kto salutuje

regulaminy i instrukcje w ZHP, propozycje zmian
ODPOWIEDZ
niemy
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: niemy » 14 lut 2007, 22:22

Mam pytanko, wg. mnie regulamin musztry nie do końca to reguluje więc się pytam :-)
Kto salutuje podczas (np.) śpiewania hymnu ZHP na apelu ....
Regulamin mówi
– asystujący przy podnoszeniu flagi,
– dowódcy grup stojących w szyku,
– nie pokryci instruktorzy stojący w szyku,
– instruktorzy nie stojący w szyku, po uprzednim zwróceniu się w kierunku masztu.
Natomiast nieco wcześniej jest coś takiego:
ZASADY HARCERSKIEGO ZACHOWANIA
5. Oddawanie honorów
W czasie oficjalnego grania hymnu państwowego, hymnów innych państw, hymnu ZHP harcerze, instruktorzy występujący indywidualnie przyjmują postawę zasadniczą, a jeśli są w nakryciu głowy - salutują.
Ja zawsze myślałem że salutują podczas Hymnu tylko Ci z nakryciem głowy - to ze względu na ten drugi cytat jednak on chyba mówi o pewnym wycinku tylko (o szczególnej sytuacji).
Więc czy salutują wszyscy Ci wypisani w pierwszym cytacie - nie ważne czy maja nakrycie głowy czy nie?

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 15 lut 2007, 13:40

Salutuje się ZAWSZE tylko w nakryciu głowy, co zresztą wynika z następujących po sobie przepisów. Trudno, by za każdym razem gdy mówi się o salutowaniu przypominać o rogatywce, berecie, czy furażerce. Rregulamin ZHP wzorowany jest na wojskowym, a w naszej Armii, inaczej niż w USA, do gołej głowy się nie salutuje. Bez nakrycia oddajemy salut postawą zasadniczą.

kowlak
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowlak » 15 lut 2007, 14:18

No nie. Przecież można salutować bez nakrycia głowy. Podnosząc prawą rękę, zginając ją w łokciu i składając razem trzy palce prawej dłoni.
Kowlak
------------------------
http://www.zhp24.net - ciekawe teksty, ciekawi ludzie, czytaj, komentuj, pisz
http://www.kowlak.blox.pl

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 15 lut 2007, 14:25

;) To skautowy salut, za brak tegoż nam nieco przygadał przed wojną BiPi. I za "wojskowe rogatywki z wojskową musztrą". Hmmm, ja tam jednak wolę to salutowanie wojskowe d w o m a palcami "do dacha ". Militaryzmu w harcerstwie "tyz" nie lubię, ale....uznaję pewne wyjątki :D
Ostatnio zmieniony 15 lut 2007, 14:27 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

peshoo
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: peshoo » 15 lut 2007, 16:27

Hmmm... U mnie (w drużynie) salutuje kadra, ewentualnie wachtowi. Podczas apeli Ośrodka kadra ośrodka i drużynowi. (Dla tych co nie podchwycili: kadra stojąca z boku w szeregu i szefowie grup).

Gdyby tak wszyscy salutowali to nikt by nie śpiewał, nie?
Poza tym jest to jakiś wyróżnik, że temu, czy tej wolno, a szarakom nie.
pwd. Michał Pesz HO
Żeglarski Krąg Akademicki
Harcerski Ośrodek Wodny STANICA

"Życie jest o wiele bardziej skomplikowane niż belka swobodnie podparta" dr hab. inż. R. K.

azymut
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: azymut » 15 lut 2007, 22:23

W mojej opinii sprawa wygląda następująco:

W objaśnieniach do „Apelu drużyny/obozu” (pkt. 6 „Zasad musztry”) można znaleźć informację, że w czasie podnoszenia flagi nw. osoby oddają honory (salutują):
- asystujący przy podnoszeniu flagi,
- dowódcy grup stojących w szyku,
- nie pokryci instruktorzy stojący w szyku,
- instruktorzy nie stojący w szyku, po uprzednim zwróceniu się w kierunku masztu.
Osoby oddające honory nie śpiewają hymnu, a wszyscy zwracają głowy w kierunku masztu.

Punkt 3.4. „Zasad musztry” określa natomiast sposób oddawania honorów w miejscu. Występują trzy możliwości:
- bez nakrycia głowy - zwyczajowym pozdrowieniem skautowym,
- w nakryciu głowy - salutowaniem,
- przy niesprawnej lub zajętej prawej ręce - skłonem głowy.
Honory oddawane są zawsze w postawie zasadniczej.

„Zasad harcerskiego zachowania” w pkt. 5.3. stanowią, że w czasie oficjalnego grania hymnu państwowego, hymnów innych państw, hymnu ZHP harcerze, instruktorzy występujący indywidualnie przyjmują postawę zasadniczą, a jeśli są w nakryciu głowy - salutują. Podkreślić należy „harcerze, instruktorzy występujący indywidualnie”. Tak więc ten zapis nie odnosi się do jednostek organizacyjnych w ugrupowaniu rozwiniętym i marszowym.
niemy pisze:Ja zawsze myślałem że salutują podczas Hymnu tylko Ci z nakryciem głowy - to ze względu na ten drugi cytat jednak on chyba mówi o pewnym wycinku tylko (o szczególnej sytuacji).
Więc czy salutują wszyscy Ci wypisani w pierwszym cytacie - nie ważne czy maja nakrycie głowy czy nie?
Reasumując:
- honory zawsze oddawane są w postawie zasadniczej,
- salutowanie jest szczególnym oddawaniem honorów,
- nie można salutować, nie posiadając nakrycia głowy,
- jeżeli chce się oddać honory, a nie posiada się nakrycia głowy, można oddać je zwyczajowym pozdrowieniem skautowym, a przy niesprawnej lub zajętej prawej ręce - skłonem głowy,
- salutować w czasie oficjalnego grania m.in. hymnu państwowego może również harcerz, który występuje indywidualnie,
- osoby oddające honory nie śpiewają hymnu.

Czuwaj!
hm. Rafał M. Socha HR
Wiceprzewodniczący ZHP - http://www.rn.zhp.pl
Prezes Harcerskiego Klubu Turystycznego "Azymut" w Swarzędzu - http://www.azymut.org.pl

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 03 paź 2007, 20:58

azymut pisze:Punkt 3.4. „Zasad musztry” określa (...)
To znaczy, że jak zaczyna być odgrywany/śpiewany hymn, to trzeba skinąć głową czy należy z taką brodą przy klatce piersiowej, na baczność, stać do końca hymnu?

Bo w pierwszym przypadku oddajemy ten honor niewspółmiernie krócej niż pozostali, wyglądamy wręcz na osoby, które o fakcie oddania salutu zapomniały.
W drugim przypadku wyglądamy na karkołomnych gimnastyków ulicznych, którzy ćwiczą swoje mieśnie karku w czasie hymnu.

Jak to jest? ;)
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 03 paź 2007, 21:35

kiubik pisze:
azymut pisze:Punkt 3.4. „Zasad musztry” określa (...)
To znaczy, że jak zaczyna być odgrywany/śpiewany hymn, to trzeba skinąć głową czy należy z taką brodą przy klatce piersiowej, na baczność, stać do końca hymnu?

Bo w pierwszym przypadku oddajemy ten honor niewspółmiernie krócej niż pozostali, wyglądamy wręcz na osoby, które o fakcie oddania salutu zapomniały.
W drugim przypadku wyglądamy na karkołomnych gimnastyków ulicznych, którzy ćwiczą swoje mieśnie karku w czasie hymnu.

Jak to jest? ;)
Regulamin też wymaga myślenia. Postawa zasadnicza i tyle.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 04 paź 2007, 09:27

azymut pisze:- osoby oddające honory nie śpiewają hymnu.

Czuwaj!
Kiedyś dawno temu mówiłem sobie że jak już się uporam z mundurami (ee rok, dwa lata) to wezmę się za błędy w musztrze. Teraz (ku uciesze Czesia i innych) wiem że na pewno tego nie tknę :P Tym bardziej że musztra jest dla mnie czymś coraz bardziej anachronicznym i naciaganym.

Ale jest tu wiele błędów. Oprócz wyjaśnionej powyżej nieścisłości sam fakt nieśpiewania hymnu przez salutujących jest bez sensu. Czemu?

A jeśli stoi niepokryty korpus instruktorski to nikt nie śpiewa? :D
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 04 paź 2007, 10:35

Jeśli wchodzimy w odniesienie do musztry wojskowej to oddający salutem honory nie śpiewają.
Jeśli jest wydawana komenda do hymnu... to jakimś formacjom. Stojący w szyku, nie salutują (oprócz prowadzących dane formacje). Jak nie salutuja to śpiewają.
I proszę nie pisz o niepokrytych korpusach :D
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Regulacje prawne”