Instrukcja sanitarna dla obozów organizowanych pod namiotam

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
Zablokowany
yama
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: yama » 02 kwie 2003, 16:00

[umieszczam na życzenie Biura GK ZHP]

Jest do opracowania, jak najszybciej, nowa instrukcja sanitarna dla obozów organizowanych pod namiotami. Po rozmowie z druhną hm. Agnieszką Gan, szefową biura GK ZHP, podjąłem się stworzenia i koordynowania prac zespołu, który to dziełko przygotuje.

Poszukuję
-praktyków w leśnym obozowaniu
-chemików
-biologów
-"ochroniarzy" przyrody
-lekarzy
-żywieniowców
-leśników
-prawników
i wszystkich chętnych, co chcą dołożyć swoje trzy grosze do tworzenia nowej edycji instrukcji sanitarnej.

Celem jest, jak to na razie widzę, szybkie stworzenie dokumentu, który jednocześnie

- będzie zgodny z powszechnie obowiązującym prawem na tyle, by został zatwierdzony przez odpowiednie władze państwowe

- będzie sensowny z punktu widzenia tzw. zdrowego rozsądku

- będzie umożliwiał zorganizowanie obozu pod namiotami na zasadzie "przyjeżdżamy do pustego lasu, obozujemy, wyjeżdżamy i
zostawiamy pusty las"

- będzie krótki

Wiem, wiem, kwadratura koła...

Myślę, że warto oprzeć się na schemacie dotychczasowego dokumentu, choćby dlatego że służby sanitarne są do niego przyzwyczajone.

Proszę osoby chętne do współpracy i / lub konsultowania projektu o kontakt na adres prywatny (po staropolsku tzw priv:
brzuska@mp.pl), a także ewentualne dyskusje na temat powyższy na forum.

Może się uda stworzyć i zatwierdzić to jeszcze przed Akcją Letnią?

Czuwaj!

hm. Darek Brzuska HO
drużynowy 254 WDH im hm. Jana Bytnara "Rudego"
hufiec ZHP Warszawa-Żoliborz

inż. chemik, ochroniarz przyrody, obozowicz w jednym (szczegółowe CV i referencje na żądanie ;-))

PS. Pocztę staram się odbierać codziennie, ale czasem zdarza mi się rzadziej. Łączę się przez modem. Za opóźnienia przepraszam z góry.

D.
.........................
# wedrownik.net

bius
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bius » 02 kwie 2003, 16:32

Czy nowa instrukcja ma już obowiązywać w tym roku?

Radek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Radek » 03 kwie 2003, 12:58

Ostatnio, z różnych stron, zaczęły do mnie dochodzić informacje o tym, że po wstąpieniu do Unii Europejskiej nie będzie już można organizować prawdziwych obozów pod namiotami. Podobno takie jest prawo UE, do którego mamy się dostosować.
Obozy pod namiotami będą mogły być organizowane jedynie na terenie stałych baz spełniających surowe wymogi sanitarne.
Gdyby ktoś z was orientował się ile w tym prawdy, a ile plotki to niech się odezwie...
Paweł Dobosz

ArkadyT
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ArkadyT » 03 kwie 2003, 17:19

Radek napisał:
Ostatnio, z różnych stron, zaczęły do mnie dochodzić informacje o tym, że po wstąpieniu do Unii Europejskiej nie będzie już można organizować prawdziwych obozów pod namiotami. Podobno takie jest prawo UE, do którego mamy się dostosować.
Obozy pod namiotami będą mogły być organizowane jedynie na terenie stałych baz spełniających surowe wymogi sanitarne.
Gdyby ktoś z was orientował się ile w tym prawdy, a ile plotki to niech się odezwie...
No to by nas urządzili na cacy.
Dobrze byłoby, gdyby szczegóły w tej sprawie pojawiły się na forum przed referendum akcesyjnym.
hm. Arkadiusz Arkady Tomczuk
Skarbnik Hufca Legnica
www.legnica.zhp.pl

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 03 kwie 2003, 17:38

yama napisał:
[umieszczam na życzenie Biura GK ZHP]

Jest do opracowania, jak najszybciej, nowa instrukcja sanitarna dla obozów organizowanych pod namiotami. Po rozmowie z druhną hm. Agnieszką Gan, szefową biura GK ZHP, podjąłem się stworzenia i koordynowania prac zespołu, który to dziełko przygotuje.

(.....)
Czuwaj!

hm. Darek Brzuska HO
Niech Agnieszka "zdepta" Wydz.zagraniczny aby oni zdobyli od np. Niemców, Francuzów i Hiszpanów, "ichniejsze" przepisy (skautowe i poza-skautowe, dot. obozów pod namiotami)
Będzie łatwiej.
;-)
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

figga

Post autor: figga » 05 kwie 2003, 14:35

Na naszym terenie byli trzy lata temu Niemcy obozujący "dziko". Spali na ziemi, palili ogniska w namiotach (takich z dziurą u góry...:)), sami gotowali, myli się w zimnej wodzie pod własnoręcznie zrobionym prysznicem a załatwiali w latrynach. Od lat jeżdżą po całej Europie na takie obozy i, jak sami mówili, nie mieli do tej pory żadnych kłopotów. A jak na ich "biwak" (bo jak mogliśmy to nazwać...;) przyjechał nasz sanepid, to o mało nie zemdlał. W tym roku jedziemy razem z nimi do Włoch na takie same warunki. Nie taka ta Unia straszna, bo może i przepisy są ostre, ale widać ich przestrzeganie nie aż tak bardzo jest egzekwowane.

--
Lidzbark Warmiński

Liseczek

Post autor: Liseczek » 05 kwie 2003, 17:24

cadfael napisał:
Piszesz, że jakoby odchodzenie ludzi od ZHP miało związek z nieprzystosowaniem ZHP do współczesnych czasów.
(...)
Myślę że odpowiedź Starego Wilka jest odpowiedzią na to czy jesteśmy "przystosowani". To co napisał to konkretne powody, ale moim zdaniem wynikają one troszkę z nieprzystosowania. Dlaczego? Moim zdaniem w w tego typu org liczy się jak najbardziej profesjonalizm. Część zarzutów dotyczy jak najbardziej braku wyszkolenia drużynowych i zastępowych. Niestety również część kadry szczepów, hufców prezentuje podobny poziom. Wśród nich istnieje zgoda na to aby drużynowymi zostawali ludzie nieprzygotowani. Kuleje w takim razie system kształcenia i system kontroli (bo jest on chyba w tej chwili najbardziej potrzebny).
System kształcenia w ZHP istnieje, przynajmniej na papierze. Należałoby go wprowadzić w życie. Uważam, że trudności tkwią w wielu szczegółach (również w marzeniach niektórych o ruchu masowym).
Cele związku są określone, metody również sposobów pracy jest wiele. Czas chyba na wprowadzenie tego w życie. Być może potrzeba będzie "rewolucji" aby wprowadzić zmiany, które pozwolą "uzdrowić" ZHP.
Moje propozycje to zwiększyć nacisk na wyszkolenie i kontrolę pracy poszczególnych funkcyjnych. SZKOLIć,SZKOLIć,kontrolować, wymagać, promować lub odsuwać.

Dodatkowo proponowałbym się skupić na tym co napisał Stary Wilk. Jeśli dyskusja się rozwinie spróbujmy znaleźć konkretne sposoby rozwiązania przynajmniej na kilka z tych zauważonych problemów.

[Edytowany przez Liseczek dnia 09.08.2003 o 12:29 ]

--
pwd Liseczek
Hufiec ZHP Radzymin

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”