Funkcje bez czynnego prawa wyborczego

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 31 paź 2007, 17:50

Jeszcze raz przeczytaj uważnie to co napisałem. Szczep szczepowi nierówny. I nie chodzi bynajmniej o wielkośc (bo znam małe 3 drużynowe ale znam także takie 11 drużynowe). Chodzi o sposób pracy. asz szczep od dłuższego czasu wprowadza w życie system szczepowy leśnych opracowany przez Druha Wyrwalskiego. Uważam to rozwiązanie za jedno z najlepszych. Znaczenie druzyn w tym systemie jest znacznie mniejsze gdyz dzieci działaja podzielone przede wszystkim na zastępy (a te zgrupowane sa w drużynach) ale również na bractwa które sa szczepowe. Całe wychowanie działa duzo bardziej indywidualnie. Zawsze można szczep przemianować na druzyne tylko po co ? to zła droga. Raczej trzeba w ramach ZHP dążyc do wypracowania właściwego modelu jednostki realizującej w sposób doskonały ciąg wychowawczy. Bliskiej, ciepłej wręcz rodzinnej, budującej wspólnotę zuchów, harcerzy, wędrowników i instruktorów. Wchodzisz jako przedszkolak wychodzisz jako HR :) I teraz czy człowiek prowadzący taka jednostkę powinien mieć prawo głosu czy nie ?
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 31 paź 2007, 19:00

sikor pisze:I teraz czy człowiek prowadzący taka jednostkę powinien mieć prawo głosu czy nie ?
Jako kierujący kręgiem instruktorskim (czyli pjo) miałby czynne prawo wyborcze.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 31 paź 2007, 19:07

Czyli podsumowując, nasze przepisy nie określają jednoznacznie (bo zapis Statutu jest dość płynny), kto ma prawo czynne a kto go nie ma. Pewność jest co do KRH, KH, kierujących PJO i w zasadzie tyle - reszta zależy od interpretacji komendanta, który dokonuje subiektywnej oceny. Tak to należy rozumieć?
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

KubaM
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: KubaM » 01 lis 2007, 00:30

cebul pisze:...reszta zależy od interpretacji komendanta, który dokonuje subiektywnej oceny.
Tak bardzo dużo zależy od Komendanta Hufca, za dużo!
Najlepszym przykładem była moja mała "wojna" o członków zespołów instruktorskich. Zasada była prosta - członków Zespołu Kwatermistrzowskiego hufca mianowała na funkcję, ale już np. członków Zespołu d/s Promocji i Informacji hufca już tylko podawał do informacji, efekt tego był taki, że członkowie ZK mieli czynne prawo wyborcze, a członkowie ZPI już nie. Pytając go, jako członek KRH, "czemu takie rozróżnienie?", odpowiadał: "a co mnie młodzi będą oceniać na Zjeździe. Nie mianowałem, więc na Zjazd zapraszam jako gości."

Komentarz chyba zbędny...

Pozdrawiam. :) :)
"Ruch rodzi organizację, organizacja się rozrasta, kostnieje, tłamsi Ruch... Ruch porzuca organizację!"

bzyku
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: bzyku » 01 lis 2007, 00:32

Mam pytanie:
Czy wymienione funkcje są funkcjami instruktorskimi ?

webmaster Hufca
pełnomocnik Komendanta Hufca ds. pracy z kadra
członkini Hufcowej Komisji Historycznej
szefowa ZPI
członek Hufcowego Zespołu Internetowego
członek Namiestnictwa Nieprzetartego Szlaku
członek Zespołu Kronikarskiego
członek ZPI
członkini Zespołu Kronikarskiego
członkini Kapituły Odznaczeń
przewodnicząca Hufcowej Komisji Historycznej
szefowa Harcerskiego Centrum Wolontariatu
członek Hufcowej Komisji Historycznej
przewodniczący RPH
pełnomocniczka Komendanta Hufca ds. Zagranicznych
Krąg Instruktorski SZANIEC
www.szaniec.org.pl
przyboczny 13 CDH - JENOTY

KubaM
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: KubaM » 01 lis 2007, 00:37

bzyku pisze:Mam pytanie:

webmaster Hufca
szefowa ZPI
członek ZPI
przewodniczący RPH
Jak dla mnie wszystko zależy od miejsca w rozkazie... jeśli zostaje ktoś podany do informacji to nie jest to funkcja instruktorska, a jeśli zostaje mianowany to jest to funkcja instruktorska oraz powiązane z nią czynne prawo wyborcze. A która wersja zostanie wybrana, zależy już wyłącznie od widzimisię Komendanta Hufca.

:)
"Ruch rodzi organizację, organizacja się rozrasta, kostnieje, tłamsi Ruch... Ruch porzuca organizację!"

majcin
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: majcin » 01 lis 2007, 19:44

sikor pisze:
cebul pisze:Czyli rozumiem, że czynne prawo wyborcze na zjeździe hufca mają: KH, KRH, drużynowi, namiestnicy. A jak jest z członkami zespołów hufcowych (KSI, ZKK, ZPI), komendantami szczepów (jeśli maja tylko tą funkcję), członkami komend szczepów?
Jesli chodzi o komendantów szczepu to bezdyskusyjnie maja czynne pw. Członek komendy szczepu... też będzie miał jeśli na funkcje mianował go komendant hufca.
nie ma takiej możliwości, instrukcja działania szczepu mówi:
"W szczepie mogą być inni funkcyjni, których mianuje i odwołuje rozkazem komendant szczepu. Nie dotyczy to drużynowych, których mianuje i odwołuje komendant hufca."

jeśli komendant hufca mianuje instruktorów szczepu, to wkracza w nieswoje kompetencje, w związku z czym ta decyzja jest nieważna, co powinien stwierdzić właściwy komendant chorągwi.

Marcin Wojtczak

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 01 lis 2007, 20:07

Istnieje tu pewnie "pomylenie pojęć".
Wg obecnej instrukcji "komenda szczepu" to dawna (?) "rada szczepu".

Ale nadal w wielu szczepach są i rady i komendy.

W niektórych hufcach po to by "obejść" obecną instrukcję stosowane jest np. powoływane (mianowanie) członków komend szczepów do różnych "referatów". A potocznie mówi się wówczas że "...członkowie komend szczepów są mianowani przez KH..."
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

bzyku
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: bzyku » 01 lis 2007, 22:13

KubaM pisze:
bzyku pisze:Mam pytanie:

webmaster Hufca
szefowa ZPI
członek ZPI
przewodniczący RPH
Jak dla mnie wszystko zależy od miejsca w rozkazie... jeśli zostaje ktoś podany do informacji to nie jest to funkcja instruktorska, a jeśli zostaje mianowany to jest to funkcja instruktorska oraz powiązane z nią czynne prawo wyborcze. A która wersja zostanie wybrana, zależy już wyłącznie od widzimisię Komendanta Hufca.

:)
Statut mówi:
/.../
3. Funkcjami instruktorskimi są funkcje, które nie mają charakteru dorywczego, to jest:
1) funkcja drużynowego lub kierującego podstawową jednostką organizacyjną oraz inne stałe funkcje związane z realizacją zadań statutowych powierzane w trybie mianowania przez właściwego komendanta hufca, komendanta chorągwi lub Naczelnika ZHP,
2) funkcje członków władz ZHP powierzane w trybie wyboru. /.../

co to znaczy: ...podany do informacji?
przecież by podać do informacji że ktoś jest webmasterem to trzeba go wcześniej chyba mianować.
Może się mylę ale mianuje się na funkcje a powołuje w skład czegoś. Czy jest może inaczej ?

Myślę że powinien istnieć jakiś spis konkretnych funkcji które są funkcjami instruktorskimi. Czy jest to możliwe ?
Ostatnio zmieniony 01 lis 2007, 22:15 przez bzyku, łącznie zmieniany 1 raz.
www.szaniec.org.pl

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 02 lis 2007, 09:47

bzyku pisze:Myślę że powinien istnieć jakiś spis konkretnych funkcji które są funkcjami instruktorskimi. Czy jest to możliwe ?
I to jest zadanie dla odpowiednich władz - i w końcu byłby porządek zrobiony. No i nikt nie miałby wątpliwości :)
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 02 lis 2007, 12:56

Nie jestem do końca przekonany. Tą sama funkcje mozna pełnić w sposób jak najbardziej uprawniający do zaliczenia słuzby jak i w absolutnie nie upoważniający komendanta do tego. I to jest problem.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

bzyku
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: bzyku » 02 lis 2007, 18:20

owszem ale to chyba nieporządku by ktoś kto robi stronę internetową czy maluje w kronice nazywał siebie KADRĄ- /.../1. Kadrę ZHP stanowią członkowie zwyczajni pełniący funkcje instruktorskie. /.../
a np instruktor phm. pracujący na co dzień z dziećmi jako zastępowy, już nie jest kadrą.
www.szaniec.org.pl

Dzidek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Dzidek » 14 lis 2007, 12:34

Dodam do tego co napisał Bzyku, bo to chodzi o nasz hufiec.
Kilku instruktorów Hufcowej Komisji Instruktorskiej oraz ja jako członek Kapituły Wędrowniczej zostaliśmy POWOŁANI w skład tych agend rozkazem komendanta hufca spory czas temu.
W obecnie obowiązującej instrukcji działalności hufca, która weszła w życie z dniem 10 października 2006r., członków agend hufca już się MIANUJE. Czyli zespołu kronikarskiego, internetowego i innych. Ja nie mam zamiaru wykazywać, co jest funkcją instruktorską mniej lub więcej ważną! Dziwi mnie, iż przez rok czasu nikt z władz naszego macierzystego hufca, tej kuriozalnej sytuacji nie rozwiązał lub wyjaśnił, a tym bardziej nie poinformował zainteresowanych osób, których ona dotyczy.
W odpowiedzi na moje odwołanie dh. komendant mi odpisał, że zgadzam się z moimi sugestiami o niesprawiedliwym traktowaniu instruktorów przez przepisy wewnętrzne ZHP, ale nie może jednak stworzyć w sposób świadomy precedensu, który jest sprzeczny z dokumentami ZHP.
Ech w jakim to kierunku dąży ZHP, ze swoimi przepisami i instrukcjami??
Pozdrawiam
"Życie jest jak pudełko zapałek, brać je poważnie byłoby śmiesznie, lecz zlekceważyć byłoby nierozważnie"

phm. Dariusz "Dzidek" Sprycha HR
Niezależna Świętobliwa Chorągiew Jasnogórska

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”