Jak to jest z tymi delegatami.

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
Zablokowany
dudzin
Starszy użytkownik
Posty: 245
Rejestracja: 06 maja 2007, 21:08
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dudzin » 03 cze 2007, 11:49

Stanowisko Komisji Statutowo-Regulaminowej
Rady Naczelnej ZHP z dnia 19 maja 2007 r.
w sprawie wyboru delegatów na zjazdy zwyczajne chorągwi w roku 2010

1. W związku z terminarzem zjazdów hufców, zaplanowanym na okres od 15 sierpnia 2007 roku do 15 grudnia 2007 roku, Komisja Statutowo – Regulaminowa Rady Naczelnej ZHP zwraca uwagę, iż zgodnie z §48 ust. 3 pkt 7 Statutu ZHP zjazdy zwyczajne hufców mają obowiązek dokonania wyboru delegatów na zjazdy zwyczajne chorągwi ( w tym przypadku te, które odbędą się dopiero w roku 2010 ).
2. Jednocześnie zgodnie z § 58 ust. 3 Statutu ZHP delegaci na zjazdy chorągwi, wybrani na zjazdach hufców w 2005 roku, zachowują swój mandat do czasu kolejnych zjazdów zwyczajnych chorągwi, tzn. że w razie zwołania w tym okresie zjazdu nadzwyczajnego chorągwi to oni właśnie będą mieli prawo w nim uczestniczyć z głosem decydującym.


Moim zdaniem jest to nieco pokręcone:
1. w bieżacym roku wybieramy delegatów, którzy mają podejmować decyzje za 3 lata - w tym czasie moze się wiele wydarzyć. Poza tym ilość delegatów jest zależna od ilości członków hufca, jeżeli w ciągu trzech lata stan ilościowy hufca się znacząco zmieni, to albo będzie nadreprezentownay albo niedoreprezentowany...
2. skoro w tym roku wybieramy delegatów, to czy nie prościej by było, by automatycznie reprezentowali oni hufiec na ewentualnym zjeździe nadzywczajnym chorągwi, zamaist trzymać się delegatów z 2005 r.
3. uwaqżam, ze skoro i tak hufce maja obowiazek odbycia zjazdu co 2 lata, to na każdym z ztych zjazdow można by wybierac swoich delegatów, którzy by reprezentowali hufiec przez kolejn 2 lata, czy ot na zjeździe zwyczajnym czy ewentualnie i na andzwyczajnym choragwi.
Jestem ciekaw, co inni instruktorzy myslą w tym temacie.
phm. Tomasz Dudziński
Komendant Hufca "Biebrzańskiego" im. 9 PSK w Grajewie
www.grajewo.zhp.pl

ju87
Użytkownik
Posty: 135
Rejestracja: 19 kwie 2006, 21:36
Lokalizacja: 23. SDH "Prostowniki"
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ju87 » 04 cze 2007, 11:31

A myślę dokładnie to samo co i Ty.
Coś się komuś terminy poprzesuwały :-)
Czuwajcie!
hm. Jarosław Urbański
Hufiec ZHP Łowicz

naczelny
Stały bywalec
Posty: 346
Rejestracja: 16 sie 2002, 20:50
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: naczelny » 04 cze 2007, 13:26

Zachęcam do czytania ze zrozumieniem i pogłebionej refleksji ZANIM skrobnie się coś na forum...

Otóż problem wynika z faktu, że "rozjechały się" terminy zjazdów hufców i chorągwi, jako że te ostatnie odbyły się w roku ubiegłym, a zjazdy hufców będą dopiero za chwilę. Wcześniej zaś było tak, że zjazdy hufców odbywały się ok. pół roku przed zjazdami chorągwi, więc nie było problemów z wyborem delegatów.

Jak wczytacie się w stanowisko, to zobaczycie, że jest ono niczym więcej poza zasygnalizowaniem całej Radzie Naczelnej przez komisję specjalizującą się w zagadnieniach formalno-statutowych stanu prawnego dot. wyboru delegatów (charakterystyczne jest stwierdzenie, że komisja "zwraca uwagę").

Jest to problem, z którym RN zapewne zmierzy się już za niespełna dwa tygodnie. A możliwości jest wiele, np. inne uregulowanie sprawy w Statucie na Zjeździe zwykłym ZHP w roku 2009, postanowenie, że będą dokonywać wyboru zjazdy sprawozdawcze w połowie rozpoczynającej się niedługo kadencji w hufcach itd.

Krótko mówiąc: nie ma powodów do niepokoju.
Czuwaj!
hm. Grzegorz Całek
komendant Hufca Warszawa-Żoliborz (grzes@zhp.waw.pl)
redaktor naczelny "Czuwaj" (naczelny@czuwaj.pl)

dudzin
Starszy użytkownik
Posty: 245
Rejestracja: 06 maja 2007, 21:08
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dudzin » 04 cze 2007, 17:25

Druhu Grzegorzu pisząc o pokręceniu nie miałem na myśli stanowiska RN, tylko rzeczywistą sytuację jaka nam sie wytworzyła. Moją intencją było jedynie zasygnalizowanie problemu i podpowiedzenie ewentualnych rozwiązań, co do których chyba nawet się zgadzamy.

A forum chyba właśnie służy do swobodnej wymiany myśli, a jeżeli przy okazji są tego jakieś efekty, to super.
phm. Tomasz Dudziński
Komendant Hufca "Biebrzańskiego" im. 9 PSK w Grajewie
www.grajewo.zhp.pl

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”