Regulamin mundurowy

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
Zablokowany
royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 05 lip 2007, 14:22

Regulamin mundurowy został znacznie uproszczony, ale odziedziczył kilka nieścisłości po starym, a nawet nabył parę nowych błędów. Dlatego chciałbym zaproponować wydanie erraty/modyfikacji do regulaminu mundurowego, lub też wypowiedzenie się jakiejś w miarę kompetentnej osoby dlaczego te korekty są nie do zrobienia.
1. Przywrócić oznaczenie funkcyjnego drużyny. Zniknęło jakiś czas temu i wygląda na jakieś przeoczenie.
2. Sznur drużynowego, zastępowego, przybocznego, przewodniczącego kręgu - wszędzie brakuje, że nosi się je z węzłem. Póki co wszyscy(?) wiedzą, że tak jest, ale powinno to być jasno zapisane.
3. Oznaczenie szóstkowego - jest tylko wymienione, że jest nic nie ma o tym jak wygląda, inne regulaminy chyba tego nie określają, czyli jak poprzednio - ryzyko wypaczeń i zapomnienia. Jest niby na rysunku, ale jak głosi uwaga techniczna nie należy się nimi sugerować w sprawie detali.
4. Cała sekcja 5. czyli lewy rękaw jest jakoś niezgodna z rysunkiem.
5. (to już mniej istotne) Funkcje gdzie jedyną możliwością jest "sznur pełnionej funkcji podstawowej z jakimiś suwakami" powinno się zamienić "sznur pełnionej funkcji podstawowej lub szary ...", gdyż generalnie nie ma teraz sznura szarego. (funkcyjny drużyny, szczepu, związku drużyn, członek RN, członek RCh).
6. (W związku z uwagą techniczną mało ważne ale może warto) Żeby sznur na rysunku wchodził do kieszenie, a nie szedł do guzika nad patką.
7. Co z odznaką NS na pasku.

No i jeszcze inne sprwy:
8. Jak rozumieć punkt
W okresie przej0ciowym do 1 wrze0nia 2008 roku dopuszcza si- noszenie mundurów
zgodnych z poprzednim regulaminem. Zmiany umundurowania nie obowizuje
seniorów i seniorek.
Czy chodzi o stary regulamin "mundurów...", czy też o stare regulaminy "mundurów..." i "odznak..." i co dokładnie nie obowiązuje seniorów (różnice "stary mundurowy", a "nowy", czy też "stary munurowy" i "stary odznak", a "nowy")
9. I jeszcze taki mały postulat, żeby był dostępny regulamin w wersji zaktualizowanej (ujednoliconej).

Aha i prosiłbym, żeby przynajmniej na razie nie zbaczać na temat np. konieczności większych zmian w oznaczeniach funkcji.
Tomasz Rojek

ju87
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ju87 » 05 lip 2007, 14:52

Bardzo merytoryczne uwagi moim zdaniem.
Choć ja tak naprawdę pragnę znacznego uproszczenia Regulaminu, a co za tym idzie i umundurowania.
Czy tak naprawdę potrzebne są osobne oznaczenia funkcji np. dla zastępcy Komisji Rewizyjnej Hufca? Po co?
Nie wystarczyło by wyróżnić tylko szefów konkretnych komend i najważniejszych władz (komisji rewizyjnych, rady naczelnej, rad chorągwi i sądów) ale podkreślam tylko szefów.
Ostatnio zmieniony 05 lip 2007, 14:53 przez ju87, łącznie zmieniany 1 raz.
Czuwajcie!
hm. Jarosław Urbański
Hufiec ZHP Łowicz

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 20 lip 2007, 19:27

Jeszcze jedna uwaga.
10. Plakietka WOSM/WAGGGS/ISGF - brakuje określenia co ma nosić starszyzna.
Tomasz Rojek

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 20 lip 2007, 22:25

starszyzna powinna nosić ISGF imo.
http://isgf.krakowska.zhp.pl/Informacje%20o%20ISGF.pdf
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 20 lip 2007, 23:27

Chodziło mi przede wszystkim o zwrócenie uwagi na to że ta sprawa jest nieuregulowana. Formalnie nie powinni nosić niczego.

Ale skoro pojawił się temat rozwiązania tego... Zgadzam się, że ogólnie najodpowiedniejsze byłoby ISGF, może z wyjątkiem pełniących funkcje instruktorskie, z których powinna z kolei zostać wyłączona funkcja przewodniczącego kręgu starszyzny.
Tomasz Rojek

mima
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: mima » 21 lip 2007, 15:03

To ja mam pytanie nieco z innej beczki: jak to jest z prawą kieszenią bluzy? Konkretnie chodzi mi o to, ILE można tam mieć odznaczeń, plakietek itd. Oczywiście, nie pytam o liczbę wahającą się od 10 wzwyż, ale: dwie, trzy?

Mam problem z interpretacją tego punktu regulaminu :) Bo są zaznaczone dwie i jako punkt 3.4 opisane też dwie, ale narysowane są trzy i ta trzecia tak sobie siedzi taka smutna i nie ma opisu.
funkcyjna 81 Bydgoskiej Drużyny Wędrowniczej "Sztorm"

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 21 lip 2007, 15:36

Jeśli jest że można, a nie jest napisane ile, to znaczy, że dowolnie dużo ale estetycznie i rozsądnie. Jak mówi stare przysłowie "mundur to nie choinka", więc tym bardziej nie zbroja łuskowa. :)

A tak na marginesie to mamy teraz koszule, a nie bluzy. ;)
Tomasz Rojek

mima
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: mima » 21 lip 2007, 21:12

O nie! Błąd rzeczowy! Moje dotychczasowa wiedza poległa ;)
To ja się będę trzymać zasad estetyki :D
funkcyjna 81 Bydgoskiej Drużyny Wędrowniczej "Sztorm"

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 21 lip 2007, 22:31

mima pisze:To ja mam pytanie nieco z innej beczki: jak to jest z prawą kieszenią bluzy?
Po prostu nie noś rozpadających się plakietek sprzed iluś lat i nie wciskaj na patkę więcej niż Ci się mieści. Zachowaj umiar i estetykę. Nie na wszystko muszą być regulaminy, przecież harcerze potrafią myśleć ;)
Ostatnio zmieniony 21 lip 2007, 22:32 przez kiubik, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Jakub Król

dh.zuchówka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dh.zuchówka » 24 lip 2007, 20:04

Ja mam jeszcze jedno pytanie; zwrócono mi uwagę, że jako drużynowa zuchowa powinnam nosić znaczek zucha na pasku na kieszeni. Jak to jest wg nowego regulaminu i na lewej czy prawej kieszeni?

Dręczy mnie też kwestia szarego sznura z szarą beczką. Ostatnio byłam nawet na rajdzie, gdzie większość chodziła bez sznurów (!) Nie jestem w stanie powiedzieć co to był za rajd, bo "wpadłąm" na nich przypadkiem, ale bardzo mnie to zaintrygowało

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 24 lip 2007, 20:14

Znaczek dla druzynowych punkt 3.6a regulaminu - na pasku na prawej. Myślę, że noszenie znaczka jest prawem, a nie obowiązkiem.

A o co chodzi z szarym sznurem z brązowym węzłem? Tu nic się nie zmieniło. Szeregowego nie oznacza się sznurem.
Tomasz Rojek

dh.zuchówka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dh.zuchówka » 24 lip 2007, 20:30

Chodziło mi właśnie o to, że zawsze nosiło się szary sznur bez brązowego czy zielonego suwaka, po prostu szary - harcerz bez funkcji, a teraz ten sznur nie jest wspomniany w regulaminie. Podobnie jak druh myślę, że to przeoczenie, ale jak zobaczyłam cały rajd harcerzy bez sznurów to zwątpiłam.

peshoo
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: peshoo » 24 lip 2007, 20:39

Czemu? Ja widuje takich na co dzień :P
A tak na poważnie to kwestia przyzwyczajenia. I dowodzono juz tu, że szeregowym naprawdę sznur nie jest do niczego potrzebny. Przynajmniej zaoszczędzi te kilka złotych na mundurze :P
pwd. Michał Pesz HO
Żeglarski Krąg Akademicki
Harcerski Ośrodek Wodny STANICA

"Życie jest o wiele bardziej skomplikowane niż belka swobodnie podparta" dr hab. inż. R. K.

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 25 lip 2007, 00:44

dh.zuchówka pisze:szary - harcerz bez funkcji
no to jaki jest sens oznaczać sznurem funkcyjnym harcerza bez funkcji?
Podobnie jak druh myślę, że to przeoczenie
A ja myślę, że to początek nieśmiałej drogi do zlikwidowania sznurów. Oby.
phm. Jakub Król

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 25 lip 2007, 06:49

dh.zuchówka pisze:Podobnie jak druh myślę, że to przeoczenie, ale jak zobaczyłam cały rajd harcerzy bez sznurów to zwątpiłam.
Ale ja jestem pewny, że to nie jest przeoczenie. Ta kwestia była dyskutowana przed wprowadzeniem zmian. Brak szarego sznura jest celowy.
Czy to dobrze? Praktycznie zawsze nosiłem na sznurze gwizdek i przydawał się nawet jak byłem szeregowym, ale większość harcerzy nie nosi gwizdka więc po co wtedy taki sznur? tylko zawadza.

Wydaje mi się, że przeoczeniem jest brak oznaczenia funkcyjnego drużyny - szary z zielonym węzłem.
Tomasz Rojek

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”