Rozkaz drużynowego gromady zuchowej

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
ODPOWIEDZ
Marta_beskidzki
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Marta_beskidzki » 10 lis 2012, 12:01

Czuwaj!

Odkąd zostałam drużynową 5 lat temu, zmartwił mnie fakt, że nie mogę mianować swojego przbocznego rozkazem, bo nie mam prawa wdawania rozkazów. Jak pewnie każda osoba wychowana w harcerstwie, czuję potrzebę mianowania każdej ważnej funkcji w rozkazie, bo przecież wszystko opieramy na tym (jeśli funkcja, czy stopień nie zostały przyznane rozkazem, o nie istnieją). Drugą sprawą jest lekkie poczucie niesprawiedliwości, cz też niezrozumienia, dlaczego każdy drużynowy ma prawo wydawania rozkazów, oprócz drużynowego gromady zuchowej.
Pytałam kiedyś o to (a właściwie pytano na moją prośbę) w innym dziale tego forum i uzyskałam odpowiedź (nie cytuję, podaję sens odpowiedzi), że rozkaz nie są odpowiednią formą dla zuchów.
Tu powiedziałabym, że wydawanie rozkazów nie jest jednoznaczne z ich czytaniem zuchom i tak, jak dobór odpowiednich zabaw na zbiórkach, formę przedstawiania deczji podjętych w rozkazie należałoby pozostawić w gestii drużynowego. Ale ta argumentacja jest do innego działu.
Jestem drużnową GZ po raz drugi i problem jest większy. W ESHD muszę wpisywać numer rozkazu, w którym przyjęłam zucha do gromady, mianowałam go szóstkowym itd. oraz kto go wydał, gdzie oczywiście wpisuję siebie, chociaż... nie mam prawa wydawania rozkazów.

Może w związku z nową strategią, która stawia wszystko na drużynowych, uda się uzyskasć to ważne prawo i jednocześnie równość drużynowych wszystkich pionów?

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 10 lis 2012, 15:26

Czym się przejmujesz.
Zamiast "rozkazów" możesz mieć np. "decyzje".
Przykład:
Bielsko-Biała, 12.11.2012

4 Beskidzka Gromada Zuchowa

DECYZJA DRUŻYNOWEJ nr 15/2012

1. Przyjęcia i zwolnienia członków gromady
1.1 Przyjęcie członków gromady
1.2 Zwolnienie członków gromady

2. Przyznania gwiazdek i sprawności
2.2 Przyznanie gwiazdek
2.2 Przyznanie sprawności

3. Dopuszczenia do złożenia Obietnicy Zucha

4. Przyjęcia Obietnicy Zucha

5. Powołania i zwolnienia funkcyjnych gromady

6. Inne decyzje.

Drużynowa 4 BGZ
pwd. Anna Górska HO
Ponadto przypominam że "rozkazy/decyzje" są wtórne do "decyzji pierwotnych".

Przykładowo, zuch staje sie członkiem ZHP (i gromady) w momencie wpisania go do ewidencji papierowej. I to ten wpis jest taką "decyzją pierwotną".

To kiedy zostanie ona uwidoczniona w Ewidencji oraz ogłoszona w "rozkazie/decyzji" jest kwestią wtórną.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Marta_beskidzki
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Marta_beskidzki » 10 lis 2012, 17:50

Owszem, mogę wydawać decyzje, ale:
1. W ewidencji jestem proszona o podanie numeru rozkazu, a nie decyzji (miejsce na datę wstąpienia, czyli pierwszej zbiórki, też jest, więc chodzi stricte o rozkaz).
2. Nigdzie nie jest napisane, że powinnam wydawać jakiekolwiek decyzje, więc nie muszę tego robić. Zatem nie muszę też wpisywać tych numerków do ESHD.
3. Ja się nie bawię w harcerstwo, tylko jestem instruktorem ZHP, więc nie chcę udawać, że mam prawo wydawać rozkazy, nazywając je decyzjami. Mogę wydawać nawet decyzje Króla Elfów, ale wtedy w rubryce "Kto wydał?" wpiszę Król Elfów. Wydaje mi się to podobnie niepoważne.
4. Skoro udało nam się zmienić stereotyp instruktora zuchowego z wizerunku dużego zucha, zwanego "zucholem", na wizerunek kompetentnego wychowawcy najmłodszych członków ZHP, to dlaczego drużynowy zuchowy nadal nie ma pełni praw szefa jednostki?
5. Przyboczny nadal nie jest mianowany rozkazem.

Może sprawiam takie wrażenie, ale wcale nie pragnę pisania co miesiąc rozkazów. Jednak nie lubię wpisywać fikcyjnych numerków w ewidencji.

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 11 lis 2012, 18:30

Widzę że muszę zacząć od podstaw.

1) Mianowanie = powołanie (i odwrotnie)

2) To że masz prawo i obowiązek wydawać (podejmować) decyzje wynika wprost z zapisów instrukcji gromady.

3) "rozkaz" jest tylko i wyłącznie zwyczajową formą ogłaszania decyzji

A teraz "detale":
Marta_beskidzki pisze:5. Przyboczny nadal nie jest mianowany rozkazem.
Nie ma czegoś takiego jak "mianowanie rozkazem". Jest "mianowanie na funkcję" lub jak kto woli "powołanie do pełnienia funkcji" które jest ogłaszane, na przykład, rozkazem lub w inny równoważny sposób.
Zgodnie z instrukcją gromady to Ty powołujesz przybocznych i innych funkcyjnych gromady. Na identycznej zasadzie jak robi to drużynowy drużyny harcerskiej. Jedyna róznica to ta że drużynowy drużyny harcerskiej ma obowiązek (i prawo) ogłaszać to w zwyczajowej formie rozkazu.
Drużynowi zuchowi mnie mają takiego obowiązku, ale to nie zmienia ich prawa (jasno sprecyzowanego w instrukcji) do powoływania funkcyjnych gromady (w tym przybocznych).

Marta_beskidzki pisze:1. W ewidencji jestem proszona o podanie numeru rozkazu, a nie decyzji (miejsce na datę wstąpienia, czyli pierwszej zbiórki, też jest, więc chodzi stricte o rozkaz).
Niekoniecznie.
Po pierwsze - wiele "próśb" w Ewidencji (np. z przyczyn technicznych) jest bardzo "skrótowych" (na tzw. domysł).
Stąd "łopatologiczna" prośba o "numer rozkazu".
Po drugie -
Wzór rejestru zuchów, harcerzy, harcerzy starszych i wędrowników
Lp.
Imię i nazwisko
Data urodzenia
Adres zamieszkania
Numer PESEL
Data wstąpienia do ZHP
Data wstąpienia do jednostki organizacyjnej
Data wystąpienia z ZHP lub zmiany przydziału
Gdzie tu masz "numer rozkazu" ?
Istotna jest data uzyskania przydziału (czyli członkostwa).
Internetowa Ewidencja to, zgodnie z uchwała GK ZHP, tylko/aż internetowy "obraz" powyższego rejestru.
"Numer rozkazu" jest informacją uzupełniajacą, ułatwiającą (w razie czego) ewentualną weryfikację danych.

Ponadto - data wstąpienia =/= pierwsza zbiórka
Data wstąpienia = data wpisu do "rejestru zuchów, harcerzy, harcerzy starszych i wędrowników".

Przypominam że ta nie może być wcześniejsza niż data otrzymanie zgody rodzica.

Zdarzają się też sytuacje iż rodzic dostarcza swą zgodę dużo wcześniej niż dziecko przyjdzie na zbiórkę zastępu harcerskiego.

Marta_beskidzki pisze:2. Nigdzie nie jest napisane, że powinnam wydawać jakiekolwiek decyzje, więc nie muszę tego robić. .
Jak to juz wspomniałem, to że masz prawo i obowiązek wydawać (podejmować) decyzje wynika wprost z zapisów instrukcji gromady.
Marta_beskidzki pisze:3. Ja się nie bawię w harcerstwo, tylko jestem instruktorem ZHP, więc nie chcę udawać, że mam prawo wydawać rozkazy, nazywając je decyzjami. Mogę wydawać nawet decyzje Króla Elfów, ale wtedy w rubryce "Kto wydał?" wpiszę Król Elfów. Wydaje mi się to podobnie niepoważne.
Tak, masz raję, wydaje Ci się...
Marta_beskidzki pisze:Może sprawiam takie wrażenie, ale wcale nie pragnę pisania co miesiąc rozkazów. Jednak nie lubię wpisywać fikcyjnych numerków w ewidencji.
To nie wpisuj fikcyjnych tylko rzeczywiste ;)
Marta_beskidzki pisze:4. Skoro udało nam się zmienić stereotyp instruktora zuchowego z wizerunku dużego zucha, zwanego "zucholem", na wizerunek kompetentnego wychowawcy najmłodszych członków ZHP, to dlaczego drużynowy zuchowy nadal nie ma pełni praw szefa jednostki?
Współczuje Waszemu środowisku że taki stereotym instruktora zuchowego zafunkcjonował u Was. W moim hufcu byłoby to nie do pomyślenia. Ale być może dlatego że instruktorzy zuchowi (i pozostali) doskonale wiedzieli że posiadają pełnię praw drużynowego oraz dobrze wiedzieli z czego one wynikają.

P.S.
Na wszelki wypadek dodam uzupełnienie "historyczne".
Gdy w 2003 roku opracowywano instrukcję gromady, zapytałem dlaczego nie ma zapisu o rozkazach, odpowiedziano mi że z zapisów instrukcji gromady jasno wynika iż to drużynowy powołuje przybocznych i innych funkcyjnych gromady. Na identycznej zasadzie jak robi to drużynowy drużyny harcerskiej. Jedyna różnica to ta że drużynowy drużyny harcerskiej ma obowiązek (i prawo) ogłaszać to w zwyczajowej formie rozkazu.
Drużynowi zuchowi mnie mają takiego obowiązku, ale to nie zmienia ich prawa (jasno sprecyzowanego w instrukcji) do powoływania funkcyjnych gromady (w tym przybocznych).
I że podobno zrobiono to na wyraźne życzenie kadry zuchowej. Nie wyjaśniono mi jakiej, ale podejrzewam że chodziło o ówczesny skład Wydziału Zuchowego GK ZHP.

P.S. 2
Jako czynny drużynowy zuchowy z wieloletnim stażem nie odczuwam potrzeby wydawania rozkazów. Choć jednocześnie, jako komendantowi hufca, czasem by mi to ułatwiło życie ;)

P.S. 3
Co prawda zakończyłem już kierowanie "zespołem d/s niespójności" ale nadal chętnie doradzę.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Marta_beskidzki
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Marta_beskidzki » 12 lis 2012, 13:25

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Moim zdanie się jednak nie zmieniło.

PS: Piszę tu wyłącznie w swojej sprawie, a nie jako przedstawiciel mojego środowiska, więc bardzo proszę o nieutożsamianie i nieocenianie mojego środowiska przeze mnie, ani odwrotnie, przynajmniej bazując na tym wątku. Będę za to bardzo wdzięczna.

Pozdrawiam
Czuwaj!
Ostatnio zmieniony 12 lis 2012, 13:56 przez Marta_beskidzki, łącznie zmieniany 1 raz.

agulka04
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: agulka04 » 18 lis 2012, 17:46

http://www.forum.zhp.pl/viewtopic.php?id=7445

Tam wkleiłam stanowisko GK - sprzed 3 lat ale pewnie nic w tym czasie się nie zmieniło ;-)
Ostatnio zmieniony 18 lis 2012, 17:48 przez agulka04, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Jolanta Wysocka
drużynowa - 100 GZ "Leśne zwierzęta"
Szef HZKK
Hufiec Ziemi Tarnogórskiej

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 19 lis 2012, 06:41

agulka04 pisze:http://www.forum.zhp.pl/viewtopic.php?id=7445

Tam wkleiłam stanowisko GK - sprzed 3 lat ale pewnie nic w tym czasie się nie zmieniło ;-)
agulka04 pisze:A teraz wypowiedź druhny hm z GK "O te rozkazy w gromadzie zuchowej od lat toczy się dyskusja nawet na najwyższych szczeblach ZHP :) Instrukcja nie mówi nic o książce rozkazów w gromadzie, ale mówi o tym, że drużynowemu pomaga co najmniej jeden przyboczny i że drużynowy może powołać jeszcze innych funkcyjnych. wniosek- to drużynowy powołuje swoją kadrę w gromadzie. I powinien to zrobić rozkazem.
Ale dla mnie jest też do przyjęcia, zwłaszcza w przypadku młodych drużynowych, aby na ich wniosek mianowanie w swoim rozkazie zamieścił komendant hufca/szczepu. "
Nooo.. z tymi wypowiedziami (zwłaszcza anonimowymi) "druhny hm z GK", to niestety zbyt często należy uważać ;);)
O ile:
"... to drużynowy powołuje swoją kadrę w gromadzie..." - TAK
to:
"... Ale dla mnie jest też do przyjęcia, zwłaszcza w przypadku młodych drużynowych, aby na ich wniosek mianowanie w swoim rozkazie zamieścił komendant hufca/szczepu..." - NIE
Bo nie wiem czy to ta sama "druhna hm z GK", ale jako szef "zespołu niespójności" zetknąłem się z sugestią że może (wg niej) dotyczyć np. "młodego drużynowego harcerskiego".
Wg tej logiki komendant hufca mógłby mianować, gdyby tak uważał, także zastępowych.

Dlatego przypomnę jeszcze raz. Rozkaz to tylko forma ogłaszania decyzji.

Więc, jeśli już ktoś by się bardzo upierał, to można przyjąć że szczepowy będzie w swoim rozkazie pisał tak:
Podaję do wiadomości że drużynowy 5 GZ powołał (czyli mianował)druhnę Anię Kowalską sam. na funkcję przybocznej
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

agulka04
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: agulka04 » 19 lis 2012, 11:56

Owa anonimowa druhna to hm. Anna Poraj.
hm. Jolanta Wysocka
drużynowa - 100 GZ "Leśne zwierzęta"
Szef HZKK
Hufiec Ziemi Tarnogórskiej

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 20 lis 2012, 16:13

W niczym nie zmienia to faktu że tylko drużynowy ma prawo powoływać funkcyjnych swojej drużyny.

Nie może tego zrobić nawet Naczelnik ZHP.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”