Przyboczny - rozkaz komendanta hufca?

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
ODPOWIEDZ
stasiu
Starszy użytkownik
Posty: 275
Rejestracja: 30 gru 2003, 15:00
Lokalizacja: 6 Szczep Harcerski
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: stasiu » 09 gru 2010, 21:49

Czuwaj!

Dh Grzegorz Całek w "Czuwaj" 8/2009 w artykule "Instrukcja obsługi Zjazdu (dla początkujących) [http://www.czuwaj.pl/art_glowny/z_oklad ... zjazdu.pdf] pisze:
Czy przyboczny ma czynne prawo wyborcze? Tak, o ile mianowanie na tę funkcję nastąpiło w rozkazie komendanta hufca, a nie drużynowego czy szczepowego.
Z kolei Instrukcja działania drużyny raczy nas zapisem
Funkcyjni drużyny
(...)
3. Drużynowemu w prowadzeniu drużyny pomaga co najmniej jeden przyboczny, mianowany rozkazem przez drużynowego. W drużynach koedukacyjnych przynajmniej jeden przyboczny powinien być innej płci niż drużynowy.
Natomiast Statut o kadrze ZHP wypowiada się tak:
§ 21

1. Kadrę ZHP stanowią członkowie zwyczajni pełniący funkcje instruktorskie.

(...)

3. Funkcjami instruktorskimi są funkcje, które nie mają charakteru dorywczego, to jest:

1) funkcja drużynowego lub kierującego podstawową jednostką organizacyjną oraz inne stałe funkcje związane z realizacją zadań statutowych powierzane w trybie mianowania przez właściwego komendanta hufca, komendanta chorągwi lub Naczelnika ZHP,

(...)

4. Funkcję instruktorską może pełnić instruktor. W uzasadnionych wypadkach komendant hufca może dopuścić do pełnienia funkcji instruktorskiej członka zwyczajnego nie będącego instruktorem, który ukończył 16 lat i posiada odpowiednie kwalifikacje instruktorskie.
Reasumując, czy Komendant Hufca może powołać swoim rozkazem przybocznego w wieku powyżej 16 lat po odpowiednim przeszkoleniu, by ten miał czynne prawo wyborcze?
hm. Stanisław Nowak HR
http://www.6szczep.pl

sikor
Stały bywalec
Posty: 3461
Rejestracja: 13 sty 2004, 17:56
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Lokalizacja: Polska
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 09 gru 2010, 22:35

tak
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

dokumenty
Stały bywalec
Posty: 1551
Rejestracja: 27 maja 2002, 10:23
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Lokalizacja: Krakowska 19 Lotnicza
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 09 gru 2010, 23:17

Ale ma to taki sam sens jak mianowanie zastępowego przez Naczelnika ZHP.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

sikor
Stały bywalec
Posty: 3461
Rejestracja: 13 sty 2004, 17:56
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Lokalizacja: Polska
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 09 gru 2010, 23:26

Nie Czesiu. Np w śląskich drużynach wodnych (które de facto są szczepami ale z jakichś powodów chcą być drużynami) przyboczny jest de facto drużynowym. Dlatego w naszym hufcu jest przyjęte, że w takiej drużynie drużynowy występuje do komendanta hufca o mianowanie przybocznych - załogowych. Ludzie ci mają CPW.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

sikor
Stały bywalec
Posty: 3461
Rejestracja: 13 sty 2004, 17:56
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Lokalizacja: Polska
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 09 gru 2010, 23:29

.
Ostatnio zmieniony 09 gru 2010, 23:29 przez sikor, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Alek
Stały bywalec
Posty: 524
Rejestracja: 10 lip 2004, 20:35
Lokalizacja: Pilot Chorągwi
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 10 gru 2010, 08:41

tylko jedna różnica jeśli chodzi o to co pisze Sikor - w śląskich drużynach wodnych mianownai rozkazem komedanta hufca są ZAŁOGOWI - czyli keirujący podstawową jednostką wychowawczą pracującą co do zasady w jednym pionie i liczącą około 15-20 ludzi - a nie przyboczni jako tacy

to znaczy - przyboczny w zwykłej drużynie nie dowodzi samodzielnie żadną jednostką organizacyjną - a wspiera drużynowego we wspólnym prowadzenia jednej drużyny

w śląskich drużynach wodnych załogowy ma swoją "własną" jednostkę którą kieruje - a nie dzieli obowiązków drużynowego

w wielu drużynach funkcję tę nazywa się ZAŁOGOWY - od tego że kieruje Załogą jako jednostką - w niektórych drużynach określa się ich mianem "przyboczny-załogowy" co ma niejako uwidaczniać rangę w strukturze drużyny jako zajmujących miejsce zaraz po drużynowym

ale nijak ma się ta funkcja to funkcji przybocznego w klasycznej drużynie - najlepszym tego dowodem, że tak jak w zielonej drużynie drużynowy ma przybocznego - tak i w drużynie wodnej na śląsku Załogowy ma swojego przybocznego (przyboczny załogowego) a tych przybocznych załogowego żaden komendant nigdy nie mianował- zawsze była to domena drużynowego drużyny wodnej

zatem moim zdaniem wszystko jest jasne - teoretycznie komendant hufca może mianować i zastepowych jeżeli spełnia to statutowe przesłanki - jak pisał Czesiu ma to sens raczej niewielki....

wydaje mi się że praktyka jest w miarę jednolita że drużynowych mianuje komendant hufca a funkcyjnych drużyny drużynowy - i z powodu 11 śląskich drużyn mających swą specyfikę nie warto wdawać się w dyskusję

reasumując - moim zdaniem statut i instrukcja drużyny są tu spójne - wręcz są dalece elastyczne gdyby jakas potrzeba mianowania powstała - praktyka Związku dopełnia reszty i sprawia że mianowanie funkcyjnych drużyny innych niż drużynowi jest raczej niespotykane
Ostatnio zmieniony 10 gru 2010, 08:44 przez Alek, łącznie zmieniany 1 raz.
Per Concordia Ad Victoria

sikor
Stały bywalec
Posty: 3461
Rejestracja: 13 sty 2004, 17:56
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Lokalizacja: Polska
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 10 gru 2010, 10:03

No przecież napisałem o przybocznych - załogowych. Nikt nie mówi o zastępowych. Przyboczny to ktoś zupełnie inny niż zastępowy. Owszem nasza obecna praktyka w ZHP jest taka że przyboczny to ... Tylko jakiś taki człowieczek co to ma pomagać drużynowemu. Tymczasem człowiek na funkcji przybocznego to człowiek przygotowujący sie do objęcia drużyny, dobrze by było by miał otwartą próbe pwd a wręcz gdyby posiadał taki stopień. Kurs dla przybocznego powinien być równoważny z kursem drużynowych. Jest więc wiele argumentów za tym by w przypadku dużej drużyny - szczepu świadomy instruktor będący częścią zespołu instruktorskiego posiadał CPW.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

dokumenty
Stały bywalec
Posty: 1551
Rejestracja: 27 maja 2002, 10:23
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Lokalizacja: Krakowska 19 Lotnicza
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 10 gru 2010, 12:48

stasiu pisze:Reasumując, czy Komendant Hufca może powołać swoim rozkazem przybocznego w wieku powyżej 16 lat po odpowiednim przeszkoleniu, by ten miał czynne prawo wyborcze?
Może.
Podobnie jak
"... może powołać swoim rozkazem ..."
"pełnomocnika KH d/s czystości wyładzin w siedzibie hufca"
"... w wieku powyżej 16 lat po odpowiednim przeszkoleniu,
by ten miał czynne prawo wyborcze ...."
Może.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

słonko
Stały bywalec
Posty: 1106
Rejestracja: 23 kwie 2004, 15:16
Lokalizacja: 14 DHS "NEMESIS"
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 14 gru 2010, 11:00

dokumenty pisze:
stasiu pisze:Reasumując, czy Komendant Hufca może powołać swoim rozkazem przybocznego w wieku powyżej 16 lat po odpowiednim przeszkoleniu, by ten miał czynne prawo wyborcze?
Może.
Podobnie jak
"... może powołać swoim rozkazem ..."
"pełnomocnika KH d/s czystości wyładzin w siedzibie hufca"
"... w wieku powyżej 16 lat po odpowiednim przeszkoleniu,
by ten miał czynne prawo wyborcze ...."
Może.
A może się tym zając zespół ds. spójności dokumentów? Przecież to chore. Czy może dla przykładu trzeba zebrać przykłady z hufców, że coś takiego funkcjonuje? Jak np. u mnie bardzo ładnie nazwane, jak dobrze pamiętam... "szef biura hufca"? Srebny sznurek wisi, prawo wyborcze jest a w praktyce aby parzenie herbatek, sprzątanie, otwieranie hufca no i.. co jak co miło się z druhną rozmawia.
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”