorących udział w łańcuchach troficznych w Rospudzie.

Druga sprawa, to taka, że jeżeli zaczną budować, to Unia ściągnie z Polski 40 mld euro i do któregoś tam roku (nie pamiętam do którego) ma wstrzymać dotacje (razem wyjdzie jakieś 70 mld euro). Polska nie może sobie na to pozwolić.

A propo TIR-ów. Nie wiem jak wy, ale ja uważam, że komuś na górze muszą słono płacić, żeby utrzymywał się taki stan rzeczy. Jeden pociąg przewiezie około 30 TIR-ów. Kierowcy odpoczywają, oszczędzają na benzynie i nie zanieczyszczają środowiska, a PKP Cargo zarabia. No ale cóż, to nie moja działka;]

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 14 mar 2007, 21:02 przez matei, łącznie zmieniany 1 raz.
62 KDHS "Brzoza" im. Stefana- Szolc Rogozińskiego

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Turystyka”