Specjalnościowy obóz szkoleniowy

forum drużyn Harcerskiej Służby Porządkowej, Harcerskiej Służby Granicznej i Harcerskiej Służby Ruchu Drogowego hsp.zhp.pl
Mario
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Mario » 23 maja 2011, 20:38

Kurs Kształcenia Liderów Drużyn Specjalnościowych „Horyzont”

Organizator główny:
Stowarzyszenie „Sięgać za Horyzont”

Współorganizatorzy:
Referat Drużyn HSG Chorągwi Białostockiej, Szczep ZHP Sejny, 166 BDSH „ZADYMA”

Partnerzy:
14 Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej w Suwałkach;
Placówka SG w Sejnach i Augustowie;
Komenda Powiatowa PSP w Sejnach i Augustowie;
OSP w Płocicznie oraz Bakałarzewie;
Komenda Policji w Suwałkach;
LOK w Suwałkach;
Nadleśnictwo Olecko;

1.Termin:
12 sierpnia – 21 sierpnia 2011r,
12 sierpnia - do godziny 16.00 należy zameldować się w harcerskiej bazie GARBAŚ
12 – 20 sierpnia - zajęcia szkoleniowe
21 sierpnia - podsumowanie szkolenia, wręczenie certyfikatów i nagród, wyjazd

2.Miejsce:
Szkolenie odbędzie się na terenach Suwalszczyzny, główną bazą będzie baza Hufca ZHP Suwałki nad jeziorem Garbaś koło Bakałarzewa. Ponadto zajęcia odbędą się w kompleksie koszarowo ćwiczebnym 14 Dywizjonu Artylerii P.Panc. w Suwałkach, Strzelnicy LOK w Augustowie, Wiaduktach kolejowych w Stańczykach i okolicach miasta Sejny.

3.Uczestnicy
Uczestnikami kursu są harcerze i harcerki którzy kalendarzowo posiadają 16 lat (zgoda rodziców lub pełnoprawnych opiekunów), harcerze i harcerki starsi, wędrownicy oraz instruktorzy ZHP, miłośnicy survivalu, członkowie grup ASG, oraz Strzelca.

4.Koszt uczestnictwa:
500 zł od osoby.

W ramach odpłatności zapewniamy:
• zakwaterowanie: pod namiotami na łóżkach polowych + materac + koc);
• wyżywienie: śniadanie, obiad, podwieczorek, kolację;
• materiały szkoleniowe;
• świadectwo ukończenia kursu;
• atrakcje programowe;
• atrakcyjne nagrody dla najlepszych ( 3 najlepszych uczestników otrzyma możliwość odbycia dodatkowych skoków spadochronowych – warunek, posiadanie aktualnych badań lotniczych III klasy i przeszkolenia spadochronowego- ponadto sprzęt turystyczny, taktyczny, puchary i grawertony pamiątkowe);
• Ubezpieczenie NW

Koszt dojazdów do i z szkolenia pokrywa uczestnik!

Wpłaty na konto należy dokonywać w następujących terminach:
- zadatek w wysokości (250zł) -do 17 czerwca (liczy się termin zaksięgowania na koncie),
- pozostałą należność do 8 lipca 2011 r.

Wpłaty należny dokonać na konto:
Stowarzyszenie „ Sięgać za horyzont” ul. Wojska Polskiego 15/6; 16-500 Sejny
87 1500 1719 1217 1004 1555 0000

z dopiskiem:
„wpłata na obóz KKL „ oraz podaniem imienia i nazwiska

5. Zgłoszenia

• Termin zgłoszeń na obóz upływa 17 czerwca 2011r
• Zgłoszenie uznaje się wpłacenie zadatku oraz wysłanie karty zgłoszeniowej w wersji e mail na adres : siegac.za.horyzont@gmail.com

6. Kadra/instruktorzy:
- Kadrę Kursu kształcenia Liderów Drużyn Specjalnościowych (KKL) będą stanowili:
- phm. Mariusz Smoliński HR – komendant kursu
- instruktorzy referatu HSG Chorągwi Białostockiej którzy przeprowadzą następujące bloki programowe:
- metodyka starszo-harcerska i wędrownicza w pracy w specjalności HSG i obronnej;
- budowanie autorytetu i rola drużynowego w drużynie;
- sprawność fizyczna i psychofizyczna;
- współpraca drużyn ZHP z jednostkami podległymi MON i MSWiA
- prowadzenie dokumentacji w drużynie specjalnościowej oraz pozyskiwanie środków;
- techniki wysokościowe;

- żołnierze 14 Dywizjonu Artylerii z Suwałk, jednostek specjalnych Wojska Polskiego, funkcjonariusze SG, zawodowi ratownicy medyczni, funkcjonariusze PSP i Policji, instruktorzy nurkowi którzy przeprowadzą następujące bloki szkoleniowe:
- działania ratownicze w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych, płaszczyzny współpracy formacji zawodowych i ochotniczych w ramach funkcjonowania KSRG;
- działania przeciwpożarowe i w przypadku zagrożenia chemicznego;
- taktyka, rozpoznanie i działania nieregularne, elementy survivalu, elementy działań AT (przy wykorzystaniu ASG),
- techniki interwencyjne (min; zatrzymanie i kontrola pojazdów mechanicznych pod kontem przewożenia niedozwolonych substancji), ochrona obiektów oraz VIP;
- zapoznanie się z zastosowaniem i obsługą pojazdów bojowych typu BRDM,
- zapoznanie się z zastosowaniem i obsługą pocisków do zwalczania celów opancerzonych typu ppk. FAGOT i MALUTKA, zajęcia z zastosowaniem symulatorów ćwiczebnych;
- budowa i przeznaczenie broni strzeleckiej oraz strzelanie dynamiczne i statyczne z broni bojowej,
- strzelnica laserowa;
- zajęcia z zakresu ratownictwa i poszukiwań podwodnych;
- ratownictwo – medyczne, współpraca ze śmigłowcem LPR (Eurocopter), oraz jednostkami PSP o OSP
- szkolenie z wykorzystaniem śmigłowca (Mi 2),
- samoobrona;

Ponadto:
- przewidziane są bloki programowe z psychologiem oraz dietetykiem;

7. Cele szkolenia:
• Pokazanie sposobów wykorzystania metodyki harcerskiej i starszo-harcerskiej w pracy ze środowiskami działającymi w specjalności HSG i obronnej;
• Rozwijanie sprawności fizycznej i psychofizycznej uczestników;
• Prowadzenie zajęć z zakresu budowania autorytetu jak również nauka rozwiązywania konfliktów w różnych grupach wiekowych;
• Wskazanie roli drużynowego jako lidera w drużynie starszo-harcerskiej i wędrowniczej;
• Nabycie wiedzy, umiejętności teoretycznych i praktycznych przydatnych w pacy drużyny specjalnościowej;
• Przybliżenie młodym liderom specyfiki służby w formacjach mundurowych oraz ratownictwie.
• Zapoznanie uczestników z wyposażeniem i specyfiką działań WP, SG, Policji i PSP.
• Promocja NSR.

8. Absolwent szkolenia:
• Nabędzie niezbędną wiedzę do wykorzystania w pracy ze specjalnością HSG i obronną w swoich macierzystych środowiskach harcerskich w celu urozmaicenia zajęć, potrafi stworzyć taką drużynę.
• W trakcie pracy harcerskiej w swoim środowisku będzie potrafił umiejętnie łączyć metodykę harcerską ZHP z elementami pracy w specjalności HSG i obronnej,
• Nabędzie wiedzę związaną z budowaniem autorytetu oraz rozwiązywaniem konfliktów wśród swoich harcerzy i harcerek;
• Uzyska certyfikat o przebytym szkoleniu.

Wszelkie zapytania proszę kierować e-mailem: siegac.zahoryzont@gmail.com lub szczep.zhp.sejny@gmail.com oraz telefonicznie 505 520 396
Ostatnio zmieniony 23 maja 2011, 20:43 przez Mario, łącznie zmieniany 1 raz.

Buzz
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Buzz » 22 sie 2011, 13:49

Chciałbym napisać parę słów swojej opinii i wrażeń po obozie KKL Horyzont. Postaram się też porównać tegoroczny KKL do SASu Obronnego z 2009 roku, bo brałem udział w obu imprezach.

Będę używał skrótów, chodzi o:
KKL - Kurs Kształcenia Liderów drużyn obronnych i hsg ,,Horyzont", Garbaś 2011
SAS - Specjalnościowa Akcja Szkoleniowa dla drużynowych drużyn obronnych, Okartowo 2009

1. Założenia.
Z założenia jeden jak i drugi obóz skierowany był do osób, które chcą zostać albo już są liderami w drużynach może nie tyle specjalnościowych, co drużyn, które czerpią ze specjalności obronnej i HSG.

2. Kadra instruktorska.
SAS - kadrę stanowili głównie żołnierze zawodowi oraz instruktorzy harcerscy
KKL - kadrę stanowili głównie instruktorzy harcerscy, funkcjonariusze SG, żołnierze zawodowi. Dodatkowo zajęcia prowadzili instruktorzy pływania, ratownicy WOPR, ratownicy medyczni, strażacy z OSP i PSP. Instruktorzy KKLu robili zadania i ćwiczenia razem z nami, nie ma więc mowy o tym, że ,,nam coś kazali a sami by tego nie zrobili". Mieliśmy zapewnioną opiekę medyczną przez pielęgniarkę, komendant, oboźny i reszta kadry była gotowa rozwiązać każdy problem, można było z nimi porozmawiać praktycznie jak ze znajomymi. Mieliśmy zapewnione 4 posiłki dziennie, jedzenia nie brakowało, mieliśmy dostęp do bieżącej wody i pryszniców.

3. Program.
Program obu imprez był podobny, nie mniej jednak moim zdaniem program KKLu był atrakcyjniejszy. Może nie było na nim takich fajerwerków jak skoki z helikoptera, ale odbyły się inne, ciekawe zajęcia, między innymi: 2-dniowe szkolenie z samoobrony w systemie SDS, 2-dniowe szkolenie w JW Suwałki (strzelanie na symulatorach dział oraz symulatorach karabinków (AKM, AKMS, Glauberyt), łączność w terenie z wykorzystaniem telefonów polowych, zajęcia na OSF, rozkładanie i składanie AKM, taktyka na posterunku, zajęcia z krav magi, zapoznanie ze sprzętem (BRDMy, STARy), strzelanie z długiego i któtkiego KBKSu i Glocka 19; zajęcia na lotnisku w Suwałkach; zajęcia na lotnisku LPR z wykorzystaniem śmigłowca EUROCOPTER; zajęcia w wodzie (praktycznie codziennie) z wykorzystaniem sprzętu typu pontony; zajęcia z przeprawiania się przez zbiornik wodny z zasobnikiem.
Jednym z głównych celów organizatorów KKL był rozwój fizyczny i psychofizyczny. Tylko na początku klepaliśmy pompki i inne ćwiczenia ,,w trupa"; potem trening przybrał rolę bardziej regularnego i rozwojowego. Codzienne zaprawy przed śniadaniem (bieg na 5km, rozgrzewka, ćwiczenia) podciąganie nachwytem i uginanie ramion na poręczach przed i po posiłkach; nocne biegi i marszobiegi. Sporo czasu poświęciliśmy na ćwiczenie technik samoobrony, ćwiczenie przewrotów oraz padów.
Kilka razy graliśmy w paintball, ćwiczyliśmy zieloną i czarną taktykę z wykorzystaniem replik ASG i do paintball'a. Odbył się marsz nocny marsz na dystansie ok. 30-35km. Mieliśmy zajęcia z psychologiem, ćwiczenia z RKO z ratownikiem medycznym, zajęcia z pływania z instruktorem pływania z WOPRu.

4. Z 19stu uczestników 6 osób otrzymało certyfikat ukończenia KKLu. Żeby skończyć KKL nie trzeba było być wcale jakimś kozakiem. Osoby o dobrej sprawności fizycznej i odpowiedniej wiedzy przy dużej ilości samozaparcia i pracy nad sobą mogą liczyć na to, że uda im się ukończyć KKL. Jedni posiadali dużą wiedzę i doświadczenie w pracy harcerskiej, inni nadrabiali sprawnościówką. KKL to nie jest impreza dla egoistów, jak ktoś nie będzie pomagał i wspierał kolegów to może odpaść, nawet jeśli osiąga najlepsze wyniki w sprawnościówce lub wiedzy. Było wiele ciężkich momentów, sam kilka razy chciałem zrezygnować, ale zaciskałem pięści i zęby i dalej szedłem. Polecam KKL dla wszystkich, którzy albo już prowadzą drużyny harcerskie i wykorzystują w nich el. specjalnościowe i pragną się ,,doszkolić"; oraz dla tych, którzy marzą o założeniu drużyny specjalnościowej.

5. Dla mnie KKL to wspaniałe doświadczenie. Wiele rzeczy się nauczyłem, miałem okazję popracować nad sobą, nad swoimi słabościami, zobaczyć jak się zachowam w sytuacjach krytycznych i na co mnie stać. Nawiązałem także sporo znajomości, zżyłem się ze współuczestnikami. Podczas KKLu stopniowo napełniałem swoją głowę pomysłami, część z nich na pewno wykorzystam pisząc plan pracy na nowy rok harcerski. O ile nie udało mi się skończyć SASu (odpadłem przedostatniego dnia, bo nie chciałem skoczyć z helikoptera do wody), o tyle KKL ukończyłem jako jeden z sześciu wspaniałych:P

Jeszcze raz pragnę podziękować organizatorom za czas, pieniądze i energię włożoną w organizację i przeprowadzenie Kursu Kształcenia Liderów. Dziękuję również za to, że mogłem w czymś takim uczestniczyć, bo w tym roku nie odbył się ani SAS Obronny, ani HSG. Zachęcam do wzięcia udziału w KKLu za rok !

Grace
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Grace » 15 wrz 2011, 16:31

Obóz KKL
A może by się ktoś zastanowił i wyciągnął wnioski oraz konsekwencje obóz KKL rozpoczęło 19 osób następnego dnia było już 15 uczestników po 3 dniach (w trakcie kontroli Sanepidu) 12 uczestników a zakończyło 6 ?

Mario
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Mario » 15 wrz 2011, 17:07

A może wbrew oczekiwaniom niektórych osób było wszystko ok i obóz w pełni odpowiadał potrzebom i oczekiwaniom uczestników a tylko jedna osoba wnosi uwagi - reszta uczestników zapowiedziała swój udział za rok (za wyjątkiem jednej osoby)?
Mam prośbę do przedmówcy aby nie rozprzestrzeniał fałszywych oskarżeń.
Ostatnio zmieniony 15 wrz 2011, 17:38 przez Mario, łącznie zmieniany 1 raz.

Grace
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Grace » 15 wrz 2011, 17:45

Nie wszyscy mają odwagę, czas lub chęć - nieraz niestety pewne zdarzenia trzeba omijać szerokim kręgiem z daleka. Proszę czytać tekst ze zrozumieniem to nie są oskarżenia tylko fakty. W dniu 17 sierpnia w trakcie kontroli Sanepid stwierdził że uczestników obozu jest 12 (taką pisemną odpowiedź otrzymałam z Sanepidu)

Mario
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Mario » 15 wrz 2011, 17:59

Nie będę z Panią tu polemizował, śpię spokojnie.
Mam podstawy sądzić, że opinia wystawiona przez uczestników zawarta wyżej i na forum obronnych mówi sama za siebie i wcale nie wyglądają mi na pisane pod presją zwłaszcza, że są napisane przez ludzi z różnych środowisk.
ps. co ma Pani na myśli pisząc "pewne zdarzenia" ?
To jest mój ostatni post napisany do Pani.
Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru.
Ostatnio zmieniony 15 wrz 2011, 18:06 przez Mario, łącznie zmieniany 1 raz.

Grace
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Grace » 16 wrz 2011, 10:08

Buzz
Nowicjusz
Grzegorz Komar
Ch:Białostocka
H:Białystok
cyt."Z 19stu uczestników 6 osób otrzymało certyfikat ukończenia KKLu"

Mario
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Mario » 16 wrz 2011, 10:17

Czyli jest ok:-) jakość nie ilość. Od lat mówimy w Związku o jakości nie ilości a ja jestem zwolennikiem rozwiązań jakościowych.
ps. Pamiętam w końcówce lat 90-tych kurs drużynowych prowadzony przez druha Adasia Czetwertyńskiego którego darzę ogromnym szacunkiem i przy okazji pozdrawiam. Do kursu podeszło około 35 osób kurs ukończyli nieliczni czy to oznacza że kurs jest zły, a może po prostu uczestnicy nie do końca spełniali kryteria aby ten kurs ukończyć pozytywnie? Dobrze pamiętam toczące się wtedy w hufcu dyskusje o słuszności lub nie przyjętej zasady przez kadrę kursu. Praktyka zweryfikowała później, że to jednak Adam miał rację.
Ostatnio zmieniony 16 wrz 2011, 10:26 przez Mario, łącznie zmieniany 1 raz.

Grace
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Grace » 16 wrz 2011, 12:02

Zbieramy wpłaty od 19 osób jak najszybciej pozbywamy się Wawra (po co wspominać przykre chwile byłego stanowiska komendanta i kontroli urzędników z gminy na obozie w Golubiu) i innych zbędnych osób, kasa zostaje a my bawimy się we własnym gronie. Dziękuje że potwierdził Pan swoje zasady postępowania.

Mario
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Mario » 17 wrz 2011, 07:48

Przykre chwile? Coś nowego dla mnie:-) Po raz kolejny Pani mnie pomawia. I aby zakończyć kwestię Wawra proszę być ostrożnym z wystawianiem opinii a zwłaszcza w doborze "doradców" bo może się okazać, że coś Panią mocno zaboli a doradcy wtedy szybko zapomną, że Pani doradzali.
Nikogo się nie pozbyłem z obozu, Pani syn sam zrezygnował nikt go nie zmuszał do rezygnacji a wręcz przeciwnie, mamy jego własnoręcznie napisaną rezygnację z podaniem powodów. A skoro było tak fatalnie jak Pani twierdzi to ponawiam pytanie skąd tyle pozytywnych opinii o obozie? Dlaczego 18 osób zapowiada powrót za rok a mało tego polecają ten obóz znajomym środowiskom od których otrzymuję już maile z pytaniem czy za rok też będzie takie szkolenie bo chcą wsiąść udział (polecam zajrzeć na forum obronnych). No i pytanie czemu tylko Pani się uskarża? I jak to jest, że nawet rzekomo "pozbyty" WAWER nie potwierdza Pani wersji wydarzeń? Jeżeli Pani myślała, że wysyła syna na kolonio-obóz gdzie uczestnicy będą lepić zamki z piasku na przemian z nic nie robieniem to już Pani problem nie nasz.

Na szczęście poskarżyła się Pani prokuraturze, GK ZHP, Sanepidowi (już zakwestionował Pani zarzuty), Kuratorium i to oni ocenią jako niezależne podmioty czy my zrobiliśmy coś nie tak. Jak coś się robi uchybienia mogą się zdarzyć i nie mówię, że u nas ich nie było, wnioski wyciągnęliśmy na przyszłość. Ale nikt ani Ja ani żadna z osób zemną wspołpracujących nie popełniła żadnego przestępstwa czy choćby wykroczenia a na pewno nie zrobiliśmy młodzieży obozu koncentracyjnego jak nam to Pani zarzuciła. Niech się Pani zastanowi nad tym co mówi i pisze i nie chlapie językiem na lewo i prawo.
Jak wspomniałem ja śpię spokojnie. I kończę tą jałową dyskusję skoro do Pani nie docierają żadne fakty i argumenty nie pasujące do Pani wizji świata i wyidealizowanej wizji siebie i syna.
Pozdrawiam Harcerskim Czuwaj!
phm Mariusz Smoliński HR
Ostatnio zmieniony 17 wrz 2011, 08:13 przez Mario, łącznie zmieniany 1 raz.

pawel0719
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: pawel0719 » 17 wrz 2011, 21:14

Witam ! Chciałbym powiedzieć że cieszę się z pobytu na KKLu i z zajęć, które odbywały się na tym obozie. Obóz został zrealizowany w całości. Kadra wymagała ale też dawała nam dużą wiedzę na różne tematy. Pisze to jako najmłodszy uczestnik, który otrzymał certyfikat ukończenia KKlu

szwank
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: szwank » 18 wrz 2011, 11:47

Witam! Uczestniczyłem w KKL'u i jestem zadowolony z tego obozu. mimo iż nie ukończyłem obozu( odpadłem drugiego dnia) mogłem zostać do końca i uczestniczyć w niektórych zajęciach( obecny mogłem być na wszystkich lecz nie brałem udziału). Za rok zamierzam wziąć udział w obozie.
ps. Jak ktoś płacze to nie oznacza ze jest na skraju załamania nerwowego, może płacze ze szczęścia.

Grace
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Grace » 18 wrz 2011, 17:53

Tak jak Pan Mariusz Smoliński może korzystać z forum ZHP w celu reklamy swojej prywatnej działalności, werbowaniu chętnych na następne wyjazdy, tak samo mnie wolno wypowiadać swoje opinie. Zapłaciłam za obóz, płacę podatki z których ZHP otrzymuje dotację do swojej działalności jako organizacja pożytku publicznego. Mam nadzieję że więcej rodzciów zajrzy na tę stronę i potrafi wyciągnąć właściwe wnioski. A Pan się powtarza pisząć w każdym poście że nie będzie ze mną polemizował i nadal pisze. Według przysłowia " na złodzieju czapka goreje". Dla mnie zdrowie i bezpieczeństwo dziecka jest nadrzędne. Zapomniała Pan wspomnieć o sprawie które odbędzie się przed rzecznikiem odpowiedzialności zadowej. Co do 18 "zadowolonych" uczestników to nadal kłanie się nieumiejętność czytania tekstu ze zrozumieniem. Ale jak rodzice i nauczyciele Pana nie nauczyli to już Pana problem. Proszę mnie nie obrażać i nie nękać swoim poczuciem winy.

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 18 wrz 2011, 18:48

Grace pisze:... płacę podatki z których ZHP otrzymuje dotację do swojej działalności jako organizacja pożytku publicznego. ...
Abstrahując od reszty sprawy proszę nie pisać takich głupot. ZHP nie otrzymuje dotacji jako organizacja pożytku publicznego (których jest na dzień dzisiejszy ponad 8 tys i do których państwo nie dopłaca)
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Grace
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Grace » 18 wrz 2011, 19:02

Płacą ludzie którzy tak jak ja przekazują 1% swojego podatku, gdyby wpłynął do budżetu może wykorzystano by go pożyteczniej. Szkoda że Pan jako harcerz nie obruszył się i nie stanął w mojej obronie gdy inny harcerz na tej stronie kieruje grożby karalne pod moim adresem
"proszę być ostrożnym z wystawianiem opinii a zwłaszcza w doborze "doradców" bo może się okazać, że coś Panią mocno zaboli " TAKIE ZDANIE HARCERZA PRZECIWKO STAREJ BEZBRONNEJ KOBIECIE Pana nie razi???

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „HSG/HSRD/HSP”