komendant biwaku bez pwd.

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
Patrycja.Z
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Patrycja.Z » 24 lis 2011, 17:28

Druhny i druhowie, niestety mam problem ze swoim przełożonym.

Chcę zorganizować biwak 2 dniowy mojej drużyny (12 osób) i składam kartę biwaku do komendanta.

Okazuje się, że komendantem biwaku ma być instruktor w stopniu pwd minimum?

Ja sama mam 19 lat i kurs wychowawcy kolonijnego do tego na karcie biwaku podpisuje się jeden z rodziców dzieci, które jadą.

Mój komendant nie zgadza się i mówi, że muszę mieć instruktora minimum pwd.

Czy naprawdę tak jest? I jest to wymóg wg przepisów ZHP? A jeśli tak to jakich?

Proszę o pomoc.
Ostatnio zmieniony 24 lis 2011, 17:33 przez Patrycja.Z, łącznie zmieniany 1 raz.

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 24 lis 2011, 19:40

Wiesz Patrycjo, Twój Komendant reprezentuje postawę charakterystyczną dla władzy "minionego okresu" - KAŻDY może dostać paszport, byle miał zgodę Rodziców i ukończone 80 lat życia....Widzisz, między innymi wielkimi sprawami takie drobiazgi złożyły się później na ....Rewolucję ;)

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 24 lis 2011, 19:53

Patrycja.Z pisze:Mój komendant nie zgadza się i mówi, że muszę mieć instruktora minimum pwd.
Czy naprawdę tak jest? I jest to wymóg wg przepisów ZHP? A jeśli tak to jakich?
Tak i jest to wymóg "Instrukcji organizacyjnej HALiZ", dostępnej tutaj, gdzie w punkcie 4.1 mamy wymagania odnośnie kadry form HALiZ, w tym komendanta. Przepis ten nie pozwala komendantowi hufca na inne działanie, niż nieudzielenie zgody na organizację biwaku bez komendanta - instruktora ZHP.
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

hobbit
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: hobbit » 24 lis 2011, 19:59

Cebul, z jednej się zgadzam w 100%, a z drugiej czy nie można by tego (i to bardzo łatwo) obejść mówiąc nie o HAL ("biwaku") a o dwudniowej wyjazdowej zbiórce drużyny? Po co utrudniać życie komuś kto, w prawdzie nie przez Nas ale jednak, jest odpowiednio przeszkolony i komu się przede wszystkim chce?
Ostatnio zmieniony 24 lis 2011, 19:59 przez hobbit, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Mateusz Kremel HO
Drużynowy 21 KDW www.zhpbudowlani.pl
Członek ZI Hufca www.krakowkrowodrza.zhp.pl
Członek ZI Chorągwi www.krakowska.zhp.pl

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 24 lis 2011, 20:27

Owszem, można kombinować, obchodzić bokiem etc., ale na własną odpowiedzialność. Ja również jako komendant hufca nie zgodziłbym się na tak przedstawioną kadrę biwaku. Wszystko jest fajnie dopóki coś się nie stanie.

Twoje propozycje może są i słuszne, ale póki co stan przepisów ZHP jest taki a nie inny. Jak masz jakieś konkrety, to zgłaszaj je gdzie trzeba, a nóż znajdzie to zrozumienie decydentów.

Niemniej, sprzeciwiam się popularyzowaniu jakiegoś kombinowania, obchodzenia bokiem (nawet w słusznym celu - organizacji fajnej formy pracy z dziećmi), bo nie tego mamy uczyć swoich wychowanków czy też kadrę.
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków

Patrycja.Z
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Patrycja.Z » 24 lis 2011, 20:57

Dziękuje druhu za odpowiedź, tylko mój biwaku w grudniu nie jest w trakcie HAL ani HAZ? nie jest to czas ferii i wakacji? To i tak musi być instruktor. Może mi druh podać link do tego dokumentu?

Dziękuje bardzo za odpowiedź.

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 24 lis 2011, 20:59

Mam pytanie do obu Mateuszów - dlaczego uparcie sugerujecie "obchodzenie" ?

Bo o "obchodzeniu" można mówić tylko wtedy gdyby chciała zorganizować dwudniowy wypoczynek dzieci i młodzieży, nazywając go "zbiórką".

Ale jeśli chce faktycznie zorganizować normalną wycieczkową 2-3-dniową zbiórkę drużyny, zgodnie z planem pracy, to ma do tego pełne prawo.
I wówczas, zmuszanie drużynowej by poświadczała nieprawdę (wypełniając "kartę biwaku") że jest to wypoczynek dzieci i młodzieży, jest ewidentnym działaniem na szkodę ZHP.
Ostatnio zmieniony 24 lis 2011, 21:00 przez dokumenty, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Patrycja.Z
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Patrycja.Z » 24 lis 2011, 21:04

Druhu Czesławie, Ja nic nie chce obchodzić. Po prostu chce wiedzieć czy to co mi się mówi jest prawdą i wynika z przepisów stowarzyszenia albo prawa naszego kraju. Przeczytałam dokument od druha Mateusza Cebuli i tam czytam:

1.2. Harcerska Akcja Letnia i Zimowa, zwana dalej HALiZ jest integralną częścią działalności wszystkich jednostek organizacyjnych ZHP, hufców, chorągwi, GK ZHP, dotyczącą wypoczynku dzieci i młodzieży, organizowanego podczas ferii letnich i zimowych oraz zimowej i wiosennej przerwy świątecznej. Częścią HALiZ jest Nieobozowa Akcja Letnia i Zimowa, zwana dalej NALiZ.

Przecież mój biwak z nocowaniem w szkole jest w grudniu 9-11 to nie jest czas HALIZ?

To czy ta instrukcja dotyczy tego?

hobbit
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: hobbit » 24 lis 2011, 21:14

Patrycjo, astronomiczna zima zaczyna się 22 grudnia, więc nie ;)
phm. Mateusz Kremel HO
Drużynowy 21 KDW www.zhpbudowlani.pl
Członek ZI Hufca www.krakowkrowodrza.zhp.pl
Członek ZI Chorągwi www.krakowska.zhp.pl

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 24 lis 2011, 21:31

Patrycja.Z pisze:Przecież mój biwak z nocowaniem w szkole jest w grudniu 9-11 to nie jest czas HALIZ?
To czy ta instrukcja dotyczy tego?
Tak, dotyczy, ponieważ:
instrukcja pisze:Komendantem/kierownikiem wypoczynku może być:
1)w przypadku form organizowanych w ramach HALiZ (zgodnie z pkt. 1.2. niniejszej instrukcji): instruktor ZHP w stopniu co najmniej podharcmistrzyni/podharcmistrza, który ukończył kurs dla kierowników wypoczynku lub inna osoba, o której mowa w § 11 ust. 1 Rozporządzenia MEN z dnia 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej,
a także zasad jego organizowania i nadzorowania
2)w przypadku form organizowanych w innym czasie: pełnoletni instruktor ZHP.
Czesławie - druhna wyraźnie używa sformułowania biwak, więc tego się trzymamy. Jeśli więc mowa o biwaku, to przepisy są jasne (niezależnie, czy się z nimi zgadzamy, czy nie) i komendantem poza okresem HAL/HAZ (gdzie wymagamy phm. czy też innych kwalifikacji określonych w rozporządzeniu) musi być pełnoletni instruktor ZHP. Jak ktoś ma ochotę na zabawy słowne ze zbiórkami wycieczkowymi itp., to powodzenia, ale ja się na to nie piszę.

Tak na marginesie czepiania się słów:
dokumenty pisze:I wówczas, zmuszanie drużynowej by poświadczała nieprawdę (wypełniając "kartę biwaku") że jest to wypoczynek dzieci i młodzieży, jest ewidentnym działaniem na szkodę ZHP.
Akurat w przytoczonej już instrukcji, we fragmencie o biwakach mamy, że biwaki poza HAL i HAZ są organizowane w zakresie krajoznawstwa i turystyki. Nie ma więc mowy o jakimś wypoczynku dzieci i młodzieży.
Ostatnio zmieniony 24 lis 2011, 21:36 przez cebul, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Mateusz Cebula HR

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 24 lis 2011, 22:02

Mateusz (cebul), to że lata traktowania ZHP jako organizacji "wypoczynku dzieci i młodzieży" a nie organizacji wychowawczej, zrobiły "swoje", to jedno.
Ale drugie to jest to czy chcemy to dalej kontynuować czy wreszcie "postawić na nogi". Dlatego najpierw powinieneś zapytać Patrycję czy chodzi jej o "biwak wypoczynkowo-krajoznawczo-turystyczny" w rozumieniu instr.org.HALiZ czy o biwak harcerski.
Bo jeśli chodzi jej o "biwak" to nie ma dyskusji - ma stosować się do zasad instrukcji.
Ale jeśli chodzi jej o coś innego,
co nie jest ani wypoczynkiem ani krajoznawstwem ani turystyką,
to dlaczego mamy ją namawiać do poświadczenia nieprawdy ?
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 24 lis 2011, 22:05

Ponieważ edytowałeś post w tzw. międzyczasie,
to dla ułatwienia dyskusji zacytuję najistotniejsze fragmenty dot. "biwaków":
Załącznik
do Uchwały Głównej Kwatery ZHP nr 67/2011
z dnia 28 czerwca 2011 r. w sprawie Instrukcji organizacyjnej Harcerskiej Akcji Letniej i Zimowej

Instrukcja organizacyjna Harcerskiej Akcji Letniej i Zimowej

1. Postanowienia wstępne

1.1. Podstawę prawną wydania niniejszej instrukcji stanowi § 70 ust. 3 pkt 12) Statutu ZHP.
1.2. Harcerska Akcja Letnia i Zimowa, zwana dalej HALiZ jest integralną częścią działalności wszystkich jednostek organizacyjnych ZHP, hufców, chorągwi, GK ZHP, dotyczącą wypoczynku dzieci i młodzieży, organizowanego podczas ferii letnich i zimowych oraz zimowej i wiosennej przerwy świątecznej. Częścią HALiZ jest Nieobozowa Akcja Letnia i Zimowa, zwana dalej NALiZ.
1.3. Instrukcja określa zadania harcerskich komend i procedury wewnątrzorganizacyjne związane
z przygotowaniem i przeprowadzeniem wypoczynku w ramach HALiZ.
1.4. Organizatorzy form wypoczynku w ramach HALiZ zobowiązani do przestrzegania:
1) Statutu ZHP
2) niniejszej instrukcji,
[oraz ppkt. od 3) do 14)]
2. Podstawowe formy wypoczynku HALiZ
W ramach HALiZ organizowane są: kolonie zuchowe, obozy stałe i wędrowne, zimowiska w kraju i za granicą oraz biwaki, półkolonie, a także inne formy pracy jednostek ZHP w ramach NALiZ.

Jeżeli w niniejszej instrukcji mówi się o letnim i zimowym wypoczynku HALiZ, oznacza to równoważnie wymienione niżej formy, które podlegają zgłoszeniu kuratorowi oświaty właściwemu dla siedziby lub miejsca zamieszkania organizatora - zgodnie z wymogami Rozporządzenia MEN z dnia 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania (Dz. U. z 1997 Nr 12, poz. 67) ze zmianami z dnia 9 grudnia 2009 r. (Dz. U. 2009 Nr 218, poz. 1696), z wyjątkiem biwaków, o których mowa w pkt. 2.8. ppkt. b).
(....)
2.8. Biwak
Jest jedną z form działalności podstawowych jednostek ZHP, trwającą do 5 dni, organizowaną:
a) w okresie ferii letnich i zimowych oraz zimowej i wiosennej przerwy świątecznej - jako forma HALiZ, zgodnie z ww. Rozporządzeniem MEN,
b) w innym czasie - w zakresie krajoznawstwa i turystyki - musi być zatwierdzony w macierzystym hufcu, który prowadzi rejestr biwaków. (Karta biwaku stanowi załącznik nr 1 do niniejszej instrukcji).
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 24 lis 2011, 22:08

Dlatego zapytajmy Patrycję
- czy jej "biwak" ma być "formą"
w zakresie krajoznawstwa i turystyki
(lub wypoczynku) ,
czy też nie ?
Ostatnio zmieniony 24 lis 2011, 22:08 przez dokumenty, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 24 lis 2011, 22:55

dokumenty pisze:Dlatego zapytajmy Patrycję
- czy jej "biwak" ma być "formą"
w zakresie krajoznawstwa i turystyki
(lub wypoczynku) ,
czy też nie ?
Jak pisałem - na zabawy słowne i "dyskusje" ochoty nie mam.

Patrycja dostała (jak sądzę) odpowiedź odnośnie swoich wątpliwości związanych z tym, że chciała zgłosić biwak w hufcu i komendant jej tak, a nie inaczej powiedział. Teraz to już jej decyzja jak postąpi - poszuka tego instruktora, czy też zorganizuje to w innej formie albo zrezygnuje w pomysłu w ogóle. Cały czas jednak trzeba pamiętać o odpowiedzialności zarówno za dzieci jak i swoje decyzje.

Tak przyszłościowo, to polecam zrealizowanie próby pwd. (a jak już ją robisz Patrycjo, to powodzenia w drodze do jej pozytywnego zamknięcia w najbliższym czasie życzę :) ), bo jednak wychowawca kolonijny to nieco węższa kategoria niż instruktor harcerski, szczególnie w ZHP.

Dla mnie - EOT.
Ostatnio zmieniony 24 lis 2011, 22:57 przez cebul, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Mateusz Cebula HR

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 24 lis 2011, 23:50

Mateusz... Tu nie chodzi o żadne zabawy słowne tylko o to że zdecydowana większość instruktorów ZHP w ogóle nie łapie, że biwak nie zawsze jest wypoczynkiem dzieci i młodzieży. W normalnej drużynie harcerskiej to zwykłe harcerskie zajęcia (tyle że dłuższe i bardziej zintensyfikowane) Jaki to wypoczynek ?
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”