Kierownik kolonii a phm

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
Maciek P
Stały bywalec
Posty: 3472
Rejestracja: 03 mar 2007, 15:55
Lokalizacja: Inspektorat HSG/HSRD
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 21 gru 2007, 22:36

Miałem dziś wymianę zdań z członkiem komendy mojego hufca i reprezentowaliśmy stanowiska przeciwne. Więc proszę o pomoc.

Czy jako phm i instruktor ZHP muszę kończyć kurs kierowników kolonii, żeby poprowadzić zimowisko?

Moim zdaniem nie, ale może jestem w błędzie.

Temat podobny odnośnie pwd toczy się obok, ale ja się pogubiłem.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

19kldh
Stały bywalec
Posty: 3888
Rejestracja: 27 maja 2002, 09:19
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 21 gru 2007, 22:51

Kurs kierowników kolonii jest obowiązujący.
Wątpliwości są w tym czy musi być phm czy może być też pwd z 3 letnim stażem.
Tzn. czy wymaga tego rozporzadzenie, bo instrukcja ZHP wymaga phm.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

jstefanska
Użytkownik
Posty: 134
Rejestracja: 30 mar 2007, 16:33
Lokalizacja: 307 WGZ "Akademia Pana Kleksa"
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jstefanska » 21 gru 2007, 22:51

Chyba jednak jesteś w błędzie...
„Komendantem placówki może być:
1) w przypadku form organizowanych w okresie ferii letnich i zimowych, w ramach harcerskiej akcji letniej i zimowej: instruktor ZHP w stopniu co najmniej podharcmistrzyni/podharcmistrza, który ukończył kurs dla kierowników placówek wypoczynku lub inna osoba o której mowa w § 11 pkt.1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania( Dz. U. z 1997 r. Nr 12, poz.67)
2) w przypadku form organizowanych w innym czasie: pełnoletni instruktor ZHP.”
Czyli jasno z tego wynika, że trzeba zarówno mieć phm, jak i ukończyć kurs...
HO Joanna Stefańska
drużynowa 307 WGZ "Akademia Pana Kleksa"

Maciek P
Stały bywalec
Posty: 3472
Rejestracja: 03 mar 2007, 15:55
Lokalizacja: Inspektorat HSG/HSRD
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 21 gru 2007, 22:57

No OK. Przyznaję, że byłem w błędzie, ale pytanie "komplikujące".

W 1986 roku ukończyłem kurs komendantów kolonii zuchowych w Centralnej Szkole Instruktorów Zuchowych w Oleśnicy. Mówiono nam wtedy, że kończąc ten kurs mamy uprawnienia kierowników kolonii także cywilne.

Jak to jest?
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

19kldh
Stały bywalec
Posty: 3888
Rejestracja: 27 maja 2002, 09:19
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 21 gru 2007, 23:28

O ile się nie mylę, w latach 90-tych był okres przejsciowy dla uzyskania nowych uprawnień.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

marcia
Nowicjusz
Posty: 35
Rejestracja: 04 gru 2006, 20:10
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: marcia » 22 gru 2007, 00:21

Czyli jest to tak np, że jadąc na obóz jako komendantka podobozu to mam to "ułatwienie", że wystarczy mi stopień pwd i nie muszę mieć ukończonego kursu, a gdy już chcę jechać jako kierownik to mam pod górkę, bo mimo ukończonego kursu dla kierowników to bez phm ani rusz??
"Dzieci nie są głupsze od dorosłych, tylko mają mniej doświadczenia".

mariuszm
Stały bywalec
Posty: 912
Rejestracja: 11 maja 2005, 21:17
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 22 gru 2007, 00:44

Maciek P.

Ale Ty masz ciekawe uprawnienia :) Takie specjalistyczne :-) Że nie powiem "specjalnościowe" :-)

Zbierasz stare papiery w szafie? :) Poszukaj tam przedwojennych obligacji :) Podobno teraz dużo warte :-)
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

jstefanska
Użytkownik
Posty: 134
Rejestracja: 30 mar 2007, 16:33
Lokalizacja: 307 WGZ "Akademia Pana Kleksa"
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jstefanska » 22 gru 2007, 00:46

właśnie tak :)
będąc komendantką podobozu musisz mieć pwd lub kurs wychowawców
będąc komendantka zgrupowania musisz mieć phm i kurs kierowników.
HO Joanna Stefańska
drużynowa 307 WGZ "Akademia Pana Kleksa"

marcia
Nowicjusz
Posty: 35
Rejestracja: 04 gru 2006, 20:10
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: marcia » 22 gru 2007, 13:37

poszperałam i coś niecoś znalazłam; rzeczywiście

„Komendantem placówki może być:
1) w przypadku form organizowanych w okresie ferii letnich i zimowych, w ramach harcerskiej akcji letniej i zimowej: instruktor ZHP w stopniu co najmniej podharcmistrzyni/podharcmistrza, który ukończył kurs dla kierowników placówek wypoczynku lub inna osoba o której mowa w § 11 pkt.1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania( Dz. U. z 1997 r. Nr 12, poz.67)

a ten podpunkt ustawy mówi:

1. Placówką wypoczynku kieruje nauczyciel, czynny instruktor harcerski od stopnia podharcmistrza włącznie lub INNA OSOBA, posiadająca co najmniej trzyletni staż pracy opiekuńczo-wychowawczej lub dydaktyczno-wychowawczej, spełniająca warunki określone w § 12 ust. 2.

czyli wynika z tego, że jednak stopień phm nie jest niezbędny.
"Dzieci nie są głupsze od dorosłych, tylko mają mniej doświadczenia".

Maciek P
Stały bywalec
Posty: 3472
Rejestracja: 03 mar 2007, 15:55
Lokalizacja: Inspektorat HSG/HSRD
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 22 gru 2007, 14:28

Wiesz, nie chodziło o phm, tylko o ten nieszczęsny kurs.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

marcia
Nowicjusz
Posty: 35
Rejestracja: 04 gru 2006, 20:10
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: marcia » 22 gru 2007, 15:59

wiem, ale mi chodziło o phm, a nie chciałam zakładać nowego tematu
"Dzieci nie są głupsze od dorosłych, tylko mają mniej doświadczenia".

jstefanska
Użytkownik
Posty: 134
Rejestracja: 30 mar 2007, 16:33
Lokalizacja: 307 WGZ "Akademia Pana Kleksa"
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jstefanska » 22 gru 2007, 16:46

marcia pisze:1. Placówką wypoczynku kieruje nauczyciel, czynny instruktor harcerski od stopnia podharcmistrza włącznie lub INNA OSOBA, posiadająca co najmniej trzyletni staż pracy opiekuńczo-wychowawczej lub dydaktyczno-wychowawczej, spełniająca warunki określone w § 12 ust. 2.

czyli wynika z tego, że jednak stopień phm nie jest niezbędny.
Ale co oznacza trzyletni staż pracy opiekuńczo-wychowawczej lub dydaktyczno-wychowawczej?
Czy są to 3 lata od zamknięcia pwd? czy 3 lata odkąd zaczęło się prowadzić drużynę? Odkąd się zostało przybocznym? A może jeszcze inaczej liczone?
HO Joanna Stefańska
drużynowa 307 WGZ "Akademia Pana Kleksa"

marcia
Nowicjusz
Posty: 35
Rejestracja: 04 gru 2006, 20:10
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: marcia » 22 gru 2007, 21:29

nie znalazłam nic więcej co to mogłoby oznaczać, ale ogólnie zasady są takie, że żeby ukończyć kurs kierowników trzeba posiadać właśnie taki 3-letni staż, co z drugiej strony jest nieco śmieszne, bo która osoba ma większe (nie bardzo wiem jak to nazwać)predyspozycje, doświadczenie? do bycia kierownikiem ta, która np w ciągu dwóch lat była 8 razy wychowawcą czy taka, która przez 3 lata była na 3 koloniach? Ale ogólnie jest chyba tak, że trzeba przez 3 lata pełnić funkcję wychowawcy na koloniach i potem można zrobić kurs kierowników, bo nie można zrobić kursu kierowników nie mając kursu wychowawców, choć w praktyce wiele rzeczy jest naciąganych.
"Dzieci nie są głupsze od dorosłych, tylko mają mniej doświadczenia".

mariuszm
Stały bywalec
Posty: 912
Rejestracja: 11 maja 2005, 21:17
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 22 gru 2007, 22:00

Ja na szczęście mam kurs wychowawców, kurs kierowników, ponad 3 lata doświadczenia, stopień podharcmistrza i wyższe wykształcenie pedagogiczne :-)
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

Alex
Stały bywalec
Posty: 500
Rejestracja: 26 sie 2002, 08:35
Lokalizacja: 49 Drużyna Harcerska z Chełmna
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Alex » 29 sty 2008, 11:52

Ludziska. Czytanie ustawy jest trudne i niejednokrotnie wręcz awykonalne. No ale w tym wypadku nie jest to aż tak skomplikowane. otóż... przytoczony przez Was zapis:

1. Placówką wypoczynku kieruje nauczyciel, czynny instruktor harcerski od stopnia podharcmistrza włącznie lub INNA OSOBA, posiadająca co najmniej trzyletni staż pracy opiekuńczo-wychowawczej lub dydaktyczno-wychowawczej, spełniająca warunki określone w § 12 ust. 2.

... mówi wyraźnie, że trzeba mieć phm ale nie koniecznie trzyletni staż pracy o-w. Ten staż pracy dotyczy wymienionej w tym zapisie INNEJ OSOBY. oczywiście możnaby spróbować obejśc ten przepis i mając stopień przewodnika wykazać się 3-letnim stażem O-W... Myslę jednak, że jesli jest tu zapis o czynnym instruktorze harcerskim to raczej nie stosowałbym żadnych wybiegów. Aby być komendantem obozu trzeba mieć i phm i kurs.


I jeszcze jedno -
Marcia napisała: Czyli jest to tak np, że jadąc na obóz jako komendantka podobozu to mam to "ułatwienie", że wystarczy mi stopień pwd i nie muszę mieć ukończonego kursu, a gdy już chcę jechać jako kierownik to mam pod górkę, bo mimo ukończonego kursu dla kierowników to bez phm ani rusz??
uwazam, że lepiej będzie jak nazwiesz się druzynowa podobozu a nie komendantka podobozu, bo... to też zależy ile bedziesz miała osób w tym podobozie. Moze się zdarzyć sytuacja, że przyczepią się do Ciebie gdybyś miała jako komendantka podobozu wiecej niż 20 osob
pozdrawiam
phm. Wojciech Cabaj
Komendant Hufca ZHP Chełmża
Drużynowy 49 Drużyny Harcerskiej im. K. Wielkiego z Chełmna,

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”