Ordynacja wyborcza w paluszku...

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
ODPOWIEDZ
Magheru
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Magheru » 21 wrz 2007, 23:32

Załącznik do uchwały nr 4/XXXIII Rady Naczelnej ZHP z dnia 28 stycznia 2006 r. ORDYNACJA WYBORCZA ZWIĄZKU HARCERSTWA POLSKIEGO pisze: [...]II. ZJAZDY HUFCÓW

16. Zjazd zwykły hufca zwołuje komenda hufca co cztery lata, zgodnie z terminarzem określonym w uchwale Rady Naczelnej ZHP. Zjazd sprawozdawczy hufca zwołuje komenda hufca raz w połowie kadencji zgodnie z terminarzem określonym w uchwale Rady Naczelnej ZHP. Zjazd nadzwyczajny hufca, zgodnie z § 50 Statutu ZHP, zwołuje:
1) komenda hufca,
2) komendant hufca,
3) komisja rewizyjna hufca,
4) komenda chorągwi,
z własnej inicjatywy lub na żądanie 1/3 członków zwyczajnych pełniących w hufcu funkcje instruktorskie.
17. Informacje o terminie zjazdu, listę jego uczestników posiadających czynne prawo wyborcze wraz z pełnioną funkcją, a w wypadku zjazdu nadzwyczajnego także o celu jego zwołania, ogłasza się w rozkazie komendanta hufca i wywiesza w lokalu komendy hufca oraz umieszcza na stronie internetowej chorągwi, nie później niż na 28 dni przed terminem zjazdu. Informacje muszą być równocześnie przekazane do właściwej komendy chorągwi.
18. W zjeździe hufca z głosem decydującym bierze udział kadra, mająca przydział służbowy do tego hufca i opłacone składki członkowskie.[...]
Nasuwa mi się kilka pytań. Co oznacza termin:" funkcja instruktorska" i"kadra".
Czy osoba nie posiadająca stopnia instruktorskiego działająca w komendzie hufca może brać udział w zjeździe z głosem decydującym? Czy osoby pełniące funkcje instruktorskie =kadra?
"Jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha dokonaj wszelkich starań by nie zgasła, gdy ujrzysz dogasający żar w spojrzeniu wędrownika pozwól mu zapłonąć na nowo"

------------------------------------------------------------------
Harcerski Krąg Akademicki "Czogori" w Olsztynie

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 22 wrz 2007, 05:12

Magheru pisze:
18. W zjeździe hufca z głosem decydującym bierze udział kadra, mająca przydział służbowy do tego hufca i opłacone składki członkowskie.[...]
Czy osoba nie posiadająca stopnia instruktorskiego działająca w komendzie hufca może brać udział w zjeździe z głosem decydującym? Czy osoby pełniące funkcje instruktorskie =kadra?
Statut ZHP definiuje to następująco:
§ 21
1. Kadrę ZHP stanowią członkowie zwyczajni pełniący funkcje instruktorskie.
(...)
3. Funkcjami instruktorskimi są funkcje, które nie mają charakteru dorywczego, to jest:
1) funkcja drużynowego lub kierującego podstawową jednostką organizacyjną oraz inne stałe funkcje związane z realizacją zadań statutowych powierzane w trybie mianowania przez właściwego komendanta hufca, komendanta chorągwi lub Naczelnika ZHP,
2) funkcje członków władz ZHP powierzane w trybie wyboru.

4. Funkcję instruktorską może pełnić instruktor. W uzasadnionych wypadkach komendant hufca może dopuścić do pełnienia funkcji instruktorskiej członka zwyczajnego nie będącego instruktorem, który ukończył 16 lat i posiada odpowiednie kwalifikacje instruktorskie.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Magheru
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Magheru » 22 wrz 2007, 12:14

dziękuję ślicznie:)
"Jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha dokonaj wszelkich starań by nie zgasła, gdy ujrzysz dogasający żar w spojrzeniu wędrownika pozwól mu zapłonąć na nowo"

------------------------------------------------------------------
Harcerski Krąg Akademicki "Czogori" w Olsztynie

Stalowy
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Stalowy » 09 gru 2009, 14:05

Mam pytanie do druha Czesia może będzie umiał mi wskazac osobę lub dokument regulujący taki przypadek.
Drużyna zarejstrowana przy komendzie chorągwi przydział służbowy instruktorów do komendy chorągwi i tylko wyłącznie niektórzy w drodze mianowania na funkcje statutowe w mysl ordynacji wyborczej nie maja czynnego prawa wyborczego w ZHP, ponieważ nie mogą uczestniczyć w zjeździe chorągwi bo nie są delegatami na ten zjazd. Drużynowy takiej druzyny nie ma żadnych oprócz biernego w dowolnym miejscu prawa wyborczego. Gdzie szukać rozwiązania. Dzięki i pozdrawiam Stalwy

19kldh pisze:
Magheru pisze:
Statut ZHP definiuje to następująco:
§ 21
1. Kadrę ZHP stanowią członkowie zwyczajni pełniący funkcje instruktorskie.
(...)
3. Funkcjami instruktorskimi są funkcje, które nie mają charakteru dorywczego, to jest:
1) funkcja drużynowego lub kierującego podstawową jednostką organizacyjną oraz inne stałe funkcje związane z realizacją zadań statutowych powierzane w trybie mianowania przez właściwego komendanta hufca, komendanta chorągwi lub Naczelnika ZHP,
2) funkcje członków władz ZHP powierzane w trybie wyboru.

4. Funkcję instruktorską może pełnić instruktor. W uzasadnionych wypadkach komendant hufca może dopuścić do pełnienia funkcji instruktorskiej członka zwyczajnego nie będącego instruktorem, który ukończył 16 lat i posiada odpowiednie kwalifikacje instruktorskie.
hm. Stalowy HR
XIII Łódzka Drużyna Harcerzy im. gen. Józefa Bema "Stalowa Trzynastaka Łódzka"

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 09 gru 2009, 14:10

przepraszam że sie nie pytany odezwę ale... rozwiązania czego Druh szuka bo ja tutaj nie widzę problemu?

po drugie sugerowałbym uściślić swoją wypowiedź.... poprzez dodanie kilku przcinków bo wydaje mi się że co innego pisze a o czym innym mowa

tu cytat:
"""i tylko wyłącznie niektórzy w drodze mianowania na funkcje statutowe w mysl ordynacji wyborczej nie maja czynnego prawa wyborczego w ZHP, ponieważ nie mogą uczestniczyć w zjeździe chorągwi bo nie są delegatami na ten zjazd""""

skoro tylko niektórzy w drodze mianowania na funkcje (w myśl ordynacji) NIE mają czynnego prawa to rozumiem że reszta tej drużyny ma?
Per Concordia Ad Victoria

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 09 gru 2009, 14:49

Stalowy pisze:Mam pytanie do druha Czesia może będzie umiał mi wskazac osobę lub dokument regulujący taki przypadek.
Drużyna zarejstrowana przy komendzie chorągwi przydział służbowy instruktorów do komendy chorągwi i tylko wyłącznie niektórzy w drodze mianowania na funkcje statutowe w mysl ordynacji wyborczej nie maja czynnego prawa wyborczego w ZHP, ponieważ nie mogą uczestniczyć w zjeździe chorągwi bo nie są delegatami na ten zjazd. Drużynowy takiej druzyny nie ma żadnych oprócz biernego w dowolnym miejscu prawa wyborczego. Gdzie szukać rozwiązania. Dzięki i pozdrawiam Stalwy
To dla mnie jakieś kuriozum jest. Dlaczego drużyna działa przy komendzie chorągwi? Komenda chorągwi nie istnieje po to, by koordynować pracę drużyn (bezpośrednio) czy pracować z drużynami.

Czemu nie możecie działać przy jakimś hufcu?

Rafał
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

Stalowy
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Stalowy » 09 gru 2009, 15:01

Moje pytanie druhu Rafale były czysto retoryczne, ponieważ nie działamy dla czynnego prawa wyborczego ale po to by pełnic służbę dla młodych ludzi. Problem dotyczy rówież innych podstawowych jednostek działających przy KCh a do niedawna było ich więcej jak akademickie kręgi instruktorskie inne kręgi gdzie szefowie tych jednostek w myśl ordynacji nie maja czynnego prawa wyborczego. Może tylko trzeba o tym pomysleć. Nie warto zajmowac sie przyczynami z których jesteśmy przy KCh ponieważ instrukcja działania druzyny daja taką możliwośc i mamy do tego prawo za zgoda komendy chorągwi.
hm. Stalowy HR

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 09 gru 2009, 15:08

zgadza się - macie takie prawo - ale wiąże sie to z konsekwencjami w zakresie prawa wyborczego - ot koniec sprawy :)

tak samo szefowie inspektoratów czy referatów mający po kilka czy kilkanaście instruktorów - oni i ich zespoły również służą bez czynnego prawa wyborczego

w czym zatem problem

Stalowy
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Stalowy » 09 gru 2009, 15:20

Tu niestety mylisz pojęcia. W referatach i inspektoratach do których przynależą instruktorzy w KCh ich podstawowym przydziałem członkowskim jest dana KH a do KCh jedynie przynależą. Zawsze podaje sie przy nazwisku podstawowy przydział danego instruktora. Pozostali nieliczni istotnie nie posiadają czynnego prawa wyborczego lecz zdecydowana większośc nie zdaje sobie z tego sprawy. Moje pytanie do Czesia jest w charakterze nie tylko ordynacji wyborczej ale i spójności dokumentów.
Ostatnio zmieniony 09 gru 2009, 15:46 przez Stalowy, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Stalowy HR

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 09 gru 2009, 16:40

W referatach i inspektoratach do których przynależą instruktorzy w KCh ich podstawowym przydziałem członkowskim jest dana KH
"Dana" czyli która komenda (nb. nie komenda hufca, a hufiec)? Jeśli instruktor nie pracuje w hufcu, to nie ma przydziału do hufca, dotyczy to zarówno inst. referatów itp., jak i takiego drużynowego. Jedyną szansą na głos decydujący jest zmiana przydziału drużynowego i innych instruktorów pełniących funkcje instruktorskie do jakiś hufów (o ile ich komendanci wyrażą zgodę). Głos decydujący na zjeździe chorągwi byłoby trochę nieproporcjonalny w stosunku do kadry działającej w hufcach reprezentowanych przez dwie osoby każdy.
Tomasz Rojek

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 09 gru 2009, 17:57

w inspektoratach czy referatach co do zasady mogą służyć instruktorzy mający zaróno przydział do hufca jak i do chorągwi - ale ponieważ mowa była o drużynie działającej pod chorągwią to byłoby dla mnie kuriozum mówić o drużynie mającej podlegać pod chorągiew a któej instruktorzy mają jednocześnie przydział do hufca.... sic

drużyna ma prowadzić działalność wychowawczą - jeżeli nie ma powodu działać w żadnym z hufców to po co jej funkcyjni mieliby mieć przydział do hufca... któegokolwiek

skorko zatem drużynowy tej drużyny czy przyboczny działają w chorągwi bo tam jest ich drużyna to stosuje się obecne przepisy i nie mają oni cyznnego prawa wyborczego - i tyle - nie widzę nadal problemu

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”