Wygaśnięcie mandatu komendanta hufca a uzupełnienie skła

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
ODPOWIEDZ
ArkadyT
Użytkownik
Posty: 124
Rejestracja: 13 mar 2003, 14:07
Lokalizacja: Hufiec Legnica
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ArkadyT » 02 lut 2012, 08:18

Witam,
załóżmy, że zaistnieje takla sytuacja (odwołania do paragrafów dotyczą statutu).
Komendant hufca w trakcie kadencji rezygnuje z pełnionej funkcji.
Na podstawie § 43 ust. 2 pkt 2 z chwilą rezygnacji wygasa mandat komendanta hufca.
Na podstawie § 45 ust.4 i 3 Komendant Chorągwi wyznacza "organ tymczasowy" w postaci np. pełnomocnika, którym jest jeden z członków komendy hufca.
Zjazd określił, iż komenda liczy 7 osób w tym komendant (którego mandat wygasł).
Czy do czasu zwołania zjazdu w celu wyboru nowego komendanta i w konsekwencji nowej komendy obecna komenda może uzupełnić swój skład do liczby określonej podczas ostatniego zjazdu (czyli o jedną osobę)? Oczywiście nie mówię o uzupełnieniu na funkcji komendanta tylko liczbowo w jego miejsce po powierzeniu funkcji pełnomocnika.
hm. Arkadiusz Arkady Tomczuk
Skarbnik Hufca Legnica
www.legnica.zhp.pl

Piszu
Użytkownik
Posty: 120
Rejestracja: 19 sty 2008, 16:27
Lokalizacja: 8 GDW "SZWADRON"
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Piszu » 02 lut 2012, 17:06

Nie, nie ma komendanta nie ma komendy. Jest tylko pełnomocnik.

Komendant dobiera Komendę, skoro Komendant rezygnuje Komenda tez jest rozwiązywania, jest wtedy zjazd hufca i mamy nowe wybory.
Ostatnio zmieniony 02 lut 2012, 17:07 przez Piszu, łącznie zmieniany 1 raz.

Pieta
Starszy użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 24 sie 2005, 20:41
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pieta » 02 lut 2012, 17:50

Nie masz racji. Mandaty członków komendy wygasają z chwilą wyboru nowego komendanta hufca.

Paragraf 43 ust. 3
Pieta. Ten znad morza:)

www.koszalin.zhp.pl

ArkadyT
Użytkownik
Posty: 124
Rejestracja: 13 mar 2003, 14:07
Lokalizacja: Hufiec Legnica
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ArkadyT » 02 lut 2012, 21:09

Jak pisał Pieta, komenda jest do czasu wyboru nowego komendanta. Zresztą może to trwać aż do kolejnego zjazdu zwykłego (nie dłużej niż 6 miesięcy).

Ale ponownie dopytuję, co z uzupełnieniem składu. Statut w tej kwestii jest niedookreślony.
Ostatnio zmieniony 02 lut 2012, 21:25 przez ArkadyT, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Arkadiusz Arkady Tomczuk
Skarbnik Hufca Legnica
www.legnica.zhp.pl

dominik jan domin
Stały bywalec
Posty: 1640
Rejestracja: 23 wrz 2004, 16:47
Lokalizacja: Klerycki Krąg Harcerski WICEK
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 03 lut 2012, 09:09

O ile przyjąć za zasadę, że liczba członków komendy N ustalona na zjeździe oznacza komendanta i N-1 członków, to raczej nie ma możliwości dobrania członka do składu. Nie ma zresztą takiej potrzeby, komenda może pracować z wakatem. Ale o ostateczne rozstrzygnięcie warto by się zapytać władzę do tego uprawnioną, drogą formalną.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

Pieta
Starszy użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 24 sie 2005, 20:41
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pieta » 04 lut 2012, 22:28

Jest wykładnia Naczelnego Sądu Harcerskiego.

Dokładnie ta: Uchwała nr 5/XXXIII Naczelnego Sądu Harcerskiego ZHP z dnia 19 maja 2006 r.w sprawie wykładni przepisu § 44 ust. 1 Statutu ZHP
Pieta. Ten znad morza:)

www.koszalin.zhp.pl

Piszu
Użytkownik
Posty: 120
Rejestracja: 19 sty 2008, 16:27
Lokalizacja: 8 GDW "SZWADRON"
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Piszu » 05 lut 2012, 16:47

Spoko, mój błąd. W sumie nie zapoznawałem się dokładnie z regulaminem a tylko na logikę, która czasami zawodzi :)

ArkadyT
Użytkownik
Posty: 124
Rejestracja: 13 mar 2003, 14:07
Lokalizacja: Hufiec Legnica
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ArkadyT » 06 lut 2012, 10:16

Ale co z rezygnacją komendanta, który co prawda wchodzi w skład komendy, ale stanowi również oddzielny organ władzy (§ 35 ust. 1 pkt 1 ppt c). Czy skoro skład komendy zmniejszył się, to uzupełniamy (o zwykłego członka komendy, nie komendanta oczywiście)?

I nasunęło mi się inne pytanie przy okazji. Jeśli pełnomocnikiem został dotychczasowy zastępca komendanta (był jeden w komendzie), to czy komenda powinna wybrać teraz nowego zastępcę (komenda musi mieć zastępcę komendanta i skarbnika)?
Ostatnio zmieniony 06 lut 2012, 13:16 przez ArkadyT, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Arkadiusz Arkady Tomczuk
Skarbnik Hufca Legnica
www.legnica.zhp.pl

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”