HAL - jak ominąć przepisy?

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
_nymph
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 28 wrz 2007, 20:31
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: _nymph » 10 cze 2010, 22:03

Witam.

Mam mały problem z HAL. Mianowicie chciałam ze swoją drużyną zorganizować biwak po zakończeniu roku szkolnego, ale to już są wakacje i biwak podlega wtedy takim przepisom jak obóz (książka finansowa, książka pracy i phm. na komendanta). Problem mam z phm. ponieważ jest taka sytuacja, że nikt z phm. nie może w tym czasie uczestniczyć w naszym biwaku a inny termin nie wchodzi w grę ze względu na program. Na "czarno" raczej się nie zdecyduję tego robić, ponieważ ubezpieczenie nie obejmuje niezgłoszonych imprez, a nie daj Boże coś się stanie...

Moje pytanie jest takie... Czy jeżeli data rozpoczęcia biwaku to będzie 24 lub 25 czerwca (czyli przed wakacjami) to mój biwak nadal podlega tym przepisom? A jeżeli tak, to czy mogę tę kwestię jakoś inaczej rozwiązać?

Pozdrawiam
pwd. Sylwia Ogrodnik
"ale ty mój świat ułożyć potrafisz
i świat znów zaczyna w góry się zrastać..."

Martka2010
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 11 kwie 2010, 17:10
Lokalizacja: 90
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Martka2010 » 13 cze 2010, 18:11

Z tego co wiem wakacje zaczynają się tak naprawdę 28 czerwca. Do kiedy trwa Twój biwak?

ArkadyT
Użytkownik
Posty: 124
Rejestracja: 13 mar 2003, 14:07
Lokalizacja: Hufiec Legnica
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ArkadyT » 13 cze 2010, 20:18

Ferie letnie zaczynają się nie 28 a 26 czerwca - tak wynika z § 3 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego – Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.).
Ostatnio zmieniony 13 cze 2010, 20:21 przez ArkadyT, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Arkadiusz Arkady Tomczuk
Skarbnik Hufca Legnica
www.legnica.zhp.pl

_nymph
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 28 wrz 2007, 20:31
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: _nymph » 13 cze 2010, 20:27

Data biwaku to 26-29 czerwca. I jak będzie? Mogę wpisać 25, żeby nie szukać phm.?
"ale ty mój świat ułożyć potrafisz
i świat znów zaczyna w góry się zrastać..."

ArkadyT
Użytkownik
Posty: 124
Rejestracja: 13 mar 2003, 14:07
Lokalizacja: Hufiec Legnica
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ArkadyT » 13 cze 2010, 21:02

Wypoczynek organizuje się w czasie wolnym od zajęć szkolnych, a więc po rozdaniu świadectw (w piątek) już mamy czas wolny od zajęć szkolnych. Proszę zwrócić uwagę - w czasie - a nie w dni wolne od zajęć szkolnych. Poza tym 26-29 to i tak czas wolny od zajęć.
Ostatnio zmieniony 13 cze 2010, 21:03 przez ArkadyT, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Arkadiusz Arkady Tomczuk
Skarbnik Hufca Legnica
www.legnica.zhp.pl

dokumenty
Stały bywalec
Posty: 1551
Rejestracja: 27 maja 2002, 10:23
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Lokalizacja: Krakowska 19 Lotnicza
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 13 cze 2010, 21:46

Czy "podpadacie pod wypoczynek" zależy od tego czy planowana "forma"
to wg Waszego chorągwianego wpisu do KRS-u jest:

91.3 - Prowadzenie wśród członków stowarzyszenia całorocznej działalności oświatowo-wychowawczej formami pracy charakterystycznymi dla ZHP

czy też jest to:

85.3 - Organizowanie letniego i zimowego wypoczynku w formach wyjazdowych i w
miejscu zamieszkania tak dla członków stowarzyszenia jak i dla osób niezrzeszonych.

A to kiedy odbywają się np. harce zastępów Twojej drużyny jest "wtórne".
Ostatnio zmieniony 13 cze 2010, 21:47 przez dokumenty, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

_nymph
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 28 wrz 2007, 20:31
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: _nymph » 13 cze 2010, 22:09

dokumenty pisze:Czy "podpadacie pod wypoczynek" zależy od tego czy planowana "forma" to wg Waszego chorągwianego wpisu do KRS-u jest:

91.3 - Prowadzenie wśród członków stowarzyszenia całorocznej działalności oświatowo-wychowawczej formami pracy charakterystycznymi dla ZHP

czy też jest to:

85.3 - Organizowanie letniego i zimowego wypoczynku w formach wyjazdowych i w
miejscu zamieszkania tak dla członków stowarzyszenia jak i dla osób niezrzeszonych
Chyba nie do końca rozumiem. Jak mogę sprawdzić czy "forma" czyli w tym wypadku biwak podlega pod 91 czy 85? Jeżeli jest to istotne, biwak organizowany jest przez moją i zaprzyjaźnioną drużynę wyłącznie dla naszych harcerzy.
dokumenty pisze:A to kiedy odbywają się np. harce zastępów Twojej drużyny jest "wtórne".
Mam przez to rozumieć, że biwak jest biwakiem bez względu na to kiedy jest organizowany?

Ale z tego co się dowiedziałam, to biwak drużyny, który odbywa się w trakcie HAL lub HAZ podlega takim zasadom jak obóz, a poza HALiZ jest traktowany normalnie. Z tym, że w moim zamierzeniu biwak nie miał być organizowany w ramach HAL, tylko jako zakończenie roku harcerskiego. Nie wiem do końca jak mam post Druha odnieść do swojego problemu.

Dodam, że cały problem rozbija się o ubezpieczenie, które nie będzie obowiązywać, jeżeli przepisy dotyczące organizacji HAL nie zostaną dopełnione.

Pozdrawiam
pwd. Sylwia Ogrodnik
Ostatnio zmieniony 13 cze 2010, 22:17 przez _nymph, łącznie zmieniany 1 raz.
"ale ty mój świat ułożyć potrafisz
i świat znów zaczyna w góry się zrastać..."

sikor
Stały bywalec
Posty: 3461
Rejestracja: 13 sty 2004, 17:56
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Lokalizacja: Polska
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 13 cze 2010, 22:46

A jakim wypoczynkiem jest np. kurs zastępowych ?
TO NIE JEST WYPOCZYNEK, to działalność oświatowo - wychowawcza wymagająca sporo wysiłku a nie żaden wypoczynek dzieci i młodzieży. A polisę to mamy dla wypoczynku czy dla działalności harcerskiej ?
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

_nymph
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 28 wrz 2007, 20:31
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: _nymph » 13 cze 2010, 23:14

sikor pisze:A jakim wypoczynkiem jest np. kurs zastępowych ?
TO NIE JEST WYPOCZYNEK, to działalność oświatowo - wychowawcza wymagająca sporo wysiłku a nie żaden wypoczynek dzieci i młodzieży. A polisę to mamy dla wypoczynku czy dla działalności harcerskiej ?
Polisa w moim hufcu obejmuje wszystkie działania harcerskie (kursy, rajdy, obozy, biwaki, zbiórki) pod warunkiem, że są zgłoszone i zorganizowane zgodnie z przepisami... I o to mi tylko chodzi, żeby mój biwak był zgodny z przepisami.
Ostatnio zmieniony 13 cze 2010, 23:14 przez _nymph, łącznie zmieniany 1 raz.
"ale ty mój świat ułożyć potrafisz
i świat znów zaczyna w góry się zrastać..."

ArkadyT
Użytkownik
Posty: 124
Rejestracja: 13 mar 2003, 14:07
Lokalizacja: Hufiec Legnica
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ArkadyT » 14 cze 2010, 20:21

Ja bym jeszcze zwrócił uwagę na jeden fakt. W ramowym kursie wychowawców kolonijnych jest zapis "Turystyka i krajoznawstwo:
- cele i zadania turystyki i krajoznawstwa w pracy
wychowawczej w trakcie wypoczynku
- organizacja wycieczek
- organizacja biwaków
- gry terenowe itp."
z czego można wnioskować, iż biwak nie jest sam w sobie wypoczynkiem, a jest jedną z form krajoznawstwa i turystyki jako formy pracy podczas wypoczynku (jak i gry terenowe).
hm. Arkadiusz Arkady Tomczuk
Skarbnik Hufca Legnica
www.legnica.zhp.pl

_nymph
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 28 wrz 2007, 20:31
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: _nymph » 14 cze 2010, 23:51

A jeżeli mój biwak został ujęty w planie pracy drużyny jako zakończenie roku harcerskiego, zmienia to co coś? Jest elementem całorocznej pracy drużyny a nie HAL.

Proszę aby ktoś jednoznacznie podsumował wątek i doradził, co mogę zrobić ze swoim biwakiem... Czy powinnam szukać phm. czy mogę sama być komendantem biwaku. Bo jak na razie wnioskuję, że nie potrzebuję phm., gdyż mój biwak nie będzie formą wypoczynku a formą pracy. Czy dobrze wnioskuję?

Pozdrawiam
pwd. Sylwia Ogrodnik
"ale ty mój świat ułożyć potrafisz
i świat znów zaczyna w góry się zrastać..."

_nymph
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 28 wrz 2007, 20:31
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: _nymph » 15 cze 2010, 15:36

hm, podobno wszystko co jest organizowane w wakacje musi być zgłoszone do kuratorium, a żeby zgłosić do kuratorium komendantem musi być phm., więc sama już nie wiem jak tą kwestię rozwiązać ;/.
"ale ty mój świat ułożyć potrafisz
i świat znów zaczyna w góry się zrastać..."

ArkadyT
Użytkownik
Posty: 124
Rejestracja: 13 mar 2003, 14:07
Lokalizacja: Hufiec Legnica
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ArkadyT » 15 cze 2010, 16:52

Proszę zwrócić uwagę, że ustawa o systemie oświaty rozróżnia organizację krajoznawstwa i turystyki oraz organizację wypoczynku. Ma to odzwierciedlenie w delegacji dla ministra ds. oświaty uregulowania odrębnych zasad ich organizacji.
Wypoczynek może być organizowany wyłącznie w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych.
Natomiast turystyka i krajoznawstwo mogą być realizoane w ramach zajęć lekcyjnych, pozalekcyjnych oraz pozaszkolnych. Tutaj już czas realizacji jest szerszy - może być w czasie nauki oraz w czasie "pozaszkolnym" - tu mieszczą się również wakacje.
Skoro jest rozróżnienie w aktach wykonawczych, to znaczy że są to dwie formy.
Ponadto biwaki są wprost wymienione jako jedna z form krajoznawstwa i turystyki.
Z obu przepisów wynika, że wypoczynek można organizować tylko w czasie wolnym od zajęć, a formy krajoznawstwa i turystyki również w czasie zajęć (choć nie wyklucza w czasie wolnym).

Aha, przy okazji - MEN w końcu wyjaśniło, iż kierownik wypoczynku nie może być jednocześnie wychowawcą.
Ostatnio zmieniony 15 cze 2010, 16:55 przez ArkadyT, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Arkadiusz Arkady Tomczuk
Skarbnik Hufca Legnica
www.legnica.zhp.pl

_nymph
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 28 wrz 2007, 20:31
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: _nymph » 15 cze 2010, 21:50

Być może jestem za młoda, albo za głupia, ale nic nie rozumiem z tego żargonu, którym Druh pisze.
Tak czy inaczej mój problem jest już nieaktualny, ponieważ biwak się nie odbędzie. Przepisy są bezlitosne. Dziękuję za udzielenie się w tym wątku.

Pozdrawiam
pwd. Sylwia Ogrodnik
"ale ty mój świat ułożyć potrafisz
i świat znów zaczyna w góry się zrastać..."

Pieta
Starszy użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 24 sie 2005, 20:41
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pieta » 15 cze 2010, 22:03

Ale mnie to interesuje. U mnie w hufcu jest taki problem. I chciałbym pomóc jednemu z młodych drużynowych aby zrobił biwak. A powiem szczerze że sam się w tym gąszczu przepisów gubię.
Pieta. Ten znad morza:)

www.koszalin.zhp.pl

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”