KOP - zapomniany bohater i gasnąca HSG

forum drużyn Harcerskiej Służby Porządkowej, Harcerskiej Służby Granicznej i Harcerskiej Służby Ruchu Drogowego hsp.zhp.pl
ODPOWIEDZ
Marko
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Marko » 20 mar 2011, 13:49

Druhny i Druhowie drużynowi drużyn specjalności HSG.

Jestem drużynowym 19 DHSG "Zlotki" im. Bohaterów KOP w Świnoujściu. W przeszłości moja drużyna bardzo intensywnie udzielała się w ówczesnym WHSiS GK ZHP.... czasy Krzysztofa Sikory a później Radka Korsaka. Byłem przez jakiś czas szefem Inspektoratu HSG. Wiele się wtedy działo... obozy specjalnościowe, systematyczne spotkania kadry instruktorskiej inspektoratu w GK, odwiedzanie poszczególnych środowisk i wreszcie ogólnopolskie zadanie programowe "Granica".

Dzisiaj działanośc drużyn HSG jakby przygasła, nie mówiąc o tym, że jest nas już niewiele (drużyn). Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad tym, czy można by było znowu robić coś wspólnie.

Chciałbym zaprosić Was (drużynowi HSG) do udziału w dyskusji, której efektem końcowym będzie wypracowanie wspólnej strategii działania, które tak naprawdę musi zaistnieć o ile nie chcemy być specjalnością martwą.

Zacznę może od przypomnienia zadania "Granica". Było to zadanie ogłoszone na szczeblu centralnym ZHP - adresowane do drużyn HSG - przed 70 rocznicą powołania Korpusu Ochrony Pogranicza.

Uczestniczące w tym zadaniu drużyny musiały realizować określone zadania np. konkursy wiedzy o polskich formacjach granicznych, wizyty w jednostkach granicznych czy odnajdywanie i docieranie do żyjących jeszcze żołnierzy KOP.

Rywalizacja była duża i tylko - jak pamiętam - trzy drużyny zostały wyróżnione. Wyróżnieniem było uczestnictwo w uroczystościach 70-lecia powołania KOP w Oddziale SG w Białymstoku.

Przy innej może okazji opowiem jak wielkie to było przeżycie a teraz powiem, że dla mnie, wówczas dorosłego instruktora i oficera SG było to niezapomnianą lekcją żywej historii.

Niestety, jak wiecie wzajemne kontakty w ostatnich latach bardzo się rozluźniły. Tak na prawdę prawie się nie znamy, niewiele o sobie wiemy ani nie mamy jakiejkolwiek wspólnej płaszczyzny działania. Nie mamy niczego co mogło by nasze środowisko skonsolidować.

Jak wiecie przez długie lata upolowanie jakiejkolwiek publikacji o KOP-ie było nie lada sztuką. To się jednak zmieniło. Ku mojej radości pojawia się wiele pozycji o KOP-ie. Są dość drogie ale za wiedzę o tej formacji - znienawidzonej i tępionej przez Sowietów i PRL-owską bezpiekę - warto zapłacić każdą cenę. Polecam tytuły: "Brygada KOP Podole w relacjach i wspomnieniach" (aut. B. Tarkowska), "Oni strzegli granic II Rzeczypospolitej" (aut. M.J. Rubas), "Hej tam na granicy od Sejn na Podole" (aut. W. Kowalski), "Kresy w oczach oficerów KOP" (aut. J. Widacki), "Batalion KOP Suwałki 1927-1939" (aut. A. Ochał) czy wreszcie "Kresy w czerwieni 1939" (aut. Cz. Grzelak).

Przyznam, że czytałem te opracowania dosłownie z wypiekami na twarzy - i nie śmiejcie się - przez kilka kolejnych nocy miałem "batalistyczne" sny :)

Ale do brzegu... tu moja wstępna propozycja. Chciałbym Wam zaproponować po pierwsze wspólne uczestnictwo w uroczystościach poświęconych KOP-owi (Węgierska Górka lub Wytyczno), jako obowiązkowej obecności reprezentacji drużyn HSG.

Po drugie, ponowne ogłoszenie zadania programowego "Granica II". Zdaję sobie sprawę z tego, że żyjących KOP-istów można zapewne obecnie liczyć na palcach dwóch rąk ale... zadaniami może być:

- docieranie do jeszcze żyjących KOP-istów lub członków ich rodzin celem zdobywania (utrwalania na fotografii lub filmie) posiadanych pamiątek czy zapisywanie wspomnień

- zapoznawanie się z dostępną literaturą o KOP-ie ale też o innych polskich formacjach granicznych; przeprowadzanie lokalnych konkursów z wiedzy o ich historii i tradycjach i wyłonienie najlepszych ekip do centralnego konkursu pod patronatem SG i SWPFG (Stowarzyszenie Weteranów Polskich Formacji Granicznych)

- wycieczki do miejsc związanych z KOP na terenie Polski wraz z tworzeniem materiału, który później mógłby być wydany (wersja papierowa lub elektroniczna)

- wycieczki do Oddziałów SG (odwiedzanie izb pamięć, spotkania z weteranami i zapoznawanie się ze współczesnymi zadaniami, wyposażeniem SG)

I inne zadania, które mam nadzieję, że dodacie od siebie :)

Wszystko to zaś powinno doprowadzić do finału, o którym ja marzę żeby była to wyprawa "Szlakiem walk żołnierzy KOP" na terenie dzisiejszej Ukrainy z zakończeniem wyprawy we Lwowie.

Nie jest to łatwe ale wierzę w to, że marzenia się spełniają. I co Wy na to ? Czekam na odzew... pozdrawiam :)
Ostatnio zmieniony 20 mar 2011, 13:58 przez Marko, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Marek Niewiarowski
drużynowy 19 DHSG "Zlotki" im. Bohaterów KOP w Świnoujściu
szef HK HDK "Kropla Życia"

Marko
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Marko » 22 mar 2011, 14:45

Odwiedzin tematu sporo ale żadnej odpowiedzi :(

Maćku (M. P.), masz może aktualną bazę danych kontaktowych drużyn HSG ? Jeśli tak, to prześlij mi proszę ich adresy mailowe. Roześlę moją wstepną propozycję do środowisk a jeśli i tu nie będzie odzewu, to mam już na dziś innych zainteresowanych tą propozycją.
Ostatnio zmieniony 22 mar 2011, 14:46 przez Marko, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Marek Niewiarowski
drużynowy 19 DHSG "Zlotki" im. Bohaterów KOP w Świnoujściu
szef HK HDK "Kropla Życia"

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „HSG/HSRD/HSP”