Nazwa specjalnosci HSP?

forum drużyn Harcerskiej Służby Porządkowej, Harcerskiej Służby Granicznej i Harcerskiej Służby Ruchu Drogowego hsp.zhp.pl
orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 09 wrz 2004, 17:25

Ostatnio po raz kolejny odwiedzilem komende miejska policji i po raz kolejny podawalem nazwe druzyny, specjalnosci, dane ludzi itp...

I po raz kolejny udezyla mnie nazwa: HSP... wedlug starej zasady jest to Harcerska Sluzba Porzadkowa. Nie bardzo pasuje mi to do druzyny zajmujacej sie obsluga imprez masowych typu koncerty, wiece, pochody, protestacje oraz szeroko pojeta prewencja czyli dzilaniu przeciwko uzaleznieniom, przemocy w rodzinie etc.

Slyszalem tez o Harcerskiej Sluzbie Ruchu Drogowego... nazwa moim zdaniem tez nie trafiona bo Harcerze moga co najwyzej kierowac ruchem na parkingach i nikt ich na ulice nie wypusci bo to nielegalne! Poza tym to pojecie nie obejmuje prewencji czy zabezbieczania pochodow...

W zartach slyszalem o roznych nazwach ale zadna nie wydala mi sie trafiona w to co robi druzyna dzialajaca przy policji... wiec jak to nazwac? Moze udaloby sie zmienic nazwe poki druzyn jest niewiele i nie bedzie to zbyt duzych problemow sprawialo...

Wiec jak moznabybylo nazwac ta specjalnosc? Moze sa juz jakies funkcjonujace nazwy o ktorych nie wiem?

Chcialbym zeby slowa "Harcerska Sluzba" pozostaly bo to mimo wszystko to zajecie dla wedrownikow u ktorych sluzba to podstawa i pelni to w moim srodowisku role symbolu ze my opieramy sie na sluzeniu spoleczenstwu przez pomoc Policji i Strazy Miejskiej a nie jestesmy po prostu jakas agencja ochroniarska czy burakami z bardzo duzymi krotkofalowkami ktorzy pojecia nie maja kto to Andzrzej Malkowski, Robert Baden Powell czy Ernest Thompson Seton

Nazwa HSP IMO powinna sie odnosci jedynie do osob zabezpieczajacych imprezy harcerskie chociaz tu tez moznabybylo sie zastanowic...

Pozdr.
orcus
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

mumka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mumka » 09 wrz 2004, 17:47

Danielu... słusznie zauważony problem.
Długo zastanawialiśmy się w środowisku nad zmianą nazwy. Niestety, nie przyszło nam nic sensownego do głowy.
Mam jednak nadzieję, że to forum "urodzi" jakieś niebanalne pomysły.
hm. Katarzyna Turosieńska

ojciec
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: ojciec » 09 wrz 2004, 17:57

a może Harcerska Służba Wewnętrzna, to tak do szukania nowej nazwy, jak mi przyjdzie coś do głowy to dam znać.
sie trzymajcie ciepło (zima idzie!!!)
hm Marek Krawiel
Szczep "BASTION"
Hufiec Suwałki

grabek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: grabek » 09 wrz 2004, 20:53

Harcerska Służba Wewnętrzna? Mi to się kojarzy z Wojskową Służbą Wewnętrzną:) Inna sprawa, że nie mam pomysłu na zmianę nazwy. No chyba, że Harcerska Służba Patrolowa wam się spodoba.

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 09 wrz 2004, 21:03

hmm... wenetrzna ale tu moga byc problemy jak bedziemy na miescie zabezpieczac imprezy, bo co niby HSW mialaby do normalnych ludzi...

A moze HSPP - Harcerska Sluzba Porzadku Publicznego? Juz sie ze sprzataniem przynajmniej nie kojarzy ;) Ale w tym kraju prawie wszystko co publiczne od razu kojarzy sie z partiami, korupcja, zla organizacja, niskimi placami(te mamy 0)...

Pozdr.
orcus
Pozdrawiam
orcus

grabek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: grabek » 10 wrz 2004, 14:14

HSPP
Fajna nazwa. Normalnie taka utopijna jednostka do ścigania złych i nieuczciwych... Ach...;) Chyba za bardzo się rozmarzyłem.:D

ojciec
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: ojciec » 10 wrz 2004, 18:24

HSPP ? to chyba trochę przekradza nasze kompetencje ?
nara
hm Marek Krawiel
Szczep "BASTION"
Hufiec Suwałki

Ursus
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Ursus » 05 lis 2004, 21:42

A ja osobiście nie mam nic przeciwko i wydaje mi się, że ta właśnie nazwa najbardziej pasuje do kompetencji i zakresu obowiązków osób tym się zajmujących. Brzmi to prosto i zwięźle i od razu wiadomo o co chodzi. Dla przykładu HSW można sobie przetłumaczyć i zrozumieć na kilka sposobów, szczególnie dla kogoś kto nie wie o co chodzi i jest nie w temacie.
Ursus
Przyboczny 36HDCzB"Kombinatorzy"
Chorągiew śląska Hufiec Jastrzębie Zdrój
"Prawdziwa ambicja to ciągłe dążenie do celu, którego nigdy nie osiągamy, bo ciągle dźwigamy poprzeczkę...!"

grabek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: grabek » 05 lis 2004, 22:54

HSPP też można zrozumieć i prztłumaczyć na kilka sposobów drogi Ursusie :), zwłaszcza, gdy ktoś jest niewtajemniczony. Poza tym nazywanie harcerskiej specjalności Służbą Porządku Publicznego wydaje mi się nazbyt patetyczne.

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 05 lis 2004, 23:16

eee.... ja tylko zartowalem z typ HSPP. Niedlugo warsztaty i moze spotkamy sie poza netem i wtedy cos sie narodzi... Przynajmniej mam taka nadzieje.

A co do innych dziwnych pomyslow - jeden prosto z druzyny: HSB - Harcerska Sluzba Bezpieczenstwa ale te skroty SB, UB...

Pozdr.
Pozdrawiam
orcus

IwaN

Post autor: IwaN » 17 lis 2004, 01:16

Czuwaj!
Tytuł posta zamieściłem w nazwiązaniu do tytułu informacji zamieszczonej na głównej stronie ZHP. Myślę, ze odnosi się on do sotatniej posługi - wędrówki, która będzie swoistą drogą na drugą stronę ofiarowaną przez harcerzy Ojcu Świętemu w dniu jego pogrzebu.
Jasną sprawą jest, że Ojciec Święty będzie zawsze z nami obecny na wędrówkach tatrzańskimi szlakami nawet po swoim pogrzebie.
Czuwaj

--
phm Robert Nowak "IwaN", h.o.
HSR "Skrzyżowanie", Śląsk

Fedajkin
Site Admin
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Fedajkin » 17 lis 2004, 07:35

orcus napisał:
A moze HSPP - Harcerska Sluzba Porzadku Publicznego? Juz sie ze sprzataniem przynajmniej nie kojarzy ;)
A mi kojarzy sie z Ghost in the Shell i z 9 Sekcją Porządku Publicznego :D

HSP jest stare jak świat i wydaje mi się, że nie powinniście tego zmieniać :) nie pozwólcie tylko na skracanie do HSP nazwy, a podawania zawsze pełnej nazwy drużyny, bo niestety skróty wśród nas harcerzy są łapane w lot, ale w mieście rozejdą się "po kościach" i nikt nie będzie wiedział o co chodzi...
Czuwaj!
phm. Sergiusz Papuga
Wydział Systemów Informatycznych
HelpDesk ESHD

mumka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mumka » 17 lis 2004, 21:04

Ci, którzy byli na warsztatach doskonale wiedzą, że wymyślanie czegoś nowego nie jest łątwą sprawą. Można dużo krzyczeć i sprzeczać się nad trafnością nazwy HSP, ale czy ktoś ma lepsze rozwiązanie...?

Z dotychczasowych rozmów wynika, że zostaniemy przy starym, sprawdzonym nazewnictwie. Może to i lepiej...
hm. Katarzyna Turosieńska

Siwy_HR
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Siwy_HR » 15 lis 2006, 00:09

Sądzę, że nazwa HSP jest na tyle uniwersalna, że "wynalezienie" nowej nazwy jest nie lada wyzwaniem. Co do słowa "porząkowa" kojarzyć się może różnie i tylko złośliwi wyśmiewają Nas od sprzątaczy. Nasunęla mi się pewna myśl - być może zamiast porządkowa mogłobyby pomocnicza (bo w końcu zawsze nasza służba opiera się o pomoc przy przeróznych przedsięwzięciach.
hm. Maciej Siwiak HR
Kierownik Referatu Specjalności
Wielkopolska

Pelikan
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pelikan » 15 lis 2006, 08:22

"Żandarmeria Harcerska"??
A może
HarcMi-6 i każdy członek drużyny specjalnościowej otrzyma legitymację harcerską z numerem zaczynającym się od cyfr "00..."

Och... kiedy będzie ten nowy odcinek Jamesa Bonda :D
hm. Marek Jedynak
Przewodniczący Kapituły Harcerskiego Znaku Spadochronowego GK ZHP
www.spadochroniarze.zhp.pl
--
Zainteresowanych "Ponurym" i "Nurtem" zapraszam na Wykus
www.ponury-nurt.blogspot.com

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „HSG/HSRD/HSP”