Czy próba na przewodnika może być anulowana?

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
ODPOWIEDZ
blazej
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: blazej » 11 mar 2010, 20:00

Jakiś czas temu słyszałem, że gdy zobowiązanie nie nastapi w ciągu 3 miesięcy od daty zamknięcia to próba powinna być anulowana. Szukając odpowiedzi znalazłem tylko to "zobowiązanie powinno nastąpić nie później niż na 3 miesiące od daty zamknięcia próby". I tak zastanawiam się jak to jest. A jeśli jest anulowana to jak to wygląda bo ja sobie tego nie umiem wyobrazić

Pozdrawiam
phm. Błażej Górski HR

z-ca komendanta 1 Szczepu Drużyn Harcerskich i Zuchowych "Burza"

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 11 mar 2010, 20:14

Co to znaczy anulowana ? Próba zamknięta, to próba zamknięta. Jeśli nie można złożyć zobowiązania w stosownym terminie, to "delikwent" powinien takowe sobie wydrukować, czytelnie podpisać i wysłać listem poleconym na adres swej komendy. Wszak to ona odpowiada za spełnienie wobec nowego instruktora wymogu złożenia zobowiązania.

PapaSmurf
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: PapaSmurf » 11 mar 2010, 20:17

Ja słyszałem o takim czymś że jeżeli opiekun nie zorganizuje Zobowiązania w ciągu tych 3 miesięcy to KSI ma prawo/obowiązek zrobić nowemu instruktorowi to Zobowiązanie.

blazej
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: blazej » 11 mar 2010, 20:21

PapaSmurf pisze:KSI ma prawo/obowiązek zrobić nowemu instruktorowi to Zobowiązanie.
Bardziej prawo czy bardziej obowiązek?
Ktoś słyszał o jakimś dokumencie normującym to zagadnienie?
phm. Błażej Górski HR

PapaSmurf
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: PapaSmurf » 11 mar 2010, 20:39

Jak pisałem słyszałem tylko o tym tak więc nie jestem pewien czy jest to uregulowane jakimś dokumentem.

Trzeci
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Trzeci » 12 mar 2010, 09:18

Jakie anulowanie próby?
Skoro jest zamknięta i ogłoszono to w rozkazie komendanta to tylko karnie można kogoś pozbawić stopnia.
Ale bez posiadania zobowiązania nie może nosić miana Instruktora ZHP.

Całość reguluje system stopni instruktorskich:
V. Zobowiązanie Instruktorskie
1. Decyzję o dopuszczeniu do złożenia Zobowiązania Instruktorskiego podejmuje właściwy komendant.
2. Zobowiązanie Instruktorskie składa kandydat na instruktora po przyznaniu stopnia przewodnika - przewodniczki.
3. Za przyjęcie w poczet instruktorów odpowiada właściwy komendant. Zobowiązanie powinno być złożone nie później niż 3 miesiące po przyznaniu stopnia przewodnik - przewodniczka.

Jeżeli komendant w tym terminie nie zorganizuje zobowiązani a to jest to niedopełnienie obowiązków służbowych. Ale życie pokazuje że czasami nawet do pół roku trzeba czekać.
phm. Michał Michalski HR
Zespół Biura GK ZHP ds. spójności dokumentów
Inspektorat Harcerskiej Służby Porządkowej GK ZHP

blazej
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: blazej » 12 mar 2010, 11:07

właśnie o tym mówie, że co z takim faktem zrobić. Znam przypadki gdzie "zapominano" o zrobieniu zobowiązania i było sobie"instruktor" który kożystał z praw i obowiązków bez zobowiązania. Ale to było dawno
phm. Błażej Górski HR

Trzeci
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Trzeci » 12 mar 2010, 12:31

blazej pisze:właśnie o tym mówie, że co z takim faktem zrobić. Znam przypadki gdzie "zapominano" o zrobieniu zobowiązania i było sobie"instruktor" który kożystał z praw i obowiązków bez zobowiązania. Ale to było dawno
Nie ma zobowiązania=nie ma instruktora
mógł pełnić funkcje instruktorskie a to różnica.....
phm. Michał Michalski HR

kubi
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kubi » 13 mar 2010, 09:41

Aby uściślić - przyjęty 8 marca nowy "System Stopni Instruktorskich" We wspomnianym przez Trzeciego punkcie V mówi dokładnie tak:

V. ZOBOWIĄZANIE INSTRUKTORSKIE
1. Za przyjęcie w poczet instruktorów odpowiada właściwy komendant.
2. Zobowiązanie Instruktorskie kandydat na instruktora składa nie później niż 3 miesiące po przyznaniu stopnia przewodnika - przewodniczki.

Sprawa nie jest zbyt precyzyjnie określona, ale według mnie to tak naprawdę jest tak, że Zobowiązanie jest pewnym obrzędem i owszem, ale instruktorem jest się od momentu ogłoszenia takowej decyzji w rozkazie - z formalnego punktu widzenia :(

Tak wiec kwestia podpisania dokumentu, a sam obrzęd Zobowiaznai to oczywiście tradycja i tyle. Co nie zmienia faktu, że nie zorganizowanie Zobowiązania przez ponad 3 miesiące to nieporozumienie jakieś.
hm. Jakub Cichocki

Trzeci
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Trzeci » 13 mar 2010, 11:20

Pozwolę sobie się nie zgodzić . Kto jest instruktorem określa dokument nadrzędny dla dokumentu "System Stopni Instruktorskich" . Tym dokumentem jest statut ZHP, a mówi on dokładnie tak:

paragraf 17
.....
3. Instruktorem zostaje się po zdobyciu stopnia instruktorskiego i złożeniu Zobowiązania Instruktorskiego, złożywszy uprzednio Przyrzeczenie Harcerskie. Instruktorem może zostać osoba, która ukończyła 16 lat. ..."

czyli nie ma instruktora bez zobowiązania.......
phm. Michał Michalski HR

kubi
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kubi » 14 mar 2010, 09:10

OK, ale zależy jak rozumiesz złożenie Zobowiązania, bo tak jak napisał Wilk, złożenie pod nim podpisu także spełnia ten warunek. Mówiłem więc raczej o braku konieczności organizacji samego obrzędu Zobowiązania - choć od razu powiem, że nie jestem przeciwniekiem takowego - wręcz przeciwnie - to jeden z elementów, które muszą się pojawić.

Nie o to jednak chodzi. Chodzi głównie o to, że nieporozumieniem jest czekanie ponad 3 miesiące na Zobowiązanie. Warto zastanowić się w tym przypadku nad rozwiązaniem problemu - wcale nie rzadkiego i jednocześnie pracy KSI z opiekunem, który powienien takie Zobowiązanie przygotować i przeprowadzić.
hm. Jakub Cichocki

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”