Rozpoczęcie działalności HSG

forum drużyn Harcerskiej Służby Porządkowej, Harcerskiej Służby Granicznej i Harcerskiej Służby Ruchu Drogowego hsp.zhp.pl
Nufek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Nufek » 19 sty 2008, 15:44

Proszę o pomoc i poradę ,może przykłady,gotowych i sprawdzonych działań w zakresie współpracy z oddziałem straży graniczej
Ostatnio zmieniony 19 sty 2008, 15:45 przez Nufek, łącznie zmieniany 1 raz.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 19 sty 2008, 15:50

Największe doświadczenie i najlepszy poziom współpracy ma Białystok. My udzielamy się głównie w zakresie służby porządkowej i honorowej na imprezach zewnętrznych robionych przez Oddział.

Z przyczyn obiektywnych (remont Oddziału) na razie nie udało się stworzyć harcerskiego klubu combat ju-jitsu, ale taki projekt jest.

Szkolenia w zakresie ochrony imprez masowych na bazie obiektów i instruktorów Oddziału na uprawnienia państwowe.

Dużo zależy od tego, czy komendant jest otwarty na współpracę, czy nie.

Natomiast z przekazywaniem sprzętu generalnie jest duża kicha.

Napisz do mnie na gg (masz w opisie), to obgadamy dokładnie temat. Dowiem się, co u was jest możliwe.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

Dubi
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Dubi » 27 maja 2008, 14:16

Witam serdecznie. Chciałabym również wiedzieć, co z ustaleń może dać nam SG, w jakim zakresie możemy z nimi współpracować. Czekam i z góry dziękuję za odpowiedź. Weronika

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 27 maja 2008, 15:36

Kwestie te omawia Porozumienie między Naczelnikiem ZHP a Komendantem Głównym SG.

http://www.dokumenty2.zhp.pl/download_2 ... .12.22.pdf

Aktualnie jesteśmy w trakcie dogrywania propozycji programowych wspólnych z SG.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 30 wrz 2008, 15:21

Maćku, rozumiem, że o sztukach walki nie mają pojęcia także szkoleniowcy z SG? Tak, jak było napisane w poście powyżej. Klub miałby być przy NwOSG i prowadziłby go jeden ze szkoleniowców TTI. Nie jestem upoważniony do podawania nazwiska.

:)

http://www.ipsystem.pl/combat.html

mlody
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mlody » 30 wrz 2008, 18:48

Jeśli używają przedrostka "combat" to nie mają pojęcia o tym, z całym szacunkiem do ich umiejętności .

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 30 wrz 2008, 19:15

Pojęcia to nie masz niestety Ty. Teraz przyszły takie czasy, że każdy może stworzyć sobie system i nazwać go np super duper combat kuper .... I co w związku z tym ?
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 30 wrz 2008, 20:10

Macieju, wybacz, ale na "dzień dobry" nie odróżniasz samoobrony od sztuk walki. Samoobrona stawia sobie tylko jedno za cel: nauczyć człowieka reagowania w sytuacjach zagrożenia. Tymczasem sztuki walki niosą ze sobą ogromny ładunek filozoficzno-moralny, a techniki bojowe nie służą nauczeniu obrony, tylko samodoskonaleniu, nie stawiając na pierwszym miejscu praktyczności i skuteczności. Ogromna ilość technik sztuk walki zastosowana na ulicy skończyłaby się masakrą stosującego je. I tym różni się np. krav-maga od karate shotokan, czy aikido.

Systemy samoobrony z przedrostkiem combat są systemami bojowymi lub wywodzącymi się z wojska i służb mundurowych. Idąc za twoją myślą o sztukach walki nie mają pojęcia Arkadiusz Kups (system Combat51), czy też ś.p. Leszek Drewniak (jeden z inicjatorów karate w Polsce, który swój system stosowany w FS GROM też nazywał combat - nawet luźno gadaliśmy z nim kiedyś o stworzeniu systemu dla harcerzy "harc-combat" i nazwa bardzo mu się podobała).
Wybacz, ale autorytetem dla mnie w tych sprawach będą ludzie mający czarne pasy w kilku sztukach walki, a nie ty.
Cytat z podanej strony:
W 1990 roku w Brennej koło Cieszyna na międzynarodowym obozie Budo zaproszeni mistrzowie: 7 DAN Jujitsu Iźi Synek - szef szkolenia jednostek specjalnych z Czechosłowacji, 8DAN Jujitsu Dr Josef Linder - szkoleniowiec jednostek Amerykańskich i Rosyjskich pokazali uproszczony system działań w sytuacjach ekstremalnych nazywając go COMBAT JUJITSU
Oni, oczywiście też nie mają pojęcia?

P.S. Sikor, to prawda, ale wolałbyś, żeby jakieś ministerstwo zatwierdzało te sprawy? Bez sensu. W Azji właśnie tak jest. Każdy z mistrzów może stworzyć swój system i nazwać go jak chce. Stąd tyle szkół, stylów i systemów.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 30 wrz 2008, 20:18

Dubi pisze:Witam serdecznie. Chciałabym również wiedzieć, co z ustaleń może dać nam SG, w jakim zakresie możemy z nimi współpracować. Czekam i z góry dziękuję za odpowiedź. Weronika
Weronika, najbliżej masz w Świnoujściu płk.SG hm Marka Niewiarowskiego, mojego poprzednika na stanowisku szefa Inspektoratu.

niewiarowski@uznam.net.pl

rynio
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: rynio » 30 wrz 2008, 21:18

Maciek P pisze:- nawet luźno gadaliśmy z nim kiedyś o stworzeniu systemu dla harcerzy "harc-combat" i nazwa bardzo mu się podobała).
Maćku, a czy harc-combat będzie zarezerwowany wyłącznie jako sztuka walki HSP, czy spokojnie będziemy go mogli wprowadzić na zbiórki harcerskie innych drużyn i gromad zuchowych?

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 30 wrz 2008, 22:01

Dla zuchów będzie "zuch-combat", a dla wędrowników "wędr-combat", czy jak kto woli "rover-combat", lecz wcale nie chodzi o naparzanie się rowerami :-) (a szkoda :-) ). Trzeba też specjalnego systemu dla instruktorów, a tym bardziej tych wiekowych, harcmistrzów... zwłaszcza betonów powyżej pięćdziesiątki. To będzie "ham-combat-51+"!

Będziemy pewnie organizować specjalne zbiórki z mordobiciem, lub "zawody" między grupami metodycznymi :-) Treningi na zbiórkach pod okiem fachowców z HSP/HSG i przy asyście jeszcze większych fachowców z HSR :-)
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2008, 22:04 przez mariuszm, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

CYREK1
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: CYREK1 » 30 wrz 2008, 22:15

no nie wiem, czy harc-combat, czy może lepiej combatZHP /co by inni nie mieli pretensji/ z co najmniej dwustopniowym systemem szkolenia: kurs combatzhp, kurs instruktorski combatzhp, koniecznie z ładnymi blachami na mundur:)))
Maciek P pisze:Arkadiusz Kups (system Combat51),
51 to liczebnik znany w pewnej grupie [A51] z Combatem pewnie mało mającej wspólnego... prawidłowo to raczej 56 :)
hm. Mariusz Cyrulewski
instruktor HSR

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 01 paź 2008, 10:58

Wyjaśniam:
harc-combat było luźnym pomysłem rzuconym blisko 10 lat temu w rozmowie z płk Drewniakiem. Dziś na pewno tak nie nazwałbym systemu samoobrony dla harcerzy. Choćby dlatego, że musi się on opierać na zasadzie unikania walki i rozładowywania agresji i nie może się kojarzyć negatywnie.

Rynio:
Tak, chodzi mi o stworzenie czegoś, czego w ciągu obozu, w ramach choćby gimnastyki porannej można nauczyć harcerzy i wędrowników tak, by potrafili _uniknąć_ agresji, napaści, rozboju, ewentualnie ochronić słabszych.
Zdaję sobie przy tym sprawę z barier prawnych, w dwóch wymiarach:
- uprawnienia instruktorów ZHP do prowadzenia takich szkoleń (wymagane uprawnienia instruktora rekreacji specjalności samoobrona),
- kwestia przepisów dotyczących udziału w bójce i obrony koniecznej, a dokładnie duża płynność granic między jednym a drugim.
Nie możemy dopuścić do dwóch sytuacji:
1. kiedy nasz harcerz poznaną na obozie technikę zacznie stosować w celu "chwalenia się" lub co gorsza wymuszania na słabszych swoich żądań - do rozwiązania poprzez właściwy dobór technik,
2. kiedy zastosowanie technik samoobrony w obronie własnej lub drugiej osoby spowoduje obwinienie harcerza o udział w bójce lub co gorsza o napaść.

Oczywiście, jeśli zechcesz w tym pomóc i włączyć się do pracy, to bardzo się ucieszę.

Cyrek1:
Moja dysleksja. Masz rację: combat56 z 56 Kompanii Specjalnej w Dziwnowie. :)

rynio
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: rynio » 01 paź 2008, 11:41

Maciek P pisze:Oczywiście, jeśli zechcesz w tym pomóc i włączyć się do pracy, to bardzo się ucieszę.
No niestety nie mam do tego predyspozyji, a w dodatku brzydzę się przemocą, nawet na zbiórkach:)

mlody
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mlody » 01 paź 2008, 13:28

Jak napisałem wyżej nie chciałem nikogo urazić ani obrazić a jednocześnie ciesze się ze poruszyłem dyskusje na temat szkolenia z zakresu samoobrony .

Ucząc się "samoobrony" nie możemy zapomnieć tak ja było wspomniane o konsekwencjach prawnych za jej zastosowanie. Żyjemy w takim kraju jakim żyjemy i mamy prawo jakie mamy. Nie wiem czy ktoś z was studiował albo chociaż interesował się tak zwanym "użyciem środków przymusu bezpośredniego" polecam do poczytania .

Jeśli chodzi o system który można ćwiczyć na zaprawach i jest prosty do nauczenia to polecam ESDS, który jest oparty na odruchach naturalnych który każdy z nas posiada. Jesli chodzi o strone prawną został na początku stworzony dla policji Szwedzkiej dlatego że nie zostawia śladów. Nie bede się rozwodził głębiej wystarczy że ktoś wpisze w google i się wszystkiego dowie .

Prosze też uważać na instruktorów "fachowców" którzy tylko słyszeli o ESDS i naoglądali się jakis filmików których jest pełno w internecie więc polecam dwa miasta gdzie odbywają się staże sytuacyjne Kraków i Białystok

Jesli jest ktoś zainteresowany w dniach
10-12.10.2008 w Białymstoku odbędzie się specjalny kurs ESDS. Program kursu obejmować będzie m.in.:
1.Szkolenie z zakresu podstawowego dla początkujących,
2.Zaawansowane techniki walki z kilkoma napastnikami,
3.Używanie "gadżetów" w samoobronie,
4.Trening sytuacyjny w terenie, na dyskotece itp.
5."DOM STRACHU" - tylko dla ludzi którzy będ¹ posiadać rekomendację licencjonowanch instruktorów IPDTA Polska.
Z mojej strony moge zapewnić skuteczność oraz przysfajalność tego systemu. Wiem że to będzie wydatek dla niektórych większy dla innych mniejszy dochodząc juz do płęty Jako drużyna będziemy wstanie załatwić nocleg za darmo na czas trwania kursu .
Więcej informacji o kursie na stronie http://www.jujutsu.pbi.pl/index.html Tam jest kontakt osoby odpowiedzialnej za staż , ale jeśli chodzi o nocleg to prosze o kontak ze mną.

POZDRAWIAM

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „HSG/HSRD/HSP”