Liczebność drużyny a składki

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
molesta
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: molesta » 21 lut 2008, 15:14

Ja uważam że jest bo przez takie podejście że to nie mój problem hufce tona w długach później. a przypominam ze zgodnie z instrukcją finansową prowadzenia drużyny:

6. Każda drużyna, która zbiera składki lub osiąga dochody, musi prowadzić dokumentację finansową zgodnie z niniejszą instrukcją.

8. Odpowiedzialność majątkowa i prawna
8.1. za powierzony majątek, prawidłowe prowadzenie gospodarki majątkowej oraz wymaganą dokumentację odpowiedzialność majątkową i prawną ponosi drużynowy, a w przypadku gdy jest nim osoba niepełnoletnia pełnoletni opiekun drużyny wyznaczony przez komen-danta hufca.

Zatem to jest problem drużynowego lub opiekuna który odpowiada za gospodarkę finansową drużyny.

Trochę niżej w tej samej instrukcji znajduje się fragment na temat planowania wydatków drużyny w które również wchodzą składki:

A. DZIAŁALNOŚć FINANSOWA

I. PLANOWANIE DZIAŁALNOŚCI FINANSOWEJ
1 Działalność finansowa powinna być planowana, a jej wykonanie kontrolowane.
2 Plan finansowy drużyny sporządza się na podstawie zamierzeń zawartych w planie pracy drużyny.
3 Plan finansowy drużyny (zał. nr 1) zawiera przewidywane wpływy i wydatki drużyny w roku kalendarzowym.
4 Plan finansowy zatwierdza rada drużyny. Jeden egzemplarz planu finansowego składany jest w komendzie hufca w terminie określonym przez komendę hufca.
5 Na fundusze drużyny składają się:
5.1. składki członkowskie

A co do opłacania składek członkowskich i ich wysokości mówi Uchwała nr 28/XXXIII Rady Naczelnej ZHP
z dnia 22 października 2006 r.
w sprawie składek członkowskich:

§ 3
3. Podstawą do określenia wysokości składek zbieranych przez hufce są dane ze spisu harcerskiego uzyskane z roku bieżącego.

Podsumowując, celowe zaniżanie stanu przy spisach jest zgodne z regulaminem bo mieści się to w obszarze planowania wydatków finansowych na nadchodzący rok, to na drużynowych spoczywa największa odpowiedzialność jeśli chodzi o zbieranie składek, ich egzekwowanie jak i uświadamianie o czym mówi kolejny punkt tej uchwały. To drużynowy jest odpowiedzialny za finanse jednostki i odprowadzanie składek.

§ 4

2. Drużynowi, szczepowi i inni instruktorzy powinni wyjaśniać członkom gromad zuchowych, drużyn i szczepów wychowawczą rolę zbierania składek członkowskich w wielkiej rodzinie skautowej, a także podejmować możliwe do wieku i umiejętności członków jednostki działania zarobkowe z przeznaczeniem na opłacanie składek członkowskich.
Łukasz Prochwicz l.prochwicz@gmail.com
Tel- 602 632 216
http://www.watra.vel.pl

Zawsze jestem raczej sam.
Tadeusz Zawadzki"ZOŚKA"

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 21 lut 2008, 17:01

Celowe zaniżanie stanu to..... z cały szacunkiem
jesli jest pytanie ile osób liczy mojajednostka to "w dwuszeregu zbiórka - kolejno licz..." i wiem ilu mam ludzi

a tak serio - zaniżanie stanu to po pierwsze jednak jest kłamstwo - bo pytanie brzmi ilu masz ludzi a nie za ilu chcesz płacić składki

zgodne z regulaminem - no nie wiem - dla mnie raczej mało zgodne z PH

pytanie - w spisie podajesz że masz 15 ludzi - składki przyniesie ci 20 harcerzy - co robisz z nadwyżką ;>?? wydajesz bez księgowania??
Per Concordia Ad Victoria

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 21 lut 2008, 19:16

Łukasz... z całym szacunkiem ale pociskasz głupoty. Nie ważne jak kombinujesz... Masz członków drużyny... pobierasz składki odprowadzasz do hufca...
Koniec kropka. To hufiec musi dbać o drużyny by miały wzrost ilości członków albo przynajmniej status quo. Wtedy będzie miał kasę na składki do chorągwi. To jest naprawdę proste...
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

molesta
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: molesta » 21 lut 2008, 19:27

przeciez jest oczywiste ze sie ksieguje i wplaca tyle skladek jaki jest rzeczywisty stan, nie ma mozliwosci przeklamania wkoncu wydaje sie KP z potwierdzeniem wplaty dla rodzicow,
wiec trzeba miec to zaksiegowane, no chyba ze wy tak nie robicie, u nas sie tak robilo,

zatem odprowadza sie faktyczna ilosc skladek,za aktualny stan jednostki do hufca, zaleta tego jest to ze nie ma zagrozenia ze trzeba kombinowac skad wziasc pieniadze na skladki, gdy podalo sie duza ilosc osob w spisie a faktyczny stan bardzo zmalal.

i tu nie chodzi o to za ilu chce zaplacic, chodzi o unikniecie problemu, ktory jest opisany w powyzszym zdaniu, w duzych miastach moze nie macie problemu z liczebnoscia, ale w malych miejscowosciach jest to problem i te stany naprawde diametralnie sie zmieniaja

Sikor oczywiscie mam czlonkow odprowadzam stan jaki jest faktycznie.

Druzyny same organizuja nabory a nie hufiec. Oczywiscie hufce opracowuja strategie itd. ale rzeczywistosc jest taka ze w wielu hufcach jest ona tylko na papierku a hufiec tak naprawde nic w tym zakresie nie robi. Tak jak u nas to bylo druzyny same musialy sie tym zajmowac, bo strategii no coz.... nie bylo poprostu, albo nie funkcjonowala.

Odnosze wrazenie Sikor ze zyjesz w wyidealizowanym przez siebie swiecie, niestety nie wszsytko wyglada tak jak powinno, nie wszystko dziala.

W malych miejscowosciach gdzie kadry jest malo, albo jest juz w zaawansowanym wieku, do tych idealow jest bardzo daleko.
Tel- 602 632 216

Tadeusz Zawadzki"ZOŚKA"

pluszowy_krooliczek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: pluszowy_krooliczek » 21 lut 2008, 19:57

PANOWIE :)
Czytam i czytam i czytam Wasze wypowiedzi i wydaje mi się, że cała ta dyskusja nie zauważyła jednego: w niektórych hufcach, jak np. w hufcu Kętyrzyn Łukasza, albo w moim hufcu, składki płaci się niezależnie od ilości członków w ciągu roku harcerskiego ale od ilości podanej w spisie. W innych hufcach płaci się niezależnie od ilości podanej w spisie, ale za to zależnie od aktualnej ilości harcerzy w drużynie, tak?

Ja, będąc drużynową gromady zuchowej, wiem że moje dzieciaki przychodzą bardzo niestale na zbiórki raz mam ich 15 a raz 8. Więc w spisie harcerskim biorę pod uwagę to ile dzieci mam średnio na zbiórkach, które są najbardziej aktywne i przychodzą regularnie. Więc jak to można nazwać "zaniżam liczbę członków". Czy to oznacza, że oszukuję? nie to oznacza, że jestem świadoma ile mam faktycznie stałych zuchów i taką też liczbę podaję ;)
pwd. Marta "królik" Kozicz

"Kto wiele przebywa z dziećmi, odkryje, że żaden nasz czyn nie pozostaje u nich bez oddźwięku." Johann Wolfgang Goethe

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 21 lut 2008, 20:30

Marta. To jak sobie hufiec wymyśli TO NIEWAŻNE I MAŁO POWINNO OBCHODZIć DRUŻYNOWEGO. Za to powinny go obchodzić przepisy wewnętrzne. Ilość odprowadzanych składek nie ma nic wspólnego ze spisem na poziomie druzyny. Masz pobierać składki od uczęszczających na zbiórki i właściwą ich część odprowadzić do hufca. Koniec.

Łukasz... Hufiec ma pomagać drużynom, od tego jest. Jesli nie pomaga to znaczy że jest niepotrzebny. Jeśli ma byc po to by był to lepiej go zlikwidować. Jeden problem mniej.
To nie drużyny sa dla hufca tylko hufiec dla drużyn. Co do mojego wyidealizowanego świata. Trzeba wiedzieć jak ma być i do tej sytuacji dążyć, całym życiem... Tak nam zostawił w testamencie pewien mądry Facet.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

molesta
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: molesta » 21 lut 2008, 20:47

Sikor pare postow wyzej zacytowalem tresc ponizszego dokumentu ktory jasno mowi ze hufce pobieraja skladki od druzyn zgodnie z danymi ze spisu.Proponuje abys poczytal troche dokumentacji. A co dazen do lepszego, oczywiscie masz racje, ale trzeba byc tez realista.
A hufce sa potrzebne do wielu rzeczy, bo zaden nie jest idealny, i nie kazdy spelnia wszystkie swoje zadania prawidlowo. Znajdz mi taki do ktorego nikt nie bedzie mial zastrzezen.
molesta pisze:A co do opłacania składek członkowskich i ich wysokości mówi Uchwała nr 28/XXXIII Rady Naczelnej ZHP
z dnia 22 października 2006 r.
w sprawie składek członkowskich:

§ 3
3. Podstawą do określenia wysokości składek zbieranych przez hufce są dane ze spisu harcerskiego uzyskane z roku bieżącego.
Ostatnio zmieniony 21 lut 2008, 20:48 przez molesta, łącznie zmieniany 1 raz.
Tel- 602 632 216

Tadeusz Zawadzki"ZOŚKA"

molesta
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: molesta » 21 lut 2008, 20:57

A tak na marginesie co do idealistów

"Idealiści pragną materializacji duchów."
Stanisław Jerzy Lec

lub jak wolisz

"Każde pokolenie ulepszało swój dom w imię własnych ideałów, za które następne generacje musiały nieraz wiele płacić."
Jalu Kurek

a to moj ulubiony

"Ideały wyrządzają dużo zła. Cały czas poświęcasz na koncentrowaniu się na tym, co być powinno, a nie na tym, jak jest."
Anthony de Mello

Także radzę ostrożni z tym idealizmem bo kiedys jak sie zdezysz z realna rzeczywistoscia to bedzie bolec.
Ostatnio zmieniony 21 lut 2008, 20:59 przez molesta, łącznie zmieniany 1 raz.
Tel- 602 632 216

Tadeusz Zawadzki"ZOŚKA"

Mysiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Mysiek » 21 lut 2008, 21:02

sikor pisze:Hufiec ma pomagać drużynom, od tego jest. Jesli nie pomaga to znaczy że jest niepotrzebny. Jeśli ma byc po to by był to lepiej go zlikwidować. Jeden problem mniej.
To nie drużyny sa dla hufca tylko hufiec dla drużyn. Co do mojego wyidealizowanego świata.
No to tylko nie Twoje wyidealizowanego świata bo się dopisuje do Twoich słów.

Łukasz - jeżeli Hufiec nie pomaga Ci w utrzymaniu odpowiedniej liczby harcerzy i nie pomaga Ci ich pozyskać(np. poprzez kursy itp), to nie jest Ci potrzebny Hufiec. Jeżeli zastęp dobrze radzi sobie samodzielnie to nie jest mu potrzebna drużyna. Jeżeli druzyna działą dobrze to nie potrzebuje szczepu.

A składki jak chcą Ci zabierać - od drużyny - to niech dadzą wam możliwość te pieniądze zarobić, albo odrobić.
"Nie kłaniać się nikomu i nigdy bez potrzeby" - J.Piłsudski

www.82odh.fora.pl

molesta
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: molesta » 21 lut 2008, 22:16

skwituje to tak, co miałem powiedzieć odnośnie tego tematu powiedziałem, więcej się chyba nie da, reszta to już są indywidualne myśli i rozważania
Tel- 602 632 216

Tadeusz Zawadzki"ZOŚKA"

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 22 lut 2008, 10:42

a mnie ciekawi jedno - jeśli ktoś pisze w spisie ile "średnio" ma osób na zbiórkach to za przeproszeniem jak określi czy iksińcki JEST członkiem stowarzyszenia jakim jest ZHP czy nie...
Instruktorzy też odchodzą i przychodzą - czy jakaś komenda hufca podaje "średnio" ilu ma statystycznie w ciągu roku instruktorów czy podaje konkretnie

PJO to jak nazwa wskazuje jednostka organizacyjna - powinna móc w każdy momencie enumeratywnie wyliczyć członków którzy mają do niej przydział służbowy - przepraszam że to tak formalnie określam - to czy ten człowiek chodzi raz na tydzień na zbiórkę czy raz na miesiąc - to problem między drużynowym a harcerzem - ale to drużynowy określa czy iksiński JEST czy NIE JEST w drużynie

jak jest - to 2zł miesięcznie się dorzuca do Związku - nie jest to nie

przychodzi styczeń - patrze kogo mam na liście w swojej jednostce i podaję ilu mam ludzi a nie wyliczam jaką średnia frekwencję mam na zbiórkach

po tem okazuje się że w ZHP nie ma 120 tys. osób tylko "średnio na zbiórkach" tylu przebywa - co swoją droga mogłoby sugerować że jest nas więcej...jesli założyć optymalna frekwencję około 75% (dane wzięte z parapetu obok lub sufitu nade mną) to jest nas ciut więcej :)

a tak pomijając - skoro na forum jedni podają realny stan i za niego starają się płacić a inni którzy mieliby z tym problem zaniżają i płacą tyle ile są w stanie to....skąd problemy z opłacaniem składek??

ja podaje moich ludzi wg. listy i za tylu płacę - bilans na zero - żadnych nadwyżek ani żadnych niedoborów
ktoś tam ma problem z obawą o utratę ludzi więc sobie w spisie zaniży i zapłaci ile jest w stanie - ale też raczej na minus nie powinien wychodzić
wychodzi na to że w składkach powinnismy wychodzić na zero jeśli nie na plus...a wychodzimy chyba w skali związku na minus ... paradoks :)
Ostatnio zmieniony 22 lut 2008, 10:44 przez Alek, łącznie zmieniany 1 raz.
Per Concordia Ad Victoria

Wywrot
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Wywrot » 26 lut 2008, 20:04

Przeczytałem wasze ładne i skladne słówka dotyczace sladek. Niestety jestem tym facetem w tym hufcu w którym jest łukasz i doprowadzilem w przeciagu 4 lat do ściągani składek przez jednostki i harcerzy do 80%. jak zajmowalem sie tym problemem ściagalności byla bardzo imponujaca bo 15 %. Jak już widać udało się troche te poprzeczke podnieść. ale nie oto chodzi. Chodzi przede wszystkim o świadomośc tego co robimy jeżeli teraz nie nauczymy swoich harcerzy odpowiedzialności za to co robimy w tym takze i płacenia skladek, ze jest to obowiązek który nalezy realizować to co bedzie w przyszłości więzeienia eks harcerzy uchylajacych się od płacenia podatków bo tak ich nauczono i wyrobiono świadomośc. Dalej róbmy tak tylko niech drużynowi zadadza sobie pytanie czy przytaczajac swietlistych bohaterów z Szarych Szeregów lub jakich kolwiek innych oni walczyli o takie drobne oszustwa.
Oczywiści spis jest spisem i każdy Hufiec i Choragiwe jest rozliczana za składki osobowo od ilości harcerzy, a wiem co mówie bo zajmuje sie także tym w choragwi. Natomiast na komfort płacenia skądek za tyle ludzi ile ma się wdanym miesiącu moga pozwolić sobie hufce zarabiajace na siebie dzieki stałym bazom harcerskim my niestety nie wiec musimy ścicle nadzorowac ten problem aby utrzymać sie jako hufiec.
Na koniec prosze odpowiedzieć mi na pytanie co nalezało by zrobic z jednostką, Szczepem któremu uzbieral sie dług przez jakieś trzy lata na sume 2500 zł.
Bo ja znalazlem rozwiązanie na razie jakoś idzie.
Drużynowy 8GSTWKDH "VIATOR" im. Szarych Szeregów
Komendant Szczepu Harcerskiego "WATRA"

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 27 lut 2008, 10:45

Wywrot pisze:Oczywiści spis jest spisem i każdy Hufiec i Choragiwe jest rozliczana za składki osobowo od ilości harcerzy, a wiem co mówie bo zajmuje sie także tym w choragwi. Natomiast na komfort płacenia skądek za tyle ludzi ile ma się wdanym miesiącu moga pozwolić sobie hufce zarabiajace na siebie dzieki stałym bazom harcerskim my niestety nie wiec musimy ścicle nadzorowac ten problem aby utrzymać sie jako hufiec.
Nie należy mieszać róznych sytuacji, gdy:
a) drużynowemu "wisi" to czy harcerze/zuchy płacą składki
b) drużynowemu "zależy" ale harcerze/zuchy nie płacą (część/całość)
c) płacą wszyscy harcerze/zuchy ale jest ich mniej niż wg spisu
Wywrot pisze:Na koniec prosze odpowiedzieć mi na pytanie co nalezało by zrobic z jednostką, Szczepem któremu uzbieral sie dług przez jakieś trzy lata na sume 2500 zł.
To zależy od przyczyn.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Wywrot
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Wywrot » 02 mar 2008, 17:12

Dh czesław napisał

Nie należy mieszać róznych sytuacji, gdy:
a) drużynowemu "wisi" to czy harcerze/zuchy płacą składki
b) drużynowemu "zależy" ale harcerze/zuchy nie płacą (część/całość)
c) płacą wszyscy harcerze/zuchy ale jest ich mniej niż wg spisu

Właśnie z tą świadomościa druzynowych jest różnie nie zawsze jest ona wystarczajaca, tak samo w przypadku harcaerzy nawet gdy drużynowemu zależy a harcerzom nie.
Natomiast problem zaczyna sie pojawiać gdy w spisie poddamy więcej ludzi a z czasem tych ludzi ubywa i nie ma kto zapłacić za nich składek.
jak rozliczyc taka sytuacje liczyc indywidualnie każemu stworzyc indywidualne knto w hufcu czy tez rozliczać jak dotychczas drużyne.
W kazym bądź razie tak mi sie oczywiście wydaje , ze cokolwiek byśmy nie zrobili zawsze bedzie istaniał ten problem. Nie ma w tym przypadku złotego srodka.
Drużynowy 8GSTWKDH "VIATOR" im. Szarych Szeregów
Komendant Szczepu Harcerskiego "WATRA"

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”