DRUZYNA TURYSTYCZNA

forum harcerskich drużyn turystycznych
turystyka.zhp.pl
JAMES
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: JAMES » 14 lis 2003, 21:22

Co sadzicie o specjalnosci TURYSTYCZNEJ?? Slyszalem od pewnych osob ze jest to najmniej fascynujaca specjalnosc jaka moze sobie druzyna zdobyc... a jak wy sadzicie??
pwd. Tomasz Gutowski HR
Drużynowy 17 TGDH "BEZKRESKI" im. BRONKA LOTA Stargard Szczecinski
Szef Harcerskiej Służby Informacyjnej Hufca Stargard Szczec.

saper
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: saper » 14 lis 2003, 22:27

To zależy w jaki sposób ją zdobywa. Jeśli w wakacje lub ferie zimowe drużyna wyskoczy na biwak, i to wszystko co ma z turystyką wspólnego, to faktycznie jest to mało fascynujące!
Jeśli jednak ktoś wędruje po parkach narodowych, krajobrazowych, odwiedza ciekawe miejsca, organizuje imprezy turystyczne dla innych, bierze udział w wyprawach rowerowych, spływach kajakowych, wyjeżdża zagranicę-to jest to bardzo ciekawa specjalność. Poza tym na takich wyprawach każdy może znaleźć coś dla siebie (historia, przyroda itp.).
pwd. Jakub Miechowiecki HO
2 Grudziądzka Drużyna Harcerska TWIERDZA im. Tadeusza Maślonkowskiego ps."Sosna"

Hugo
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Hugo » 14 lis 2003, 23:05

Specjalność turystyczna, jest bardzo rozwijającą specjalnością jeżeli oczywiście się ją prowadzi we właściwy sposób. Można poprzez tą specjalność rozwijać się w wielu kierunkach. a także nawiązać kontakty i współpracę z wieloma instytucjami. jak np. GOPR czy TOPR, PTTK i wieloma innymi. Sam jestem drużynowym drużyny o specjalności czerwonych beretów ale górskiej. I wiem że moja drużyna spokojnie znalazła by swoje działania w specjalności turystycznej. Wszelakie specjalności są dobrymi elementami do pracy z drużyną. A czy któraś ze specjalności jest mnie lub bardziej ciekawa zależy to od tego kto to kreuje i zależy tak naprawdę co może każdy z nas jako drużynowy zaproponować. bo specjalność turystyczna to nie tylko wyjazdy to także działanie i służba.
phm. Leszek Paluch H.R.
Przewodniczący Kręgu Instruktorskiego "WATAHA"
Członek Komendy Hufca ZHP Oława
HUFIEC ZHP OŁAWA, Chor. Dolnośląska
"Życie trzeba przeżyć, a nie przeczekać"

JAMES
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: JAMES » 17 lis 2003, 19:32

Hugo napisał:
Specjalność turystyczna, jest bardzo rozwijającą specjalnością jeżeli oczywiście się ją prowadzi we właściwy sposób. Można poprzez tą specjalność rozwijać się w wielu kierunkach. a także nawiązać kontakty i współpracę z wieloma instytucjami. jak np. GOPR czy TOPR, PTTK i wieloma innymi. Sam jestem drużynowym drużyny o specjalności czerwonych beretów ale górskiej. I wiem że moja drużyna spokojnie znalazła by swoje działania w specjalności turystycznej. Wszelakie specjalności są dobrymi elementami do pracy z drużyną. A czy któraś ze specjalności jest mnie lub bardziej ciekawa zależy to od tego kto to kreuje i zależy tak naprawdę co może każdy z nas jako drużynowy zaproponować. bo specjalność turystyczna to nie tylko wyjazdy to także działanie i służba.
zgadzam sie z toba w 100% Ale teraz jest jeszcze jeden problem...
Co roku organizuje przynajmniej jakis biwak wedrowny na 5-7 dni, zeby ludzie mogli naq prwade poczuc turystyke w praktyce, ale pojawia sie mimo wszystko problem finansowy... nie ukrywam ze norma trasy przewidziana na 30km jest przeze mnie i moja druzyne lamana niekiedy nawet o 10 km dziennie, ale do tego jest potrzebny dobry sprzet... mam w druzynie osoby ktory maja buty, plecaki, namioty czy kuchenki wysokiej klasy, ale mam i takie ktore nie maja nawet plecaka ze stelazem i nie moga one tak na prawde isc za duzo, bo wiadomo ze plecki nie wytrzymuja... Pieniadze na wyjazd to nei problem bo coroczny ZNICZ przynosi na tyle dochodow zeby mozna bylo cos zorganizowac...
ale PROBLEM to SPRZET...!!!
moze znacie jakies firmy, które moglyby zasponsorowac przynajmniej kilka plecakow?
pwd. Tomasz Gutowski HR

Komand

Post autor: Komand » 29 gru 2003, 21:27

a moim zdaniem dobry pomysł:)
każda drużyna która ma strone może tu wrzucić link;)

--
dh.Mateusz
przyboczny 4.D.H. "Sokoły"
Hufiec Ziemi Tyskiej

JAMES
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: JAMES » 04 sty 2004, 00:50

Ale mysle ze to nie tylko wedrowki i rajdy roznego rodzaju... Pamietajk ze specjalnosci druzyna dostaje niejako jako narzucona sluzbe... tak wiec nie ogranicza sie to tylko i wylacznie do wedrowek, chociaz nie powoiem ze jest to mile podsumowanie calej pracy podczas roku harcerskiego :D
pwd. Tomasz Gutowski HR

szynka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: szynka » 04 sty 2004, 16:35

też dziwię się, że osba, która zapoczątkowała ten temat uwaza, że ta specjalność jest mało interesująca!! nasza drużyna ostatnio zaczeła zastanawiać się nad specjalnością i jak na razie (chociaż jeszcze nie podjeliśmy ostatecznej decyzji) największe "wzięcie" że tak powiem miała specjalność turystyczna i survivalowa!! jka dla mnie najlepiej byłoby połączyć te dwie specjalności ze sobą, ale nawet nie wiem czy tak można. Mam nadzieję, że to wypali wszytsko i będziemy dużo jeździć, bo to jest super!!
dh.Ewelina Szynkarek- 12 ChGZ "Leśne Duszki"... www.12chgz.prv.pl Chorągiew Śląska

Analog_Br

Post autor: Analog_Br » 04 sty 2004, 20:56

Specjalność turystyczna wcale nie musi być kosztowna. Nie trzeba jeździć daleko. HArcerze często wspominają, że byli tu i tam, że zwiedzili BIESZCZADY, TATRY i MORZE. Ale jak ich zapytamy co jest ciekawego w pobliżu ich miejscowości, to albo nie wiedzą, albo się dowiemy, że nic.

Turystyka jako specjalność, to sposob na poznawanie świata. Tego najbliższego też. Można robić zwiady i wycieczki do sąsiednich miejscowośći. MOżna pieszo, cz teżna rowerach. Turystyka to też poznawanie historii, otaczającej nas przyrody, robienie zdjęć, rysunków, przeprowadzanie wywiadów z ciekawymi mieszkańcami okolic, a także uczestnictwo w festiwalach piosenki turystycznej. Turystyka to dizałanie w terenie. To praktyczne wykorzystanie tego wszystkiego, czego harcerz się uczy, ale też sposobność do nauczenia się tego w praktyce i ciekawie. Wszystkie techniki harcerskie znajdą zastosowanie w turstyce i to nie tylko u tych, któzy wolą wersję survivalową. Więcej na razie nie piszę, bo nie wykłada się wszystkich kart na stół ;)

Ursus
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Ursus » 15 mar 2004, 12:52

Jeżeli ktoś powiedział, że jest to "najmniej fascynująca specjalność" to chyba ta osoba ma bardzo zawężone horyzonty lub też poprostu nie toleruje i nie lubi turystyki. Ja osobiście uważam, że jest to jedna z bardziej kształcących i wartościowych specjalności. Do tego może być bardzo rozbudowana i szeroko pojęta. Drużna taka przecież może (i chyba powinna)posiadać szeroki zakres zainteresowań. Zaczynając od samarytanki (udzielania pierwszej pomocy, co w turystyce jest bardzo ważne, szczególnie w górach) przez terenoznawstwo (umiejętność poruszania się w terenie, orientowanie mapy, rozróżnianie form terenu), przyrodoznawstwo (wędrówki górskie, leśne, znajomość przyrody, gatunków zwierząt itp) zielony survival (no bo w końcu w czasie biwaków w górach czy tym podobnych warto wiedzieć jak przetrwać) po historioznawstwo (zwiedzanie zabytkowych miejsc, ważnych dla historii kraju itp). Dla kogoś lubiącego przygody, wędrowanie i ciągłe poznawanie nowych miejsc taka specjalność to cały zakres nowych umiejętności! I nie koniecznie jest to "drogi sport", jak ktoś potrafi i umie myśleć to umie kombinować. No chyba, że jak wielu dzisiaj uznaje tylko nowoczesny sprzęt w membramami Gore-Tex itp, który jest bardzo drogi. Ja do tej pory pozostaję tradycjonalistą i noszę wojskowe Nivy oraz moro, a na 2-3 dniowe wypady zabieram zwykły plecak-kostkę co dzisiaj można kupić za grosze. Za bardzo staliśmy się nowocześnie i wymagający! A jak to robiono kiedyś jak nie było takiego sprzętu?? Jakoś potrafiono wędrować i każdy dawał sobie radę. Stare dobre plecaki ze stelażem można kupić w ciucholandach za grosze, kilka własnych poprawek i będą nie zastąpione! Nie róbmy się tacy wygodni bo za niedługo nikt w góry nie ruszy bez laptopa czy GPS-u!! Przemieszczanie się i dojazd do określonych miejsc to dla mnie też nie problem,biorę mapę i jadę na stopa. Do tego jednak nie namawiam osób młodych i niedoświadczonych w tym kierunku, aby ktoś mi nie zarzucił złej postawy. Czuwaj!
Ursus
Przyboczny 36HDCzB"Kombinatorzy"
Chorągiew śląska Hufiec Jastrzębie Zdrój
"Prawdziwa ambicja to ciągłe dążenie do celu, którego nigdy nie osiągamy, bo ciągle dźwigamy poprzeczkę...!"

tyszko
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: tyszko » 18 mar 2004, 20:00

james napisał:
Slyszalem od pewnych osob ze jest to najmniej fascynujaca specjalnosc jaka moze sobie druzyna zdobyc
hmmm to chyba "pewne osoby" z polnocy pochodzily ;) ... moim zdaniem jest to jedna z najciekawszych specjalnosci jaka mozna sobie wymazyc... jak dla mnie "najmniej fascynujaca" jest specjalnosc artystyczna :D przynajmniej w zaden sposob nie krzyzuje sie z moimi zainteresowaniami ;)
pwd. Marcin Tyszko H.O.
KI "Wawer"
II Środowiskowy Szczep "BS-227"
2 MDH "Wigry"
Żory, Chorągiew Śląska ZHP

Ursus
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Ursus » 05 kwie 2004, 18:32

tyszko napisał:
james napisał:
Slyszalem od pewnych osob ze jest to najmniej fascynujaca specjalnosc jaka moze sobie druzyna zdobyc
hmmm to chyba "pewne osoby" z polnocy pochodzily ;) ... moim zdaniem jest to jedna z najciekawszych specjalnosci jaka mozna sobie wymazyc... jak dla mnie "najmniej fascynujaca" jest specjalnosc artystyczna :D przynajmniej w zaden sposob nie krzyzuje sie z moimi zainteresowaniami ;)
Hehe...zgadzam się w pełni;):D
Ursus
"Prawdziwa ambicja to ciągłe dążenie do celu, którego nigdy nie osiągamy, bo ciągle dźwigamy poprzeczkę...!"

stasiu
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: stasiu » 05 kwie 2004, 21:06

tyszko napisał:
Dlaczego uważasz, że na północy specjalność turystyczna ma być nudna???
hm. Stanisław Nowak HR
http://www.6szczep.pl

Ursus
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Ursus » 06 kwie 2004, 08:44

stasiu napisał:
tyszko napisał:
Dlaczego uważasz, że na północy specjalność turystyczna ma być nudna???
Stasiu...a widziałeś tą emotikonę ;) przy tym zadniu. Podejrzewam, że to był tylko żart, bo w sumie mi osobiście turystyka kojarzy się najpierw z górami i regionami południowymi, gdzie atrakcji turystycznych nie brakuje. Północ natomiast napewno posiada mniej walorów turystycznych a raczej więcej rekreacyjnych ale to nie znaczy, że turystyka ma być tam nudna. Ja to traktowałem jako zwykły żart. Czuwaj!
Ursus

saper
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: saper » 06 kwie 2004, 09:23

na południu tylko góry są!
nie wiem czy to jest takie ciekawe!!! :D
a u nas każdą turystykę (no poza górską) można uprawiać! nawet powspinać się można!!!
pwd. Jakub Miechowiecki HO
2 Grudziądzka Drużyna Harcerska TWIERDZA im. Tadeusza Maślonkowskiego ps."Sosna"

Ursus
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Ursus » 06 kwie 2004, 11:05

saper napisał:
na południu tylko góry są!
nie wiem czy to jest takie ciekawe!!! :D
a u nas każdą turystykę (no poza górską) można uprawiać! nawet powspinać się można!!!
Nie no nie tylko góry! Skałki, jaskinie, zabytki i wspaniałe stare miasta, parki narodowe, muzea, zamki,...eh co tu wymieniać, mamy to samo co na północy plus wspaniałe wyżynne i górskie tereny, szkoda tylko, że morza tu nie ma;) a jest gdzie popływać i się zrelaksować:) Czuwaj!
Ursus

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Turystyka”