Sznury Funkcyjne

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 14 mar 2007, 10:17

Dokładnie, jako rzecze Janusz.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

Buc
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Buc » 07 kwie 2007, 18:41

Pozwólcie, że wrócę do tematu dyskusji.
Zielony suwak pominięto przy uzupełnieniu regulaminu z 1997 roku, kiedy wchodziły krokiewki. Zmieniono wtedy szczepowych w komendantów szczepu, związku drużyn dostały sznury i suwaki granatowo-srebrne (oprócz poczwórnie plecionych takich na oczy nie widziałem). I przy funkcjach w drużynie pominięto zielony suwak jako funkcyjny drużyny.
Wtedy, myślałem, że to pomyłka. Ale jak taki sam bug pojawił się w nowym regulaminie, to coś musi być na rzeczy. Tylko niewielu się to podoba.
Podobnie jest z szarym sznurem. Sam szary sznur oznacza szeregowego - harcerza bez funkcji. Jak dojdzie suwak, brązowy, zielony lub granatowy to do końca takim szeregowym nie jest.
Ponadto, regulamin mówi: ,,szary sznur z brązowym suwakiem - funkcyjny zastępu"
Powinno być: sznur funkcji podstawowej z brązowym suwakiem. Takie jest moje zdanie.

A obecny system sznurów jest w miarę czytelny.

Speedy
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Speedy » 07 kwie 2007, 22:40

A niby jaką funkcję "bardziej podstawową" miałby mieć taki delikwent z brązowym suwakiem? :P To jest najbardziej podstawowa funkcja. Jeżeli ktoś pełni jakąś wyższą funkcję, to nosi oznaczenie tej wyższej. Brązowy suwak może być tylko i wyłącznie na szarym sznurze. Inaczej dzieje się w przypadku wyższych funkcji.
pwd. Piotr Wittchen
Wydział Systemów Informatycznych GK ZHP

Buc
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Buc » 12 kwie 2007, 10:02

Na pewno najbardziej podstawowy jest funkcyjny zastępu. Ale ja będąc przybocznym byłem także pełniącym jakąś funkcję w zastępie i moim zdaniem to nie gryzie się z wyższą funkcją. Z resztą, mam taki regulamin, gdzie był zapis, że funkcyjny zastępu ma sznur funkcji podstawowej z brązowym suwakiem i basta. Oczywiście, 95% harcerzy ma brązowy suwak na szarym sznurze.

skaut5
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: skaut5 » 13 kwie 2007, 20:10

a ja mam pytanie, bo tak to wszystko czytam i nie mogę się doczytać: jaki powinien być harcerski sznur szczepowego skoro nie ma być poczwórnie pleciony???

a co do podkładek w fioletowych barwach pomysł ciekawy ale czy wtedy kapelani zdobywali stopnie instruktorskie jak dzisiaj? (bo jak tak to co nosili dwu kolorowe podkładki??)
"jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha, dokonaj wszelkich starań by nie zagasła lecz stała się wędrownicza watrą" /Michał Gławdel/

kl. phm skaut5

www.puszcza.net
www.drezdenko.zhp.pl

Buc
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Buc » 13 kwie 2007, 22:22

Moim zdaniem te sznury plecione powinny zostać, obecny układ sznurów nie jest zły.

A obecnie podkładki są oznakami stopnia, a sznury funkcji. Po co to zmieniać dla kapelanów. Ok, kiedyś tak było i obecnie tak ma ZHR. Tylko po co?

Stary Wedrowiec
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Stary Wedrowiec » 14 kwie 2007, 12:26

Ja osobiscie przychylam sie do wniosku ze nie trzeba zmienicac oznaczenia funcji kapelana... gdyz ona jest jego podstawowa a dalsze uzupelnia je suwakami a podkadki... hmmm mysle ze to zly sposob bo skad bys wiedzial ze to jest przewodnik, podharcmistrz czy harcmistrz... no chyba ze zakazac im dalszego rozwoju... a co do zapisow w dokumenciee uwazam ze najlepsza zmiana byla by zmian aze suwak nosi sie na sznurze podstawowej funkcji bo nie zawsze jest to napisane... i to byloby jasniesze rozwiazanie... w sprawie dwoch druzyn to tak nalezy zmieniac i sznur i barwy druzyny..... u nas tez tak sie robi... ogolny uklad sznurologii ni ejest najgorszy...
pwd. Piotr Winiarski ćw.
Drużynowy 21 KWDW Grot
Członek KH
Hufiec Pionki

Buc
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Buc » 14 kwie 2007, 12:51

Oczywiście, jedna drużyna, jedne barwy, jeden sznur.
Regulamin (ten z 97 roku) mówił, że nosi się sznur najwyższej pełnionej funkcji, chyba, że jest możliwość kombinacji suwakami. Z tym nie ma problemu.

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”