Instruktor harcerski - opiekun na kolonii

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
ODPOWIEDZ
tomix
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 03 maja 2012, 16:23
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: tomix » 03 maja 2012, 16:39

Czuwajcie!
Mam pewien problem. Kolejny już dzień obłożony jestem dziennikami ustaw, uchwałami GK, etc, etc, etc, mimo to - problem nie znika.

Mianowicie, chodzi mi o to, czy opiekunem na obozie harcerskim (pow. 5 dni) może być 17 -latek ze stopniem pwd?
Czy opiekunem na biwaki harcerskim (poniżej 5 dni) może być 17-latek ze stopniem pwd?
Czy opiekunem na rajdzie może być 17 -latek ze stopniem pwd?

Znalazłem TO:
§ 12. 1.W placówkach wypoczynku wychowawcami mogą być:
(...)
5) instruktorzy harcerscy od stopnia przewodnika włącznie,
(...)
2.Osoby wymienione w ust. 1 pkt 4-7, podejmujące pracę wychowawcy w placówkach wypoczynku, powinny spełniać następujące warunki:
1) mieć ukończone 18 lat życia,
2) posiadać co najmniej średnie wykształcenie, z zastrzeżeniem ust. 3,
3) posiadać odpowiednie warunki zdrowotne, potwierdzone zaświadczeniem lekarskim,
4) posiadać predyspozycje do pracy wychowawczej z dziećmi i młodzieżą.

3.Warunek określony w ust. 2 pkt 2 nie dotyczy instruktorów harcerskich, o których mowa w ust. 1 pkt 5, pełniących funkcję wychowawcy w placówkach wypoczynku prowadzonych przez organizacje harcerskie.

Jest to fragment z: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania.


Problem taki pojawił się niedawno - wiele osób zamknęło pwd, a nie mają 18 lat. Ktoś kiedyś słyszał, że mogą być opiekunami na wypoczynku harcerskim, ale... Wolimy się upewnić. ; )
Proszę o pomoc. Proszę też o to, aby swoje głosy podpierać danym z ustaw czy też uchwał.


Czekam na pomoc! ; )

Czuwajcie! ; )

royas
Stały bywalec
Posty: 366
Rejestracja: 30 maja 2002, 23:30
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 03 maja 2012, 19:59

Na imprezach których dotyczy przytoczone rozporządzenie opiekun musi mieć 18 lat. Pwd. zwalnia jedynie z obowiązku posiadania wykształcenia średniego.
Tomasz Rojek

vanadey
Użytkownik
Posty: 89
Rejestracja: 16 kwie 2006, 09:32
imię i nazwisko: Andrzej Sawuła
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Lokalizacja: Gdańsk
Hufiec: Gdańsk-Wrzeszcz-Oliwa
Chorągiew: Gdańska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: vanadey » 03 maja 2012, 21:14

Tomix: Tu nie ma czego podpierać ustawami czy uchwałami, gdyż zacytowane przez Ciebie rozporządzenie wyczerpuje temat: na placówkach wypoczynku prowadzonych przez organizacje harcerskie instruktor harcerski musi spełniać łącznie warunki 1, 3 i 4 z p 2. Czyli 18 lat ukończone mieć musi.

...a wynika to z faktu, że do momentu ukończenia 18 lat osoba nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, czyli m.in. nie może wziąć na siebie odpowiedzialności za inne osoby. To jest to samo zagadnienie, w imię którego niepełnoletniemu drużynowemu powołujemy opiekuna drużyny i to opiekun a nie drużynowy podpisuje wówczas deklarację o odpowiedzialności za dzieci i młodzież.
hm. Andrzej Sawuła HR
komendant Szczepu NS „Zielone Koniczyny” w Gdańsku

ArkadyT
Użytkownik
Posty: 124
Rejestracja: 13 mar 2003, 14:07
Lokalizacja: Hufiec Legnica
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ArkadyT » 03 maja 2012, 22:02

Poza tym, że cytowane jest rozporządzenie przed zmianami. Aktualnie zapis brzmi:

§ 12. 1. Wychowawcami w różnych formach wypoczynku mogą być:
...
5) instruktorzy harcerscy w stopniu co najmniej przewodnika,
...

2. Osoby wymienione w ust. 1 pkt 4-7 powinny spełniać następujące warunki:
1) mieć ukończone 18 lat życia,
2) posiadać co najmniej średnie wykształcenie, z zastrzeżeniem ust. 3.

3. Warunek określony w ust. 2 pkt 2 nie dotyczy instruktorów harcerskich, o których mowa w ust. 1 pkt 5, pełniących funkcję wychowawcy w formach wypoczynku prowadzonych przez organizacje harcerskie.

Zatem wprost jest zapisane, że musi mieć 18 lat.

Nie ma już za to zapisów, że należy posiadać odpowiednie warunki zdrowotne, potwierdzone zaświadczeniem lekarskim oraz posiadać predyspozycje do pracy wychowawczej z dziećmi i młodzieżą.

I nie ma w rozporządzeniu (w tym kontekście) mowy o placówce wypoczynku, a o wypoczynku.
Ostatnio zmieniony 03 maja 2012, 22:13 przez ArkadyT, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Arkadiusz Arkady Tomczuk
Skarbnik Hufca Legnica
www.legnica.zhp.pl

tomix
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 03 maja 2012, 16:23
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: tomix » 04 maja 2012, 07:49

Dziękuję bardzo za pomoc. ; )

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”