płatność składki a członkostwo w ZHP

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
ODPOWIEDZ
Patrycja.Z
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Patrycja.Z » 08 gru 2011, 19:42

Prowadzę drużynę i chciałabym zapłacić za składki członkowskie mam w drużynie swojej 18 osób. 10 osób ma krzyż harcerski a 8 osób nie posiada go jeszcze.

Czy powinnam zapłacić składkę za 18 osób czy tylko 10?

Mój skarbnik twierdzi, że za 18 osób :-o

Piszu
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Piszu » 09 gru 2011, 00:47

Ogólnie każdy członek ZHP powinien płacić składki.
[quote=""Statut""]Członkiem zwyczajnym ZHP może zostać każdy, kto wyrazi wolę przynależności do ZHP i działania zgodnego z zasadami i celami Związku.[/quote]
i dalej:
[quote=""Statut""]1. Członkowie zwyczajni ZHP mają obowiązek:
4) opłacać regularnie składki członkowskie.[/quote]
Skoro masz 18 osób w Drużynie, to z momentem przyjścia na 1 zbiórkę powinnaś mieć 18 zgód na przynależność do ZHP i płacić składki za 18 osób.

Tutaj można stosować jakieś delikatne odstępstwa z tą 1 zbiórką, 1 miesiącem, czy coś, bo tego chyba nie ma w Statucie ani nigdzie, ale ogólnie tyle ile osób masz, tyle powinno płacić składki.

Poza tym, jeśli chcesz płacić składki za 10 osób, to jeśli Twoja drużyna nie jest drużyną wędrownicza to powinna zostać zamknięta/zawieszona, bo minimum drużyny to 16 osób.

Wydaje mi się, że się nigdzie nie pomyliłem, jeśli jednak coś gdzieś to proszę mnie douczyć :P

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 09 gru 2011, 14:22

Patrycja.Z pisze:Prowadzę drużynę i chciałabym zapłacić za składki członkowskie mam w drużynie swojej 18 osób. 10 osób ma krzyż harcerski a 8 osób nie posiada go jeszcze.

Czy powinnam zapłacić składkę za 18 osób czy tylko 10?

Mój skarbnik twierdzi, że za 18 osób :-o
Z małą uwagą:

Składek za członków nie płacisz, tylko odprowadzasz - więc teoretycznie jeżeli masz 18 osób w drużynie, to od 18 osób powinnaś te składki zbierać i odprowadzić dalej.
"Nie kłaniać się nikomu i nigdy bez potrzeby" - J.Piłsudski

www.82odh.fora.pl

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 09 gru 2011, 16:01

Z drugiej strony odprowadzasz za tyle osób ile było w ewidencji 31 grudnia.
Jeśli ktoś doszedł do drużyny po tym dniu to cała jego składka zostaje w drużynie.
Co należy dokładnie zrobić w przeciwnym przypadku (gdy ktoś odszedł) instrukcja milczy.
Tomasz Rojek

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 09 gru 2011, 20:55

royas pisze:Z drugiej strony odprowadzasz za tyle osób ile było w ewidencji 31 grudnia.
Jeśli ktoś doszedł do drużyny po tym dniu to cała jego składka zostaje w drużynie.
Co należy dokładnie zrobić w przeciwnym przypadku (gdy ktoś odszedł) instrukcja milczy.
Absolutnie nie. To dotyczy hufca a nie drużyny. Drużynowy odprowadza tyle ile zebrał. Drużyna nie płaci składek tylko członkowie i żaden członek nie będzie płacił składek za innych.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 09 gru 2011, 23:03

Piszu pisze:Poza tym, jeśli chcesz płacić składki za 10 osób, to jeśli Twoja drużyna nie jest drużyną wędrownicza to powinna zostać zamknięta/zawieszona, bo minimum drużyny to 16 osób.
IMHO nie, bo mamy oprócz przydziału służbowego także przynależność. Przydział służbowy masz do jednej jednostki i tam płacisz składki. Do innych (jeśli jest taka potrzeba) masz przynależność i tam składek nie płacisz. Tak więc, podstawą do określenia liczebności drużyny jest suma osób z przydziałem służbowym i przynależnością do niej.
royas pisze:Z drugiej strony odprowadzasz za tyle osób ile było w ewidencji 31 grudnia.
Zgadza się, podstawą naliczenia składek na dany rok jest stan wykazany w Ewidencji na 31.12 roku poprzedniego.

Niemniej, radzę śledzić sytuację, bo jeszcze w tym roku kalendarzowym Rada Naczelna ZHP pochyli się nad projektami zmian w składkach członkowskich. Do Statutu ZHP zostały też wprowadzone pewne zmiany związane z opłacaniem składek członkowskich.

sikor Zgodnie z uchwałą, do 10 dnia ostatniego miesiąca kwartału należy do PJO wpłacić 9zł, a drużynowy ma potem obowiązek przekazać 80% z tego do hufca, hufiec dalej do chorągwi odpowiednią część itd. Oznacza to, że i PJO, i hufce, i chorągwie przekazują wyżej tylko to, co zebrały, a nie tyle ile powinny przekazać wg wyliczenia.
Inna sprawa, że poszczególne szczeble często gęsto wymagają przekazania takiej kwoty, jaka była naliczona, bo niestety z takich kwot są potem rozliczane. Błąd leży w konstukcji całego systemu składkowego.
Ostatnio zmieniony 09 gru 2011, 23:05 przez cebul, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 10 gru 2011, 09:15

sikor pisze:Absolutnie nie. To dotyczy hufca a nie drużyny. Drużynowy odprowadza tyle ile zebrał. Drużyna nie płaci składek tylko członkowie i żaden członek nie będzie płacił składek za innych.
Dlaczego drużna miałaby robić coś inaczej niż hufiec? Instrukcja tego nie różnicuje. Składki naliczane są wg. ewidencji i tyle. Ale fakt też jest tak, że jednostki jedynie przekazują składki. To jest konstrukcja która w różnych formach pojawia się w instrukcji od lat. (wcześnie zamiast ewidencji był spis). Ja w ogóle nie wiem czy to jest legalne wymaganie od jednostek podrzędnych kasy z tytułu składek jeśli te składki nie zostały zebrane od członków.
Tomasz Rojek

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 10 gru 2011, 21:37

royas pisze:Dlaczego drużna miałaby robić coś inaczej niż hufiec? Instrukcja tego nie różnicuje. Składki naliczane są wg. ewidencji i tyle. Ale fakt też jest tak, że jednostki jedynie przekazują składki. To jest konstrukcja która w różnych formach pojawia się w instrukcji od lat. (wcześnie zamiast ewidencji był spis). Ja w ogóle nie wiem czy to jest legalne wymaganie od jednostek podrzędnych kasy z tytułu składek jeśli te składki nie zostały zebrane od członków.
Dla prawa nie ma czegoś takiego jak drużyna więc nie można wymagać od niej płacenia składek. Drużyna nie jest członkiem ZHP.
Drużyna nie płaci składek. Drużynowy jedynie przekazuje składki zebrane od członków. Wymaganie wpłacania przez drużynowego składek według jakichś spisów czy ewidencji jest absolutnie nielegalne i nie znajduje podparcia w żadnym przepisie. Instrukcja finansowa jasno wskazuje co i jak ma robić hufiec a co i jak drużynowy.
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 10 gru 2011, 21:43

cebul pisze:Zgodnie z uchwałą, do 10 dnia ostatniego miesiąca kwartału należy do PJO wpłacić 9zł, a drużynowy ma potem obowiązek przekazać 80% z tego do hufca, hufiec dalej do chorągwi odpowiednią część itd. Oznacza to, że i PJO, i hufce, i chorągwie przekazują wyżej tylko to, co zebrały, a nie tyle ile powinny przekazać wg wyliczenia.
Inna sprawa, że poszczególne szczeble często gęsto wymagają przekazania takiej kwoty, jaka była naliczona, bo niestety z takich kwot są potem rozliczane. Błąd leży w konstukcji całego systemu składkowego.
Wiem, że właśnie tak jest tyle, że nie wiem czy to błąd.
Różne traktowanie hufca i drużyny wydaje się naturalne. Ja osobiście cały czas się dziwię nieuzasadnionemu oporowi przed wprowadzeniem opłaty rejestracyjnej od drużyn. Składka już dawno przestała być instrumentem wychowania ekonomicznego a stała się jedynie niepotrzebnym obciążeniem. Bardziej wychowujące będzie wspólne zdobywanie środków na opłacenie opłaty i oczywiście rozwiąże problem dziury w systemie składkowym na styku drużyny - hufiec.
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 11 gru 2011, 13:01

sikor pisze:Ja osobiście cały czas się dziwię nieuzasadnionemu oporowi przed wprowadzeniem opłaty rejestracyjnej od drużyn. Składka już dawno przestała być instrumentem wychowania ekonomicznego a stała się jedynie niepotrzebnym obciążeniem. Bardziej wychowujące będzie wspólne zdobywanie środków na opłacenie opłaty i oczywiście rozwiąże problem dziury w systemie składkowym na styku drużyny - hufiec.
I tu się z Tobą zgadzam, jestem zdecydowanym zwolennikiem opłaty rejestracyjnej/certyfikacyjnej etc. (nazwa sprawą wtórną). IMHO rozwiąże to nie tylko problem dziury drużyna-hufiec, ale też w końcu ludzie zaczną wykazywać prawdziwe stany swoich jednostek, dowiemy się ile nas jest, łatwiej będzie uzupełnić Ewidencję i korzystać z niej jako potężnej bazy danych do różnorodnych badań istotnych dla organizacji. Jak dodać do tego pełen automatyzm i bezwzględność konsekwencji nieopłacenia tej opłaty (względnie jej nie przekazania wyżej), to wyjdzie nam to zdecydowanie na dobre.

W najbliższą sobotę Rada Naczelna będzie obradować nad składkami. Może warto polobbować u członków RN ze swoich chorągwi na rzecz wartościowych rozwiązań?
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

leon01
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leon01 » 11 gru 2011, 21:39

Ja chyba jakiś dziwny jestem, ale moim zdaniem sprawa jest prosta.
Zostaję członkiem drużyny, żyje jej życiem, korzystam z jej osiągnięć - płacę składki, bo w każdej organizacji się je płaci.
Jako drużynowy zebrałem składki, więc po odliczeniu należnej mojej drużynie kwoty przekazuję ją dalej, bo na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy.
Jako skarbik hufca zmotywowałem i wyjaśniłem drużynowym na czym polega system składek, wszyscy wiemy, że harcerz jest prawym człowiekiem więc to co przekazano mi z drużyn, po oddzieleniu należnej naszemu hufcowi kwoty, resztę przekazuję do chorągwi.
Skarbnik chorągwi, to co należy się jemu zostawia u siebie, a resztę przekazuje do GK.
Druhowie, chyba żyjemy w jakimś równoległym świecie i w tym naszym- gorszym zapomnieliśmy o podstawowej zasadzie jaka cechuje harcerza : NA SŁOWIE HARCERZA POLEGAJ JAK NA ZAWISZY. Jakieś kombinacje, przepisy, ustalenia, paragrafy. Jestem harcerzem- odprowadzam składki. Otrzymałem składki- należną kwotę przekazuję dalej. Albo ja już jestem, za stary, żeby zrozumieć o co Wam chodzi, albo to już inna organizacja niż ta do której wydaje mi się, że należę.
10 HDŻ Katowice
Zło dobrem zwyciężaj.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”