Organizowanie imprez pod egidą ZHP

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
Zablokowany
krawcewiczlukasz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 04 paź 2007, 18:26
Lokalizacja: 1 EKWD "Wataha"
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: krawcewiczlukasz » 09 paź 2007, 18:10

Witajcie,

tym razem mam problem, wątpliwość związaną z organizacją II Harcerskiej Nocy Kabaretowej "POLEWAj" szczegóły na stronie http://www.kabareton.f13.pl

Kabareton jest organizowany przez Komendę Hufca ZHP w Kętrzynie ( a właściwie przez wędrowników z tego hufca) oraz przez Stowarzyszenie dla Młodzieży w Kętrzynie ( organizatorzy działają w obu tych organizacjach jednocześnie)

Komenda Hufca zarzuciła nam, że imprezę chcemy rozliczyć przez stowarzyszenie a nie przez KH . Właty za wpisowe też są kierowane przez Stowarzyszenie. Podjęto taką decyzje, ponieważ Stowarzyszenie wyłożyło sporo funduszy ze swoich projektów na promocje imprezy. Ponadto dzięki temu mamy darmowy dostęp do szkoły, nagłośnienia i wielu innych ułatwień, których nie mogłaby zaoferować nam Komenda hufca.

Mimo wszystko cały czas jesteśmy naciskani na to by pieniądze przeszły przez konto hufca ( pomijając fakt, że organizatorzy mają łatwiejszy dostęp do konta Stowarzyszenia niż do Konta Hufca - tu chodzi o szybkie pobieranie pieniedzy na organizacje imprezy, choć to nie jest najważniejsze.)

Powiedziano nam, że jeśli nie zmienimy w regulaminach i na stronie www konta na hufiec to Komenda Chorągwi może zakazać uczestniczenia jednostkom harcerskim w tej imprezie.

Z drugiej strony, żeby konto stowarzyszenia mogło zostać to musielibyśmy usunąć wszystkie jednostki harcerskie z organizacji ( np. Komende Hufca czy drużyny ktore to imprezę organizuja- mogłyby zostać tylko pojedyncze osoby) ale w związku z tym czy wtedy impreza mogłaby nosić miano Harcerskiej??

Wg mnie tak : przecież w Polsce działą przynajmniej kilka jak nie kilkanaście ruchów harcerskich tj: ZHP, ZHR, HROŚ itp...

Najgorsze jest to, ze znów tu chodzi o aspekt polityczny bo impreza nabrała na rozgłosie, jest ogromne zainteresowanie ze strony ludzi z niemal całej Polski. Dlatego też pojawiają się różne naciski.


Prosze o opinie i jak można jakieś podstawy prawne. Bo niestety jestem zbyt skupiony na organizacji imprez i nie mam czasu dociekać, a być może komuś z Was przyjdzie to z dużą łatwością.

Proszę o szczere opinie i rady ponieważ sprawa jest bardzo istotna. Ta impreza po prostu musi się odbyć.

Pozdrawiam
"Harcerstwo to gra, w którą warto zagrać"

Do zobaczenia na szlaku harcerskiej przygody i uśmiechu
www.kabareton.f13.pl

pwd. Łukasz "Blady" Krawcewicz

magister_71
Starszy użytkownik
Posty: 174
Rejestracja: 04 sie 2004, 20:32
Lokalizacja: 71 WDHS "Vexillum"
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: magister_71 » 09 paź 2007, 18:35

To zorganizujcie tylko jako Stowarzyszenie. Nie wyobrażam sobie, by jakikolwiek szczebel struktury ZHP mógł zabronić udziału harcerzom w jakiejkolwiek imprezie, no chyba że łamane byłoby tam prawo albo impreza byłaby sprzeczna z misją ZHP.
---- www.i-militaria.com ----
Militaria, mundury historyczne, bojówki w niskich cenach dla Twojej drużyny!!!

krawcewiczlukasz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 04 paź 2007, 18:26
Lokalizacja: 1 EKWD "Wataha"
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: krawcewiczlukasz » 09 paź 2007, 18:40

Absolutnie impreza ma jak najbardziej idee harcerskie. Wręcz pomaga aktywizowac drużynowym ich ludzi do tego by zakładali własne grupy kabaretowe i organizowali próby przez cały rok.

Mało tego impreza jest skierowana tylko do harcerzy. Nie chcemy zapraszać młodzieży z zewnatrz która nie czuje naszego harcerskiego klimatu.

Ale co wtedy z nazwą?? czy dalej imprezę organizowaną przez Stowarzyszenie będę mógł nazywać np. II Harcerska Noc Kabaretowa ?? Czy nie ma żadnych prawnych przeciwskazań??
"Harcerstwo to gra, w którą warto zagrać"

Do zobaczenia na szlaku harcerskiej przygody i uśmiechu
www.kabareton.f13.pl

pwd. Łukasz "Blady" Krawcewicz

19kldh
Stały bywalec
Posty: 3888
Rejestracja: 27 maja 2002, 09:19
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 09 paź 2007, 19:06

krawcewiczlukasz pisze:Kabareton jest organizowany przez Komendę Hufca ZHP w Kętrzynie ( a właściwie przez wędrowników z tego hufca) oraz przez Stowarzyszenie dla Młodzieży w Kętrzynie ( organizatorzy działają w obu tych organizacjach jednocześnie)
Czyli kto jest organizatorem ? Komenda czy "luźni" wędrownicy ?
Czy było zawarte jakieś formalne porozumienie między ZHP (KCh, KH, drużyna, ?? ) a Stowarzyszeniem ?
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

magister_71
Starszy użytkownik
Posty: 174
Rejestracja: 04 sie 2004, 20:32
Lokalizacja: 71 WDHS "Vexillum"
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: magister_71 » 09 paź 2007, 22:35

krawcewiczlukasz pisze:Ale co wtedy z nazwą?? czy dalej imprezę organizowaną przez Stowarzyszenie będę mógł nazywać np. II Harcerska Noc Kabaretowa ?? Czy nie ma żadnych prawnych przeciwskazań??
Pewnie że tak - co najwyżej nie będzie to impreza "Zethapowska" - na "harcerskość" jeszcze na szczęście nikt nie ma monopolu.

Jeśli miałbym potencjał w ludziach by przeprowadzić imprezę przy Stowarzyszeniu, zrobiłbym to, co najwyżej zrezygnowałbym z używania loga ZHP czy też podawania KH jako organizatora. Jeśli robicie dobrą imprezę, ludzie przyjadą i tak!

Za rok możesz zapytać swojej KH czy zmądrzała i czy w edycji 2008 chce mieć jakiekolwiek korzyści (choćby prestiżowe - firmowania takiej imprezy), czy znów chce mieć NIC z tej imprezy jeśli znów pazerność bierze u nich górę.
---- www.i-militaria.com ----
Militaria, mundury historyczne, bojówki w niskich cenach dla Twojej drużyny!!!

mariuszm
Stały bywalec
Posty: 912
Rejestracja: 11 maja 2005, 21:17
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 10 paź 2007, 00:20

Można się zastanawiać czemu władzom hufca tak bardzo zależy na tym, aby pieniądze przechodziły przez ich konto :-)

Zrób imprezę przez stowarzyszenie, przy współpracy drużyny, czy kilku drużyn. Zaproś harcerzy z różnych organizacji. Wyślijcie też zaproszenia do władz tych organizacji.

Na stronie imprezy napisz wyraźnie, że impreza ma charakter niekomercyjny. Nie organizujecie jej po to, aby na niej zarobić. Organizujecie ją po to, żeby się dobrze bawić i zachęcać do formy sztuki jaką jest kabaret. Poza tym organizujecie ją po to, aby wyjść z harcerstwem do ludzi. Pokazać, że harcerze to tacy fajni ludzie z poczuciem humoru.

Zaproś młodzież, szkoły, inne organizacje młodzieżowe.

Nie przejmuj się, że ktoś w ZHP nie rozumie o co chodzi i chce Ci tylko utrudniać.
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

krawcewiczlukasz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 04 paź 2007, 18:26
Lokalizacja: 1 EKWD "Wataha"
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: krawcewiczlukasz » 10 paź 2007, 14:38

Mariuszu bo dokładnie tak jest jak mówisz.

Policzcie sobie ile można zarobić na imprezie na której wpisowe to 12 zł a nie mamy zadnych sponsorów.

Mało tego:

- będziemy mieli sprzęt nagłasniający,
-kamerzystę, fotografa
-DWU daniowy obiad z deserem ( prawdopodobnie)
- fajne nagrody
-znaczki dyplomy
-materiały programowe
-środki czystości
-mnóstwo mnóstwo innych rzeczy które więcej lub mniej kosztują

Zresztą każdy kto organizoiwał choć jedną impreze harcerską wie że często wychodzi się jeszcze pod kreską. Bo tak jest.

A czemu Komenda naciska na konto?? Już odpowiadam.

Przynajmniej z tego co wiem ( jak się mylę to proszę poprawcie mnie) . Chodzi o to, że Chorągiew występując często o różne dotacje musi wykazać się odpowiednim obrotem na swoich kontach ( czyli łącznym obrotem ze wszystkich kont podległych jej hufców ). I tu zaczyna się znów polityka. Bo już zapowiada się że impreza będzie spora, a co za czym idzie przez konto przepłynęłoby troszkę pieniążków. ( Nie ukrywając pewnie coś ponad 2000 zł)

Naprawdę nie miałbym nic przeciwko, gdyby w ramach rewanżu hufiec lub chorągiew wsparła nasz pomysł, np. dotacją na nagrody, czy plakietki czy czymkolwiek. Niestety nikt poza stowarzyszeniem nie wykazał jakiejkolwiek inicjatywy.

To dzięki kontaktom stowarzyszenia będziemy mieć nagłośnienie, tańsze obiadki, lepsze nagrody, banery reklamowe itp... Nie mówiąc już o plakatach czy stronie www ( stronę robiła fundacja z którą stowarzyszenie współpracuje)

Fakt w tym roku impreza planowana jest tylko dla harcerzy ale wcale nie powiedziane, że w przyszłym zrobimy imprezę otwartą.

Jeszcze raz dzięki wielkie za wsparcie. Teraz mam już pewien obraz tego jak postąpić, no i świadomość, że jednak nie robie niczego niezgodnego z prawem.
"Harcerstwo to gra, w którą warto zagrać"

Do zobaczenia na szlaku harcerskiej przygody i uśmiechu
www.kabareton.f13.pl

pwd. Łukasz "Blady" Krawcewicz

mariuszm
Stały bywalec
Posty: 912
Rejestracja: 11 maja 2005, 21:17
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 10 paź 2007, 16:10

Czytałem regulamin Twojej imprezy. Nigdzie nie widziałem, że drużyny mają być wyłącznie z ZHP. Nie jest też napisane, że to tylko dla harcerzy. Jest na przykład dość dobra do szerokiej interpretacji kategoria uczestników - "wolni strzelcy" ;-)

A co do stowarzyszenia, to:

1. Istotą stowarzyszania się ludzi jest ich wspólny cel. Zauważają coś, co chcą zmienić. Organizują się i zaczynają działać. Oddają swój wolny czas, swoje siły, wkładają swoje umiejętności i niejednokrotnie swoje pieniądze. To właśnie dlatego nie można zrezygnować ze zbierania składek w stowarzyszeniu. Z ustawy wynika, że stowarzyszenie utrzymuje się ze składek. Czyli działanie jakiegokolwiek stowarzyszenia zawsze kosztuje jego członków, którzy wiedzą czego chcą i są gotowi pracować i składać się na funkcjonowanie ich organizacji.

Wiadomo, że przy organizacji takich imprez składki nie wystarczą. Potrzeba sponsorów, wolontariuszy i ludzi chcących was wesprzeć w jakikolwiek sposób. Ale znowu chodzi o realizację jakiegoś celu, a nie o zarobek. Jesteście stowarzyszeniem, a nie firmą.

2000 zł jak na taką imprezę to mało. Gdybyś miał zapłacić za robotę każdemu wolontariuszowi, pokryć wszystkie koszty jakie ponosi, zamówić posiłki, wynająć salę i tak dalej... to te 2000 zł na pewno by nie starczyły...

2. Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą, a zysk może być wykorzystany tylko na działalność statutową. Jeśli zawrzecie na stronie informację, że jest to impreza niezarobkowa, to nikt wam nic nie powinien zarzucać. Jeśli zarzuca - jest odpowiednia droga sądowa.


3. Na koniec dodam jeszcze, że martwi mnie od jakiegoś czasu, że w stowarzyszeniu ZHP tak wielu osobom chodzi o pieniądze i o zarobek. Tak się niektórzy nasiedzieli na płatnych posadkach i przyklejonych etacikach.... Tyle lat niektórzy kombinowali, żeby coś ugrać na tym...

Teraz nie rozumieją, że młodzi chcą jeszcze coś robić uczciwie... Pilnują młodych, aby mieć ciągle kontrolę nad finansami. Bo jeszcze się może okazać, że młodzi lepiej wychodzą na tym całym interesie jakim jest "harcerstwo"...

Jeśli jednak nie masz styczności z takimi osobami, to nie masz się co martwić. Mam nadzieję, że nie masz.A z władzami swojego hufca pogadaj jeszcze raz tłumacząc wszystko. Najlepiej się spotkać, porozmawiać i wyjaśnić wszystkie sprawy.

Jak to jest z tymi dotacjami, to możemy pogadać na gg. Mój numer to 2113743.
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

krawcewiczlukasz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 04 paź 2007, 18:26
Lokalizacja: 1 EKWD "Wataha"
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: krawcewiczlukasz » 10 paź 2007, 19:58

Jeszcze raz dzięki Mariuszu.

Tak mam spotkanie z Komendą właśnie jutro i o efektach napewno napisze:). Napewno się nie ugnę pod żadnym naciskiem.

W efekcie po prostu Komenda Hufca zniknie z działu ORGANIZATORZY i będzie po sprawie. Ale czy ja na tym stracę czy KH ?? To chyba oczywiste....

Co do kosztów to doskonale o tym wiem . na codzień organizuje wyjazdy szkoleniowe i imprezy integracyjne dla firm. Często budżet takich imprez przekracza 100 tyś PLN. I mówie tu o jednodniowych imprezach, więc wiem co to znaczy kosztowna impreza na full wypasie.

Tu za jedyne 12 zł za uczestnika oferujemy bardzo wysoki standard.

Co do Stowarzyszenia to też się zgadzam. Każdy z nas wkłada serce w każdy realizowany projekt.

Do do dotacji to póki co nie mamy problemów. Mamy całkiem niezłych specjalistów od pozyskiwania środków. Ostatnio mocno siedzimy w funduszach norweskich.

Niestety nie zaskocze. mam na co dzień doczynienia ze starymi instruktorami, którzy w Związku nakradli co się da a teraz pilnują by czasem nikt z młodych tego nie zrobił. poprostu nie ma zaufania bo oni sami wiedzieli jacy byli... To jest poniżające, ale tak jest....

Wkurza mnie to bo chcę zrobić jeszcze coś dobrego w ZHP, np. z chęcią podziałałbym centralnie przy promocji lub coś ale przez lata byłem blokowany. A teraz.. no cóż. Przecież nie napisze do GK, czy może potrzebuujecie kogoś dobrego od promocji i PR bo nie mam perspektyw w swoim hufcu:)

Pozdrowienia;)
"Harcerstwo to gra, w którą warto zagrać"

Do zobaczenia na szlaku harcerskiej przygody i uśmiechu
www.kabareton.f13.pl

pwd. Łukasz "Blady" Krawcewicz

majcin
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 22 lip 2004, 12:10
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: majcin » 10 paź 2007, 20:02

krawcewiczlukasz pisze:Przynajmniej z tego co wiem ( jak się mylę to proszę poprawcie mnie) . Chodzi o to, że Chorągiew występując często o różne dotacje musi wykazać się odpowiednim obrotem na swoich kontach ( czyli łącznym obrotem ze wszystkich kont podległych jej hufców ). I tu zaczyna się znów polityka. Bo już zapowiada się że impreza będzie spora, a co za czym idzie przez konto przepłynęłoby troszkę pieniążków. ( Nie ukrywając pewnie coś ponad 2000 zł)
obawiam się czegoś innego
jest możliwe, że KCh otrzymała dotację na jakiś mało praktyczny cel, np. na jakiś program promujący kulturę młodzieżową, albo imprezę, czy coś podobnego, a chciałaby wydać te pieniądze na coś ważnego, np. pensje, paliwo do samochodu, toner do ksero, albo rachunek za służbowa komórkę, w związku z tym potrzebuje faktur, które będzie mogła podczepić pod jakiś dotowany program. W ostateczności takie rachunki można wykorzystać aby udokumentować tzw. wkład własny w realizację projektu. W każdym razie każdy rachunek, który nie jest na bieżąca działalności 9płace, czynsz, inne opłaty, utrzymanie samochodu) jest na wagę złota przy rozliczaniu dotacji.
ale jest na to metoda, jeśli będziecie oddawać rachunki do hufca, na odwrocie umieśćcie w miarę szczegółowy i prawdziwy opis, na co zostały wydane te pieniądze, najlepiej z datą i nazwą imprezy, wtedy o ile chorągiew lub hufiec nie otrzymały dokładnie na nią dotacji, nie będą w stanie wykorzystać waszych faktur.

Marcin Wojtczak

majcin
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 22 lip 2004, 12:10
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: majcin » 10 paź 2007, 20:08

mariuszm pisze:3. Na koniec dodam jeszcze, że martwi mnie od jakiegoś czasu, że w stowarzyszeniu ZHP tak wielu osobom chodzi o pieniądze i o zarobek.
to samo w sobie nie jest złe
jeśli ktoś powie chce być komendantem hufca, bo daje mi to godziwe zarobki i swoją działalnością udowodnię wam, że jestem wart swojej pensji, to ja nie mam nic przeciwko temu
tylko, że zazwyczaj taki człowiek mówi o ideałach, poświęceniu, misji, a kwestię zarobków skrzętnie ukrywa obawiając się, często zresztą słusznie, konfrontacji efektów swojej pracy z kosztami jakie ponosi zatrudniająca go jendostka

Marcin Wojtczak

Wywrot
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 15 lut 2008, 20:10
Lokalizacja: 8 GSTWKDH "VIATOR"
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Wywrot » 15 lut 2008, 20:52

Dopiero dzisiaj sie zalogowałem na tym forum i szukałem coś dotyczącego Kętrzyna i znalazłem coś co mnie trochę zdziwiło. Przedstawione w tym poście kwestie dotyczące organizowania imprezy. Jedną z kwestii była sytuacja związane z organizacją imprezy i wykorzystaniem wizerunku oraz loga ZHP. Przedstawicielem i decydentem w tej kwestii o ile sie nie mylę na terenie Hufca jest Komendant Hufca. Chcąc zorganizować imprezę harcerską pod egidą ZHP należałoby poinformować chyba Komendę Hufca że będzie się taka imprezę robić tym bardziej że w regulaminie pisało, iż organizatorem jest Komenda Hufca a współorganizatorem jest stowarzyszenie. Jednakże jeżeli dostaje już zaproszenie na taką imprezę i dokonuje sprawdzenia czy Komenda Hufca wyraziła zgodę na tego typu imprezę i brak takiej zgody i zdziwienie Komendantki, ze cokolwiek takie jest organizowane to wybaczcie coś jest nie tak. Ale to nic zwracam sie do dh. Łukasza i mówię mu o dwóch kwestiach po pierwsze że termin który wybrali to termin wyborów parlamentarnych i nikt nie da mu szkoły w terminie - termin został zmieniony o dwa tygodnie później i jest z tym ok. Drugim elementem jest kwestia porozumienia jakie należałoby podpisać lub przynajmniej dogadać się słownie z komendą Hufca przez Komendantkę i przewodnicząca Stowarzyszenia lub w ogóle wspólnie odbyć jakieś spotkanie na którym wyjaśniono by sobie sporne kwestie i dogadano kto za co odpowiada niestety brak odzewu przez 1,5 miesiąca nie można było zorganizować spotkania choć kilkakrotnie o tym mówiłem nawet proponowałem że mogę pomóc w negocjacjach oraz innych elementach z tym związanych brak odzewu. I niestety stąd te problemy. Wiem powie druh że chciał rozmawiać z Komendantką w Szkole ale wywoływanie wykładowcy podczas zajęć z sali gdzie obserwuje to Dyrekcja jest co najmniej nie właściwe bo takich spraw nie załatwia się w ciągu 2 minut.
Jeżeli chodzi o kwestie dotarcia do konta to chciałbym przypomnieć druhowi ze jakieś pół roku wcześnie nie rozliczył prawidłowo imprezy brak prawidłowo wypełnionego rachunku i na wniosek komendantki o poprawienie go co wiązało sie z wyjazdem do innej miejscowości dh. odpowiedział, że nie ma czasu no cóż ja musiałem się zwalniać z pracy brać swój prywatny samochód i jechać i załatwić to za druha.
I to tyle co miałby w tej kwestii.
Drużynowy 8GSTWKDH "VIATOR" im. Szarych Szeregów
Komendant Szczepu Harcerskiego "WATRA"

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”