Sznury Funkcyjne

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
azymut
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: azymut » 01 mar 2007, 17:32

bzyku pisze:
azymut pisze:Warto przypomnieć sobie § 3 ust. 2 Statutu: ZHP wychowuje młodych ludzi na prawych, aktywnych i odpowiedzialnych obywateli w duchu wartości zawartych w Prawie Harcerskim.

Nic dodac, nic ująć!
Czuwaj!
Szkoda że przykład nie idzie z góry.
Z góry, czy z dołu... ja nie mam sobie nic do zarzucenia!
A jak jest z Tobą 'bzyku'?
hm. Rafał M. Socha HR
Wiceprzewodniczący ZHP - http://www.rn.zhp.pl
Prezes Harcerskiego Klubu Turystycznego "Azymut" w Swarzędzu - http://www.azymut.org.pl

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 01 mar 2007, 18:31

19kldh pisze:Regulamin był pisany, a właściwie zatwierdzany, "na kolanie". Stąd "niedoróbki", jak choćby przykładowo pominięcie sznurów funkcyjnych drużyn lub "odwiecznego" sznura oboźnego.
pisany na kolanie chyba nie był. ja dostałem go w formie pliku :P
kowlak pisze:Czesiu. To że coś jest odwieczne u Ciebie nie znaczy, że występuje gdzieś jeszcze. Ja np. nigdy nie słyszałem o odwiecznym sznurze oboźnego.
hehe, ale odwieczne może znaczy - od (do) wieków zaprzeszłych. ja słyszałem o takich sznurach, ale w życiu nigdy nikogo z takim nie spotkałem.
StaryWilk pisze:(...)problem odróżnienia sznurów przysługujących komendzie obozu drużyny. (...)
takie rozróżnienie IMHO jest przydatne, biorąc pod uwagę np. oboźnego na dużym obozie/imprezie, który prosi uczestnika o coś. taki uczestnik może ma wtedy większą chęć wypełnienia prośby "jakiegoś druha, co coś mu kazał". a to zaleta. /vide: taka Watra.
No i - jest szary sznur, czy go nie ma ? Jak zastęp wybierze podzastępowego, to nosi On brązowy suwak na..... szarym sznurze. To co ten sznur szary oznacza, harcerza szeregowego chyba ?. Czyli mamy dwa szczeble. Bezszarosznurowy harcerz szeregowy i szarosznurowy harcerz szeregowy, nominowany do podzastępowego.
no nie ;)
szary sznur jest, ale w połączeniu z suwakami. i wtedy o funkcji nie stanowi "taki sam sznur, jak u drugiego" tylko zestaw sznur+suwak. Wiiilkuuu... ;)
ale pominięcie funkcyjnych drużyny, przy pozostawieniu funkcyjnych zastępu, szczepu, jest dla mnie lekkim faux pas. na szczęście już niedługo ;)
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 01 mar 2007, 19:15

Hehehehe Kuba... Laptop... to to nazwa komputera na kolana ;) Więc może i był pisany... na kolanie :D.
Sznury pleciemy w naszym szczepie Dominiku ;)

Pozdrawiam
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

kowlak
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowlak » 02 mar 2007, 01:15

StaryWilk pisze:Piotrze, rzeczywiście przemyślano w okresie międzywojennym problem odróżnienia sznurów przysługujących komendzie obozu drużyny. Dla jasnego wprowadzenia rozróżnienia obozu od śródrocza, dla podkreślenia faktu powołania komendy niezależnie od wodzów Drużyny, zalecono stosowanie sznurów funkcyjnych obozowych noszonych z szyi. Ta tradycja trwa do dziś w środowiskach o nieprzerwanej / z wyj.okupacji i lat 1950 -56/ tradycji.
Moja środowisko to właśnie takie jak napisałeś. A odwiecznej tradycji w nim nie ma :) może więc jednak jakaś krakowska modyfikacja :)
Kowlak
------------------------
http://www.zhp24.net - ciekawe teksty, ciekawi ludzie, czytaj, komentuj, pisz
http://www.kowlak.blox.pl

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 02 mar 2007, 08:08

Hmmm, nie jestem z Krakowa a jak pamiętam były u nas środowiska w których na obozie i biwakach noszono sznur z szyi...
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

azymut
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: azymut » 02 mar 2007, 09:17

sikor pisze:Hmmm, nie jestem z Krakowa a jak pamiętam były u nas środowiska w których na obozie i biwakach noszono sznur z szyi...
W chwili obecnej, zgodnie z "Regulaminem mundurowym ZHP", noszenie sznura z szyi "przysługuje" Przewodniczącemu ZHP, wiceprzewodniczącym ZHP i przewodniczącym rad chorągwi.

Czuwaj!
hm. Rafał M. Socha HR
Wiceprzewodniczący ZHP - http://www.rn.zhp.pl
Prezes Harcerskiego Klubu Turystycznego "Azymut" w Swarzędzu - http://www.azymut.org.pl

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 02 mar 2007, 10:56

Drogi Rafale, masz rację oczywiście.
Ale, zacytuję Ci pewnego bardzo mądrego Człowieka. Z pewnością zgadniesz , o kogo Chodzi :)
"Braterstwo Wędrowców przybrało takie rozmiary, że zaszła potrzeba powołania Organizacji specjalnej i stworzenia PEWNYCH reguł postępowania.
Reguły te - są TYLKO regułami, nie regulaminem. Zostały one pomyślane podobnie jak reguły GRY w pilkę nożzną lub w krykieta, w tm celu, aby KAŻDY gracz mógł prowadzić otwartą grę. Pragniemy, aby były pożyteczne i pozbawione FORMALIZMU.
Postawą organizacji są dwie wytyczne: najdalej posunięta SWOBODA oraz gra każdego Wedrowcy na rzecz swego kręgu. Co się tyczy przepisów we WAŁŚCIWYM tego słowa znaczeniu, tj. kierowania i ADMINISTROWANIA ruchem, jest to prawie całkowicie w rękach wędrowców." /tłumaczył Aleksander Kamiński/
Eeech.........
Ostatnio zmieniony 02 mar 2007, 13:46 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 02 mar 2007, 11:01

kowlak pisze:
StaryWilk pisze:Piotrze, rzeczywiście przemyślano w okresie międzywojennym problem odróżnienia sznurów przysługujących komendzie obozu drużyny. Dla jasnego wprowadzenia rozróżnienia obozu od śródrocza, dla podkreślenia faktu powołania komendy niezależnie od wodzów Drużyny, zalecono stosowanie sznurów funkcyjnych obozowych noszonych z szyi. Ta tradycja trwa do dziś w środowiskach o nieprzerwanej / z wyj.okupacji i lat 1950 -56/ tradycji.
Moja środowisko to właśnie takie jak napisałeś. A odwiecznej tradycji w nim nie ma :) może więc jednak jakaś krakowska modyfikacja :)
Heh, jak daaawno temu odwiedzałem Zatorowców, to nosili z szyi, no i jeszcze szczep Broniewskich.....:D
Ostatnio zmieniony 02 mar 2007, 11:03 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

Dzidek
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Dzidek » 02 mar 2007, 12:52

Ten omawiany problem sznura funkcyjnego wrzuciłem 2007-02-16 14:24:50 w dziale "Jaki sznur". I dodając w tym temacie jest to na pewno przeoczenie w regulaminie. Bo w jego dalszej częsci jest w punkcie 6.5 Oznaki innych funkcji:
kapelan druzyny - zielony suwak !!
Więc suwak zielony jest tylko dla "wybrańców bogów" ?? ;-)
A co do noszenia sznura z szyi przypomina mi sie anegdota: na zadane pytanie: "Kto nosi sznur z szyi ?" pada odpowiedź młodego harcerza "Samobójca" ;-)
A co do noszonych sznurów pamiętam że w pocz. latach 90 w kilku śląskich druzynach noszono spod ramienia sznur czerwony - funkcja kwatermistrz.
A może też warto pomyśleć o sznurze dla opiekuna druzyny?
Pytam poważnie
Pozdrawiam
"Życie jest jak pudełko zapałek, brać je poważnie byłoby śmiesznie, lecz zlekceważyć byłoby nierozważnie"

phm. Dariusz "Dzidek" Sprycha HR
Niezależna Świętobliwa Chorągiew Jasnogórska

sikor
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: sikor » 02 mar 2007, 13:43

azymut pisze:
sikor pisze:Hmmm, nie jestem z Krakowa a jak pamiętam były u nas środowiska w których na obozie i biwakach noszono sznur z szyi...
W chwili obecnej, zgodnie z "Regulaminem mundurowym ZHP", noszenie sznura z szyi "przysługuje" Przewodniczącemu ZHP, wiceprzewodniczącym ZHP i przewodniczącym rad chorągwi.

Czuwaj!
Taaa...
A komu przysługuje noszenie smyczy na szyi ? A na smyczach różnej maści identyfikatorów czy komórek (wystarczy popatrzeć na każdej konferencji instruktorskiej). A jeśli smycz zastąpimy kawałkiem sznurka, to można czy nie ? A jeśli sznurek ma kolor coś oznaczający dla wtajemniczonych to można czy nie ? Gdzie jest granica ? ... Osobną stroną są wodniacy... Całkiem osobnym tematem sa środowiska które nie maja naramienników ... bo od 60 lat sa przeciwne militaryzmowi w ZHP. Naramienniki pochodzą właśnie z wojska. Tam sznury funkcyjne również nosi sie z szyi bo nie ma naramienników.
Oficjalne stanowisko, regulamin, to bardzo ważna sprawa jednak uważam że wymagana jest choć odrobina elastyczności

Czuwaj
hm. Janusz Sikorski HR
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 02 mar 2007, 13:45

Darku, sznury czerwone nosila też "komenda Roty", czyli.....podhufca w Hufcu podkrakowskim w latach 70-tych :)))))
Wszystko już było. A kapelanom kiedyś przypisano ...fioletowe podkładki pod Krzyż.

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 02 mar 2007, 14:41

sikor pisze:Sznury pleciemy w naszym szczepie Dominiku ;)
Domyśliłem się tego :)

Ale nadal nie zmienia to, ze OSOBIŚCIE nie spotkałem - no bo przez neta, to co to za spotkanie... wolałbym w realu...
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 02 mar 2007, 14:42

sikor pisze:Całkiem osobnym tematem sa środowiska które nie maja naramienników ... bo od 60 lat sa przeciwne militaryzmowi w ZHP. Naramienniki pochodzą właśnie z wojska. Tam sznury funkcyjne również nosi sie z szyi bo nie ma naramienników.
hmm, a skąd pochodzą sznury funkcyjne?? ;)
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 02 mar 2007, 14:44

I tak powinno być: kapelani - fioletowa podkładka, miast sznurka funkcyjnego. Przewodniczący ZHP - sznur BIAŁY (o ile już uważamy, ze ktokolwiek powyżej KH powinien mieć sznurek).

Sznurki z węzełkami zas dla SH i KR sa niepotrzebne. Można by je usunąć. I tak samo gruboplecione bicze dla komendantów wszelkich maści. Do kosza z tym.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

dono
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dono » 03 mar 2007, 13:31

Uważam osobiście że sam regulamin sznurów funkcyjnych powinien być tak banalnie prosty , jak to wygląda w ZHR gdzie na poziomie hufca , chorągwi czy GKHy lub samego naczelnictwa jest ten sam system sznurów

członek - sznur z szyi
zastępca - sznur spod ramienia
hufcowy/komendant/naczelnik/przewodniczący - sznur z dwoma węzłami z ramienia

Pozostałe funkcje uzupełnione o jasny i klarowny system suwaków na sznury . Żadnych czarów i żadnych udziwnień .

Czemu my nie możemy stosować takiego samego systemu , który zresztą w latach przeszłych stosowaliśmy ? Nie wiem , na to pytanie pewnie doskonale odpowiedzą druhowie , którzy chcą zmieniać PH , bo nie wiedzą o co w nim chodzi...
<KPW>
"Przed Nami jasnych godzin noc i moc młodzieńczych cnót
Przy innym ogniu , w inną noc , do zobaczenia znów..."

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”